*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας  (Αναγνώστηκε 42753 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #126 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 05:09:34 μμ »
Μακάρι... Και τι δεν θα'δινα για να επιστρέψω στο σχολείο!!!
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:50:38 »

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #127 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 05:43:53 μμ »
Απόσπασμα από τις σημερινές δηλώσεις της υπουργού:

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Όταν είχατε πρωτοαναλάβει είχατε μιλήσει για τους χιλιάδες των αποσπασμένων. Αυτοί οι αποσπασμένοι τελικά έχετε βγάλει ένα χρονοδιάγραμμα πότε θα επιστρέψουν στις τάξεις για να καλύψουν τα κενά που υπάρχουν ακόμη; Ή θα συνεχίσουν να περιφέρονται;

ΥΠΟΥΡΓΟΣ: Δύο πράγματα θα σας πω. Πρώτον, έχει φύγει εγκύκλιος εδώ και 20 μέρες, νομίζω, που αναφέρει ότι όλοι οι αποσπασμένοι στις επιμέρους Διευθύνσεις που δεν είναι με υπογραφή Υπουργού και είναι παράνομοι, θα πρέπει να έχουν γυρίσει στα σχολεία τους. Από ελέγχους που έχω κάνει ενδεικτικά, φαίνεται ότι αυτή η εγκύκλιος δεν έχει εφαρμοστεί.

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Κυρία Υπουργέ κάποια παραπάνω στοιχεία γι’ αυτό; Πόσοι ήταν παρανόμως;

ΥΠΟΥΡΓΟΣ: Πώς να σας πω πόσοι ήταν παρανόμως! Είναι αδύνατον! Ο αριθμός των αποσπάσεων είναι εξαιρετικά μεγάλος. Σας διαβεβαιώνω ότι είναι ένα τιτάνιο έργο η αποτύπωση της κατάστασης. Και θα ήμουν εξαιρετικά πρόχειρη δίνοντας στοιχεία τα οποία έρχονται καθημερινά και αλλάζουν και καθημερινά, γιατί δεν υπάρχουν κανόνες.


Επομένως, θεωρώ ότι η λύση του ζητήματος είναι το να πάμε σε μια συνολική ρύθμιση, η οποία θα ξεκινήσει από το Σεπτέμβρη. Οι τριετείς αποσπάσεις που υπογράφηκαν θα ανακληθούν γιατί δεν υπάρχει καμία δυνατότητα για τρία χρόνια και καμία αιτιολογική βάση για τρία χρόνια. Ότι υπάρχει μέχρι σήμερα ισχύει για αυτή τη σχολική χρονιά. Κανένας δεν μπορεί να θεωρηθεί, οποιαδήποτε απόφαση και αν υπάρχει, ότι μπορεί να ισχύει οτιδήποτε πέρα από την περσινή χρονιά.

http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2931&Itemid=231

Εγώ καταλαβαίνω από αυτά ότι η τριετία πάει... περίπατο. Οι αποσπάσεις θα ισχύσουν μόνο για φέτος...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2009, 05:46:53 μμ από Kilgore »
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος ka8y

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #128 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 11:43:43 μμ »
Μέχρι τον Απρίλιο που θα βγει η εγκύκλιος αποσπάσεων πιστεύω θα κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι...

Δηλαδή κάτι που θεωρείται δεδομένο τώρα ίσως να μην είναι δεδομένο τον Απρίλιο...τώρα πού θα κάτσει η μπίλια δεν ξέρω...

Αν πάρουμε την φωτογραφία της στιγμής, δηλαδή τις πρόσφατες δηλώσεις, η τριετία είναι απ' ατμόν...

Ωστόσο δεν αποκλείεται να σταματήσει μεν...αλλά να μην ακυρώσει τις τρέχουσες υπουργικές αποφάσεις(αν και δεν είναι δύσκολο, στρέφεται κατά του εκπαιδευτικού και όχι του συστήματος... όπως έκανε και με απόσυρση και με ημιυπαίθριους...δλδ όσοι πήρανε πήρανε και απο εδώ και πέρα αλλάζει το πράγμα...

Ωστόσο αν κάποιος γνωρίζει από στέλεχος του Υπουργείου πχ τον Υφυπουργό κ. Πανάρετο ή την Υπουργό κ. Διαμαντοπούλου ειλλημένες αποφάσεις θα βοηθούσε πολύ τους συναδέλφους να γνωρίζανε από τώρα τί θα γίνει και θα τον παρακαλέσω να τις κοινοποιήσει στο forum...

Απο την μεριά των αποσπασμένων στρέφεται κατα του εκπαιδευτικού.. Απο την μεριά αυτών που υπηρετούν στην παραμεθόριο και βλέπουν τόσους αποσπασμένους να μοριοδοτούνται με τα μορια της παραμεθορίου? Τουλάχιστον αν ξαναπάρουν απόσπαση του χρόνου ας είναι με τα μόρια της περιοχής που πάνε, όπως στις αποσπάσεις σε ΠΥΣΔΕ. Δεν νομίζω οτι στρέφεται κατά του εκπαιδευτικού, αλλά υπέρ των πολλών που δεν ειναι αποσπασμένοι!

