*

Ψηφοφορία

Πώς μπορεί κατά την άποψή σας να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλολόγων;

Όλοι οι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ
88 (18.4%)
Με το υπάρχον σύστημα
7 (1.5%)
Με επαναφορά της επετηρίδας
33 (6.9%)
Με διορισμό φιλολόγων και σε Δημοτικά
147 (30.8%)
Με διαχωρισμό του κλάδου σε Αρχαία, Νέα, Ιστορία και μείωση του αριθμού των φιλολογικών σχολών
202 (42.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 468

Αποστολέας Θέμα: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;  (Αναγνώστηκε 227350 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #588 στις: Ιούλιος 23, 2009, 01:57:02 μμ »
Αν άλλαζα επάγγελμα θα το άλλαζα μόνο και μόνο επειδή οι φιλόλογοι έχουν καταντήσει σαν χαζογκόμενες που ξεμαλλιάζονται για το αν ο george clooney είναι καλύτερος από τον Βrand Pit και πάει λέγοντας....
Έχουν ακουστεί κατά καιρούς απόψεις του τύπου:
"οι κλασικοί είναι καλύτεροι"...
"οι ιστορικοί αν και μη γνήσιοι ευνοούνται στον ασεπ λόγω ιστορίας"
"οι του φπ...ευνοούνται στον ασεπ λόγω παιδαγωγικών"
"οι της φιλολογίας είναι παπαγάλοι"
"οι των υπολοίπων σχολών είναι άχρηστοι"
"το τμήμα των ιωαννίνων βγάζει τους καλύτερους"
...................
έλεος πια με αυτή τη μιζέρια.
Ανοίχτε και κανένα βιβλίο συνάδελφοι (που ασχολείστε με το ποιός είναι φιλόλογος)..
Στο γήπεδο βγαίνει ο νικητής!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #589 στις: Ιούλιος 23, 2009, 02:24:41 μμ »
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Μαζί σου maryk! Ένας τίτλος σπουδών δεν είναι παρά η αρχή. Όλα τα υπόλοιπα τα κατακτά ο καθένας μας μόνος του. Οι αντιπαραθέσεις αυτού του είδους το μόνο που πετυχαίνουν είναι να μας γελοιοποιούν στα μάτια των υπολοίπων. Ας αφήσουμε τις αντιπαλότητες, λοιπόν, και ας προσπαθήσουμε, ο καθένας για τον εαυτό του, να προχωρήσει ως επιστήμονας και -κυρίως- ως άνθρωπος.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #590 στις: Ιούλιος 23, 2009, 02:36:31 μμ »
Κοιτάξτε, για να επανέλθουμε στο θέμα μας, πιστεύω ότι είναι λίγο δύσκολο ως έχουν τα πράγματα να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλολόγων. Ακόμη και αν λειτουργήσει το ολοήμερο, θεωρώ ότι δεν είναι σωστό να διδάσκονται μόνο φιλολογικά. Από τις υπάρχουσες επιλογές που υπάρχουν στην ψηφοφορία τείνω υπέρ της "100% προσλήψεις μέσω ΑΣΕΠ", όχι ότι θα βοηθήσει σε τίποτα, αλλά θα βοηθήσει να μη νιώθουν ανόητοι όσοι δεν μπορούν να τρυπώσουν από παραθυράκια και ακολουθούν την ευθεία.

Τέλος, καλός φιλόλογος είναι αυτός που θέλει συνεχώς να βελτιώνεται.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #591 στις: Ιούλιος 23, 2009, 02:37:25 μμ »
Αν άλλαζα επάγγελμα θα το άλλαζα μόνο και μόνο επειδή οι φιλόλογοι έχουν καταντήσει σαν χαζογκόμενες που ξεμαλλιάζονται για το αν ο george clooney είναι καλύτερος από τον Βrand Pit και πάει λέγοντας....

Χαχαχαχα! Έτσι κάνουν αργότερα και στα σχολεία, εάν διοριστούν. Μόνο που το "ξεμάλλιασμα" στη συνέχεια γίνεται για το ποια θα πάρει Αρχαία, ποια θα αποφύγει την Ιστορία, ποια δεν θα διδάξει στη Γ' Γυμνασίου κλπ. κλπ.  ;D ;D
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #592 στις: Ιούλιος 23, 2009, 02:40:17 μμ »
Αν άλλαζα επάγγελμα θα το άλλαζα μόνο και μόνο επειδή οι φιλόλογοι έχουν καταντήσει σαν χαζογκόμενες που ξεμαλλιάζονται για το αν ο george clooney είναι καλύτερος από τον Βrand Pit και πάει λέγοντας....

