*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας  (Αναγνώστηκε 42749 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ka8y

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #140 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:23:54 μμ »
Όσοι έχουν οικογένεια και παιδιά ας πάρουν απόσπαση με τα μόρια του ΠΥΣΔΕ στο οποίο θα πάνε με κοινωνικά κριτήρια. Μήπως καταφέρουμε και μεις που δεν έχουμε οικογένεια και είμαστε στα κατσάβραχα να πάρουμε μετάθεση κάποτε για να αποκτήσουμε οικόγενεια και παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:31:22 »

Αποσυνδεδεμένος lemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #141 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:32:15 μμ »
 Η πλειοψηφία όσων ζήτησαν απόσπαση σε φορέα και είχαν οικογένεια, δεν ήταν τα μόρια, αλλά η προοπτική της τριετίας, γιατί όταν έχεις παιδιά σε ενδιαφέρει η συνοχή της οικογένειας!

Αποσυνδεδεμένος Dafni2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #142 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:40:46 μμ »
Πες τα ρε Ka8y!Αν είναι δυνατόν!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #143 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:49:26 μμ »

Μάλλον θα σταλούν στα... Γραφεία! Πραγματικά για τις ανάγκες της υπηρεσίας πλέον!!! Αφού κανείς δεν θα θέλει να πάρει απόσπαση σε γραφείο χωρίς της μοριοδότηση της οργανικής του.
ναι αλλά τότε η τοποθέτηση σε γραφείο, ακόμα και εάν στελεχόνονται από συναδέλφους που είναι στην ίδια περιοχή μορίων έτσι ώστε να παίρνουν ούτως ή άλλως τα ίδια μόρια, θα αποτελεί πλέον δυσμενή τοποθέτηση, καθώς έχει μεγαλύτερο ωράριο και λιγότερες αργίες. Τις "πριμοδοτήσεις" τις έδινε ο νόμος ακριβώς για να αντισταθμίσει το γεγονός ότι ο εκπαιδευτικός δεν ΕΠΕΛΕΞΕ να τοποθετηθεί σε γραφείο. Το πως κατάντησε ο νόμος με τις συνεννοήσεις κάτω από το τραπέζι , είναι απλά άλλο ένα λαμπρό παράδειγμα "νομοτυπίας".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:31:22 »

Αποσυνδεδεμένος fx07

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #144 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 12:41:05 μμ »
Happiness σ'αυτό που λες έχεις δίκιο αλλά δεν ευθύνονται οι εκπαιδευτικοί για το πως κατάντησε το σύστημα των αποσπάσεων αλλά οι πολιτικοί που το χρησιμοποιούσαν για ψηφοθηρικούς λόγους. Εγώ σκέφτομαι ότι στην περίπτωση που παίρνουν κάποιον υπεράριθμο να δουλέψει στη Δευτεροβάθμια της περιοχής που ανήκει, τότε ίσως του δίνουν τα μόρια της οργανικής του γιατί διαφορετικά η απόσπαση θα ήταν δυσμενής και ουσιαστικά δεν ευθύνεται ο υπεράριθμος που δεν έχουν σχολείο να τον βάλουν. Έτσι όμως δεν δημιουργούνται νέα παραθυράκια για τα βύσματα;;;;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #145 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 01:09:00 μμ »
Happiness σ'αυτό που λες έχεις δίκιο αλλά δεν ευθύνονται οι εκπαιδευτικοί για το πως κατάντησε το σύστημα των αποσπάσεων αλλά οι πολιτικοί που το χρησιμοποιούσαν για ψηφοθηρικούς λόγους. Εγώ σκέφτομαι ότι στην περίπτωση που παίρνουν κάποιον υπεράριθμο να δουλέψει στη Δευτεροβάθμια της περιοχής που ανήκει, τότε ίσως του δίνουν τα μόρια της οργανικής του γιατί διαφορετικά η απόσπαση θα ήταν δυσμενής και ουσιαστικά δεν ευθύνεται ο υπεράριθμος που δεν έχουν σχολείο να τον βάλουν. Έτσι όμως δεν δημιουργούνται νέα παραθυράκια για τα βύσματα;;;;

