*

Αποστολέας Θέμα: παλαιό σύστημα με ΔΕΣΜΕΣ  (Αναγνώστηκε 25078 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: παλαιό σύστημα με ΔΕΣΜΕΣ
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 15, 2009, 05:35:51 μμ »
Πράγματι! Εγώ ως μαθήτρια είχα πρόβλημα γιατί πάντα έγραφα καλά αλλά... λίγα! Και τότε ήθελαν σελίδες πολλές! Μονίμως θυμάμαι την καθηγήτρια του σχολείου να μου γράφει στο τετράδιο "πολύ καλές οι ιδέες σου, αλλά θα έπρεπε να τις αναπτύξεις περισσότερο". Μου χρειαζόταν να πάω φροντιστήριο, αλλά η ιδέα και μόνο ότι θα έπρεπε κάθε βδομάδα να γράφω έκθεση με έκανε να τρέχω μακριά. Ούτε στη Γ'Λυκείου δεν πήγα γι'αυτό ακριβώς το λόγο! Ως μαθήτρια τη σιχαινόμουν την έκθεση παρόλο που έγραφα καλά αν και με... συντομία! Τελικά έγραψα θυμάμαι 2,5 σελίδες όλες κι όλες και πήρα 15! Όχι κι άσκημα!
Έγραψα υψηλούς βαθμούς στα υπόλοιπα και πέρασα στα Γιάννενα.
Δεν το συζητώ το σημερινό σύστημα στην έκθεση είναι απείρως καλύτερο...

ΥΓ: Όταν είπα ότι θεωρώ καλύτερο απ' όλα τα συστήματα αυτό των δεσμών εννοείται ότι το προτιμώ χωρίς να πιάνεται η βαθμολογία του σχολείου. Αν και δεν ξέρω, μήπως τελικά βοηθά σε περίπτωση που δε γράψεις καλά σε ένα μαθημα. Οι καλοί μαθητές συνήθως είναι καλοί λίγο - πολύ σε όλα τα μαθήματα


Τι μου θύμησες τώρα... Και εγώ ελάχιστα έγραφα στην έκθεση, έχοντας μάλιστα καθηγητή στο σπίτι τον... πατέρα μου (οπότε φαντάσου τι δουλειά γινόταν... δεν του έγραφα σχεδόν καμία έκθεση!). Τελικά, με 3 σελίδες στις πανελλαδικές, αν θυμάμαι καλά, πήρα 16 περίπου...
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: παλαιό σύστημα με ΔΕΣΜΕΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:28:10 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: παλαιό σύστημα με ΔΕΣΜΕΣ
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 15, 2009, 10:36:03 μμ »
Οι δεσμίτες δεν αποκλείονται από τις Πανελλαδικές. Απλά πρέπει να δώσουν όλα τα μαθήματα κανονικά. Εξαιρούνται από το 10%.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: παλαιό σύστημα με ΔΕΣΜΕΣ
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 15, 2009, 10:52:05 μμ »
Το θέμα της έκθεσης ήταν σχετικο με την αρωγή και την ευδοκίμηση και μάλιστα έγινε η σφαγή τότε.
Ενώ στην Φυσική θυμάμαι ενα αεροπλάνο να προσγειώνεται σ'ένα αεοπλανοφόρο.
Τι μου θύμισες τώρα.....'Σπουδαζει', λεει, 'καποιος όχι μονο για την προσωπική του ευδοκιμηση αλλα και για να προσφέρει στους άλλους πολυτιμη αρωγη'....Πραγματική σφαγή! Αλλα παρόλο που έγραψα υποστηρίζοντας το αντιθετο, καποιος καλος ανθρωπος μου΄βαλε 18...
Και στη Φυσική υπήρχε ασάφεια σ'ενα θεμα με κεκλιμενο επίπεδο & ελατήριο...
Θυμαμαι στις εξετάσεις του σχολειου, στα δευτερεύοντα μαθήματα, οι καθηγητές μας διευκολυναν όσο μπορουσαν για να γράψουμε καλά και να μην 'χαλάσει' ο τελικος βαθμος. Πχ. στα Θρησκευτικα ή την Κοσμογραφια εδιναν τυπικα την εξεταστέα ύλη και παράλληλα εδιναν 20 ερωτησεις (καποιοι υποδεικνυαν και τις παραγραφους με την απάντηση), καποιες πολυ απλές και 1-2 λιγο πιο συνθετες. Ε, στις εξετάσεις έπεφταν 9 απο τις 20 ερωτησεις που ειχαμε φροντίσει όλοι να διαβάσουμε, και γράφαμε σχεδόν όλοι καλά...   