Χαχαχαχα! Έτσι κάνουν αργότερα και στα σχολεία, εάν διοριστούν. Μόνο που το "ξεμάλλιασμα" στη συνέχεια γίνεται για το ποια θα πάρει Αρχαία, ποια θα αποφύγει την Ιστορία, ποια δεν θα διδάξει στη Γ' Γυμνασίου κλπ. κλπ.  ;D ;D
Σε ποιο σχολείο τσακώνονται για την ιστορία να πάω εγώ, που έχω και το γνωστό κάλλο με το μάθημα;  :P ;D ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #593 στις: Ιούλιος 23, 2009, 02:54:27 μμ »
Συνεχίζεις όπως βλέπω...Λοιπόν ,το θέμα είναι το ξεμπλοκάρισμα του κλάδου κ όχι οι απαντήσεις που έδωσες στη συνάδελφο που αναφέρεις.Εσύ ξανάνοιξες το θέμα που είχε κλείσει εδώ κ πολύ καιρό κ δεν ήταν σχετικό με τη συζήτηση μας.


Δεν έχω μιλήσει για καμμία ειδικότητα αρνητικά ,αντέδρασα κ ναι σε ειρωνεύτηκα ,γιατί μίλησες εσύ άσχημα για κάποιους κ για το τμήμα των κλασικών σπουδών(για το οποίο τυγχάνει να γνωρίζω εφόσον είμαι απόφοιτος του).Όσο για την άποψη μου περί γνήσιων φιλολόγων ή μη, δεν είμαι υποχρεωμένη να την καταθέσω.Δεν το κρίνω σκόπιμο.Είναι εκτός  θέματος.Έχω καταθέσει ουσιαστικά τη γνώμη μου ψηφίζοντας.
Από την άλλη,βεβαίως κ δεν πρέπει να υπάρχει αντιπαράθεση κ υποβάθμιση της αξίας  ανθρώπων κ σπουδών.Συμφωνούμε.

 Επίσης ,εσύ τώρα χαρακαρα τι γράφεις ?Τι σε πειράζουν οι κλασικοί?Όπως κάποιοι τα έχουν με το φ.π εσύ τα έχεις με τους κλασικούς?Γιατί είσαι τόσο αρνητική?Πρέπει να σφαχτούμε μεταξύ μας ή να κάνουμε μόκο όταν κατηγορούν ανθρώπους,τμήματα κλπ?Τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή?ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2009, 02:56:24 μμ από green ice »

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #594 στις: Ιούλιος 23, 2009, 03:08:45 μμ »
και γω κλασικο τελειωσα μην τρελαινεσαι!!!απλως αυτη η φαγωμαρα δεν τιμα κανεναν!!!!!δεν εισαι ο μοναδικος-η στον πλανητη που τελειωσε κλασικο και στην τελικη δεν ειμαστε  και στη ΝΑΣΑ!!!! ΕΝΑς δημοσιος υπαλληλος εισαι και ειμαι σε ενα σχολειο  που δε σε υπολογιζουν και τοσο ακομα και αν τελειωσες το κλασικο πραγμα, που το ξερεις εσυ , η μανα σου και 10 φιλοι σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2009, 03:13:19 μμ από xarakara »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #595 στις: Ιούλιος 23, 2009, 03:23:11 μμ »
και γω κλασικο τελειωσα μην τρελαινεσαι!!!απλως αυτη η φαγωμαρα δεν τιμα κανεναν!!!!!δεν εισαι ο μοναδικος-η στον πλανητη που τελειωσε κλασικο και στην τελικη δεν ειμαστε  και στη ΝΑΣΑ!!!! ΕΝΑς δημοσιος υπαλληλος εισαι και ειμαι σε ενα σχολειο  που δε σε υπολογιζουν και τοσο ακομα και αν τελειωσες το κλασικο πραγμα, που το ξερεις εσυ , η μανα σου και 10 φιλοι σου.
Άι γειά σου! Μιά χαρά τα λες!

