*

Ψηφοφορία

Πώς μπορεί κατά την άποψή σας να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλολόγων;

Όλοι οι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ
88 (18.4%)
Με το υπάρχον σύστημα
7 (1.5%)
Με επαναφορά της επετηρίδας
33 (6.9%)
Με διορισμό φιλολόγων και σε Δημοτικά
147 (30.8%)
Με διαχωρισμό του κλάδου σε Αρχαία, Νέα, Ιστορία και μείωση του αριθμού των φιλολογικών σχολών
202 (42.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 468

Αποστολέας Θέμα: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;  (Αναγνώστηκε 228204 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #700 στις: Μάρτιος 07, 2013, 03:30:32 μμ »
Πιστεύω ότι μια κίνηση για το ξεμπλοκάρισμα του κλάδου των φιλολόγων είναι να διδάσκουν και στο δημοτικό γλωσσικά μαθήματα, κυρίως στη Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξη, ώστε και οι μαθητές να μην έρχονται στο Γυμνάσιο και δεν ξέρουν ούτε ανάγνωση, ούτε ορθογραφία και οι δάσκαλοι να τους μάθουν τα πιο ανώδυνα και απλά πράγματα, που άλλωστε χειρίζονται καλύτερα.

 :o Whatever...

Αλήθεια, μόνο 4.300 φιλόλογοι μπαίνουν στις φιλολογίες; Προχθές στην ίδια   συζήτηση με καθηγητή της φιλοσοφικής Θεσσαλονίκης υπολογίσαμε πρόχειρα ότι μόνο η φιλοσοφική ΑΠΘ έχει γύρω στους 1000 αποφοίτους το χρόνο. Με αυτούς τους ρυθμούς οι περισσότεροι κλάδοι δε θα ξεμπλοκαριστούν πότε...
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #701 στις: Μάρτιος 07, 2013, 04:19:12 μμ »
1. Aποδέσμευση του πτυχίου απο την αγορά εργασίας.
2. Οταν υπάρχει στη πράξη το "παιδεια για ολους" (με εκατοντάδες σχολές και χιλιάδες εισακτέους) δεν μπορει παρα να ισχυει η πρωτη προκείμενη.

Διαλέξτε τί επιτέλους θέλετε

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #702 στις: Μάρτιος 07, 2013, 04:50:01 μμ »
Θεωρώ ότι ο κλάδος μας δεν θα ξεμπλοκαριστεί ποτέ. Και από τη στιγμή που οι πίνακες έχουν διαμορφωθεί με mix κριτηρίων (επιτυχία στον ασεπ - τριτεκνία - προϋπηρεσία κ.α.) και αφήνοντας εκτός τα μεταπτυχιακά (άκουσον άκουσον)αν τα έχεις αποκτήσει χρονικά μετά την επιτυχία σου στον ασεπ δεν πρόκειται ποτέ να υπάρξει και δικαιοσύνη. Γιατί πραγματικά εγώ προσωπικά δεν μπορω να καταλάβω γιατί με βάζει το κράτος να δώσω ασεπ, να είμαι επιτυχούσα, με πολύ καλή θέση στον πίνακα και να καλούν για αναπλήρωση τον τρίτεκνο στη θέση 5000;;;;ούτε το κατάλαβα, ούτε θα το καταλάβω ποτέ γιατί μπλέκουν επιστημονικά με κοινωνικά κριτήρια. Αν είναι έτσι, να δίνουμε και εκκαθαριστικό της εφορίας. Πού ξέρεις, μπορεί ο τρίτεκνος να μην χρειάζεται να δουλέψει.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #703 στις: Μάρτιος 07, 2013, 04:59:29 μμ »
Δεν το κατάλαβα καλά ή δεν το πήρα χαμπάρι φέτος που είμαι άνεργη και έχω ένα σωρό δουλειές  :P :o 8) ισχύει αυτό που λες μαράκι άσχημη (ωραίο το nickname σου!) ότι το μεταπτυχιακό δεν ισχύει αν το αποκτήσεις μετά την επιτυχία σου??? πάνω σε ποια βάση στηρίζονται για να βγάζουν κριτήρια πια???