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #129 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 12:58:00 πμ »
τι φουρνελα ειναι αυτα;ξερει κανεις τι γινεται με τις συνυπηρετησεις συζυγων σωματων ασφαλειας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:50:38 »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #130 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 04:25:05 πμ »

Παράθεση
Δεν νομίζω οτι στρέφεται κατά του εκπαιδευτικού, αλλά υπέρ των πολλών που δεν ειναι αποσπασμένοι!

Και όχι μόνο... Υπερ του δίκαιου και του ορθού!
Μακάρι κάθε κατεργάρης να καθίσει επιτέλους στον πάγκο του...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2009, 05:55:14 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #131 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 08:43:43 πμ »
Λέτε να παρουσιαστούν τα φαντάσματα στα δυσπρόσιτα;Για να δούμε...

Αποσυνδεδεμένος fx07

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #132 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:13:30 πμ »
Γεια σε όλους

Παρακολουθούσα το θέμα του forum και είπα να γραφτώ για να παρέμβω.

Καταρχήν θέλω να πω ότι είναι πολύ άσχημο να καταφεύγουμε σε εύκολους αφορισμούς και βαρύγδουπες δηλώσεις.

Είμαι εκπαιδευτικός διορισμένη εδώ και 4 χρόνια και τα οποία τα υπηρέτησα σε 4 διαφορετικά δυσπρόσιτα νησιά. Περιττό να σας αναφέρω ότι τα δύο πρώτα χρόνια είχα γίνει μπαλάκι λόγω υπεραριθμίας. Με τοποθετούσαν αρχικά σε κάποιο νησί προσωρινα, εύρισκα σπίτι και τέλη Οκτώβρη που έβγαινε η επόμενη φάση αποσπάσεων με έτρεχαν να καλύψω θέσεις σε νησιά στα οποία είχαν ανοίξει θέσεις. Μέσα σε 4 χρόνια έκανα συνολικά 6 μετακομίσεις... Για να μη μιλήσω για τα έξοδα...

Φέτος, θέλοντας να προστατευτώ από το διαρκές πήγαινε-έλα (μια και το Υπουργείο δεν μπορεί να με προστατεύσει) αλλά ταυτόχρονα θέλοντας να μη χάσω τα μόρια έκανα αίτηση απόσπασης για τριετία στη Δ/νση Δευτεροβάθμιας της περιοχής μου (νησί πάλι). Θέλω να σας πω ότι η δουλεία είναι πολλή, είμαστε σχετικά λίγοι εδώ και καθημερινά βγάζουμε τα μάτια μας με (τις περισσότερες φορές) ανούσια χαρτούρα που στέλνει το Υπουργείο. Όπως ανέφερε και ο συνάδελφος που αποσπάστηκε μετά από 20 χρόνια προυπηρεσία (και με τον οποίο συμφωνώ απόλυτα), καθημερινά δεν σηκώνουμε κεφάλι μέχρι τις 14:30.

Με τα νέα μέτρα σκέφτομαι να γυρίσω πάλι σε μικρό νησί του χρόνου για αν μη χάσω τα μόρια. 7η μετακόμιση...

Δεν διαφωνώ ότι οι αποσπάσεις στους φορείς στις μεγάλεις πόλεις είναι όλες βυσματικές. Όχι όμως και στις περιφερειακές Δ/νσεις νησιών. Εδώ υπάρχουν πολλές ανάγκες και τις περισσότερες φορές δεν βρίσκονται άτομα για να στελεχώσουν τα γραφεία.

Το συμπέρασμά μου είναι ότι του χρόνου τα γραφεία θα αδειάσουν (ειδικά τα περιφεριακά που ανέφερα) γιατί κανείς δεν θα δεχτεί να δουλέψει με τα ίδια μόρια με κάποιον που υπηρετεί σε σχολείο και έχει τις διπλάσιες αργίες από αυτον. Και η Διαμαντοπούλου θα πρέπει να το σκεφτεί πολύ καλά αυτό. Εκτός αν σκέφτεται να κάνει μαζικές προσλήψεις διοικητικών υπαλλήλων για να στελεχωθούν οι φορείς, αλλά δεν νομίζω να το αντέχει η οικονομία μας...


'Οσο για τις χαιρεκακίες και δηλώσεις του τύπου "Να κοπεί το επίδομα εξωδιδακτικής στήριξης" έχω να σχολιάσω ότι μια και είναι τόσα πολλά τα 1200 ευρώ που παίρνουμε ας μας κοπεί και αυτό... Δε βαριέσαι..
Αντί να είμαστε όλοι ενωμένοι και να ζητούμε ψηλότερους μισθούς, τρωγόμαστε μεταξύ μας! Μπράβο μας!  Αλήθεια οι μισθοί στους υπόλοιπους φορείς του δημοσίου για πτυχιούχο με μεταπτυχιακό πόσο είναι;
Σίγουρα πάνω από 1200 ευρώ...

