*

Αποστολέας Θέμα: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών  (Αναγνώστηκε 17178 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 31, 2009, 01:31:31 μμ »
1oν με βάση το δημοσίευμα "την αναστάτωση των υποψηφίων και των γονέων του προκάλεσε η διαπίστωση πως ενα απο τα 2 κείμενα στα λατινικά δεν το είχαν διδαχθει"

2ον με βάση τη διευθύντρια "κοίταξα το βιβλίο ύλης και διαπίστωσα πως το συγκεκριμένο κείμενο δεν είχε διδαχτεί....το κείμενο μαζί με τις ασκήσεις καλύπτει 10μονάδες στα 100 (αυτό αληθεύει????δεν είναι πολύ παραπάνω????) ...ενδεχομένως η καθηγήτρια θεώρησε πως ήταν εκτός ύλης όπως συνέβαινε μέχρι πέρισυ(μιά συνάδελφως μου είπε πως τελευταία χρονιά που  το 46 ήταν εκτός ύλης ήταν το 2005-2006 δλδ τα τελευταία 3 χρόνια είναι εντός)... σε επικοινωνία με το υπεπθ της είπαν πως πρέπει να θεωρείται λήξαν το ζήτημα καθώς οι μαθητές δεν θα βαθμολογηθούν στο συγκεκριμένο ζήτημα( αυτό πως θα γίνει αραγε?...δεν απαιτείται υπουργική απόφαση???)

3ον η ίδια η διευθύντρια αναφέρει πως δεν έχει διδαχτεί το κείμενο και μας λέει οτι τα 3 τελευταία χρόνια είναι εκτός...μια ματιά στην ύλη άλλα μας φανερώνει

οπότε αγαπητοί συνάδελφοι, που για εμένα κάνετε τον βλακώδη διαχωρισμό σε διορισμένους και μη, τι πρέπει να κανουμε εμεις οι ζηλιάρηδες αδιόριστοι? να συγκαλύπτουμε τραγικά περιστατικά ειδικά όταν οι καθηγητές μετά το λάθος τους δεν είπαν ούτε ένα συγνώμη παρα μόνο δεν πειράζει ούτως ή άλλως δεν θα γράφατε?

@parla εσύ τελικά πού διαπίστωσες οτι το συμβάν έχει εξελιχθεί διαφορετικά απότι ανέφερε η συνάδελφος? ελεος πλέον με τις ελαφρά την καρδία διατυπώσεις μόνο και μόνο για τη δημιουργία εντυπώσεων..

όσα αναφερω βρίσκονται στο ρεπορταζ της εφημερίδας....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2009, 01:44:41 μμ από michalis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:24:59 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 31, 2009, 01:41:22 μμ »

3ον η ίδια η διευθύντρια αναφέρει πως δεν έχει διδαχτεί το κείμενο και μας λέει οτι τα 3 τελευταία χρόνια είναι εκτός...μια ματιά στην ύλη άλλα μας φανερώνει


Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ.
Γιατί πέρσυ που δίδασκα Λατινικά το 46 το είχα διδάξει κανονικότατα.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 31, 2009, 01:45:16 μμ »

3ον η ίδια η διευθύντρια αναφέρει πως δεν έχει διδαχτεί το κείμενο και μας λέει οτι τα 3 τελευταία χρόνια είναι εκτός...μια ματιά στην ύλη άλλα μας φανερώνει


Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ.
Γιατί πέρσυ που δίδασκα Λατινικά το 46 το είχα διδάξει κανονικότατα.

οι μονάδες είναι μόνο 10?

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 31, 2009, 01:52:25 μμ »

3ον η ίδια η διευθύντρια αναφέρει πως δεν έχει διδαχτεί το κείμενο και μας λέει οτι τα 3 τελευταία χρόνια είναι εκτός...μια ματιά στην ύλη άλλα μας φανερώνει


Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ.
Γιατί πέρσυ που δίδασκα Λατινικά το 46 το είχα διδάξει κανονικότατα.

οι μονάδες είναι μόνο 10?

Αν ψάξεις στα θέματα, μπορείς να υπολογίσεις πόσες είναι: http://www.ypepth.gr/docs/them_lat_kat_c_hmer_no_0906.pdf
Εγώ δεν έχω χρόνο να το κάνω.  :)
Χλωμό, πάντως, να είναι μόνο 10!  :o
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:24:59 »

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 31, 2009, 02:23:23 μμ »
Η επόμενη κίνησή της ήταν να συμπληρώσει στο βιβλίο ύλης το συγκεκριμένο κείμενο, τη μέρα των εξετάσεων!!!! και ούτε γάτα ούτε ζημιά.
Eδω φταιει και η προχειροτητα με την οποια συμπληρωνεται το βιβλιο υλης
Αν η υλη συμπληρωνοταν ηλεκτρονικα ισως θα αποφευγονταν τετοια και αλλα λαθη που εχουν σχεση με την παραδοση της υλης.Σκεψεις κανω....

