*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας  (Αναγνώστηκε 42968 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostaskat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #112 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 07:14:10 μμ »
πάντως η τριετία ήταν ένα από τα αιτήματα της ΟΛΜΕ και δεν νομίζω να αλλάξει...

απλά πιστεύω θα αλλάξει η μοριοδότηση των αποσπασμένων(ΟΛΜΕ προτείνει 4+2 μόρια)...

και θα μειωθεί ο αριθμός των νεων αποσπάσεων...αυτούς που πήραν ήδη λογικά δεν θα τους αλλάξει...αλλά με την αλλαγή της μοριοδότησης θα τους κάνει να κάνουν απο μόνοι τους ανάκληση....


Σιγά το αίτημα της ΟΛΜΕ...Σιγά τα ωά...Πελατειακά δρα η ΟΛΜΕ. Ακόμα να το καταλάβουν αυτό ορισμένοι;
Η μοριοδότηση των αποσπασμένων δε θα αλλάξει, παραμένει η ίδια.
Η τριετία καταργείται και όσοι έχουν απόσπαση ξανακάνουν χαρτιά, εαν επιθυμούν.
Από εδώ και στο εξής οι αποσπάσεις θα δίδονται με το σταγονόμετρο!

Συνάδελφε το ότι θα καταργηθεί η τριετία είναι εκτίμηση δικιά σου ή έχει ανακοινωθεί κάτι επίσημα;

Είναι πολύ σημαντικό το θέμα για άτομα που έχουν οικογένειες και η απόσπαση τους φέρνει κοντά στα παιδιά και την οικογένεια τους και καλό θα ήτανε αν κάποιος γνωρίζει κάτι σίγουρο ή έχει έγκυρες πηγές να ενημερώσει τους συναδέλφους.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:00:38 »

Αποσυνδεδεμένος zuperman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #113 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 09:38:10 μμ »
Από κομματικό στέλεχος, σε μια κουβέντα που είχαμε, ειπώθηκε ότι οι αποσπάσεις τριετούς διάρκειας θα πάψουν να υφίστανται και όλοι οι εκπαιδευτικοί θα υποβάλουν αίτηση για απόσπαση. Επίσης τα μόρια της οργανικής δεν θα προσμετρώνται στις αποσπα΄σεις στους φορείς, αλλά τα μόρια της πλησιέστερης σχολικής μονάδας.
Θα δημιουργηθεί μεγάλο πρόβλημα διότι αρκετοί εκπαιδευτικοί δε θα δηλώσουν φορείς διότι ο λόγος που κάνανε για φορέα ήτανε η παραλαβή των μορίων. Εννοείταθι όρι είναι περισσότερο συμφέρον η υπηρέτηση σε ΠΥΣΔΕ παρά σε φορέα. Αυτό θα "τρέξει" μόνο για μια χρονιά και στη συνέχεια θα γίνει επαναφορά του συστήματος της μοριοδότησης. Στην τρέχουσα χρονιά τα κενά στις διευθύνσεις θα καλυφθούν από τους εκπαιδευτικούς πο είναι αποσπασμένοι σε ΠΥΣΔΕ, από τους υπεράριθμους εκπαιδευτικούς. Δεν θα υπάρχει εκπαιδετικός που δεν θα συμπληρώνει ωράριο. Εκείνοι οι οποία θα επωμισθούν τις δουλειές στους φορείς είναι προφανώς οι γυμναστές που δεν έχουν καθόλου ωράριο στα σχολεία. Με τον τρόπο αυτό την επόμενη χρονιά γίνεται και το βόλεμα των "ημέτερων" διότι τώρα οι θέσεις στα γραφεία είναι πιασμένες. Σίγουρα αυτό θα ξεκαθαρίσει το Μάρτιο - Απρίλιο σε πρώτη φάση και τον Μάρτιο Απρίλιο του 11 σε δεύτερη. Εαν το ψάξετε καλά αυτό που σας γράφω έχει γίνει πριν από κάποια χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος lemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #114 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 10:07:42 μμ »
 Εκτιμώ ότι η τριετία θα πάψει να υφίσταται για ρουσφετολογικούς λόγους ( ο νοών νοήτω), ότι για φέτος  τα πράγματα θα μείνουν ως έχουν και ότι από του χρόνου θα αλλάξει η μοριοδότηση στους φορείς. Δε νομίζω πάντως ότι οι ειδικότητες στις οποίες δεν υπάρχουν κενά θα έχουν πρόβλημα να ανανεώσουν την απόσπασή τους για πρακτικούς λόγους. Το αντίθετο πιστεύω ότι θα συμβεί με ειδικότητες  όπου υπάρχουν πολλά κενά, όπως οι δάσκαλοι.