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: παλαιό σύστημα με ΔΕΣΜΕΣ
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 16, 2009, 12:02:51 πμ »
Τότε με την αρωγή και την ευδοκίμηση όχι μόνο είχε γίνει σφαγή στους βαθμούς αλλά θυμάμαι και πόσα είχαν γραφτεί για την "κατάντια" των νέων και του ελληνικού σχολείου που δεν ήξεραν ΟΥΤΕ ΚΑΝ τις στοιχειώδεις λέξεις "αρωγή" και "ευδοκίμηση"....που να ήξεραν τι θα ακολουθούσε (σήμερα μία συνάδελφος μου είπε ότι το "ετερόφωτος", για το οποίο ζήτησαν να γραφεί ένα αντώνυμο, είναι επιπέδου...Πανεπιστημίου για τους περισσότερους μαθητές!)

Εγώ έδωσα το 1990, την ταραγμένη εκείνη χρονιά με τη μεγάλη απεργία των καθηγητών. Δώσαμε 16-20 Ιουλίου, με καύσωνα 42 βαθμών υπό σκιάν και απίστευτο νέφος!. Θέμα: το φυσικό περιβάλλον. Προερχόμενος από Κλασικό Λύκειο με εξαιρετικούς φιλολόγους (αλλά και πολύ καλό φροντιστήριο, όπου είχα πάει μόνο στη Γ' Λυκείου) θέλοντας και μη είχα κάνει προπόνηση...πρωταθλητή στην έκθεση, την οποία πάντα σιχαινόμουν και φοβόμουν ταυτόχρονα. Το ήξερα δε ότι αυτό το μάθημα με περίμενε στη γωνία: ο ένας βαθμολογητής μου έβαλε 16,5 και ο άλλος...11! Τελικά πήρα απο τον αναβαθμολογητή 13,5 (ακριβώς το μέσο όρο δηλαδή) αλλά ευτυχώς τα 20άρια στα υπόλοιπα με έβαλαν Αθήνα!

Που να φανταζόμουν ότι σχεδόν 20 χρόνια μετά θα κοπανιόμουν ακόμη με αυτό το μάθημα, από την άλλη όχθη, και θα διόρθωνα και γραπτά στις Πανελλήνιες!!!!!  ;D ;D  :P
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: παλαιό σύστημα με ΔΕΣΜΕΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:28:10 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: παλαιό σύστημα με ΔΕΣΜΕΣ
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 16, 2009, 12:28:11 πμ »
Τότε με την αρωγή και την ευδοκίμηση όχι μόνο είχε γίνει σφαγή στους βαθμούς αλλά θυμάμαι και πόσα είχαν γραφτεί για την "κατάντια" των νέων και του ελληνικού σχολείου που δεν ήξεραν ΟΥΤΕ ΚΑΝ τις στοιχειώδεις λέξεις "αρωγή" και "ευδοκίμηση"....που να ήξεραν τι θα ακολουθούσε (σήμερα μία συνάδελφος μου είπε ότι το "ετερόφωτος", για το οποίο ζήτησαν να γραφεί ένα αντώνυμο, είναι επιπέδου...Πανεπιστημίου για τους περισσότερους μαθητές!)

.....
Eγώ εκείνη τη χρονιά τελείωσα τη Β' Λυκείου και θυμάμαι  ανάλογες αντιδράσεις. Κάποιοι έλεγαν μάλιστα "μα καλά δεν έχουν ακούσει για το ταμείο αρωγής";  Για την ευδοκίμηση δεν μπορώ να πω ότι μου ήταν άγνωστη. Μαθαίναμε και σε μικρότερες τάξεις ότι "τα τάδε δέντρα ευδοκιμούν στο τάδε κλίμα" κι έτσι θα μπορούσε κάποιος κατ' αναλογία να βρει τη σημασία που είχε η λέξη στην εκφώνηση.
'Οσο για το ετερόφωτος συμφωνώ με τη συνάδελφό σου . 