Av ο εκπαιδευτικος εχει οργανικη δεν θα ειναι υπεραριθμος (με εξαιρεση την σπανιοτερη περιπτωση των οργανικα υπεραριθμων), οποτε δεν υπαρχει λογος αποσπασης στη Δ/νση στην οποια υπαγεται.
Μια τετοια ρυθμιση θα αφορουσε τους υπεραριθμους τελουντες στη διαθεση οι οποιοι, εφοσον αποσπωνταν (ουσιαστικα διατιθονταν) στη Δ/νση, θα πιστωνονταν τα μορια του πλησιεστερου στο φορεα σχολειο, βασει της εγκυκλιου των μεταθεσεων. Πρεπει να ειπωθει οτι τετοιες εσωτερικες αποσπασεις και διαθεσεις σε Διευθυνσεις/Γραφεια διεξαγονται σε ευρεια κλιμακα εδω και χρονια και μαλιστα σε ορισμενες περιπτωσεις στα ορια της νομιμοτητας ή εξωφθαλμα παρανομως, ειδικα σε ο,τι αφορα τους ορους μοριοδοτησης. Φυσικα οι βασικοτεροι υποψηφιοι για τετοιες τοποθετησεις ειναι οι φυσικης αγωγης, ξενογλωσσοι και πληροφορικης...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος fx07

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #146 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 01:15:04 μμ »
Happiness σ'αυτό που λες έχεις δίκιο αλλά δεν ευθύνονται οι εκπαιδευτικοί για το πως κατάντησε το σύστημα των αποσπάσεων αλλά οι πολιτικοί που το χρησιμοποιούσαν για ψηφοθηρικούς λόγους. Εγώ σκέφτομαι ότι στην περίπτωση που παίρνουν κάποιον υπεράριθμο να δουλέψει στη Δευτεροβάθμια της περιοχής που ανήκει, τότε ίσως του δίνουν τα μόρια της οργανικής του γιατί διαφορετικά η απόσπαση θα ήταν δυσμενής και ουσιαστικά δεν ευθύνεται ο υπεράριθμος που δεν έχουν σχολείο να τον βάλουν. Έτσι όμως δεν δημιουργούνται νέα παραθυράκια για τα βύσματα;;;;

Av ο εκπαιδευτικος εχει οργανικη δεν θα ειναι υπεραριθμος (με εξαιρεση την σπανιοτερη περιπτωση των οργανικα υπεραριθμων), οποτε δεν υπαρχει λογος αποσπασης στη Δ/νση στην οποια υπαγεται.
Μια τετοια ρυθμιση θα αφορουσε τους υπεραριθμους τελουντες στη διαθεση οι οποιοι, εφοσον αποσπωνταν (ουσιαστικα διατιθονταν) στη Δ/νση, θα πιστωνονταν τα μορια του πλησιεστερου στο φορεα σχολειο, βασει της εγκυκλιου των μεταθεσεων. Πρεπει να ειπωθει οτι τετοιες εσωτερικες αποσπασεις και διαθεσεις σε Διευθυνσεις/Γραφεια διεξαγονται σε ευρεια κλιμακα εδω και χρονια και μαλιστα σε ορισμενες περιπτωσεις στα ορια της νομιμοτητας ή εξωφθαλμα παρανομως, ειδικα σε ο,τι αφορα τους ορους μοριοδοτησης. Φυσικα οι βασικοτεροι υποψηφιοι για τετοιες τοποθετησεις ειναι οι φυσικης αγωγης, ξενογλωσσοι και πληροφορικης...

Sorry για το οργανικής του , εννούσα της προσωρινής του τοποθέτησης. Όταν λες τα τα μορια του πλησιεστερου στο φορεα σχολειο τι εννοείς; Π.χ. εγώ έχω ανήκω στη Δ' Δωδεκανήσου, δεν έχει θέση να με βάλουν σε σχολείο και με κρατάνε στη Δ/νση στη Ρόδο. Ποια μόρια παίρνω; Της Ρόδου; Αυτό δεν είναι δυσμενής απόσπαση, αφού το ωράριό μου θα είναι μεγαλύτερο και οι άδειες λιγότερες, απ'ότι αν ήμουνα σε σχολείο στη Ρόδο;

Αποσυνδεδεμένος fx07

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #147 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 01:23:53 μμ »
Και στη τελική δεν φταίνε οι υπεράριθμοι που στο Υπουργείο διορίζουν πιο πολλούς απ' οσους χρειάζονται; Εγώ τα δύο πρώτα χρόνια του διορισμού μου άλλαξα 4 νησιά γιατί ήμουνα υπαράριθμοι. Με τοποθετούσαν το Σεπτέμβριο σε ένα νησί προσωρινά για ελάχιστες ώρες μάθημα και γραμματειακή υποστήριξη και μέσα Οκτωβρίου που έβγαιναν οι επόμενες αποσπάσεις με πετούσαν σαν μπαλάκι σε άλλο νησι που άνοιγε θέση. Έχω κάνει συνολικά 6 μετακομίσεις... ΕΛΕΟΣ!!

Αποσυνδεδεμένος fx07

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #148 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 01:25:22 μμ »
*ήμουνα υπεράριθμη (απ' τη σύγχυση είναι που τα θυμήθηκα...)