Επίσης, δεν κατάλαβα αυτό που είπες typos72 (όχι αυτό με την αναλογία, αν και μου φάνηκε νορμάλ για τα δεδομένα του κλαδου μου  :o), αλλά αυτό για το μεικτό σύστημα... ???

Μάλλον μου έκατσαν βαριά τα κρεατικά που ψήνω ήδη από το μεσημέρι  ;) ;D
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #704 στις: Μάρτιος 07, 2013, 05:09:05 μμ »
Αν αποκτήσεις το μεταπτυχιακό σου μετά την επιτυχία σου στον ασεπ, τότε τα μόρια που δίνει δεν υπολογίζονται. Πρέπει να ξαναδώσεις ασεπ για να γίνει εκεί προσαύξηση της βαθμολογίας. Εγώ, π.χ., έδωσα ασεπ το 2006 και ήμουν επιτυχούσα. Το μεταπτυχιακό μου όμως το απέκτησα το 2008 και φυσικά δεν έχω καθόλου μόρια από το μεταπτυχιακό διότι απλά δεν ξαναέδωσα ασεπ. Για να μετρήσουν τα μόρια μου και να ανέβω ψηλότερα στον πίνακα, πρέπει να μπω στη διαδικασία να ξαναδώσω ασεπ κι ας είμαι επιτυχούσα. Τι να πεις....

Το nickname το έχω από το 2007 τότε που ήταν της μοδός η μαρία η ασχήμη :)

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #705 στις: Μάρτιος 07, 2013, 07:47:48 μμ »
Δεν ισχυει κατι τετοιο. Τα μορια του μεταπτυχιακου ποτε δε μετρουσαν στον πινακα αναπληρωτων. Μονο στον πινακα διοριστεων.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #706 στις: Μάρτιος 07, 2013, 09:45:33 μμ »
Ναι το ίδιο ξέρω κι εγώ. ίσως δεν το έκανα ξεκάθαρο. Πάντως μιας και ανοίξαμε τη συζήτηση στον πίνακα διορισμών στην στήλη που γράφει σύνολο μορίων γιατί δεν υπολογίζονται πουθενά τα μόρια ασεπ μαζί με τις προσαυξήσεις και υπολογίζονται μόνο της προϋπηρεσίας;Η κάτι καταλαβαίνω λαθος;

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #707 στις: Μάρτιος 07, 2013, 10:19:15 μμ »
Στον ΑΣΕΠ υπηρχε μια στηλη με τα καθαρα μορια του ΑΣΕΠ και μια με τον τελικο βαθμο, ΑΣΕΠ+προϋ+μεταπτυχιακο.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #708 στις: Μάρτιος 07, 2013, 10:41:18 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ.Θα το κοιτάξω. Θα με βοθήσεις πολύ αν έχεις κάποιο link να με παραπέμψεις.

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #709 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 02:12:34 μμ »
Συνάδελφοι,γράφω εδώ( από Ε φάση φιλολόγων)...ελπίζω ο ΠΑΣΑΦ να ενημερώσει το υπουργείο σε πιθανή συνάντηση με μέλη υπουργείου παιδείας για όσα γράψαμε για πρόσληψη αναπληρωτών -  ποσοστό τρίτεκνων και αυτών από ιδιωτικά σχολεία -....είναι άδικο ,το επαναλαμβάνω,να δουλεύουν κάποιοι με λιγότερα μόρια και χωρίς ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #710 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 02:14:57 μμ »
anna1994 Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Πρέπει επιτέλους να πάρουμε μία οριστική απόφαση.

