*

Ψηφοφορία

Πώς μπορεί κατά την άποψή σας να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλολόγων;

Όλοι οι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ
88 (18.4%)
Με το υπάρχον σύστημα
7 (1.5%)
Με επαναφορά της επετηρίδας
33 (6.9%)
Με διορισμό φιλολόγων και σε Δημοτικά
147 (30.8%)
Με διαχωρισμό του κλάδου σε Αρχαία, Νέα, Ιστορία και μείωση του αριθμού των φιλολογικών σχολών
202 (42.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 468

Αποστολέας Θέμα: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;  (Αναγνώστηκε 227393 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος philologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #504 στις: Ιούλιος 18, 2009, 05:19:40 μμ »
Ο κλάδος μας συνάδελφοι δύσκολα πια μπορεί να αποφορτιστεί. Όταν η Πελοπόννησος έχει 2 τμήματα Φιλολογίας (απορώ τα τμήματα της Καλαμάτας εκτός από τους ψηφοθηρικούς σκοπούς τι άλλο εξυπηρετούν;! Την επιστήμη;! Ας γελάσω!), όταν από 4 φιλοσοφικές σχολές με 3 τμήματα η καθεμιά φτάσαμε να έχουμε 20 τμήματα που εκπαιδεύουν τους καθηγητές-φιλολόγους, τι περιμένετε; Κάπου γράφτηκε για την ενιαία φιλοσοφική σχολή. Συμφωνώ, αλλά χρειαζόταν και η ίδρυση αυτόνομων τμημάτων για λόγους διοικητικούς και κυρίως επιστημονικούς. Και κάτι άλλο βασικό, ας λιώσει επιτέλους η άγευστη καραμέλα για τα τμήματα ΦΠΨ. Από προσωπική πείρα στη Φιλολογία Αθήνας, εμείς είμαστε έτοιμοι να διδάξουμε Ιστορία με ένα μάθημα και αυτό επιλογής (συνήθως το πιο εύκολο); Μπορούμε να διδάξουμε Φιλοσοφία με ένα μάθημα; Μπορούμε γενικώς να διδάξουμε χωρίς Παιδαγωγική, με ένα μάθημα Διδακτικής; Πώς την έχουμε δει πια; Υπάρχουν πτυχιούχοι ΦΠΨ που είναι πολύ καλύτεροι από δικούς μας. Μπορεί του ΦΠΨ να μην κάνουν τόσα αρχαία ή λατινικά όσα κάνουμε εμείς και λογικό είναι, αφού η Κλασική Φιλολογία είναι το επιστημονικό μας αντικείμενο, αλλά τουλάχιστον κάνουν περισσότερα αρχαία (και όχι μόνο) σε σχέση με το τμήμα Ιστορίας - Αρχαιολογίας: Η κατεύθυνση Φιλοσοφίας Αθήνας προσφέρει 7 αρχαία, 4 νέα ελληνικά. Η κατεύθυνση Παιδαγωγικής Αθήνας προσφέρει 5 αρχαία, υποχρεωτικό μάθημα λατινικών, 3 νέα ελληνικά, 4 ιστορίες, ξέχωρα από το μάθημα της Έκθεσης που αποτελεί και αντικείμενό τους. Και φυσικά υπερτερούν σε σχέση με εμάς και τους αρχαιολόγους και ιστορικούς όσον αφορά στα αντικείμενά τους (φιλοσοφίες, ψυχολογίες και παιδαγωγική-διδακτική). Το Ιστορίας - Αρχαιολογίας κάνει μαθήματα Φιλοσοφίας; Ένα και αυτό αν το επιλέξουν. Κάνει Ψυχολογία; Κάνει Παιδαγωγική-Διδακτική, ώστε να μπορούν να διδάξουν οι απόφοιτοι; Κάνει νέα ελληνικά αρκετά; Κι όμως οι πτυχιούχοι και του τμήματος αυτού είναι ΠΕ02. Δηλαδή αυτά γιατί δεν τα αναφέρουμε; Επειδή δεν μας συμφέρουν;! Η ουσία είναι να θέσουμε το πρόβλημα στις ρεαλιστικές του βάσεις και να βρούμε μια κοινώς αποδεκτή λύση. Με το να ρίχνουμε αδίκως αλλού τις ευθύνες δεν γίνεται τίποτα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2009, 05:32:40 μμ από philologos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #505 στις: Ιούλιος 18, 2009, 06:19:14 μμ »
Συνάδελφε, αν και μάλλον είναι εκτός θέματος, ΟΛΑ τα μαθήματα που προανέφερες, διδάσκονται στο ιστορικό-αρχαιολογικό, τουλάχιοστον στης Αθήνας, για το οποίο μπορώ να έχω άποψη...Εκτός από ψυχολογία, που δεν είναι υποχρεωτική, αλλά σχεδόν όλα τα παιδιά την προτιμούν, ως επιλεγόμενο μάθημα...Και φυσικά δεν κάνω λόγο για τις Ιστορίες που διδασκόμαστε στο τμήμα, για τις περιόδους που καλύπτονται...Σε όλα τα υπόλοιπα που γράφεις, συμφωνώ...