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #149 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 01:42:42 μμ »
Happiness σ'αυτό που λες έχεις δίκιο αλλά δεν ευθύνονται οι εκπαιδευτικοί για το πως κατάντησε το σύστημα των αποσπάσεων αλλά οι πολιτικοί που το χρησιμοποιούσαν για ψηφοθηρικούς λόγους. Εγώ σκέφτομαι ότι στην περίπτωση που παίρνουν κάποιον υπεράριθμο να δουλέψει στη Δευτεροβάθμια της περιοχής που ανήκει, τότε ίσως του δίνουν τα μόρια της οργανικής του γιατί διαφορετικά η απόσπαση θα ήταν δυσμενής και ουσιαστικά δεν ευθύνεται ο υπεράριθμος που δεν έχουν σχολείο να τον βάλουν. Έτσι όμως δεν δημιουργούνται νέα παραθυράκια για τα βύσματα;;;;

Av ο εκπαιδευτικος εχει οργανικη δεν θα ειναι υπεραριθμος (με εξαιρεση την σπανιοτερη περιπτωση των οργανικα υπεραριθμων), οποτε δεν υπαρχει λογος αποσπασης στη Δ/νση στην οποια υπαγεται.
Μια τετοια ρυθμιση θα αφορουσε τους υπεραριθμους τελουντες στη διαθεση οι οποιοι, εφοσον αποσπωνταν (ουσιαστικα διατιθονταν) στη Δ/νση, θα πιστωνονταν τα μορια του πλησιεστερου στο φορεα σχολειο, βασει της εγκυκλιου των μεταθεσεων. Πρεπει να ειπωθει οτι τετοιες εσωτερικες αποσπασεις και διαθεσεις σε Διευθυνσεις/Γραφεια διεξαγονται σε ευρεια κλιμακα εδω και χρονια και μαλιστα σε ορισμενες περιπτωσεις στα ορια της νομιμοτητας ή εξωφθαλμα παρανομως, ειδικα σε ο,τι αφορα τους ορους μοριοδοτησης. Φυσικα οι βασικοτεροι υποψηφιοι για τετοιες τοποθετησεις ειναι οι φυσικης αγωγης, ξενογλωσσοι και πληροφορικης...

Sorry για το οργανικής του , εννούσα της προσωρινής του τοποθέτησης. Όταν λες τα τα μορια του πλησιεστερου στο φορεα σχολειο τι εννοείς; Π.χ. εγώ έχω ανήκω στη Δ' Δωδεκανήσου, δεν έχει θέση να με βάλουν σε σχολείο και με κρατάνε στη Δ/νση στη Ρόδο. Ποια μόρια παίρνω; Της Ρόδου; Αυτό δεν είναι δυσμενής απόσπαση, αφού το ωράριό μου θα είναι μεγαλύτερο και οι άδειες λιγότερες, απ'ότι αν ήμουνα σε σχολείο στη Ρόδο;

Θα λαβεις τα μορια του σχολειου στο οποιο εισαι εικονικα τοποθετημενη στη Δ Δωδεκανησου. Αυτο ισχυει στην περιπτωση μετακινησης εκπαιδευτικου (καλειται διαθεση) που δεν εχει οργανικη θεση. Αν ομως κατειχες οργανικη θεση στη Δ Δωδεκανησου και ζητουσες με αιτηση σου να μετακινηθεις στη Δ/νση της Ροδου (αυτο καλειται αποσπαση), θα λαμβανες τα μορια του πλησιεστερου στο φορεα σχολειου.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος fx07

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #150 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 01:46:39 μμ »
Ξανά sorry (όπως κατάλαβες απ' το sorry είμαι ΠΕ06) που δεν χρησιμοποίησα σωστά τους όρους απόσπαση και διάθεση. Αναφέρομαι στη διάθεση λοιπόν. Αυτό άραγε θα συνεχίσει να υπάρχει;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #151 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 01:53:51 μμ »
Η φετινη εγκυκλιος μεταθεσεων, αν και αισθητα διαφοροποιημενη ως προς τη διαρθρωση και τη διατυπωση της απο τις προηγουμενες χρονιες, επαναλαμβανει ουσιαστικα τις ιδιες ρυθμισεις με το παρελθον, αυτες δηλ. που σου εθεσα υποψη. Τωρα για την μεθεπομενη χρονια, το μελλον αδηλο. Ωστοσο, δεν πιστευω, βασει εμπειριας, να τροποποιηθει η συγκεκριμενη ρυθμιση αν δεν αλλαξει συνολικα η φιλοσοφια και η αρχιτεκτονικη του συστηματος.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #152 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 05:12:28 μμ »
Happiness σ'αυτό που λες έχεις δίκιο αλλά δεν ευθύνονται οι εκπαιδευτικοί για το πως κατάντησε το σύστημα των αποσπάσεων αλλά οι πολιτικοί που το χρησιμοποιούσαν για ψηφοθηρικούς λόγους.
Κατ' αρχάς ... το ρουσφέτι, όπως και ο καβγάς, θέλει δύο.