συγνώμη βρε παιδιά,να κάνω μια ερώτηση:εσείς πιστέυετε ότι τα βιβλία ύλης ελέχγονται?πλάκα κάνετε!τα γράφουμε για να; τα γράψουμε!

Δε φταιει η καθηγητρια αφου ξερει στην ερημια ποιός θα παει να ελεγξει τα βιβλια υλης??'Η κι αν παει καποιος και τα ελεγξει μια φορα θα αλλαξει κατι??
Αναρωτιεμαι αν ο εκπαιδευτικος δηλωνε ηλεκτρονικα τη καθημερινη υλη και μεσω συστηματος ενημερωνοταν η δευτεροβαθμια καθε βδομαδα ,θα βλεπαμε τετοια φαινομενα κι αλλα συναφη??


Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 31, 2009, 03:54:05 μμ »
Ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθον βαλετω,ειπαμε αφου η κατασταση διορθωθηκε υπερ των μαθητων δεν χρειαζεται να την σταυρωσουμε την καθηγητρια,τελος καλο ολα καλα,πιστευω θα της εγινε και εκεινης μαθημα να προσεχει στο μελλον.

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 31, 2009, 04:33:03 μμ »
Ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθον βαλετω,ειπαμε αφου η κατασταση διορθωθηκε υπερ των μαθητων δεν χρειαζεται να την σταυρωσουμε την καθηγητρια,τελος καλο ολα καλα,πιστευω θα της εγινε και εκεινης μαθημα να προσεχει στο μελλον.

μπορείς να μου πεις πώς διορθώθηκε η κατάσταση?το γεγονός οτι είπανε στην διευθύντρια οτι δεν θα βαθμολογηθούν στο συγκεκριμένο ζήτημα δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται.χρειάζεται υπουργική απόφαση. συγνώμη αλλα δεν το πολυ βλέπω πιθανό να βγάζει τέτοια απόφαση ο υπουργός εκτός αν μαζί με αυτή διατάξει και καμία ΕΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 01, 2009, 01:35:28 μμ »
Ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθον βαλετω,ειπαμε αφου η κατασταση διορθωθηκε υπερ των μαθητων δεν χρειαζεται να την σταυρωσουμε την καθηγητρια,τελος καλο ολα καλα,πιστευω θα της εγινε και εκεινης μαθημα να προσεχει στο μελλον.

Θεωρώ ότι το παράπτωμα της συναδέλφου είναι τεράστιο.
Πήρε τα παιδιά στο λαιμό της.
Δεν κάνεις λάθη, όταν διδάσκεις Πανελλαδικά μαθήματα._

Εκείνο που συνεχίζει να μου κάνει τεράστια εντύπωση είναι η αντιμετώπισή της από το ΥπΕΠΘ και, γενικότερα, από τους ανωτέρους της.
Δεν συζητάω, βέβαια, το γεγονός ότι αρνήθηκε να ζητήσει, έστω και τυπικότατα, συγγνώμη...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2009, 01:53:01 μμ από bikini »
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 01, 2009, 01:41:57 μμ »

3ον η ίδια η διευθύντρια αναφέρει πως δεν έχει διδαχτεί το κείμενο και μας λέει οτι τα 3 τελευταία χρόνια είναι εκτός...μια ματιά στην ύλη άλλα μας φανερώνει


Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ.
Γιατί πέρσυ που δίδασκα Λατινικά το 46 το είχα διδάξει κανονικότατα.

οι μονάδες είναι μόνο 10?

Επειδή το απόσπασμα του 46 ήταν μικρότερο από εκείνο του 25, ίσως η μετάφρασή του να πιάνει 10 μονάδες.

Αρχίζοντας, λοιπόν, από αυτή την υπόθεση και μετρώντας όλες τις μονάδες των ασκήσεων που σχετίζονται με το 46, συνολικά υπολόγισα ότι 30/100 μονάδες "πιάνει" το 46, ήτοι 6/20.

Άρα, το "άριστο" για τους εν λόγω μαθητές είναι το 14 και όχι το 20.

