*

Ψηφοφορία

Πώς μπορεί κατά την άποψή σας να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλολόγων;

Όλοι οι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ
88 (18.4%)
Με το υπάρχον σύστημα
7 (1.5%)
Με επαναφορά της επετηρίδας
33 (6.9%)
Με διορισμό φιλολόγων και σε Δημοτικά
147 (30.8%)
Με διαχωρισμό του κλάδου σε Αρχαία, Νέα, Ιστορία και μείωση του αριθμού των φιλολογικών σχολών
202 (42.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 468

Αποστολέας Θέμα: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;  (Αναγνώστηκε 227375 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kaki_mpamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 The show must go on...
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #322 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 10:42:48 πμ »
Αν και ακόμα καλύτερο θα ήταν όλοι να σταματήσουμε να διαφωνούμε για πράγματα που ποτέ δεν θα γίνουν.  Το υπουργείο μάλλον θα γελάει πολύ μαζί μας.
"Όμορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος". Διονύσιος Σολωμός

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #323 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 10:44:55 πμ »
ετσι ακριβως. εκεινο που πρεπει τωρα να μας ενδιαφερει ειναι ο διαγωνισμος του ασεπ.
βλεπετε δεν εχουμε και αλλη επιλογη.κουραγιο σε ολους μας.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kaki_mpamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 The show must go on...
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #324 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 11:45:29 πμ »
Θα συμφωνήσω.  Καλό κουράγιο και καλό διάβασμα σε όλους!
"Όμορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος". Διονύσιος Σολωμός

Αποσυνδεδεμένος rachel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • papachango
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #325 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 11:52:51 πμ »
Σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες -και αυτό το λέω με μεγάλη σιγουριά για την Ιταλία και την Ισπανία- ο αντίστοιχος διαγωνισμός του ΑΣΕΠ για την πρόσληψη εκπαιδευτικών είναι 'ανοιχτός': ένας απόφοιτος οποιουδήποτε πανεπιστημιακού τμήματος μπορεί, αν καταφέρει να ανταπεξέλθει στην αντίστοιχη ύλη, να διοριστεί ως φιλόλογος ή ως δάσκαλος ή ως μαθηματικός ή ως νηπιαγωγός κ.ο.κ. ... Αυτό σημαίνει ότι, αν τελικά οι φιλόλογοι 'πετυχαίναμε' να διδάσκουμε στο Δημοτικό, τότε το ίδιο μπορούν να διεκδικήσουν και άλλες ειδικότητες, αλλά και οι δάσκαλοι για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Και καλό είναι ούτε να υποτιμούμε, ούτε να υπερτιμούμε κανέναν και καμία ειδικότητα... Το θέμα είναι να λυθεί τόσο το πρόβλημα της ανεργίας, όσο και να λειτουργήσει πιο αποτελεσματικά το δημόσιο σχολείο, όχι απλά να 'μπαλώσουμε' ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα!