Αποσυνδεδεμένος kostaskat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #115 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 10:21:28 μμ »
Μέχρι τον Απρίλιο που θα βγει η εγκύκλιος αποσπάσεων πιστεύω θα κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι...

Δηλαδή κάτι που θεωρείται δεδομένο τώρα ίσως να μην είναι δεδομένο τον Απρίλιο...τώρα πού θα κάτσει η μπίλια δεν ξέρω...

Αν πάρουμε την φωτογραφία της στιγμής, δηλαδή τις πρόσφατες δηλώσεις, η τριετία είναι απ' ατμόν...

Ωστόσο δεν αποκλείεται να σταματήσει μεν...αλλά να μην ακυρώσει τις τρέχουσες υπουργικές αποφάσεις(αν και δεν είναι δύσκολο, στρέφεται κατά του εκπαιδευτικού και όχι του συστήματος... όπως έκανε και με απόσυρση και με ημιυπαίθριους...δλδ όσοι πήρανε πήρανε και απο εδώ και πέρα αλλάζει το πράγμα...

Ωστόσο αν κάποιος γνωρίζει από στέλεχος του Υπουργείου πχ τον Υφυπουργό κ. Πανάρετο ή την Υπουργό κ. Διαμαντοπούλου ειλλημένες αποφάσεις θα βοηθούσε πολύ τους συναδέλφους να γνωρίζανε από τώρα τί θα γίνει και θα τον παρακαλέσω να τις κοινοποιήσει στο forum...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2009, 10:38:46 μμ από kostaskat »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:00:38 »

Αποσυνδεδεμένος lemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #116 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 10:36:57 μμ »
 Έχω την εντύπωση ότι τίποτα δεν είναι οριστικό και ότι δεν έχει παρθεί καμία απόφαση. Αυτά που ανέφερα είναι όσα μου φαίνονται λογικότερα από όσα ακούγονται.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #117 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 10:53:40 μμ »

Παράθεση
Ωστόσο αν κάποιος γνωρίζει από στέλεχος του Υπουργείου πχ τον Υφυπουργό κ. Πανάρετο ή την Υπουργό κ. Διαμαντοπούλου ειλλημένες αποφάσεις θα βοηθούσε πολύ τους συναδέλφους να γνωρίζανε από τώρα τί θα γίνει και θα τον παρακαλέσω να τις κοινοποιήσει στο forum...

Φίλε Κώστα τό 'πες και το ..ξανάπες... ;D ;D ;D

Συμμεριζόμαστε την αγωνία σου, αλλά μην περιμένεις τίποτα άλλο πέρα από εκείνο που θα ανακοινωθεί επίσημα..
Ότι είναι να γίνει, θα γίνει... Και μη στήνεσαι και παίρνεις σοβαρά την ..αρβύλα του καθένα μας, όσο έγκυρη και αν τη θεωρούμε όταν τη γράφουμε..

Και εγω πχ άκουσα από επίσημα χείλη ότι η μοριοδότηση των αποσπασθέντων θα αλλάξει (αυτό που είπε η lemon δηλαδή) και θα δίνονται τα μόρια του κοντινότερου στο φορέα απόσπασης σχολείου, αλλά εκτιμώ πως θα γίνει από του χρόνου (είναι το πιο λογικό). Για την τριετία όλα είναι πιθανά. Ίσως, το πιο πιθανό, να ανακληθούν (να ισχύσει η απόσπαση δηλαδή, μόνο για φέτος).

Η τριετία πάντως έχει τη λογική της γνώσης του αντικειμένου και της απόδοσής σε βάθος χρόνου από τον αποσπασμένο και θα ήταν μια καλή λογική. (Όχι μόλις μαθαίνει κάποιος μια δουλειά, να φεύγει και μετά να πρέπει να εκπαιδεύεται άλλος, και μετά άλλος, και φτου κι απ' την αρχή...)

