*

Ψηφοφορία

Πώς μπορεί κατά την άποψή σας να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλολόγων;

Όλοι οι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ
88 (18.4%)
Με το υπάρχον σύστημα
7 (1.5%)
Με επαναφορά της επετηρίδας
33 (6.9%)
Με διορισμό φιλολόγων και σε Δημοτικά
147 (30.8%)
Με διαχωρισμό του κλάδου σε Αρχαία, Νέα, Ιστορία και μείωση του αριθμού των φιλολογικών σχολών
202 (42.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 468

Αποστολέας Θέμα: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;  (Αναγνώστηκε 227943 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #672 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 12:46:54 πμ »
Μπορώ να κάνω μια ερώτηση; Ξέρουμε ότι αρκετοί φιλόλογοι δουλεύουν σε ιδιωτικά δημοτικά σχολεία στα "κρυφά". Πώς δικαιολογούνται; Πώς τους καλύπτουν;

Καθόλου στα κρυφά. Νόμιμα! Δες εδώ
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=8353

Μέχρι τώρα όμως (πριν την επαναφορά του νόμου) τι γινόταν; Πόσοι δούλευαν στα κρυφά.. οεο;
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #673 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 10:29:54 μμ »
να διορίζονται παντού ,όπως οι της ολυμπιακής και των μμμ ,σε κυλικεία σε εργαστήρια σε σουβλατζίδικα σε χαμάμ απαγγέλλοντας Καβάφη

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #674 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 10:34:11 μμ »
Συμφωνώ !!!!  ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #675 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 07:58:25 μμ »
Μπορώ να κάνω μια ερώτηση; Ξέρουμε ότι αρκετοί φιλόλογοι δουλεύουν σε ιδιωτικά δημοτικά σχολεία στα "κρυφά". Πώς δικαιολογούνται; Πώς τους καλύπτουν;
Μου αρέσει αυτή η εκδοχή του κρυφού σχολειού  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #676 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 08:12:53 μμ »
και αν δουλέψεις στα ιδιωτικά δημοτικά μετράει η προυπηρεσία σου?

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #677 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 08:22:46 μμ »
Εντελώς άκυρη ψηφοφορία.Λείπει η πιο σοφή επιλογή:"με επετηρίδα, όπως οι δάσκαλοι".Δε μπορεί να μου βάζεις ΑΣΕΠ όπου σου καπνίσει.Όσο συμφωνούμε με τις χαζομάρες αυτές θα είμαστε μια ζωή ο πιο αδύναμος κρίκος...

Αποσυνδεδεμένος kkre1827

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #678 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 03:48:50 μμ »
Πάντως το γεγονός ότι επικεφαλής της ομάδας για την Δευτεροβάθμια και το Νέο Λύκειο είναι Φιλόλογος-βλέπε Δημαράς- και μάλιστα επειδή έχει τύχει και να τον γνωρίσω από κοντά, νομίζω αποτελεί ένα έρεισμα βάσιμης αισιοδοξίας..Το άνοιγμα και πάλι των Πρότυπων, και όπως αναγγέλθηκε και των Κλασικών-όπου και εγώ φοίτησα-δείχνει τις προθέσεις του..Και νομίζω ένας Ιστορικός και μάλιστα Βυζαντινολόγος όπως ο Δημαράς μάλλον είναι δύσκολο να στείλει την Ιστορία στα αζήτητα...Με την προϋπόθεση βέβαια ότι ο ρόλος του δεν θα ναι διακοσμητικός...

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #679 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 04:29:52 μμ »
Ναι είναι μια θετική εικόνα ως ένα βαθμό, γιατί το μέλλον θα δείξει.Είχα προσέξει την εκλογή του,επίσης.Τουλάχιστον ως Βυζαντινολόγος θα ξέρει ότι τότε βρήκαν τρόπους και διαρθρώθηκε ένα κράτος δικαίου που προστάτευε τους αδυνάτους.Η Ιστορία, για την ώρα, είναι στα αζήτητα πάντως.Βολεύει πολύ να μην ξέρει ο κόσμος τι του γίνεται και να παραμένει ανιστόρητος.
Ας είμαστε προσεκτικοί με τις προθέσεις γενικά και πώς υλοποιούνται τελικά...

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #680 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 04:53:57 μμ »
Πάντως το γεγονός ότι επικεφαλής της ομάδας για την Δευτεροβάθμια και το Νέο Λύκειο είναι Φιλόλογος-βλέπε Δημαράς- και μάλιστα επειδή έχει τύχει και να τον γνωρίσω από κοντά, νομίζω αποτελεί ένα έρεισμα βάσιμης αισιοδοξίας..Το άνοιγμα και πάλι των Πρότυπων, και όπως αναγγέλθηκε και των Κλασικών-όπου και εγώ φοίτησα-δείχνει τις προθέσεις του..Και νομίζω ένας Ιστορικός και μάλιστα Βυζαντινολόγος όπως ο Δημαράς μάλλον είναι δύσκολο να στείλει την Ιστορία στα αζήτητα...Με την προϋπόθεση βέβαια ότι ο ρόλος του δεν θα ναι διακοσμητικός...