Και... εύχομαι, μέσα από την καρδιά μου, 'καλή επιτυχία' και 'καλό κουράγιο' σε όσους προετοιμάζονται σοβαρά για τον ΑΣΕΠ -έχω νιώσει στο πετσί μου πόσο σκληρό είναι και τι θυσίες απαιτεί...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #326 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 11:47:03 πμ »
 Καλημέρα συνάδελφοι!!!Αν και είμαι αρκετό καιρό μέλος του forum δεν είχα συμματάσχει ποτέ σε αυτό το θέμα,σήμερα όμως νομίζω ότι ήρθε η ώρα...Να καταργηθούν άμεσα οι β'αναθέσεις ιστορίας!!!!!
Ας αφήσουμε τα δημοτικά σχολεία και τα όνειρα για ολοήμερα γυμνάσια συνάδελφοι κι ας διεκδικήσουμε κάτι εφικτό:η ιστορία μόνο σε φιλολόγους!!!εχω τελειώσει ιστορικό εκπα και στον τόπο διορισμού μου δεν υπάρχουν πουθενά ώρες ιστορίας!!!! >:( >:( >:(Ελεος δηλαδή!!!διορίζονται μόνιμοι καθηγητές ξένων γλωσσών που διδάσκουν αποκλειστικά και μόνοιστορία(και μιλάμε για 21 ώρες την εβδομάδα,έτσι??)κι εμείς συζητάμε για δημοτικά σχολεία??Ξέρετε πόσες θέσεις φιλολόγων θα άνοιγαν αν καταργούνταν οι β αναθέσεις??δεν το είχα συνειδητοποιήσει πριν διοριστώ,τώρα που το είδα με τα ίδια μου τα μάτια μου σηκώθηκε η τρίχα!!!!Σε τελική ανάλυση για ποια αναβάθμιση της παιδείας μιλάει ο εκάστοτε Στυλιανίδης όταν συμβαίνουν αυτά??αν οι φιλόλογοι οργανώνονταν και διεκδικούσαν αυτό οι θέσεις θα διπλασιάζονταν(για να μην πω πολλαπλασιάζονταν).Αν είναι να διεκδικήσουμε κάτι(διορισμένοι και αδιόριστοι),πιστέψτε με,αυτή είναι η κατεύθυνση που πρέπει να ακολουθήσουμε...Αυτά γίνονται μόνο στην ελλάδα...καιρός να διαμαρτυρηθεί κάποιος...
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #327 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 12:01:57 μμ »
Εγώ θεωρώ ότι οι απόφοιτοι Ιστορικού-Αρχαιολογικού Τμήματος πρέπει να διδάσκουν ιστορία. Εγώ τελείωσα το Φιλολογικό Αθήνας το 2002 και σε όλα αυτά τα εξάμηνα, μόνο ένα μάθημα ιστορίας παρακολουθήσαμε.. ::) (Παθολογία Πολιτευμάτων) Τα υπόλοιπα υποτίθεται πως τα ξέραμε από το σχολείο! Επίσης για μένα το να "σπάνε" τα κενά & να τοποθετούν ωρομίσθιους είναι απαράδεκτο!! Πού αλλού συμβαίνουν αυτά?
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #328 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 12:19:08 μμ »
Δεν σε καταλαβαίνω.  Γιατί θεωρείς τόσο κακό να θέλω να διδάξω σε γυμνάσιο και λύκειο;  ΑΥΤΟ ΣΠΟΥΔΑΣΑ!!!  Αντίθετα θεωρώ ανευθυνότητα να διδάξω σε δημοτικό γιατί δεν έχω τις γνώσεις για κάτι τέτοιο.  Και μη μου πεις για σεμινάρια επιμόρφωσης.  Το υπουργείο μπορεί να διαθέσει δύο μήνες ( το πολύ ) για επιμόρφωση, πιστεύεις ότι μπορεί να καλύψει τα 4 χρόνια σπουδών των δασκάλων;  Εσύ είσαι αυτός που απαξιώνεις τον κλάδο των δασκάλων, γιατί παραβλέπεις τα χρόνια σπουδών τους και θεωρείς ότι μπορείς και εσύ με την ίδια ευκολία να διδάξεις στα δημοτικά. 
ηρεμα κουκλα θα κανεις ρυτιδες,τι δασκαλους και παραμυθια μας λες σιγα τις σπουδες,οσοι εχουν μπει απο θεωρητικη κατευθυνση δεν ξερουν ουτε ομωνυμα κλασματα.