Αν:

Δεν ίσχυε το γεγονός, ότι το μόνο που αλλάζει το καθεστώς της τριετίας είναι ότι ..δεν αλλάζει στην ουσία κάτι, αφού το συντριπτικό ποσοστό των αποσπασμένων παίρνουν στη σειρά αποσπάσεις μέχρι να πετύχουν τη μετάθεση στο μέρος που επιθυμούν (φαινόμενο "τρουπώματος" - "είναι να μην τρουπώσω- τρούπωσα; δε με κουνά κανένας" - Κ. Βουτσάς "Ένα έξυπνο έξυπνο μούτρο" 1964-65, των Τσιφόρου - Δαλιανίδη  ;D ;D  )

Και δεύτερον
Από τη στιγμή που το συγκεκριμένο προσωπικό χρειάζεται βάθος χρόνου για να μάθει και να αποδώσει και όλο αυτόν τον καιρό δε θα είναι σε σχολεία, γιατί να είναι ντε και καλά ..εκπαιδευτικοί;
Γιατί δηλαδή το κράτος να μην προσλάβει διοικητικούς υπαλλήλους να κάνουν αυτή τη δουλειά (που εδώ που τα λέμε, την ξέρουν και καλύτερα;)


Γιατί μπορεί να βρεθούν -και υπάρχουν- αρκετά μυαλά που θα αναρωτηθούν:
"Το επίδομα εξωδιδακτικής απασχόλησης που δίνεται στους εκπαιδευτικούς, γιατί να δίνεται σε εκπαιδευτικούς-υπαλλήλων γραφείου;; Που δεν έχουν εξωδιδακτική απασχόληση; (γιατί απλούστατα δεν έχουν ..διδακτική).. Και μάλιστα όταν υπάρχουν φορείς ή τρόποι, που δε χάνουν και το μοναδικό προνόμιο των "μάχιμων", τα 15νθήμερα των γιορτών και τα 2 μηνάκια του καλοκαιριού;"

Αυτό δε συνιστά αδικία;..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2009, 12:00:22 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #118 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 12:21:36 πμ »
Επιτρέψτε μου να καταθέσω την εμπειρία μου και τις απόψεις μου για το θέμα.

Διορίστηκα πέρυσι σε περιοχή που απέχει 350 χλμ (ευτυχώς όχι νησί) από τη μόνιμη κατοικία μου που είναι σε μεγάλο αστικό κέντρο. Η γυναίκα μου  ήταν έγκυος στο 2ο παιδί μας, γέννησε στα μέσα της χρονιάς και έκανα 700 χλμ ΚΑΘΕ Σαββατοκύριακο για να βρίσκομαι κοντά τους  (χώρια που κάτι  εξεζητημένα θεματάκια υγείας του βρέφους, μας ανάγκαζαν σε ταξίδια "αστραπή" Αθήνα και Θεσ/νίκη.
Υπό τις συνθήκες αυτές θεώρησα ότι η 3ετής απόσπαση (αν και δύσκολη απόφαση) ήταν κάτι που μάλλον θα με εξυπηρετούσε:
1. Θα ΟΡΙΖΑ τη ζωή μου για 3 χρόνια. Θα εργάζομαι στο ίδιο μέρος (πολύ κοντά στο σπίτι μου) με στάνταρ ωράριο.
2. Μία απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ θα με έβαζε στη διαδικασία να έχω κάθε χρόνο την αγωνία πρώτα αν θα την πάρω, και μετά σε ποιο(α) σχολείο(α) θα με τοποθετούσαν/διέθεταν (πολλά από τα οποία προϋποθέτουν και καμιά ώρα οδήγηση...)
3. Θα ήταν μια καλή... αποτοξίνωση από την αίθουσα μετά από 20 χρόνια (έχεις τους δικούς σου ρυθμούς, δεν παίρνεις δουλειά για το σπίτι κλπ).
4. Τα μόρια της οργανικής δεν με πολυαπασχόλησαν (δεν με χάλαγε βέβαια να τα πάρω) διότι μετά την 3ετία τα παιδιά θα ήταν σε κατάσταση που θα  μπορούσαμε να πάμε οικογενειακώς στην πόλη της οργανικής μου.
5. Η απουσία σχολικών αργιών δεν με τρόμαζε διότι οι αργίες είναι ..."κενό γράμμα" για όσους έχουν οικογένεια.

