*

Ψηφοφορία

Πώς μπορεί κατά την άποψή σας να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλολόγων;

Όλοι οι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ
88 (18.4%)
Με το υπάρχον σύστημα
7 (1.5%)
Με επαναφορά της επετηρίδας
33 (6.9%)
Με διορισμό φιλολόγων και σε Δημοτικά
147 (30.8%)
Με διαχωρισμό του κλάδου σε Αρχαία, Νέα, Ιστορία και μείωση του αριθμού των φιλολογικών σχολών
202 (42.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 468

Αποστολέας Θέμα: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;  (Αναγνώστηκε 227909 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #168 στις: Απρίλιος 23, 2008, 11:56:43 μμ »
Αν έβρισκαν εύκολα τον τρόπο να χωρίσουν με μία λογική τον κλάδο, θα τον είχαν χωρίσει εδώ και καιρό. Καλό θα ήταν να μελετήσουμε πόσο πραγματικά οφέλησε ο διαχωρισμός του ΠΕ04 σε 0401, 0402, 0403, 0404. Εδώ βάζουν στο ΠΕ02 απόφοιτους Φιλοσοφίας που δεν έχουν διδαχτεί ούτε αρχαία, ούτε λατινικά, ούτε παιδαγωγικά (1 ή 2).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #169 στις: Απρίλιος 23, 2008, 11:58:53 μμ »
Αν γινόταν αυτό που λέτε, θα έπρεπε να περάσετε απο ΑΣΠΑΙΤΕ!
Οι παλιότεροι γνωρίζουν πως όταν θεσμοθετήθηκε ο διαγωνισμός προβλεπόταν όλοι οι πτυχιούχοι όλων των σχολών εκτός ΦΠΨ και Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης, μετά από κάποια "περίοδο χάριτος" θα έπρεπε να έχουν εκπαίδευση σε παιδαγωγικά για να συμμετάσχουν στο διαγωνισμό. Άλλο αν αυτό τελικά δεν έγινε, όπως άλλωστε δεν έγινε και το 100% των διορισμών από ΑΣΕΠ.
Γι' αυτό κάποιοι να προσέχετε τι εύχεστε!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #170 στις: Απρίλιος 24, 2008, 12:09:56 πμ »
Oύτε οι οικοδόμοι δεν κάνουν έτσι,βρίζουν στη σκαλωσιά αλλά είναι ενωμένοι στους αγώνες για τα δικαιώματά τους, και τουλάχιστον αυτοί παλεύουν.Το παίζουμε και μορφωμένοι και περιμένουμε από την καρέκλα την οποιαδήποτε ρύθμιση ενώ τη μία τα βάζουμε με τους τρίτεκνους την άλλη με το ποιοί είναι φιλόλογοι...Ένας μαθητής να διαβάσει αυτές τις απόψεις δικαίως θα πεί ''..αυτοί θα έρθουν να μου μάθουν τί;;; Πώς να ρίχνω ευθύνες στους διπλανούς μου;;Πώς να εξολοθρεύω όσους νομίζω ότι αποτελούν εμπόδιο για μένα;;" Ντροπή... Ας ψάξουμε καλύτερα τον πραγματικό υπαίτιο και τους στόχους του..
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #171 στις: Απρίλιος 24, 2008, 12:13:49 πμ »
 Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου maryk. Η τακτική του "διαίρει και βασίλευε" είναι γνωστή, αλλά δυστυχώς πολλοί δεν το καταλαβαίνουν.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #172 στις: Απρίλιος 24, 2008, 12:24:15 πμ »
Βλέπω μετά από χρόνια να τρώγονται οι απόφοιτοι του φιλολογικού για το ποιος είναι ο αρμόδιος να διδάξει έκθεση, απόφοιτος του κλασικού, του ΜΝΕΦ ή του γλωσσολογικού; Άμα ψάχνουμε αλλού να βρούμε φταίχτες για τη δική μας αποτυχία ας προσέχουμε μη φτάσουμε στο σημείο να λέμε: ποιος είναι αρμόδιος να διδάξει έκθεση σε λύκειο της πρωτεόυσας, ο απόφοιτος φιλολογικού Αθήνας ή Πάτρας;
Το ότι δίνουν με ανάθεση σε έναν κοινωνιολόγο ή απόφοιτο γαλλικής να διδάξει ιστορία, αυτό να μας προβληματίσει.
Επίσης πιστεύω ότι οι πολύ λίγες θέσες φέρνουν πολύ γκρίνια. Αν οι θέσεις ΠΕ02 ήταν 3000 δε θα τρωγόμασταν πιστεύω, γιατί τοτε θα είχε θέσεις για πολλούς καλούς, ενώ τώρα φτάνουν για ελάχιστους καλούς, γι'αυτό και αρχίζουμε και μαλώνουμε για το ποιοι είναι 'οι καλοί'.