Αποσυνδεδεμένος philologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #506 στις: Ιούλιος 18, 2009, 07:16:50 μμ »
Παράθεση
ΟΛΑ τα μαθήματα που προανέφερες, διδάσκονται στο ιστορικό-αρχαιολογικό, τουλάχιοστον στης Αθήνας, για το οποίο μπορώ να έχω άποψη...

Semeli, για το τμήμα Ιστορίας - Αρχαιολογίας της Αθήνας έγραψα ότι οι φοιτητές κάνουν μόνο μία υποχρεωτική Παιδαγωγική και μία υποχρεωτική επιλογή μεταξύ Παιδαγωγικής και Φιλοσοφίας. Αν δεν επιλέξουν το μάθημα Φιλοσοφίας, μπορεί να πάρουν πτυχίο χωρίς να έχουν μάθει τα στοιχειώδη. Πώς θα το διδάξουν; Όσο για τα απαραίτητα μαθήματα Παιδαγωγικής εννοούσα ότι -κακά τα ψέματα- ένα και δύο μαθήματα είναι ελάχιστα για ένα μελλοντικό εκπαιδευτικό, κάτι που αφορά όλους μας! Επίσης, τα μαθήματα τμ. Φιλολογίας που προσφέρονται στο Ιστορίας - Αρχαιολογίας είναι λιγότερα από αυτά του ΦΠΨ. Για τα μαθήματα Ιστορίας δεν χρειάζεται να γίνει λόγος. Είναι αυτονόητο, αφού είναι το επιστημονικό σας αντικείμενο. Δε νομίζω ότι είμαστε εκτός θέματος, γιατί διάβασα παραπάνω τέτοιες απόψεις συναδέλφων και θεώρησα σωστό να το επισημάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2009, 07:34:13 μμ από philologos »