Αν και ήμουν 40+ ετών με 2 παιδιά και μεταπτυχιακό (και στην οργανική μου ΔΕΝ έχω ούτε 1 ώρα), έβαλα βύσμα (γιατί δεν γίνεται διαφορετικά΄) και  πήγα στο γραφείο , για να διαπιστώσω τα εξής:
1. Βρίσκω εκεί αποσπασμένους ελάχιστους σαν και μένα και πολλούς νεότερους και με λιγότερα οικογενειακά βάρη.
2. Η δουλειά είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ. Πολλές μέρες αρχίζω από τις 07:30 και σηκώνω κεφάλι 14:30. Πιθανολογώ ότι γι αυτό ευθύνονται
   Α. ή έλλειψη οργάνωσης των δημόσιων υπηρεσιών
   Β. Μεγάλο ποσοστό υπαλλήλων που λουφάρει
   Γ. Τρομερή γραφειοκρατία και ευθυνοφοβία
   Δ. Χαμηλό επίπεδο προσωπικού (ειδικά σε θέματα χειρισμού Η/Υ)
 διαφορετικά τα πράγματα θα ήταν πιο απλά. Η ουσία όμως είναι ότι κουράζομαι περισσότερο από το σχολείο.
3. Η φασαρία που γίνεται στις τοποθετήσεις και διαθέσεις καθώς και στις συμπληρώσεις ωραρίων με έκαναν να ΣΙΧΑΘΩ πολλούς από τους "μαχόμενους εκπαιδευτικούς" οι οποίοι για να γλιτώσουν καμιά ώρα μάθημα, φωνάζουν, βάζουν μέσο, προφασίζονται κωλύματα κλπ. νομίζοντας ότι ξεγελούν την υπηρεσία, ενώ στην ουσία "βυσματώνουν" τους συναδέλφους τους.
4. Η 3ετία είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ για την εύρυθμη λειτουργία της υπηρεσίας. Στην αρχή διαδέχονταν το ένα το άλλο τα λάθη και οι αργοπορίες μέχρι να  μάθω να διεκπεραιώνω μια εργασία. Τα περισσότερα όμως αντικείμενα είναι εποχιακά, με διαφορετικές προθεσμίες σε διαφορετικές χρονικές περιόδους  μέσα στο σχολικό έτος (πανελλήνιες, μηχανογραφικά, μεταθέσεις, αποσπάσεις κλπ) οπότε κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι γνωρίζει το  αντικείμενό του αν δεν συμπληρώσει ένα πλήρες ημερολογιακό έτος στο πόστο του (οπότε είναι η ώρα να φύγει ή να ανανεώσει την απόσπασή του).
5. Οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί είναι ΟΛΟΙ ευγενικοί και εξυπηρετικοί με το κοινό, ειδικά γνωρίζοντας οτι έχουν να κάνουν με συναδέλφους με τους οποίους συμπάσχουν διότι πιθανά έχουν βρεθεί ή πρόκειται να βρεθούν στη θέση τους είτε αυτοί είναι μόνιμοι είτε αναπληρωτές / ωρομίσθιοι /  αδιόριστοι.
6. Δυστυχώς δεν ισχύει το ίδιο για πολλούς διοικητικούς υπαλλήλους οι οποίοι κουβαλάνε τη γνωστή νοοτροπία του δημοσίου υπαλλήλου "παλαιάς  κοπής" καταναλώνοντας την ελάχιστη ποσότητα θερμίδων και φαιάς ουσίας κατά την "εργασία" τους και βγάζοντας συχνά σε καθηγητές όλα τα συμπλέγματα κατωτερότητας που διαθέτουν (ακόμα κι αν απευθύνονται σε διευθυντές σχολικών ομάδων) και συχνά τους συμπεριφέρονται σαν υπάλληλοι  του ΙΚΑ προς ηλικιωμένους συνταξιούχους του ταμείου.