Έτσι θα βαθμολογηθούν τα γραπτά των συγκεκριμένων μαθητών;
Επομένως, για ποιες 10 μονάδες "μιλάει" το άρθρο και το ΥπΕΠΘ;;;  ???
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 01, 2009, 01:50:11 μμ »
πραγματι ειναι αξιο θαυμασμου !!!
περιεργο ομως, γιατι αυτοι οι μαθητες δεν πηγαιναν φροντιστηριο ωστε να το ακουσουν απο εκει?
δεν ειχαν παρεες απο αλλα σχολεια ωστε κατι να ακουσουν?, δεν εκανε κανεις τους ιδιαιτερο? δεν ειδαν την υλη των εξετασεων? αποκομμενοι απο τον εξω κοσμο ηταν?
δεν δικαιολογω την καθηγητρια τους, με τιποτα.

ειναι εξοργηστικο πραγματικα!

Εσεις πραγματικα οι των πολεων ειστε εκτος πραγματικοτητας Ελλαδα δεν ειναι μονο η ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ειναι και τα μακρινα αγονα νησια μας ,τα ορεινα χωρια μας και η υπαιθρος,εκει λοιπον μαθε οτι δεν υπαρχουν φροντιστηρια,ουτε μεγαλοκαθηγηταδες και τα παιδια παλευουν σχεδον μονα τους,ασε που και φροντιστες να υπηρχαν δεν υπαρχει η οικονομικη ανεση,αλλωστε στο ειπε ξεκαθαρα η συναδελφος οτι ειναι νησι δυσπροσιτο χωρις φροντιστηριο, γιατι το αμφισβητεις?Για μενα εχει μεγαλη ευθυνη η καθηγητρια και ενα συγγνωμη δεν ειναι αρκετο.

κατ'αρχην χαμηλωσε το περιεργο υφακι.
δεν ειμαι παιδι της πολης αλλα του χωριου και του λογγου.
ασε με να ξερω καλυτερα απο σενα αυτα.

δεν αμφισβητησα τιποτα και δεν εριξα δικιο στην καθηγητρια.
να διαβαζεις σε παρακαλω πιο προσεκτικα και να μη προβαινεις σε επιθεσεις.

συμφωνω απολυτα μαζι σου και με τους αλλους.

μια διευκρινηση: δεν ειχα προσεξει οτι μιλαει για δυσπροσιτο. αλλα και ετσι να ειναι θα επρεπε να ξερεις/ουμε οτι ολα τα δυσπροσιτα δεν εινια το ιδιο. καλα νομιζω?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2009, 03:26:12 μμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 01, 2009, 01:57:48 μμ »
πραγματι ειναι αξιο θαυμασμου !!!
περιεργο ομως, γιατι αυτοι οι μαθητες δεν πηγαιναν φροντιστηριο ωστε να το ακουσουν απο εκει?
δεν ειχαν παρεες απο αλλα σχολεια ωστε κατι να ακουσουν?, δεν εκανε κανεις τους ιδιαιτερο? δεν ειδαν την υλη των εξετασεων? αποκομμενοι απο τον εξω κοσμο ηταν?
δεν δικαιολογω την καθηγητρια τους, με τιποτα.

ειναι εξοργηστικο πραγματικα!

Εσεις πραγματικα οι των πολεων ειστε εκτος πραγματικοτητας Ελλαδα δεν ειναι μονο η ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ειναι και τα μακρινα αγονα νησια μας ,τα ορεινα χωρια μας και η υπαιθρος,εκει λοιπον μαθε οτι δεν υπαρχουν φροντιστηρια,ουτε μεγαλοκαθηγηταδες και τα παιδια παλευουν σχεδον μονα τους,ασε που και φροντιστες να υπηρχαν δεν υπαρχει η οικονομικη ανεση,αλλωστε στο ειπε ξεκαθαρα η συναδελφος οτι ειναι νησι δυσπροσιτο χωρις φροντιστηριο, γιατι το αμφισβητεις?Για μενα εχει μεγαλη ευθυνη η καθηγητρια και ενα συγγνωμη δεν ειναι αρκετο.

επιτηδες εβαλα και τα δυο κειμενα ωστε να διαβασεις καλυτερα τι γραφω και τι μου απαντας και κυριως το πως.
μαθε κανονες συμπεριφορας και προσαρμοσου στο φορουμ.
το ποιος ειναι εκτος πραγματικοτητας , μαλλον φαινεται.
οσοι με γνωριζουν απο κοντα ξερουν και τη πορεια μου και το ηθος μου και τη ντομπροσυνη μου.