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #596 στις: Ιούλιος 23, 2009, 03:24:44 μμ »
Μα τι λες τώρα?Σου είπα ότι είμαι η μοναδική??Θα πρέπει να βριζόμαστε μεταξύ μας κ να υποτιμούμε ο ένας τον άλλον?Τώρα αν αναφέρεσαι με το β' ενικό σε μένα κ με τον τρόπο σου επιδιώκεις να με προσβάλεις ,να σου απαντήσω ότι εγώ προσωπικά χαίρομαι πολύ για τις σπουδές που έκανα,τις χαρακτηρίζω υψηλού επιπέδου κ ανταποκρίθηκα μια χαρά σαυτές .Αυτό δε σημαινει ότι υποτιμώ τους άλλους. Θα μου επιτρέψεις να έχω τη γνώμη μου για τη σχολή που έβγαλα.Δε σας τιμά αυτή η επίθεση.

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #597 στις: Ιούλιος 23, 2009, 03:25:57 μμ »
και γω κλασικο τελειωσα μην τρελαινεσαι!!!απλως αυτη η φαγωμαρα δεν τιμα κανεναν!!!!!δεν εισαι ο μοναδικος-η στον πλανητη που τελειωσε κλασικο και στην τελικη δεν ειμαστε  και στη ΝΑΣΑ!!!! ΕΝΑς δημοσιος υπαλληλος εισαι και ειμαι σε ενα σχολειο  που δε σε υπολογιζουν και τοσο ακομα και αν τελειωσες το κλασικο πραγμα, που το ξερεις εσυ , η μανα σου και 10 φιλοι σου.
Άι γειά σου! Μιά χαρά τα λες!


 :-X :-X :-X :-X :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #598 στις: Ιούλιος 23, 2009, 03:30:12 μμ »
τεσπα ,δε συνεχιζω στο τριπακι σου γιατι δε με αφορα.... ευχομαι να  βοηθησουν οι σπουδες σου και τα παιδια του σχολειου :)

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #599 στις: Ιούλιος 23, 2009, 03:36:16 μμ »
συγγνωμη , αλλα δεν ειναι ετσι τα πραγματα και δεν τα κανουν ολοι αυτα.επιπλεον, δεν ειναι μιζερια το ιδιαιτερο και  το φροντιστηριο. ολοι το καναμε και μην ξεχναμε ,οταν διοριζομαστε , απο που ξεκινησαμε

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #600 στις: Ιούλιος 23, 2009, 03:43:38 μμ »
και γω κλασικο τελειωσα μην τρελαινεσαι!!!απλως αυτη η φαγωμαρα δεν τιμα κανεναν!!!!!δεν εισαι ο μοναδικος-η στον πλανητη που τελειωσε κλασικο και στην τελικη δεν ειμαστε  και στη ΝΑΣΑ!!!! ΕΝΑς δημοσιος υπαλληλος εισαι και ειμαι σε ενα σχολειο  που δε σε υπολογιζουν και τοσο ακομα και αν τελειωσες το κλασικο πραγμα, που το ξερεις εσυ , η μανα σου και 10 φιλοι σου.

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #601 στις: Ιούλιος 23, 2009, 03:45:21 μμ »
συγγνωμη , αλλα δεν ειναι ετσι τα πραγματα και δεν τα κανουν ολοι αυτα.επιπλεον, δεν ειναι μιζερια το ιδιαιτερο και  το φροντιστηριο. ολοι το καναμε και μην ξεχναμε ,οταν διοριζομαστε , απο που ξεκινησαμε
Μιλάω γι αυτούς που ξεκινούν από το στάδιο 1, κάτι δεν πάει καλά και καταλήγουν στο τελευταίο στάδιο (υπ' αριθμόν 4). Φυσικά και δεν είμαστε όλοι έτσι, αλλά εγώ, 13 χρόνια σε αυτόν τον κλάδο (βάζω μέσα και τα φοιτητικά μου χρόνια), ποτέ δεν εξέτασα ποιος τέλειωσε τι, αλλά πολύ με είχαν στενοχωρήσει αυτοί οι "συνάδελφοι". Όσον αφορά στο αν είναι ντροπή τα φροντιστήρια, είμαι η τελευταία που θα κατηγορήσω τη δουλειά που με συντηρούσε τα τελευταία 7 χρόνια.

Συνεπώς, κάτι άλλο ήθελα να πω με το μήνυμά μου. Διυλίζουμε τον κώνωπα (ποιος τέλειωσε τι) και καταπίνουμε την κάμηλο (ότι κάτι άλλο σε χαρακτηρίζει φιλόλογο και όχι το τμήμα που τέλειωσες ). Ο δάσκαλος είναι αυτός που έχει ήθος και μεράκι από την πρώτη στιγμή που πατάει το πόδι του στη σχολή μέχρι  τη στιγμή που θα αποσυρθεί.  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2009, 03:49:00 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161196
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 745
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 708
Σύνολο: 733

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.