Η άποψή μου:
1. Αν κοπεί η 3ετία για κομματικούς λόγους είναι ζημιά προς όλη την υπηρεσία.
2. Αν κοπούν οι "γαλάζιες" 3ετίες και αντικατασταθούν από "πράσινες" 3ετίες θα είναι δείγμα απίστευτης φαυλότητας.
3. Ας ΜΗΔΕΝΙΣΤΟΥΝ τα μόρια δυσμενών συνθηκών για τους φορείς (να παίρνουμε μόνο τα 2 μόρια του έτους-τι δυσμενείς συνθήκες να έχει το γραφείο) τουλάχιστον για όσους έχουν μόνιμη κατοικία εκεί.
4. ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ να σταματήσει το παραμύθι με την παύση των αποσπάσεων και την κάλυψη των θέσεων από διοικητικούς. Η υπηρεσία έχει ανάγκη από ανθρώπους επιπέδου, και οι συνάδελφοι έχουν ανάγκη να απευθύνονται σε ανθρώπους που τους καταλαβαίνουν.

Ευχαριστώ για την ανοχή.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2009, 12:03:01 μμ από greekfrixos »

Αποσυνδεδεμένος kostaskat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #119 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 12:22:23 πμ »
ρωτάω και ξαναρωτάω...και συγγνώμη αν έγινα κουραστικός διότι κάποιοι συνάδελφοι...πχ ο destilje...μιλάνε όχι με υποθέσεις αλλά με βεβαιότητα, οπότε ίσως αυτή η βεβαιότητα προέρχεται πχ από προσωπική τους συζήτηση με την κ. Υπουργό.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #120 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 01:49:16 πμ »

ρωτάω και ξαναρωτάω...και συγγνώμη αν έγινα κουραστικός διότι κάποιοι συνάδελφοι...πχ ο destilje...μιλάνε όχι με υποθέσεις αλλά με βεβαιότητα, οπότε ίσως αυτή η βεβαιότητα προέρχεται πχ από προσωπική τους συζήτηση με την κ. Υπουργό.

Κώστα, δεν τα είπα αυτά γιατί έγινες κουραστικός, αλλά για να μην περιμένεις από δω το ..φως το αληθινό..  ;)
Όχι τίποτ' άλλο, μπορεί να πιστέψεις κάτι που δεν ισχύει και μετά να απογοητευτείς..
Εικασίες κάνουμε όλοι, και ίσως κάποιοι να έχουν πληροφορίες. Μέχρι να ανακοινωθεί όμως επίσημα κάτι, πολλά αλλάζουν..

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Έλληνα Φρίξο (greekfrixos) ;D ;D όσα μας ανέφερες (και μάλιστα όσο πιο αντικειμενικά γινόταν), πιστεύω πως είναι έτσι όπως τα λες.. Και μένα η γνώμη μου από φίλους αποσπασμένους, αλλά και από τη δική μου εμπειρία όσες φορές βρέθηκα σε υπουργείο και δευτεροβάθμιες είναι ίδια. Τα έχεις πει πολύ καλά και εμπεριστατωμένα.

Και για κάποιους "μάχιμους" συναδέλφους που είναι μικροπρεπείς και τσακώνονται και για την ώρα ακόμα, αλλά και για τη γραφική δουλειά που υπάρχει σε κάποιους φορείς (κυρίως υπουργείο και διευθύνσεις) και είναι αρκετή (αλλά όχι για όλους μάλλον).. Αρκετοί αποσπασθέντες το έχουν μετανιώσει ή κανουν υπομονή για τους δικούς τους λόγους (κυρίως οικογενειακούς).

Και όντως οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί (όταν είναι στις θέσεις τους  ;D ;D ) είναι πολύ περισότερο ευγενικοί από διάφορους "επαγγελματίες" του δημοσίου. Γι' αυτό και σε προηγούμενο κείμενό μου είχα αναφέρει ότι οι διοικητικοί του υπουργείου παιδείας κάλλιστα μπορεί να έιναι πρώην εκπαιδευτικοί (εκπαιδευτικοί που έχουν μεταταχθεί σε διοικητικό προσωπικό), άνθρωποι δικοί μας δηλαδή που για διάφορους λόγους επέλεξαν να υπηρετήσουν την παιδεία από άλλα πόστα.