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: παλαιό σύστημα με ΔΕΣΜΕΣ
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 16, 2009, 12:46:08 πμ »
Πραγματικά, τι να πεις για το λεξιλόγιο... μαθητής του 20 με ρώτησε σήμερα τι σημαίνει η λέξη "αυτεξούσιος"! Δεν ξέρω, είναι τόσο δύσκολη; Και σε εμάς δεν έδιναν υποσημειώσεις με αστεράκια με την εξήγηση των λέξεων!!! Πάντως αν πεις στα παιδιά "ας κάνουμε τώρα ένα break" σίγουρα θα ξέρουν τι σημαίνει. >:(
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Μέλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: παλαιό σύστημα με ΔΕΣΜΕΣ
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 16, 2009, 06:43:14 πμ »
Τι μου θυμίζετε τώρα...δέσμες...Αξέχαστα θέματα...Δεν ξέρω ποιοι από σας θυμούνται ένα θέμα που μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση " Ποτέ άλλοτε οι στέγες των ανθρώπων δεν ήταν τόσο κοντά η μία στην άλλη όσο είναι σήμερα,και ποτέ άλλοτε οι καρδιές των ανθρώπων δεν ήταν τόσο μακριά η μία από την άλλη όσο είναι σήμερα...." Πρέπει να ήταν απόσπασμα από έργο του Α. Σαμαράκη...για την αποξένωση και μοναξιά  των ανθρώπων...
Δε θυμάμαι ποια χρονιά είχε μπει αλλά όταν διαγωνιζόμασταν εμείς το θέμα ήταν για τους νέους πάλι "Οι σημερινοί νέοι έχουν ανάγκη από τα προβαλλόμενα πρότυπα και ποια από αυτά ανταποκρίνονται στα ιδανικά τους " Κάπως έτσι ήταν τελοσπάντων...
 
Μ' αρέσει να μη λέω πολλά...

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: παλαιό σύστημα με ΔΕΣΜΕΣ
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 16, 2009, 09:15:59 πμ »
Πραγματικά, τι να πεις για το λεξιλόγιο... μαθητής του 20 με ρώτησε σήμερα τι σημαίνει η λέξη "αυτεξούσιος"! Δεν ξέρω, είναι τόσο δύσκολη; Και σε εμάς δεν έδιναν υποσημειώσεις με αστεράκια με την εξήγηση των λέξεων!!! Πάντως αν πεις στα παιδιά "ας κάνουμε τώρα ένα break" σίγουρα θα ξέρουν τι σημαίνει. >:(

olgalia, πόσοι μαθητές έχουν σπίτι τους Λεξικό της Ελληνικής Γλώσσας; Πόσοι από τους ίδιους έχουν πρόσβαση στο internet;
Θα δεις πόσο λιγότεροι είναι οι μεν από τους δε...

Επιπλέον: πόσες αγγλικές λέξεις χρησιμοποιούν σήμερα οι μαθητές μας; Εμείς (το 97 τελείωσα το σχολείο) χρησιμοποιούσαμε μόνο το οκ και μας φαινόταν όταν ήμαστε οι προχωρημένοι.

Ακόμη: πόσοι μαθητές έχουν αναπτυγμένο λεξιλόγιο; Κατάντησαν παθητικοί δέκτες των πάντων και δεν ενδιαφέρονται πια για τη σκέψη και την κρίση, παρά μόνο να είναι in.

Μήπως και οι περισσότεροι γονείς παράτησαν στη μοίρα τους τα παιδιά τους-μαθητές μας; Πόσοι έρχονται να σας ρωτήσουν πώς τα πηγαίνουν; Πόσοι αποδέχονται το πρόβλημα έκφρασης των παιδιών τους; Πόσοι τους παροτρύνουν να διαβάσουν εξωσχολικά βιβλία ή να πάρουν εκθεσιολόγια, ώστε να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους; Αντίθετα, πότε και πόσοι γονείς αντιδρούν, όταν τα παιδιά τους ζητούν καινούριο κινητό;

Δεν φταίνε οι επιτροπές των Πανελληνίων για τα θέματα που βάζουν, φταίμε όλοι εμείς οι υπόλοιποι που αφήσαμε να παιδιά να είναι cool και, προκειμένου να μην έχουν stress και problems, τα κάναμε να βρίσκονται σε κατάσταση nirvana χωρίς ίχνος κρίσης.