Αποσυνδεδεμένος eli eli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #173 στις: Απρίλιος 24, 2008, 12:43:22 πμ »
Αφου λοιπον οι αποφοιτοι του φιλολογικου εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να πιασουν τα 2/3 του γνωστικου στο ασεπ, γιατι παραπονιουνται;Οι του φπ πιανουν βεβαια το 50% με παιδαγωγικα ,διδακτικη,συμφωνουμε ομως οτι με καποιο διαβασμα απο τους λοιπους δεν ειναι ασυναγωνιστοι! Οι πιο αδικημενοι κατα τη γνωμη μου οι Ιστορικοι. Συμφωνω κι εγω λοιπον με το διαχωρισμο των κλαδων.Τους Πε04 τους ξεμπλοκαρε καπως.
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #174 στις: Απρίλιος 24, 2008, 01:40:22 πμ »
θεωρητικα μπορει να εχουν περισσοτερες πιθανοτητες οι αποφοιτοι του φιλολογικου αλλα δεν ειναι απολυτο...εγω που ειμαι του ΦΠΨ εγραψα πολυ καλα σε ολα τα αντικειμενα και γνωστες μου του φιλολογικου δεν περασαν γιατι εγραψαν κατω απο τη βαση στο γνωστικο..ετσι λοιπον..δεν σημαινει οτι οσοι εχουν τελειωσει το φιλολογικο ειναι ανωτεροι και τα ξερουν ολα!εγω αγαπαω το αντικειμενο και διαβαζω παρα πολυ και δεν θεωρω οτι υστερω σε κατι εναντι του φιλολογικου!κακως λοιπον οι αποφοιτοι του φιλολογικου εχουν αυτο τον σνομπισμο ως αυθεντιες!και ποιος ειπε οτι ειναι ευκολο στο ΦΠΨ να βγαλεις καλο βαθμο;ελατε να κανετε μαθηματα παιδαγωγικων, να κανετε διδασκαλιες σε ταξη και να σας βαθμολογουν κα να δειτε αν ειναι ευκολο η οχι..επισης οι αποφοιτοι του φιλολογικου για το μονο που σιγουρα μπορουν να περηφανευονται ειναι οτι ειναι ...καλοι παπαγαλοι!ενω σε εμας..μας μαθαιναν πως να σκεφτομαστε.. κατι που πρεπει και εμεις να κανουμε στους μαθητες μας..δεν μ αρεσει που το κανω αυτο αλλα..δεν μ αρεσει αυτη η υποτιμηση!ξερω δυο φιλολογους που εχουν φροντιστηριο...ο ενας εχει τελειωσει ΦΠΨ, ο αλλος φιλολογικο..ο πρωτος λοιπον εχει το καλυτερο φροντιστηριο με πολλες επιτυχιες, ο δευτερος (τον ξερω γιατι δουλευα σε αυτον)δεν ειχε κανενα συστημα...καμια μεταδοτικοτητα και εβαζε τα παιδια να μαθαινουν τα παντα απεξω..δεν ηξερε να κανει κατι αλλο...αλλα το επαιζε κορυφη και αυθεντια!αρκετα λοιπον!συγγνωμη που παρασυρθηκα!

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2008, 01:43:30 πμ από kittoulini »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #175 στις: Απρίλιος 24, 2008, 09:18:45 πμ »
οχι και να φτασουμε σε "εμφυλιο σπαραγμο"!!!
(ΜΝΕΦ vs ΦΠΨ)
κοιταξτε, αν οι του καθαρα φιλολογικου θεωρουν τους εαυτους τους καλυτερους απο τους πτυχιουχους αλλων τμηματων αυτο δεν τους τιμα καθολου.και βεβαια δεν τιμα τον κλαδο γενικοτερα.
μεγαλο ποσοστο επιτυχώντων στον ασεπ ειναι απο το φπψ και αυτο κατι λεει.
οσοι ειμαστε/ειναι απο αλλα τμηματα ας δειξουμε την ικανοτητα μας στο μαθημα της ειδικης διδακτικης π.χ. αρχαια οι του κλασικου, ιστορια του ιστορικου κλπ.
καλα να λεμε που εχουμε 1 μαθημα ειδικης διδακτικης να απαντησουμε, παλαιοτερα ηταν 2!!!(ας ειναι καλα η μαριεττα το πιστωνουμε στα θετικα της).
 