Δε σε προβλημάτισε όμως το γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφία τους αποτελείται από νεότατους σε ηλικία συναδέλφους που χωρίς να έχουν τους λόγους σου και χωρίς να κουβαλάνε την κούρασή σου από την τάξη, παρόλ' αυτά είναι αποσπασμένοι; (Για να μην αναφέρω το γεγονός πως δεν είναι καν χρήσιμοι στις θέσεις του μιας και έχουν "χαμηλό επίπεδο" όπως αναφέρεις..) Δεν αναρωτήθηκες με ποιο σκεπτικό όλοι αυτοί βρίσκονταν εκεί;..

Δεν πρέπει λοιπόν να ελέγχονται πολύ καλά οι αποσπάσεις που γίνονται; Δεν πρέπει να κοπεί, όπως πολύ σωστά αναφέρεις η μοριοδότηση για τους αποσπασθέντες η οποία συντελεί στην αποσπασθο-λατρεία και γραφειο-λαγνεία και "διώχνει" κόσμο από τις σχολικές αίθουσες, κόσμο στην καλύτερη εργασιακή ηλικία που θάβεται μέσα στα γραφεία μόνο και μόνο για να μη φύγει από το σπίτι του;..

Μάλλον συνάδελφε ήσουν η μεγάλη εξαίρεση που, αν κι έβαλες βίσμα για την απόσπαση, εντούτοις και καταρτισμένος ήσουν, είχες 20ετή διδακτική εμπειρία και το διάλλειμα από την τάξη το χρειαζόσουν, και είχες και σοβαρούς οικογενειακούς λόγους. Και πήγες εκεί για να δουλέψεις και όχι να κοροϊδέψεις.

Και με την εξαίρεση δυστυχώς δεν πάμε μπροστά... Μόνο αν γίνει κανόνας...

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2009, 03:38:02 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος lemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #121 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 11:43:00 πμ »
greekfrixos εχεις 100% δικιο

Αποσυνδεδεμένος kostaskat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #122 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 09:51:01 μμ »
Eγώ πιστεύω πως για να παταχθεί το φαινόμενο των αποσπάσεων πρέπει να δίνει λίγα μόρια στα γραφεία. Η ΟΛΜΕ ζητάει να παίρνεις τα μόρια της οργανικής και σε κάθε περίπτωση όχι πάνω από 4 μόρια. Πιστεύω είναι μια καλή συμβιβαστική λύση.

Όσο για την τριετία, πιστεύω δεν θα ανακληθεί...αλλά επειδή θα μειωθούν τα μόρια των αποσπασμένων εκπαιδευτικών θα κάνουν οι περισσότεροι ανάκληση.

Τώρα αν είναι να αλλάξει ο θεσμός των αποσπάσεων για να μπουν τα πράσινα παιδιά στην θέση των μπλέ...τότε οκ.....

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #123 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 10:52:51 μμ »
Το θέμα τω αποσπάσεων ειναι πολυ μεγαλο, οτι και να γινει θα υπαρχουν καποιοι αδικημενοι και καποιοι ευνοημενοι.
Αποψη μου ειναι να δινονται περισσοτερα κίνητρα για οσους φευγουν μακρια απο τη μονιμη κατοικια τους.
Περα απο τους οικογενειακους λόγους νομίζω οτι οι περισσότεροι εχουν και οικονομικους λογους γι΄αυτο και βλεπουμε νεα ατομα να διαλεγουν το παραθυρακι των αποσπασεων
και δω που τα λεμε για να πιασεις καποιες περιοχες μεταθεσης χρειαζεσαι 15 χρονια υπηρεσιας...
Πρεπει να επανεξετασουν τον τροπο που γίνονται οι μεταθεσεις

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #124 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 11:00:04 μμ »

Eγώ πιστεύω πως για να παταχθεί το φαινόμενο των αποσπάσεων πρέπει να δίνει λίγα μόρια στα γραφεία. Η ΟΛΜΕ ζητάει να παίρνεις τα μόρια της οργανικής και σε κάθε περίπτωση όχι πάνω από 4 μόρια. Πιστεύω είναι μια καλή συμβιβαστική λύση.