Μια έχω περάσει και από τις δύο θέσεις (και από την τάξη και από την καρέκλα του γραφείου) μπορώ να πώ ότι τα πράγματα δεν είναι άσπρα ή μαυρα. Γι' αυτό και οι οποιεσδήποτε αλλαγές πρέπει να γίνουν μετά από πολύ συζήτηση και όχι για χάριν εντυπωσιασμού, κάτι που θεωρώ ότι θέλει να κάνει η Διαμαντοπούλου..

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #133 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 12:07:11 μμ »
Λέτε να παρουσιαστούν τα φαντάσματα στα δυσπρόσιτα;Για να δούμε...
Και να κάνουν τι; Ο λόγος για τον οποίο οι αποσπάσεις ήταν νομότυπες μέχρι τώρα από τα δυσπρόσιτα, ήταν επειδή οι οργανικές θέσεις εκεί έιναι περισσότερες από τις ανάγκες. Οι οποίες οργανικές επίσης νομότυπα έχουν δημιουργηθεί. Για να λυθεί το πρόβλημα των αποσπάσεων πρέπει  πρώτα να λυθεί το πρόβλημα των υπεράριθμων οργανικών.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #134 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 12:17:45 μμ »
Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να συμβαίνει κι αυτό σε ορισμένες περιπτώσεις.Πως εξηγείται όμως το γεγονός ότι στο δυσπρόσιτο που υπηρετώ μέσα Νοεμβρίου δεν υπάρχει καθηγητής μαθηματικών και πληροφορικής,ενώ έχουμε χρεωθεί 4-5 από καθε μια από αυτές τις ειδικότητες; 

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #135 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 12:20:42 μμ »
οσοι κλαδοι εχουν υπεραριθμιες,π.χ οι ΠΕ05,που θα γυρισουν αυτοι;εμεις εχουμε τραγικα σοβαρο προβλημα με τους υπεραριθμους.

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #136 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 04:37:20 μμ »
οσοι κλαδοι εχουν υπεραριθμιες,π.χ οι ΠΕ05,που θα γυρισουν αυτοι;εμεις εχουμε τραγικα σοβαρο προβλημα με τους υπεραριθμους.

Μάλλον θα σταλούν στα... Γραφεία! Πραγματικά για τις ανάγκες της υπηρεσίας πλέον!!! Αφού κανείς δεν θα θέλει να πάρει απόσπαση σε γραφείο χωρίς της μοριοδότηση της οργανικής του.
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος lemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #137 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 05:49:55 μμ »
 Είναι απαρέδεκτος ο τρόπος με τον οποίο  η Διαμαντοπούλου μεταχειρίζεται τους εκπαιδευτικούς! Ποτέ καμία ηγεσία δε συμπεριφέρθηκε κατ'αυτόν τον τρόπο στο παρελθόν. Η εμμονή της με τους αποσπασμένους έχει ξεπεράσει κάθε όριο. Υπάρχουν εκπαιδευτικοί με οικογένεια, παιδιά, που έχουν κάνει προγραμματισμό στη ζωή τους, τουλάχιστον για την επόμενη τριετία. Γιατί πρέπει να τους ξαναβάζει στην ίδια διαδικασία αβεβαιότητας? Για να μην πω για την προϋπηρεσία αναπληρωτών/ωρομισθίων. Αίσχος!!! >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος lemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #138 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 06:21:28 μμ »
Και στην τελική, δεν είναι όλοι οι αποσπασμένοι βυσματίες, άγαμοι και τοποθετημένοι σε δυσπρόσιτα!

Αποσυνδεδεμένος fx07

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #139 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 06:39:26 μμ »
Εγώ πάντως πιστεύω ότι η γυναίκα έχει μεγάλη άγνοια για τα θέματα της εκπαίδευσης και ξαφνικά νομίζει ότι μαθαίνοντας το καθεστώς των αποσπάσεων ανακάλυψε την Αμερική. Κάποιος όμως να τις πει ότι τα προβλήματα δεν λύνονται με δηλώσεις πυροτεχνήματα. Δεν λέω ότι όλα ήταν ωραία και καλά έτσι όπως ήταν, αλλά όπως είπα και παραπάνω η κατάσταση δεν είναι ασπρο-μαύρο. Για να μη μιλήσω για το θέμα των διορισμών... Πρώτα έφαγαν τόσα λεφτά όλα αυτά τα χρόνια και το ένα και το άλλο κόμμα με Χρηματιστήρια, Ομόλογα, Siemens κτλ. και ξαφνικά θέλουν να παρουσιάσουν όλους τους καθηγητές ως τεμπέληδες, βολεψάκηδες και ως σημαντικό βάρος για την οικονομία (μια και η αναλογία μας με τους μαθητές είναι η πιο ψηλή στην Ευρώπη...).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160915
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 795
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 776
Σύνολο: 787

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.