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #329 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 12:28:04 μμ »
Πιστέψτε με το όνειρό μου είναι να μπορούσα να διδάσκω μόνο ιστορία.Ο διαχωρισμός όμως του κλάδου μας σε ειδικότητες στην πράξη είναι κάτι αδύνατο και όσο πιο νωρίς το συνειδητοποιήσουμε τόσο το καλύτερο.Τουλάχιστον ας διασφαλίσουμε τα αμιγώς φιλολογικά μαθήματα να δίνονται σε ΠΕ02 και μόνο.Οσο για τα ολοήμερα γυμνάσια που συζητάμε,είναι κι αυτά κάτι ανέφικτο παιδιά και θα σας πω γιατί το πιστεύω:1.Σιγά μη δώσει λεφτά το κράτος,εδώ δεν έχει να πληρώσει αναπληρωτές-ωρομισθίους,εδώ μειώνει την άδεια ανατροφής στις αναπληρώτριες κλπ.2.τα ολοήμερα δημοτικά-νηπιαγωγεία εξυπηρετούν και ανάγκες φύλαξης παιδιών.Τα γυμνασιόπαιδα είναι μεγάλα παιδιά που δεν έχουν ανάγκη από φύλαξη.3.Ακόμη κι αν γινόταν,στην πράξη θα αποτύγχανε λόγω της δομής του εκπαιδευτικού μας συστήματος.Οι έφηβοι σήμερα τρέχουν σαν άλογα στον ιππόδρομο να εξασφαλίσουν προσόντα με ξένες γλώσσες κλπ.,ποιος μαθητής θα θυσίαζε το μεσημέρι-απόγευμά του στο σχολείο??Για να πετύχει αυτό(όπως στο εξωτερικό)θα χρειαζόταν πλήρης εξάλειψη ολόκληρης της παραπαιδείας!!!σκεφτείτε το λίγο...το να διεκδικήσουμε όμως φιλολογικά σε φιλολόγους και μόνο είναι κάτι ρεαλιστικό και πραγματοποιήσιμα εφόσον η διεκδίκηση γίνει οργανωμένα.τώρα σχετικά με το ποιος είναι καταλληλότερος κι εγώ συμφωνώ στο ακόλουθο:ο κλασικός φιλόλογος αρχαία-λατινικά,ο ιστορικός ιστορία ο του μνεφ νέα κλπ.αυτό θα ήταν το ιδανικό.στην πράξη όμως δε θα γίνει ποτέ!!!Γιατί υπάρχουν κάποιοι ΠΕ02 που η ειδικότητά τους δεν είναι συγκεκριμένη στα πλαίσια του σχολείου(γλωσσολόγοι,φπψ-κατεύθυνση ψυχολογίας κλπ.).Οποιοσδήποτε ΠΕ02 όμως είναι πολύ πιό κατάλληλος για ιστορία από έναν καθηγητή ξένων γλωσσών...τώρα που το είδα από κοντά,που είδα πόσες θέσεις ΠΕ02 χάνονται από τις β'αναθέσεις ιστορίας κατάλαβα ότι αν υπάρχει ένας τρόπος να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος μας είναι αυτός και μόνο.και σε τελική ανάλυση,εγώ διορίστηκα,αλλά δεν παύει ούτε θα πάψει ποτέ να με ενδιαφέρει η κατάσταση του κλάδου μας.Εχω ζήσει πολλά χρόνια στην αδιοριστία,έχω δώσει ασέπ(με ασεπ διορίστηκα),έχω μετακομίσει λόγω ωρομισθίας(το πώς ζούσα αφήστε το),έχω ανέβει σε βουνά για 2 ώρες σε τεε κ.α.Χωρίς μαζικότητα και συλλογικές διεκδικήσεις δε θα γίναι ποτέ τίποτα...
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #330 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 12:39:08 μμ »
Shania μου, δεν μίλησα για διαχωρισμό..Απλά νομίζω πως θα έπρεπε ειδικά στο μάθημα της ιστορίας να προτιμάται κάποιος ιστορικός..Άν σε ένα σχολείο δηλαδή, υπάρχει κάποιος φιλόλογος-ιστορικός να αναλάβει αυτός την ιστορία & όχι κάποιος αγγλικής-γαλλικής φιλολογίας! Συγχαρητήρια για το διορισμό σου και μπράβο που ενδιαφέρεσαι..Οι περισσότεροι μόλις διορίζονται, ξεχνούν.. :(
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #331 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 12:54:29 μμ »
Shania μου, δεν μίλησα για διαχωρισμό..Απλά νομίζω πως θα έπρεπε ειδικά στο μάθημα της ιστορίας να προτιμάται κάποιος ιστορικός..Άν σε ένα σχολείο δηλαδή, υπάρχει κάποιος φιλόλογος-ιστορικός να αναλάβει αυτός την ιστορία & όχι κάποιος αγγλικής-γαλλικής φιλολογίας! Συγχαρητήρια για το διορισμό σου και μπράβο που ενδιαφέρεσαι..Οι περισσότεροι μόλις διορίζονται, ξεχνούν.. :(
Νίκη μου κατάλαβα τι εννούσες :).Απλώς είπα "μαζεμένες"τις απόψεις μου για το θέμα των φιλολόγων κι ίσως είπα πολλά μαζί...Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Εύχομαι και σε σένα ό,τι καλύτερο γιατί έχω καταλάβει ότι αγαπάς πραγματικά την εκπαίδευση.Δυστυχώς το πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς που ανέφερες:οι περισσότεροι ξεχνούν,γι'αυτό και δε γίνεται τίποτα.εγώ πάντως δεν πρόκειται ποτέ να ξεχάσω.θέλεις γιατί έφτυσα αίμα μέχρι να τα καταφέρω,θέλεις γιατί πάντα πίστευα ότι πρέπει να ενδιαφερόμαστε για το συλλογικό συμφέρον και όχι για το ατομικό...Πάντως φαντάσου πώς θα ένιωθες κι εσύ αν ύστερα από κόπους χρόνων πήγαινες σε ένα σχολείο και δεν υπήρχαν καθόλου αρχαία γιατί τα κάνει η γερμανικού...(λέμε τώρα...) ::)
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #332 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 12:59:12 μμ »
Σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου! :D Τα ακούω καιρό αυτά τα "μπαλώματα" & εκνευρίζομαι..Το νέο σύνθημα " ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ " είναι προσβλητικό πρός όλους..Μαθητές, γονείς, εκπαιδευτικούς!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #333 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 01:00:41 μμ »
Συμφωνώ.Από λόγια χορτάσαμε.Στην πράξη,κολλάει το πράγμα...
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος kaki_mpamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 The show must go on...
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #334 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 02:53:55 μμ »
ηρεμα κουκλα θα κανεις ρυτιδες,τι δασκαλους και παραμυθια μας λες σιγα τις σπουδες,οσοι εχουν μπει απο θεωρητικη κατευθυνση δεν ξερουν ουτε ομωνυμα κλασματα.
[/quote]