Όσο για την τριετία, πιστεύω δεν θα ανακληθεί...αλλά επειδή θα μειωθούν τα μόρια των αποσπασμένων εκπαιδευτικών θα κάνουν οι περισσότεροι ανάκληση.

Τώρα αν είναι να αλλάξει ο θεσμός των αποσπάσεων για να μπουν τα πράσινα παιδιά στην θέση των μπλέ...τότε οκ.....


Προσωπικά δεν πιστεύω πως θα αλλάξει ο θεσμός της τριετίας για να μπουν ...πράσινα παιδιά στη θέση των μπλε..

Και δεν το λέω γιατί είμαι ..ψηφοφόρος του Γιώργου  ;D ;D , αλλά γιατί δε βγάζει λογική να αλλάξουν σύστημα μοριοδότησης και να βάλουν τους δικούς τους.. Τι συμφέρον θα έχει το ..πράσινο βίσμα αν δεν έχει ..κοκό (μόρια);..

Αν θέλουν να βάλουν τους πρασινοφρουρούς, θα αφήσουν τη μοριοδότηση ως έχει και θα πετάξουν έξω τους γαλάζιους που είναι ήδη μέσα με τριετία (γιατί μη μου πείτε πως αυτοί που μετακινήθηκαν και αποσπάστηκαν λίγο πριν τις εκλογές δεν είναι γαλάζιοι ή ..γαλαζοφανείς και Ο.Φ.Α.(=Όπου Φυσά ο Άνεμος) μόνο και μόνο για να κάνουν τη δουλειά τους ;D

Δεν το πιστεύω όμως πως θα αλλάξουν τους μεν με τους δε...

Και επίσης δε με καλύπτει (αν είναι έτσι) η πρόταση της ΟΛΜΕ να παίρνεις τα μόρια της οργανικής αλλά όχι πάνω από 4+2(της χρονιάς)=6 μόρια. Γιατί κι έτσι να είναι, γιατί να πάει ο άλλος Μυτιλήνη , Ρόδο, Χίο και ενα σωρό άλλες πόλεις που δίνουν 4 μόρια (και που, τίποτα Καβάλες κλπ, που δίνουν 1 (!!!) μόριο), και να μην κοιτάξει (πάλι) να .."τρουπώσει" στο σπιτάκι του με τα ίδια μοριάκια;;;;...

Προφανώς οι κύριοι της ΟΛΜΕ θέλουν να εξακολουθούν να λειτουργούν κομματο-ρουσφετολογικά και να συνεχίσουν να μπορούν να κάνουν χάρες κατα πως τους βολεύει...

Το ιδανικό: Οι αποσπασθέντες να παίρνουν τα μόρια της απόσπασης (κοντινότερου σχολείου με το φορέα), στη χειρότερη δηλαδή 1+2 (της χρονιάς)=3 μόρια, και οι αποσπάσεις να δίνονται κατόπιν εξέτασης κοινωνικών κριτηρίων (οικογενειακοί λόγοι, παιδιά, εργασία συζύγου, προβλήματα υγείας κλπ).
 

Το θέμα των αποσπάσεων ειναι πολυ μεγαλο, οτι και να γινει θα υπαρχουν καποιοι αδικημενοι και καποιοι ευνοημενοι.
Αποψη μου ειναι να δινονται περισσοτερα κίνητρα για οσους φευγουν μακρια απο τη μονιμη κατοικια τους.
Περα απο τους οικογενειακους λόγους νομίζω οτι οι περισσότεροι εχουν και οικονομικους λογους γι΄αυτο και βλεπουμε νεα ατομα να διαλεγουν το παραθυρακι των αποσπασεων
και δω που τα λεμε για να πιασεις καποιες περιοχες μεταθεσης χρειαζεσαι 15 χρονια υπηρεσιας...
Πρεπει να επανεξετασουν τον τροπο που γίνονται οι μεταθεσεις


Αυτό που είπες έιναι άλλη πολύ μεγάλη κουβέντα την οποία συζητάμε κατά καιρούς με φίλους εκπαιδευτικούς..