Μαζί με τα άλλα μπιμπελό στο ράφι...βλέπε Μπαμπινιώτης... ::)
Μακάρι να διαψευστώ!
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος arlekinos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #681 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 07:12:30 μμ »
Δυστυχως μερικες φορες οι αριθμοι ειναι αδυσωπητοι. Στον προηγουμενο ΑΣΕΠ δηλωσαν συμμετοχη 20.000 (παρα κατι) φιλολογοι. Αυτοι ομως δεν ειναι ολοι οι υπαρχοντες αδιοριστοι φιλολογοι. Οι περισσοτεροι γνωστοι μου απο τη σχολη δε δηλωσαν συμμετοχη, οποτε δεν καταγραφονται στο παραπανω νουμερο. Λιγο αυθαιρετα υπολογιζω τον αριθμο των αδιοριστων φιλολογων γυρω στις 30-35.000. Εφοσον λοιπον μιλαμε για τετοια νουμερα κανεις απο τους παραπανω προτεινομενους τροπους δεν μπορει να λυσει το προβλημα. Καποιοι αριστεροι κανουν λογο για μαζικες προσληψεις αλλα για να ξεμπλοκαριστει ο κλαδος πρεπει να διοριστουν τουλαχιστον 10.000 φιλολογοι αυριο και αλλοι τοσοι του χρονου. Επειδη κατι τετοιο δεν προκειται να γινει ουτε στα πιο τρελα ονειρα του καθενος μας, καταλαβαινετε το μεγεθος του προβληματος και το αδιεξοδο των προτεινομενων "λυσεων".   

Αποσυνδεδεμένος arlekinos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #682 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 07:19:29 μμ »
Μου κανει εντυπωση παντως που οι περισσοτεροι ψηφισαν πως ο κλαδος θα ξεπλοκαριστει με το διαχωρισμο των γνωστικων αντικειμενων. Ειναι δηλαδη σα να λεμε πως εχουμε τρια καρβελια ψωμι και με αυτα πρεπει να χορτασουν 300 ανθρωποι. Και επειδη δε βγαινει με τιποτα (οπως ειναι απολυτα λογικο) προτεινουμε την εξης λυση: Απο το πρωτο καρβελι θα φανε 100 νοματαιοι, απο το δευτερο οι αλλοι 100, και απο το τριτο οι 100 που απεμειναν. Αυτο εσας σας φαινεται λογικο?

Αποσυνδεδεμένος kostas7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν πέφτεις, δεν προσπαθείς αρκετά.
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #683 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 07:38:28 μμ »
Φυσικα και δεν ειναι λογικο,ομως ειναι και αυτο ενα προβλημα το οποια ξεκιναει απο τα προγραμματα σπουδων των λεγομενων φιλολογικων σχολων.Δε ειναι δυνατον να μπει σε ταξη και να διδαξει αρχαια ατομο που που εχει τελειωσει το ιστορικο και εχει διδαχθει μονο 2 μαθηματα αρχαιων στο πανεπιστημιο.Το ιδιο ισχυει και για τους φιλολογους του κλασσικου που καλουνται να διδαξουν ιστορια με πασαλειματα.Και φυσικα δεν ειναι δυνατον να εισρεει καθε χρονο στις φιλοσοφικες σχολες τοσος κοσμος.Που θα πανε ολοι αυτοι ???.Πρεπει να μειωθει ο αριθμος των εισακτεων στις σχολες αυτες γιατι ο κλαδος μας εχει φρακαρει για τα καλα.Τι να τους κανω εγω τους χιλιαδες φιλολογους,με μεταπτυχιακα,επιτυχιες στον ΑΣΕΠ,αλλα χωρις επαγγελματικο αντικρυσμα?Μου φαινεται οτι αντι για να βρουμε δουλεια,θα καταντησουμε σε ψυχιατρο οι περισσοτεροι οπως παει το πραγμα!
Επισης καλη θα ηταν η ιδεα για διορισμους των φιλολογων στα δημοτικα αλλα τα προγραμματα σπουδων των περισσοτερων σχολων μας δε μας καλυπτουν στα παιγαγωγικα μαθηματα.(εκτος του Φ-Π-Ψ)
Να κάνεις αυτά που νομίζεις πως είναι σωστά, έστω κι αν κάνοντας αυτά πρόκειται να σε κακολογήσουν. Γιατί ο όχλος είναι κακός κριτής κάθε καλού πράγματος.
Πυθαγόρας, 580-490 π.Χ.

void

  • Επισκέπτης
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #684 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 07:50:16 μμ »
η λυση-η μοναδικη στο προβλημα της υπερπροσφορας φιλολογων-ειναι η καταργηση ολων των τμηματων της Φιλοσοφικης και η ενταξη τους σε ενα,ενιαιο τμημα Φιλολογιας,οπως και ηταν μεχρι να ερθει στην εξουσια ο πατηρ Παπανδρεου.Τοτε ειχε τριχοτομησει τη φιλοσοφικη,οπως εκανε και σε αλλα γνωστικα αντικειμενα για να βαλει κοσμο στα Πανεπιστημια και να χαρει ο καθε πικραμενος.Τωρα δεν υπαρχει τετοιος λογος.
Ταυτοχρονα,πρεπει να καταργηθουν Φιλοσοφικες σε περιφερειακα πανεπιστημια.Τρια σε ολη την Ελλαδα,αντε τεσσερα φτανουν και περισσευουν.
Τελος,πρεπει επιτελους να μειωθει ο αριθμος των εισακτεων,αν αφηνοταν ελευθερη η καθε σχολη θα το ειχε ηδη κανει απο μονη της.
Αν καθε χρονο εχουμε 300 αντι για 1000 νεους φιλολογους,θα ειναι καλο και για το επαγγελμα αλλά και για το επιπεδο των σπουδων.

Αποσυνδεδεμένος arlekinos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #685 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 08:14:13 μμ »
Σιγουρα πρεπει να περιοριστει ο αριθμος των εισακτεων στις φιλολογικες (και οχι μονο) σχολες. Ομως αυτη ειναι μια εξαιρετικα μακροπροθεσμη λυση. Μιλαμε για μια μια με δυο γενιες μετα. Το προβλημα δεν προκυπτει απο αυτους που προκειται να μπουν στις σχολες, αλλα απο εμας που εχουμε ηδη μπει και ηδη αποφοιτησει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161774
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 419

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.