Σε κάποια, μάλλον όχι πολλά, χρόνια, λοιπόν, θα δούμε και αυτό το θέμα έκθεσης: "Πολλά gays δεν έχουν communication με τους γέρους τους. Τι you think φταίει και πώς we can λύσουμε this problem".  ::)  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: παλαιό σύστημα με ΔΕΣΜΕΣ
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 16, 2009, 11:04:16 πμ »

Σε κάποια, μάλλον όχι πολλά, χρόνια, λοιπόν, θα δούμε και αυτό το θέμα έκθεσης: "Πολλά gays δεν έχουν communication με τους γέρους τους. Τι you think φταίει και πώς we can λύσουμε this problem".  ::)  ::)

...και οι απαντήσεις των μαθητών θα μπορούν να γραφούν και σε αλφάβητο greeklish, κατ'επιλογήν των μαθητών  ;D ;D :P Φαντάζεστε;;
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: παλαιό σύστημα με ΔΕΣΜΕΣ
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 16, 2009, 12:09:34 μμ »
Τι μου θυμίζετε τώρα...δέσμες...Αξέχαστα θέματα...Δεν ξέρω ποιοι από σας θυμούνται ένα θέμα που μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση " Ποτέ άλλοτε οι στέγες των ανθρώπων δεν ήταν τόσο κοντά η μία στην άλλη όσο είναι σήμερα,και ποτέ άλλοτε οι καρδιές των ανθρώπων δεν ήταν τόσο μακριά η μία από την άλλη όσο είναι σήμερα...." Πρέπει να ήταν απόσπασμα από έργο του Α. Σαμαράκη...για την αποξένωση και μοναξιά  των ανθρώπων...
Δε θυμάμαι ποια χρονιά είχε μπει ...........
 
Νομίζω ότι είχε μπει μια χρονιά πριν από την "ευδοκίμηση " και την "αρωγή" ,δηλ. το 1984.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: παλαιό σύστημα με ΔΕΣΜΕΣ
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 16, 2009, 12:41:46 μμ »
Βέβαια το παν δεν είναι να γράφεις πολλές σελίδες, αν δεν έχουν ουσία.
Θυμάμαι ότι είχα ένα συμμαθητή,άριστο κατα τα άλλα, που έγραφε παντα πάνω από 11 σελιδες και πάντα έπαιρνε κάτω από 12 στη βαθμολογια.
Αυτό δηλώνει ότι δε μετράειί μόνο η ποσότητα αλλα και η ποιότητα!!!!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: παλαιό σύστημα με ΔΕΣΜΕΣ
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 16, 2009, 03:19:11 μμ »
!!!!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2011, 02:39:22 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: παλαιό σύστημα με ΔΕΣΜΕΣ
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 16, 2009, 04:13:10 μμ »
εγώ παιδιά έδινα το 1993 ,υποψήφια της 1ης δέσμης.ούτε που θυμάμαι το θέμα που είχε πέσει.θυμάμαι όμως ότι είχα γράψει 12,25!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!για μένα ήταν άθλος!άσχετα που η καθηγήτρια που μου έκανε έκθεση χτυπιόταν σαν το χταπόδι να ξαναδώσω έκθεση!

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: παλαιό σύστημα με ΔΕΣΜΕΣ
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 17, 2009, 04:47:34 μμ »

Σε κάποια, μάλλον όχι πολλά, χρόνια, λοιπόν, θα δούμε και αυτό το θέμα έκθεσης: "Πολλά gays δεν έχουν communication με τους γέρους τους. Τι you think φταίει και πώς we can λύσουμε this problem".  ::)  ::)

...και οι απαντήσεις των μαθητών θα μπορούν να γραφούν και σε αλφάβητο greeklish, κατ'επιλογήν των μαθητών  ;D ;D :P Φαντάζεστε;;

Οι απαντήσεις θα είναι τύπου πολλαπλών επιλογών να μην κουράζονται να σκέφτονται τα παιδιά. Εξάλλου το φετεινό 40 % στη βαθμολογία της έκθεσης δείχνει καθαρά το δρόμο. Του χρόνου θα μετράει κατά 30% και πάει λέγοντας....
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 745
Σύνολο: 756

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.