*

Ψηφοφορία

Πώς μπορεί κατά την άποψή σας να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλολόγων;

Όλοι οι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ
88 (18.4%)
Με το υπάρχον σύστημα
7 (1.5%)
Με επαναφορά της επετηρίδας
33 (6.9%)
Με διορισμό φιλολόγων και σε Δημοτικά
147 (30.8%)
Με διαχωρισμό του κλάδου σε Αρχαία, Νέα, Ιστορία και μείωση του αριθμού των φιλολογικών σχολών
202 (42.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 468

Αποστολέας Θέμα: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;  (Αναγνώστηκε 227935 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος philologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #560 στις: Ιούλιος 20, 2009, 02:10:51 μμ »
Και για του λόγου το αληθές, βρήκα το ΦΕΚ του 2006.

Κλάδος ΠΕ04 Φυσικών    ΠΕ 04.00 Θέσεις 570 (σύνολο)
i) Ειδικότητα Φυσικού      ΠΕ 04.01          285
ii) Ειδικότητα Χημικού      ΠE 04.02          160
iii) Ειδικότητα Βιολόγου    ΠΕ 04.04          85
iv) Ειδικότητα Γεωλόγου   ΠΕ 04.05          40

Δεν υπάρχει όφελος;! Μήπως οι θέσεις των φυσικών είναι 6πλάσιες περίπου από των γεωλόγων;! Ακόμα και των χημικών είναι 3πλάσιες. Κάνετε τις αντιστοιχίες με του κλάδου μας...

Και επαναλαμβάνω και επιμένω: Τα μαθήματα Φιλοσοφίας, Ψυχολογίας, ΣΕΠ ποιος από τις τρεις ειδικότητες που αναφέρονται στην ψηφοφορία θα τα διδάξει; Νομίζω πως η διατύπωση είναι τελείως λανθασμένη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2009, 02:12:54 μμ από philologos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #561 στις: Ιούλιος 20, 2009, 02:11:59 μμ »
Συναδελφε, συμφωνω με αυτα πολυ λες. ακριβως τα ιδια λεμε.

θα κανω μια επισημανση ακομα  που νομιζω οτι δεν ειναι γνωστη στους πολλους.
η παλια ενιαια φιλοσοφικη ειχε κατευθυνσεις: κλασικης,ιστοριας-αρχαιολογιας-φιλοσοφιας και ψυχολογιας.
η επιλογη γινοταν στο γ'εξαμηνο.
συνεπως υπηραχαν ακριβως τα ιδια με σημερα λεγομενα "τμηματα"
απλα, το 1984 εγινε ο διαχωρισμος για περισσοτερες πιστωσεις. τμημα και πιστωση δηλ.

αλλο το ΠΕ04 με τις επιμερους ειδικοτητες λοιπον, (γιατι ανεκαθεν αλλη σχολη ηταν οι Γεωλογοι) και αλλο το ΠΕ02

και τελος δεν καταλαβα εγω που τελειωσα το ΦΠΨ και εκανα 6 αρχαια  και επελεξα και λατινικα και βυζαντινη φιλολογια κλπ κλπ νομιζω οτι δεν υστερω απο τον της κλασικης. και οχι απλα το νομιζω αλλα το δειχνουν και οι βαθμοι μου των αρχαιων στον ασεπ και κυριως η ενασχοληση μου με τα κλασικα γραμματα.