εληξε. στο θεμα μας και παλι


μια ερωτηση εκανα τιποτε παραπανω.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 01, 2009, 02:33:20 μμ »
Ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθον βαλετω,ειπαμε αφου η κατασταση διορθωθηκε υπερ των μαθητων δεν χρειαζεται να την σταυρωσουμε την καθηγητρια,τελος καλο ολα καλα,πιστευω θα της εγινε και εκεινης μαθημα να προσεχει στο μελλον.

ωραια !!! ο,τι λοιπον διορθωνεται υπερ των μαθητων, κανενα προβλημα. μην αγχωνεστε συναδελφοι, δεν αξιζει....
εντυπωση μου κανει οτι σε προηγουμενο μηνυμα σου καταφερωσουν στην εν λογω καθηγητρια.
τωρα τη δικαιολογεις? !!!!
ελεγες οτι " η καθηγητρια για μενα εχει μεγαλη ευθυνη και οτι ενα συγγνωμη δεν ειανι αρκετο"
τωρα, αντιθετα λες "....ε,να μη τη σταυρωσουμε κιολας,ενα λαθος εκανε"
θα τρελαθουμε?

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2009, 02:41:59 μμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 01, 2009, 02:59:10 μμ »
Το άρθρο, όπως και καθετί που δημοσιεύεται και αφορά ΄΄λαδιές΄΄ και ΄΄σκάνδαλα΄΄ έχει 3 βασικά λάθη:
α. το κείμενο με τις παρατηρήσεις δεν πιάνει μόνο 10 μονάδες. Κι ευχαριστώ τη συνάδελφο bikini που το επεσήμανε. Και δε χρειάζεται να μου απαντήσει κανείς ότι οι μαθητές είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν γενικά τη γραμματική και το συντακτικό της λατινικής γιατί γνωρίζουμε πολύ καλά εμείς που διδάσκουμε το μάθημα ότι επικεντρωνόμαστε στα γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα της κάθε ενότητας. Συγκεκριμένα.
β. το κείμενο 46 είναι στην ύλη από το διδακτικό έτος 2006-2007. Επομένως δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για την ΄΄αβλεψία΄΄.
γ. το ότι δε θα ληφθούν υπόψη οι ασκήσεις που αναφέρονται στο συγκεκριμένο κείμενο, δε θα πω ότι είναι ψέμα και μια παρηγοριά στον άρρωστο για να θεωρηθεί το θέμα λήξαν. Απλώς, διατυπώνω την εξής απορία: από τη στιγμή που απαιτείται υπουργική απόφαση για να γίνει αυτό, εσείς πιστεύετε ότι θα ψηφιστεί κάτι τέτοιο; Ξέρετε παρόμοιες περιπτώσεις; Γιατί αν το ΥΠΕΠΘ κάνει ιδιαίτερη ρύθμιση γι'αυτά τα παιδιά, σημαίνει ότι παραδέχεται ότι υπήρξε σφάλμα κι αυτό συνεπάγεται κυρώσεις και στους υπευθύνους....
Εδώ, θα ήθελα να διορθώσω κι εγώ με τη σειρά μου μια λάθος πληροφορία που περιέχει η αρχική μου δημοσίευση, γιατί επιλέγω την ειλικρινή συνδιάλεξη με τους συναδέλφους του φορουμ. Η υπεύθυνη καθηγήτρια δεν παραποίησε το βιβλίο της ύλης συμπληρώνοντας εκ των υστέρων το κείμενο 46. Ήταν η μοναδική πληροφορία ΄΄ράδιο αρβύλα΄΄ που όμως έφτασε στα αυτιά μου την ημέρα της αναμπουμπούλας. Ζητώ συγγνώμη για αυτή τη λάθος πληροφορία. Δυστυχώς φοβάμαι όμως ότι το τόσο σοβαρό θέμα πάει για ΄΄θάψιμο΄΄...

Αποσυνδεδεμένος parla

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 01, 2009, 04:53:51 μμ »
συναδελφε .....olgalia..... που εβγαλες Πανεπιστημιο . bale sto λεξικο του τριανταφυλλιδη την λέξη "άσφαλτος" και θα προβαλει μπροστα σου η εκφραση που εγραψα εγω και εσυ κοροιδεψες!!!!! ουδεν σχολιο..................................!!!!!!!!!! 8).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2009, 05:07:21 μμ από parla »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 704
Σύνολο: 721

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.