Σχετικά με την συζήτηση που κάνετε με τον Damien, έχω να πω ότι μία η άλλη εάν γίνει αυτό που λέει ο Damien. Το μόνο που "γλιτώνουμε" είναι οι μακρινές αποσπάσεις (δλδ από περιοχές πολλών μορίων σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη κτλ). Μέσα στα πλαίσια της ίδιας περιοχής όμως, υπάρχει πολλές φορές μεγάλο εύρος μορίων. Εάν "επιτραπεί" οι μη έχοντες ωράριο να πηγαίνουν στα γραφεία (τα οποία πάντα είναι στα κεντρικότερα σημεία της περιοχής) με την μοριοδότηση της εικονικής τους τοποθέτησης, τότε και πάλι δημιουργούνται ανισότητες. Την εχω ζήσει και εγώ αυτή την ανισότητα με συναδέλφους που τοποθετούνταν επίτηδες στο σχολείο με τα περισσότερα μόρια στην περιοχή και μετά διατίθονταν στην ΔΔΕ (στην κεντρική πόλη) και παίρναν περισσότερα μόρια από εμένα που υπηρετούσα σε σχολείο της ίδιας πόλης.

Αποσυνδεδεμένος fx07

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #153 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 06:24:47 μμ »
Happiness σ'αυτό που λες έχεις δίκιο αλλά δεν ευθύνονται οι εκπαιδευτικοί για το πως κατάντησε το σύστημα των αποσπάσεων αλλά οι πολιτικοί που το χρησιμοποιούσαν για ψηφοθηρικούς λόγους.
Κατ' αρχάς ... το ρουσφέτι, όπως και ο καβγάς, θέλει δύο.

Σχετικά με την συζήτηση που κάνετε με τον Damien, έχω να πω ότι μία η άλλη εάν γίνει αυτό που λέει ο Damien. Το μόνο που "γλιτώνουμε" είναι οι μακρινές αποσπάσεις (δλδ από περιοχές πολλών μορίων σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη κτλ). Μέσα στα πλαίσια της ίδιας περιοχής όμως, υπάρχει πολλές φορές μεγάλο εύρος μορίων. Εάν "επιτραπεί" οι μη έχοντες ωράριο να πηγαίνουν στα γραφεία (τα οποία πάντα είναι στα κεντρικότερα σημεία της περιοχής) με την μοριοδότηση της εικονικής τους τοποθέτησης, τότε και πάλι δημιουργούνται ανισότητες. Την εχω ζήσει και εγώ αυτή την ανισότητα με συναδέλφους που τοποθετούνταν επίτηδες στο σχολείο με τα περισσότερα μόρια στην περιοχή και μετά διατίθονταν στην ΔΔΕ (στην κεντρική πόλη) και παίρναν περισσότερα μόρια από εμένα που υπηρετούσα σε σχολείο της ίδιας πόλης.

Γι'αυτό κι εγώ είπα ότι τα παραθυράκια θα συνεχίσουν να υπάρχουν...

Όσον αφορά το ρουσφέτι, σίγουρα θέλει δύο, αλλά ευθύνονται οι πολιτικοί που το συντηρούσαν τόσα χρόνια. Δηλαδή όλοι αυτοί που είχαν το μέσον να πάνε σε γραφείο δίπλα στο σπίτι τους με τα μόρια της Τήλου, πιστεύεις θα έλεγαν όχι για λόγους ηθικής τάξης; Δυστυχώς σε όλους τους τομείς της ζωής είναι ο θανατός σου η ζωή μου και το βλέπουμε ειδικά στον πόλεμο που γίνεται μεταξύ ΑΣΕΠιτών και αυτών που έχουν προυπηρεσία.

Τα κόμματα θα έπρεπε να φροντίσουν να σταματήσουν οι πελατειακές σχέσεις, αλλά κάτι τέτοιο δεν τους συμφέρει. Αντίθετα με τις τελευταίες δηλώσεις της Διαμαντοπούλου φροντίζουν να ρίξουν το βάρος των ρουσφετιών μόνο σ'αυτούς που εξυπηρετήθηκαν (βλέπε αποσπασμένους) και όχι στους εαυτούς τους που δημιούργησαν αυτό το πλάισιο των εξυπηρετήσεων..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160912
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 728
Σύνολο: 738

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.