λοιπον ολα αυτα περι "γνησιοτητας" τα ακουω βερεσε (συγγνωμη για την εκφραση μου και το τονο μου)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #562 στις: Ιούλιος 20, 2009, 02:13:58 μμ »
Πάντως, μην ανησυχείτε. Δεν πρόκειται να γίνει ποτέ διαχωρισμός των θεωρητικών μαθημάτων, γιατί δε συμφέρει το υπουργείο. Εδώ θα σήμαινε ότι παύουν οι β' αναθέσεις.
αν μπορούσαν θα το είχαν κάνει προ πολλού. Θα το 'θελαν πολύ... κάτι δεν τους βγαίνει

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #563 στις: Ιούλιος 20, 2009, 02:19:37 μμ »
εγώ ένα δεν μπόρεσα να καταλάβω: αν κάποιος πιστεύει ότι είναι ο ίδιος 'άξιος' και οι άλλοι 'ανάξιοι' τι έχει να φοβηθεί και να συναγωνιστεί με έναν 'ανάξιο'; Εξάλλου αν συναγωνίζεσαι μόνο ισάξιούς σου σίγουρα έχεις πολύ μικρές πιθανότητες επιτυχίας.
...εκτός και αν φοβάται για κάποιο λόγο τους 'ανάξιους'.

αυτο το ισχυριστηκα και γω την προηγουμενη φορα λεγοντας "ιδου η Ροδος, ιδου και το πηδημα"
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος philologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #564 στις: Ιούλιος 20, 2009, 02:22:14 μμ »
LK και Syllas εννοείται δεν τους βγαίνει, γι'αυτό και δεν το έχουν κάνει (και ούτε πρόκειται, όσο και αν επιμένουν Λιάκος και Μπαμπινιώτης κά), γιατί όλα αυτά προϋποθέτουν κονδύλια. Προσέξτε όμως το εξής: Οι οικονομολόγοι, κοινωνιολόγοι και νομικοί-πολιτικοί επιστ. γυρνάνε σαν τους πλανόδιους για να συμπληρώσουν ώρες. Παρόλο που αυτό κοστίζει στο κράτος το επιχείρησαν (αναγκαστικά βέβαια με τη ένταξη νέων αντικειμένων στην εκπαίδευση και τη δημιουργία συνεπώς νέων ΠΕ). Άσε LK για τις β' αναθέσεις... Θα ξεσηκωθούν και οι ξενόγλωσσοι που δεν θα μπορούν και αυτοί να συμπληρώνουν ώρες, αφού θα τους αφαιρεθεί (αμήν και πότε) η διδασκαλία της ιστορίας.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #565 στις: Ιούλιος 20, 2009, 02:30:45 μμ »
[... αφού θα τους αφαιρεθεί (αμήν και πότε) η διδασκαλία της ιστορίας.]
[/quote]


Συνάδελφε, συμφωνώ απόλυτα...

Αποσυνδεδεμένος philologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #566 στις: Ιούλιος 20, 2009, 02:33:13 μμ »
Παράθεση
...εκτός και αν φοβάται για κάποιο λόγο τους 'ανάξιους'.

Νομίζω σας κούρασα με το να γράφω και να ξαναγράφω περί μύθου και ψευδαίσθησης "γνήσιου ή άξιου" φιλολόγου. Και σε αυτό που έγραψες υπαινικτικά Syllas, ναι φοβούνται! Εγώ εκεί έχω καταλήξει. Γιατί διαφορετικά θα συναγωνίζονταν και θα τους ξεπερνούσαν στους βαθμούς. Όταν όμως σας γράφω εδώ και μέρες ότι ΦΠΨ και ιστορικοί ή αρχαιολόγοι αριστεύουν και οι δικοί μου μένουν απέξω, τι σημαίνει αυτό; Εντωμεταξύ, να το θυμάστε ΠΑΝΤΑ, τρέμουν την Παιδαγωγική και την προτεραιότητα που της έχει δοθεί σε σχέση με τα γνωστικά (βλ. ΑΣΕΠ σε περιπτώσεις ισοβαθμίας). Εγώ πιστεύω ότι γι'αυτό πολεμούν τόσο το ΦΠΨ. Γιατί το όπλο της διδακτικής επάρκειας που έχει και δεν έχουν οι άλλοι (θυμηθείτε και το Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας που δεν εφαρμόζεται -ακόμα- και θα χρειάζονται 1,5-2 χρόνια επιπλέον σπουδές και πάλι κατάρτιση θα έχουν, όχι ειδίκευση) είναι το αγκάθι! Εδώ καθηγητές στο Πανεπιστήμιο δυσφορούν με την αναγκαιότητα της Παιδαγωγικής τι λέμε τώρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2009, 02:35:28 μμ από philologos »