λοιπον,επειδη δε μας μενει τιποτε αλλο,εκεινο που εχω να πω εγω ειναι ας διαβασουμε οσο πιο καλα μπορουμε κι ας αφησουμε τα γιατι τουτο,γιατι εκεινο,γιατι ετσι κλπ
οπωσδηποτε ο διαγωνισμος ειναι μια σκληρη δοκιμασια και ισως κι αδικη,και μεσω της πεαε γινονται προσπαθειες(που θα παρουν χρονο/χρονια για να αλλαξουν καποια πραγματα) αλλα σε αυτο το διαγωνισμο αλλαγες δε γινονται και δυστυχως πλησιαζει η ωρα του.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #176 στις: Απρίλιος 24, 2008, 10:44:06 πμ »
δυστυχως οι πτυχιουχοι του καθαρα φιλολογικου πιστευουν  οτι ειναι καλυτεροι...αυτη την υποτιμηση την βλεπω και στο σχολειο, οχι μονο απο τους φιλολογους...οταν πηγα στο σχολειο ο ιδιος ο διευθυντης με ρωτησε ποιο τμημα τελειωσα και οταν ακουσε ΦΠΨ με ρωτησε αν θα τα καταφερω με τα μαθηματα..και προσθεσε οτι στην Ελλαδα εισαι οτι δηλωσεις..και οτι κανεις δεν μου ζητα πτυχιο και οτι μπορω να λεω οτι ειμαι φιλολογος...συγγνωμη..δεν μπορω να λεω οτι ειμαι φιλολογος..ειμαι φιλολογος ..
Ας δωσει λοιπον ο καθενας τον αγωνα του και στον διαγωνισμο αλλα και μεσα στις ταξεις.Μεσα στην ταξη κρινομαστε καθημερινα..Και ας αφησουμε αυτες τις εριδες και αυτες τις διακρισεις που δεν εχουν κανενα απολυτως νοημα!Ας ειμαστε ενωμενοι..αν θελουμε να κανουμε πραγματα για την εκπαιδευση αλλα και γι τον κλαδο μας!

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #177 στις: Απρίλιος 24, 2008, 11:08:41 πμ »
Πραγματικά νόμιζα ότι ήμουν σε μια ελεύθερη ιστοσελίδα, που θα μπορούσα να εκφράζομαι εξίσου ελεύθερα. Ποτέ δεν έκανα λόγο για ανώτερους και κατώτερους, μίλησα καθαρά και ανοιχτά όπως σκέφτομαι με το (μικρό απ΄ό,τι φαίνεται) μυαλό μου. Πρότεινα διαχωρισμό μαθημάτων γιατί έτσι πίστευα ότι θα ικανοποιούμασταν όλοι (όχι ότι θα γίνει κάτι...σε αυτή τη χώρα οι αλλαγές απαιτούν πολλά χρόνια). Τέλος πάντων, δεν υπάρχει λόγος να απολογούμαι. Απλώς περίμενα ελευθερία στην άποψη του καθενός.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2008, 12:34:31 μμ από Marinachris »

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #178 στις: Απρίλιος 24, 2008, 11:31:57 πμ »
Νομίζω πως βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος!
Χρόνια πολλά σε όλους

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #179 στις: Απρίλιος 24, 2008, 11:54:45 πμ »
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ σε ολους, να περασουμε καλα σε ο,τι κι αν κανουμε, οπου κι αν παμε.
ευχες σε ολους. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #180 στις: Απρίλιος 24, 2008, 01:43:41 μμ »
φυσικα μαρινα εισαι ελευθερη να πεις τη γνωμη σου..οπως και ολοι...

καλη ανασταση!

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #181 στις: Απρίλιος 24, 2008, 02:26:04 μμ »
Πραγματικά νόμιζα ότι ήμουν σε μια ελεύθερη ιστοσελίδα, που θα μπορούσα να εκφράζομαι εξίσου ελεύθερα.

Που είδες στέρηση της ελευθερίας λόγου σου;Όπως ελεύθερα εκφράστηκες έτσι ελεύθερα εκφράστηκαν και οι αντίθετες προς τη δική σου απόψεις...Αυτό εξάλλου είναι ελευθερία και δημοκρατία,και όχι η ομόφωνη συμφωνία με τις απόψεις κάποιου...
ΠΕ02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161772
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.