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #507 στις: Ιούλιος 18, 2009, 07:45:18 μμ »
Εκτός από τα Παιδαγωγικά Ι, αντί των οποίων μπορούμε να επιλέξουμε την Φιλοσοφία, υπάρχουν τα υποχρεωτικά Παιδαγωγικά ΙΙ, στα πλαίσια των οποίων γίνεται και η πρακτική σε γυμνάσια-λύκεια. Συμφωνώ ότι ΟΛΟΙ έπρεπε να κάνουμε περισσότερα Παιδαγωγικά, αυτό όμως ίσως να σήμαινε παράταση των ετών στις σχολές ή αύξηση του αριθμού των μαθημάτων. Δεν έχω συγκρίνει τους οδηγούς σπουδών, πάντως θεωρώ δύσκολο στο ΦΠΨ να έκαναν αντίστροφο Λατινικά. Νομίζω δεν κάνουν καν Λατινικά. Και για τα αρχαία διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Δεν έχω τίποτα με το συγκεκριμένο τμήμα, δεν νομίζω όμως ότι το πρόβλημα της υπερπληθώρας φιλολόγων έχει να κάνει με τα μαθήματα του Αρχαιολογικού, όταν ΠΕ02 αποφοιτούν από τμήματα Φιλοσοφίας, Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών κ.λπ.. Η΄ όταν, όπως προανέφερες, ανοίγουν σε ένα σωρό πόλεις και νέες Φιλολογίες-Αρχαιολογίες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος philologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #508 στις: Ιούλιος 18, 2009, 07:59:53 μμ »
Ναι τα Παιδαγωγικά ΙΙ εννοούσα, δεν θυμόμουν κωδικό. Από άτομα που φοιτούν στο ΦΠΨ ξέρω ότι είναι οι μόνοι που κάνουν και υποχρεωτικές διδασκαλίες στο πλαίσιο της Διδακτικής Άσκησης και των μαθημάτων τους Ειδικής Διδακτικής, εκτός από τις παρακολουθήσεις. Επίσης ό,τι σου έγραψα για τα αρχαία και τα λατινικά είναι απολύτως σίγουρο, γιατί, όταν το άκουσα, ήθελα να το ελέγξω ο ίδιος. Σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα σπουδών τους, η κατεύθυνση Φιλοσοφίας προσφέρει 7 αρχαία και η κατεύθυνση Παιδαγωγικής υποχρεωτικά 5 αρχαία και 1 λατινικό (με θεματογραφία και ευθύ-αντίστροφο), εκτός από τα νέα και τις ιστορίες. Εξάλλου, με τα ίδια μαθήματα (αρχαία, λατινικά, ιστορία, γλώσσα-έκθεση, λογοτεχνία κτλ) δεν πέρασαν στη σχολή και οι φοιτητές αυτοί; Επιπλέον, μην ξεχνάς πως η βάση του ΦΠΨ είναι υψηλότερη, ως γνωστόν, από αυτή του Ιστορίας και Αρχαιολογίας. Ούτε εγώ έχω κάτι με το δικό σας, απλά αναφέρω την κατάσταση που ισχύει, για να μην αδικούμε κανέναν. Και από τα προγράμματα σπουδών βγαίνουν πολλά συμπεράσματα, χρειάζεται μελέτη, για να μην αναφέρονται ανακρίβειες.Το πρόβλημα όμως αγαπητή συνάδελφε του κλάδου μας είναι ότι τα ΦΠΨ, ΦΠ και ΦΚΣ μαζί με το Φ Πάτρας είναι συνολικά 5, ενώ τα Ιστορίας - Αρχαιολογίας κτλ. είναι συνολικά 9 και τα δικά μου 7!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2009, 08:16:26 μμ από philologos »