Καλέ μου άνετε, σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου για τις ρυτίδες και με ευχαρίστηση σε πληροφορώ ότι ακόμα δεν έχω εμφανίσει!!!  Όσο για τις γενικεύσεις του τύπου "οι δάσκαλοι δεν ξέρουν ούτε ομώνυμα κλάσματα"  τις αφήνω σε 'σένα.  Εγώ δεν έχω σπουδάσει στο παιδαγωγικό και δεν μπορώ να κρίνω το επίπεδο σπουδών τους αλλά έχω γνωρίσει αρκετούς δασκάλους με υψηλό μορφωτικό επίπεδο που σε καμιά περίπτωση δεν ταιριάζουν με την εικόνα που περιγράφεις.  Κατά τα άλλα συμφωνώ με την shania, θυμάμαι πως όταν ήμουν β' λυκείου ιστορία κατεύθυνσης μας έκανε ο κοινωνιολόγος ο οποίος δεν είχε ιδέα και απλώς έκανε μια ανάγνωση το μάθημα!!!  Απαράδεκτη κατάσταση!
"Όμορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος". Διονύσιος Σολωμός

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #335 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 05:04:38 μμ »
Το γεγονός ότι κάποιοι ενδεχομένως δεν έχουμε διδαχθεί ιστορία όσο οι απόφοιτοι του ιστορικού δε σημαίνει ότι δεν είμαστε και ικανοί!Για τον ΑΣΕΠ όλοι "ξεσκιζόμαστε" για την ιστορία και από όποιο τμήμα και αν προερχόμαστε δίνουμε στα ίδια θέματα.Το βασικό είναι να μείνει η ιστορία μόνο σε πε02, γιατί κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον είναι το πιο δύσκολο από όλα τα αντικείμενα του διαγωνισμού.Διαφορετικά αν συνεχίσουν να το διδάσκουν θεολόγοι-αγγλικής-γαλλικής και δε συμμαζεύεται να καταργηθεί ως μάθημα από τον ΑΣΕΠ ή να προστεθεί και στις άλλες ειδικότητες...
ΠΕ02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 741
Σύνολο: 760

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.