Έχεις απόλυτο δίκιο όταν μιλάς για κίνητρα... Δε μπορεί σε στρατιωτικούς και σώματα ασφαλείας πχ να παρέχεις κατοικίες, λέσχες, μετακινήσεις, εξοχικές κατοικίες, κατασκηνώσεις και λοιπές παροχές και στους δασκάλους που επιτελούν σημαντικότατο έργο σε παραμεθορίους και δυσπρόσιτα να μη δίνεις τίποτα παρά μόνο ένα επίδομα 120 ευρώ (το πιο πολύ!) που με τις κρατήσεις γίνεται ..70!

Και να είναι και θύματα τς αισχροκέρδειας του κάθε ..πεινασμένου ακριτο-νησιώτη που βλέπει τους πελάτες κάθε χρόνο να καταφτάνουν και βαράει όσα θέλει από σούπερ μάρκετ μέχρι σπίτια και λογαριασμούς!...

Και επειδή σα χώρα έχουμε την ιδιομορφία αυτή με τα πάμπολλα νησιά μας τα οποία δε θέλουμε και δεν πρέπει να τ' αφήσουμε να ερημώσουν από κόσμο, και μάλιστα νέο κόσμο, θα πρέπει να παρθούν μια σειρά από μέτρα για όσους μεταναστεύουν προς τα κει..

Ειδικα για τους εκπαιδευτικούς τώρα: Κατοικίες δωρεάν με όλα μέσα-λογαριασμοί-θέρμανση κλπ, παραπάνω μισθό και φοροαπαλλαγές, δωρεάν ή με σημαντικές εκπτώσεις μετακινήσεις (κάποια δωρεαν εισιτήρια το χρόνο), κουπόνια σούπερ-μάρκετ κ.α.

Και παράλληλα να ισχύσει και η νέα απο-μοριοδότηση για τους αποσπασθέντες..  Και να σου πω εγώ μετά πως γεμίζουν τα νησια από κόσμο και πόσοι θα σκεφτουν να μείνουν και μόνιμα ακόμα με τέτοιες συνθήκες..

(Και ένα κίνητρο που θα λειτουργήσει και ενθαρρυντικά για να μην αλλάζουν κάθε χρόνο τα παιδιά και το σχολείο καθηγητές με ότι αυτό σημαίνει. Πιστεύω πως η δουλειά μας θέλει το χρόνο της για να φανεί και να αποδώσει. Αν αλλάζεις κάθε χρόνο μαθητές και σχολείο είναι φτου κι απ' την αρχή. Αντίστοιχο της τριετίας στην απόσπαση δεν είναι;..)

Και δε θα αισθάνεσαι και τελευταία τρύπα της φλογέρας που το κράτος σε πέταξε στην άκρη της Ελλάδας επειδή δεν είχες άκρη όπως τα κομματόσκυλα, αλλά σαν κάποιος που αντιμετωπίζουν σοβαρά τη δουλειά σου και το έργο που επιτελείς εκεί, και περνά και το μήνυμα και στη ντόπια κοινωνία (γονείς-μαθητές), που έχουν απαξιωμένη την έννοια παιδεία (και πως να μην την εχουν δηλαδή;  :-\  )...


Πόσοι δε θα πήγαιναν με τέτοιες παροχές;;.. Ε;..  :o

Αλλα που μυαλό... ;D ;D ;D

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2009, 11:37:16 μμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος abla

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις υποχρεωτικής τριετίας
« Απάντηση #125 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 03:59:53 μμ »
http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2929&Itemid=231

Ανακαλούνται όλες οι αποσπάσεις εκπαιδευτικών που έγιναν προεκλογικά 
Πέμπτη, 12 Νοέμβριος 2009 
Ρεπορτάζ:esos.gr

press@esos.gr

Θα ανακληθούν όλες οι αποσπάσεις (τριετίας) που υπογράφηκαν προεκλογικά από τον απερχόμενο υπουργό Παιδείας , δήλωσε σήμερα η υπουργός Αννα Διαμαντοπούλου τις αοποίες χαρακτήρισε παράνομες.

Οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί για φέτος (σχολική χρονιά) θα παραμείνουν στους χώρους εργασίας στους οποίους είναι αποσπασμένοι, διευκρίνισε η κ. υπουργός.
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 728
Σύνολο: 733

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.139 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.