Αποσυνδεδεμένος philologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #509 στις: Ιούλιος 18, 2009, 08:38:14 μμ »
Συμφωνώ με AntreaEirini και Μελίτα. Zoe δεν είναι έτσι τα πράγματα, όπως τα παρουσιάζεις, διάβασε τις παραπάνω απόψεις μου. Κι εγώ που παίζω στα δάχτυλα τη μετρική και όλα τα εξεζητημένα της φιλολογίας, πού θα τα διδάξω; Στα 13χρονα;! Εδώ μπαίνεις στην τάξη και αν δεν ξέρεις πώς να κινηθείς ούτε το λύω δεν πρόκειται να μάθουν!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2009, 11:14:13 μμ από philologos »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #510 στις: Ιούλιος 18, 2009, 11:36:22 μμ »
Συνάδελφε, philologos, τα στοιχεία για τα τμήματα που μας παραθέτεις είναι χρήσιμα, καθώς στο θέμα αυτό και ανακριβειες λέγονται και κάθε τόσο μαλώνουμε για το ποιος είναι ο 'γνήσιος φιλόλογος'. Εγώ να σου πω τελειώσα φπψ πριν μία δεκαετία περίπου και τότε τα προγράμματα δεν ήταν προσαρμοσμένα στις ανάγκες του ασεπ και επιπλέον μπορούσες να αποφύγεις όλα τα αρχαία, λατινικά, ιστορία, μόνο τα παιδαγωγικά ήταν αρκετά. Αυτό που παίζει ρόλο όμως είναι και οι καθηγητές και το πόσο τα μαθήματά τους έχουν ενδιαφέρον, ποικιλία και χρησιμότητα. Πλάτωνα έκανα σε τρία μαθήματα και Πλατωνα δεν έμαθα, κάτι αδιάφορες παραδόσεις των λιγότερο γνωστών κειμένων, με τον Αριστοτέλη το ίδιο, κάπως καλύτερα ήταν με τους Προσωκρατικούς. Λογική μαθαίνεις καλά που βοηθάει στην έκθεση, αλλά και στο γλωσσολογικό μια χαρά την κάνουν. Για τα παιδαγωγικά δεν έχω να πω κουβέντα, όλα καλά οργανωμένα, μαθάινεις πραγματικά και μετάνιωσα που δεν πήρα αυτή την κατευθυνση. Διδακτική όμως δεν σου μαθαίνουν στον κορμό, ίσως κάπως στην κετεύθυνση παιδαγωγικών. Εγώ διδακτική έμαθα στο μεταπτυχιακό στο γλωσσολογικό που έκανα. Έχω δει επίσης σημειώσεις από μάθημα Πλάτωνα σε τμήμα Φιλοσοφίας Πάτρας του Καλογεράκου και μου άρεσαν παρα πολύ, τα παιδιά εκεί μαθαίνουν πολύ καλά Πολιτεία και αλλους σημαντικούς διαλόγους. Δηλαδή αν τύχει ο καθηγητής να σου μαθάινει κάτι χρήσιμο έχει καλώς , μαθάινεις πολλά, αλλά όταν φτιάχνουν αυτά τα τμήματα δεν φροντίζουν και δεν έχουν τα χρήματα να εξασφαλίσουν ένα πλήρες και χρήσιμο πρόγραμμα σπουδών και να επιλέγουν καθηγητές ανάλογα με αυτό, αλλά συμβαίνει συνήθως το αντίθετο, προσαρμόζουν το πρόγραμμα σπουδών στο διδακτορικό του κάθε καθηγητή που έχουν διαθέσιμο. Γι' αυτό και μία ενιαία φιλοσοφική θα μπορούσε να εξασφαλίσει ένα πληρέστερο πρόγραμμα σπουδών. Και πάλι όμως θεωρώ ότι ο κλάδος μπορέι να ξεμπλοκαριστεί με την αύξηση των μόνιμων διορισμών. Όσο οι θέσεις ασεπ είναι 840 και 480 θα αλληλοτρωγόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #511 στις: Ιούλιος 18, 2009, 11:55:14 μμ »
Πχ τα τμήματα μαθηματικών στην Ελλάδα είναι 2 (κάνω λάθος;), δηλαδή πολύ λιγότερα αναλογικά με τις ανάγκες της εκπαίδευσης και αναλογικά με τα τόσα τμήματα ΠΕ02, αλλά πάλι λίγους διορίζουν. Ο αριθμός των σχολών δεν έχει να κάνει με το μπλοκάρισμα-ξεμπλοκάρισμα των κλάδων.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #512 στις: Ιούλιος 19, 2009, 12:39:29 πμ »
Τελικά, αποφασίσαμε ποια σχολή βγάζει τους "γνήσιους" φιλολόγους να πάμε να δώσουμε κατατακτήριες και εμείς οι υπόλοιποι ταπεινοί ΠΕ02 (απόφοιτοι ιστορικού-αρχαιολογικού, ΦΠΨ και λοιποί πτωχοί συγγενείς) για να διώξουμε τη ρετσινιά από πάνω μας; ;D ;D ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #513 στις: Ιούλιος 19, 2009, 12:41:02 πμ »
LK, αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι και εγώ... : :)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #514 στις: Ιούλιος 19, 2009, 12:54:34 πμ »
LK, αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι και εγώ... : :)
Νομίζω ότι είχαν καταλήξει στη φιλολογία Ιωαννίνων, αλλά αν υπάρχει και καμιά άλλη σχολή λίγο πιο Νότια που να βγάζει γνήσιους φιλολόγους, θα μας εξυπηρετούσε αφάνταστα. Εμένα στην Αθήνα με εξυπηρετεί, αλλά αν πρόκειται να γίνω γνήσια φιλόλογος και να κοιτάω τους συναδέλφους στα μάτια από Σεπτέμβρη, τι να κάνω, θα την κάνω τη θυσία και θα τραβήξω κατά Ιωάννινα.