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #711 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 02:23:13 μμ »
Ασφαλώς να μην αφήσουμε να γίνει ό,τι έγινε με θεολόγους,αγγλικών, γαλλικών... που ενώ ήταν πλεονάζοντες πήραν ιστορία και το υπουργείο προσέλαβε τώρα καθηγητές τέτοιων ειδικοτήτων...

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #712 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 02:49:56 μμ »
Το θέμα αυτό δεν αφορά μόνο φιλολόγους,αλλά όλες τις ειδικότητες αναπληρωτών που δεν τις εκπροσωπεί ο πασαφ...θα ξεσπάσει πόλεμος και θα εμπλακεί και η αβθμια.Εξάλλου με το νέο Ασεπ και την εφαρμογή του νόμου Διαμαντοπούλου θα καταρτιστούν νέοι πίνακες μόνο με επιτυχόντες ασεπ .Επίσης οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί δεν είναι όλοι "ανάξιοι"ούτε "αλεξιπτωτιστές",γιατί πολλοί βρέθηκαν χωρίς δουλειά και μπροστά στο πάγωμα του Ασεπ από το 2008 και μετά άνεργοι,άρα το κράτος τους έδωσε μια δυνατότητα,μετά από χρόνια εργασίας  και μια περασμένη ηλικία απλά να διεκδικήσουν μια θέση αναπληρωτή που δεν τους οδηγεί σε διορισμό όπως παλιά..Γι αυτό καταθέτουν προϋπηρεσία μέχρι το 2010 όπως και όσοι εργάστηκαν στο δημόσιο.Με ποιο σκεπτικό το υπουργείο θα τους ακυρώνει την προϋπηρεσία?Άλλωστε οι περισσότεροι αναπληρωτές επιτυχόντες ασεπ στοχεύουν στην προϋπηρεσία και όχι στο διορισμό από καθαρό Ασεπ γιατί τότε θα διοριστούν ελάχιστοι...Οι περισσότεροι είναι επιτυχόντες μη διοριστέοι...Υπάρχουν επίσης  ιδιωτικά που πολλοί επιτυχόντες Ασεπ δε θα μπορούσαν να ανταποκριθούν ούτε ένα μήνα.Όλες αυτές οι σκέψεις δεν ξεμπλοκάρουν τον κλάδο μας ,γιατί δεν αφορούν μόνο στους φιλολόγους.Η ανεργία των φιλολόγων έχει βαθύτερα αίτια...αν αρχίσουμε το "διαίρει και βασίλευε"δε θα σώσουμε τον κλάδο.Εμείς οι φιλόλογοι από τα φοιτητικά μας χρόνια είχαμε ένα θέμα,κατηγοριοποιούμασταν ανάλογα με το τμήμα αποφοίτησης(κλασικό,ιστορικό...κ.λ.π.) όπου οι κλασικοί ήταν οι ανώτεροι και οι ιστορικοί κ.λ.π. κατώτεροι και από τότε κλασικοί και ιστορικοί κοιτάζουμε όλους τους άλλους ξενόγλωσσους και δασκάλους να διορίζονται και μεις επιμένουμε να διαχωριζόμαστε...Αυτή η συνταγή απλά έκοψε...και μεις το χαβά μας!

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #713 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 03:25:40 μμ »
Και υπάρχουν και φροντιστήρια που κάποιοι θα έφευγαν νύχτα γιατί όποιος δεν έκανε καλά τη δουλειά του στο φροντιστήριο θα πήγαινε σπίτι του.Σού λέει κάτι αυτό;τότε να αναγνωριστεί και προύπηρεσία από φροντιστήρια;καλόοο;Θα πρέπει να ισχύει κάτι αξιοκρατικό και όχι ό,τι συμφέρει τον καθένα που μπήκε στο ιδιωτικό επειδή είχε τα ΚΟΝΕ ΤΟΥ και τα ΒΥΣΜΑΤΑ ΤΟΥ........

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 732
Σύνολο: 738

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.