Αποσυνδεδεμένος philologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #567 στις: Ιούλιος 20, 2009, 03:00:44 μμ »
Έτσι είναι Semeli, έχω τσακωθεί άγρια με ξενόγλωσσο σε σχολείο που το απαιτούσε κιόλας και δεν είχε την παραμικρή ιδέα, προβάλλοντας βέβαια τα ανούσια επιχειρήματα ότι έχουν διδαχτεί μαθήματα Ιστορίας της ξένης χώρας ή της Ευρώπης. Ζήσε Μάη μου...

Μάρκο όντως συμφωνούμε. Για τα μαθήματα του ΦΠΨ που ανέφερες και ανέφερα παραπάνω χαίρομαι που επιβεβαιώνεις. Ικανοποιητικότατα είναι. Ας κάναμε τόσα και εμείς από εσάς που με 1 φιλοσοφία, 1 ψυχολογία και 1-2 παιδαγωγικές μιλάμε για παιδαγωγική κατάρτιση στους οδηγούς σπουδών μας! Έλεος! Το είχα πει στο τμήμα και άκουσα τα εξ αμάξης. Εγώ είχα συμφοιτητή από την κατεύθυνση Παιδαγωγικής σε ένα μάθημα αρχαίων που είχε επιλέξει και μου εξηγούσε συνέχεια πράγματα που δεν είχα καταλάβει. Γιατί να μην το παραδεχτώ δηλαδή; Σιγά.

Μόνο μια μικρή διόρθωση: παλιά η ενιαία Φιλοσοφική σχολή της Αθήνας είχε όντως κατευθύνσεις-άτυπα τμήματα: κλασικό, φιλοσοφικό (που είχε και έδρες Ψυχολογίας και Παιδαγωγικής), ιστορικό-αρχαιολογικό και βυζαντινό-νεοελληνικό, που επέλεγαν όχι στο γ' αλλά στο ζ' εξάμηνο. Στη Θεσσαλονίκη υπήρχαν και τμήματα στο πλαίσιο της ενιαίας σχολής από παλιά: Κλασσικών Σπουδών, Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών, Ιστορικών Σπουδών, Αρχαιολογίας και Τέχνης, Φιλοσοφικών Σπουδών, Ψυχολογίας και Παιδαγωγικής, Γλωσσολογίας. Το 1982 οι σημερινές κατευθύνσεις όλων των ελληνικών τμημάτων έγιναν τομείς του Φιλοσοφικού Τμήματος, το οποίο το 1984 καταργήθηκε και έγιναν τα τρία σημερινά τμήματα για λόγους διοικητικούς, επιστημονικούς (και οικονομικούς φυσικά).

(έχω κάνει μάθημα ιστορίας της εκπαίδευσης, πάρα πολύ ενδιαφέρον)  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2009, 03:30:09 μμ από philologos »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #568 στις: Ιούλιος 20, 2009, 04:04:50 μμ »
philologos,πραγματικα χαιρομαι γιατι και ανοιχτο μυαλο εχεις και γνωσεις πολλες διαθετεις. Δυστυχως, υπαρχουν μερικοι που,....ΟΚ, εχουν την αποψη τους. σεβαστη απ ολους μας. η ιδια η πραγματικοτητα θα τους την αλλαξει, οχι εμεις.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #569 στις: Ιούλιος 20, 2009, 04:48:39 μμ »
πάντως και γω κλασσικό Αθηνών έχω τελειώσει και έχω κάνει αρκετά παιδαγωγικά από το ΦΠΨ που ήταν και υποχρεωτικά κάποια.. το θέμα όμως δεν είναι α είσαι του κλασσικού ή του ιστορικού... ξέρω εγώ του κλασσικού πολλούς επιστήμονες να διδάσκουν λατινικά με τη γραμματική ανοιχτή... να τους βράσω αυτούς τους κλασσικούς.. το θέμα είναι ότι διδάσκουν στα σχολεία ιστορία οι αγγλικούδες κανονικά και με το νόμο και σεις κάθεστε και τρώγεστε μεταξύ σας....