ΥΓ: το κακό είναι ότι έχω τελειώσει το ιστορικό-αρχαιολογικό, αλλά με κατεύθυνση αρχαιολογίας  :-[ Οποία ντροπή, καταλαβαίνετε!  ;D ;D ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #515 στις: Ιούλιος 19, 2009, 12:56:43 πμ »
Επιτέλους,philologos,απέδειξες ότι όλοι μπορεί να έχουν μια άποψη,αλλά κάθε άποψη έχει διαφορετική βαρύτητα.
Εν προκειμένω όσα είπες ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.Το νέο πρόγραμμα στο Φ ισχύει από το 2006 (πριν τα αρχαία ήταν 5 και τώρα είναι 7,όχι ότι έχει τεράστια σημασία κατά την γνώμη μου...).Παρεμπιπτόντως ο Καλογεράκος διδάσκει στην Αθήνα(δεν ξέρω αν διδάσκει και στην Πάτρα ακόμα).Ως προς την ανάγκη τμήματος στην Καλαμάτα,δείτε ποιος/ποια πήγε εκεί από Αθήνα και τα συμπεράσματα δικά σας...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #516 στις: Ιούλιος 19, 2009, 01:06:38 πμ »
Συγγνώμη, για την περιπαικτική μου διάθεση απόψε, αλλά είναι ανεπίτρεπτο να γίνονται συζητήσεις για το ποιος είναι "γνήσιος" φιλόλογος και ποιος όχι. Καταρχήν, όλα τμήματα έχουν λόγο ύπαρξης στα σχολεία, γιατί δε διδάσκονται μόνο αρχαία και έκθεση, αλλά και ιστορία, φιλοσοφία, ψυχολογία κτλ. Επίσης, το υπουργείο δε μας ονομάζει φιλολόγους, αλλά ΠΕ02. Ο κόσμος, χάριν ευκολίας, μας λέει όλους φιλολόγους. Τέλος, γνήσιος φιλόλογος είναι αυτός που έχει το μεράκι να διδάξει, αυτός που έχει τη διάθεση να μάθει και δεν πιστεύει ότι ένα πτυχίο τον καθιστά αυτόματα και επιστήμονα, αυτός που αντιμετωπίζει τη γνώση ολιστικά. Μπορεί π.χ. κανείς να διδάξει ένα κείμενο του Θουκυδίδη, αντιμετωπίζοντάς το μόνο από γραμματική και συντακτική άποψη ή μπορείς να διδάξεις την "Πολιτεία" του Πλάτωνα, αν δε γνωρίζεις τα φιλοσοφικά ρεύματα που τον επηρέασαν; Καλό βράδυ!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #517 στις: Ιούλιος 19, 2009, 01:06:59 πμ »
[ΥΓ: το κακό είναι ότι έχω τελειώσει το ιστορικό-αρχαιολογικό, αλλά με κατεύθυνση αρχαιολογίας  :-[ Οποία ντροπή, καταλαβαίνετε!  ;D ;D ;D
[/quote]


LK, παρομοίως  :D!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161199
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 701
Σύνολο: 722

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.