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #570 στις: Ιούλιος 20, 2009, 05:07:45 μμ »
το θέμα είναι ότι διδάσκουν στα σχολεία ιστορία οι αγγλικούδες κανονικά και με το νόμο και σεις κάθεστε και τρώγεστε μεταξύ σας....
Ξέρω και κάτι άλλα ανέκδοτα. Φυσικοί διδάσκουν βιολογία και χημεία. Γεωλόγοι διδάσκουν τα πάντα από φυσικές επιστήμες. Νομικάριοι και κοινωνιολόγοι Οικιακή Οικονομία. Φυσικοί, γυμναστές και καθηγητές Οικιακής  Οικονομίας γεωγραφία, ενώ οι απόφοιτοι των αντίστοιχων τμημάτων δεν έχουν καταφέρει ακόμα να αποκτήσουν το δικαίωμα να δίνουν ΑΣΕΠ. Όλα αυτά κανονικά και με το νόμο. Τελικά, διδάσκει κανένας μας αυτό που σπούδασε;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #571 στις: Ιούλιος 20, 2009, 05:17:59 μμ »
χαχα!!φιλολόγους πάντως δε θέλουν στα σχολεία.. μήπως πρέπει να μας προβληματίσει αυτό; μήπως πήραν χαμπάρι πόσο βαρεμένοι είμαστε και μας κάνανε πέρα;;;

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #572 στις: Ιούλιος 20, 2009, 05:29:19 μμ »
Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ συμμορφώθηκα με τις επιταγές του υπουργείου. Τελειώνω και το Οικιακής Οικονομίας και σε λίγο καιρό θα είμαι πανεπιστήμων! Γιατί και μαθητικά διδασκόμαστε και χημεία και Οικονομικά και βιολογία και Φυσιολογία και Κοινωνιολογία και Πληροφορική στο πανεπιστήμιο. Αυτά που ξέρατε οι φιλόλογοι ξεχάστε τα. Το ζήτημα, σύμφωνα με τη μετανεωτερική παιδαγωγική αντίληψη, δεν είναι ποιος είναι "γνήσιος" φιλόλογος, αλλά ποιος τα κάνει όλα και συμφέρει. Γιατί στα σχολεία ακολουθούν το παιδαγωγικό μοντέλο του Αριστοτέλη. Ο διδάσκων πρέπει να είναι πανεπιστήμων. Αυτές οι σπόντες περί διαθεματικότητας τι νομίζετε ότι σημαίνουν; Μέχρι και μαθηματικά θα μας βάλουν να διδάξουμε.  ;D ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #573 στις: Ιούλιος 20, 2009, 07:43:19 μμ »
LK, συγγνώμη που σε ρωτώ και μάλιστα ( για μία ακόμη φορά ) σε άσχετη στήλη... :) Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το τμήμα οικιακής οικονομίας, μπήκες με κατατακτήριες ή έδωσες ξανά πανελλήνιες; Ισχύει ότι μέσω κατατακτηρίων παίρνουν ένα μόνο άτομο και ότι οι συμμετέχοντες είναι πάρα πολλοί; Έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω με τη γραμματεία, δεν τα έχω καταφέρει...Κάθε πληροφορία σου, μου είναι χρήσιμη !! Ευχαριστώ ! :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161772
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 432

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.