*

Ψηφοφορία

Πώς μπορεί κατά την άποψή σας να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλολόγων;

Όλοι οι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ
88 (18.4%)
Με το υπάρχον σύστημα
7 (1.5%)
Με επαναφορά της επετηρίδας
33 (6.9%)
Με διορισμό φιλολόγων και σε Δημοτικά
147 (30.8%)
Με διαχωρισμό του κλάδου σε Αρχαία, Νέα, Ιστορία και μείωση του αριθμού των φιλολογικών σχολών
202 (42.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 468

Αποστολέας Θέμα: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;  (Αναγνώστηκε 227397 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #238 στις: Ιούνιος 27, 2008, 02:31:58 μμ »
Το να προηγούνται στις προσλήψεις αναπληρωτών οι 3τεκνοι με ποσοστό 20% δεν είναι "παραθυράκι ανοιχτό";;;;;;;;;;;;;;    ???  ???  ???  ???
Οχι δεν είναι παραθυράκι.Είναι πρόνοια του κράτους απέναντι σε μια κοινωνική ομάδα που το αξίζει.Παραθυράκια είναι η ΠΔΣ, τα ΣΔΕ κτλ κτλ κτλ. Αμάν πια!!Λίγο φιλότιμο από πλευρά μας δε θα έβλαπτε.Ψυχές καλούμαστε να καθοδηγήσουμε!!

Ας τους διορίσει σε διοικητικές θέσεις ή οπουδήποτε αλλού εκτός από τα σχολεία!
Αυτοί υποστηρίζουν ότι δεν προλαβαίνουν να διαβάσουν και να δώσουν ΑΣΕΠ που γίνεται κάθε 2 χρόνια, προλαβαίνουν και προετοιμάζονται καθημερινώς με τα 3 παιδιά στο σπίτι ("μαμά, γάλα!" , "μαμά, κούνιες!" , "μαμά καραμέλα!"....) για τις επόμενες διδακτικές τους ώρες στο σχολείο ή να διορθώνουν γραπτά;;;;
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #239 στις: Ιούνιος 27, 2008, 02:36:53 μμ »
Ας τους διορίσει σε διοικητικές θέσεις ή οπουδήποτε αλλού εκτός από τα σχολεία!
Και έχεις δικαίωμα να κρίνεις ποιοί πρέπει να διοριστούν στα σχολεία;;;

Αυτοί υποστηρίζουν ότι δεν προλαβαίνουν να διαβάσουν και να δώσουν ΑΣΕΠ που γίνεται κάθε 2 χρόνια, προλαβαίνουν και προετοιμάζονται καθημερινώς με τα 3 παιδιά στο σπίτι ("μαμά, γάλα!" , "μαμά, κούνιες!" , "μαμά καραμέλα!"....) για τις επόμενες διδακτικές τους ώρες στο σχολείο ή να διορθώνουν γραπτά;;;;
Συγκρίνεις το διάβασμα του ΑΣΕΠ με την προετοιμασία της διδασκαλίας;;
Έλεος...Δε μπορώ να διανοηθώ ότι υπάρχουν εκπαιδευτικοί που είναι τόσο ρατσιστές!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #240 στις: Ιούνιος 27, 2008, 02:43:22 μμ »
Ας τους διορίσει σε διοικητικές θέσεις ή οπουδήποτε αλλού εκτός από τα σχολεία!
Και έχεις δικαίωμα να κρίνεις ποιοί πρέπει να διοριστούν στα σχολεία;;;

Αυτοί υποστηρίζουν ότι δεν προλαβαίνουν να διαβάσουν και να δώσουν ΑΣΕΠ που γίνεται κάθε 2 χρόνια, προλαβαίνουν και προετοιμάζονται καθημερινώς με τα 3 παιδιά στο σπίτι ("μαμά, γάλα!" , "μαμά, κούνιες!" , "μαμά καραμέλα!"....) για τις επόμενες διδακτικές τους ώρες στο σχολείο ή να διορθώνουν γραπτά;;;;
Συγκρίνεις το διάβασμα του ΑΣΕΠ με την προετοιμασία της διδασκαλίας;;
Έλεος...Δε μπορώ να διανοηθώ ότι υπάρχουν εκπαιδευτικοί που είναι τόσο ρατσιστές!

Κάθε νόμισμα έχει 2 πλευρές...
Εγώ είμαι στη μια, που δεν είμαι 3τεκνη, και το ότι αυτοί προηγούνται από κάποιους άλλους που μόχθησαν και μοχθούν για τον ΑΣΕΠ μου φαίνεται άδικο...
Εσύ ίσως ανήκεις στους 3τεκνους που "σιγά μην κάτσω να διαβάσω! 3 παιδιά έχω!" και το ότι αυτοί προηγούνται από κάποιους άλλους που μόχθησαν και μοχθούν για τον ΑΣΕΠ σου φαίνεται λογικό...
Εξαρτάται από ποια πλευρά είσαι και από ποια οπτική γωνία το βλέπεις...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #241 στις: Ιούνιος 27, 2008, 02:49:53 μμ »
Εσύ ίσως ανήκεις στους 3τεκνους που "σιγά μην κάτσω να διαβάσω! 3 παιδιά έχω!" και το ότι αυτοί προηγούνται από κάποιους άλλους που μόχθησαν και μοχθούν για τον ΑΣΕΠ σου φαίνεται λογικό...
Εξαρτάται από ποια πλευρά είσαι και από ποια οπτική γωνία το βλέπεις...
Είσαι λάθος!!!
Δεν έχω ούτε ένα παιδί...για την ακρίβεια ούτε καν παντρεμένη είμαι...
Αυτό βέβαια δε με εμποδίζει από το να αξιολογώ τις ανάγκες των τρίτεκνων έναντι των δικών μου...Και έχω μοχθήσει για ΑΣΕΠ και μοχθώ..αλλά δε θολώνω!Ξέρω ποιός μου φταίει και με αυτόν τα βάζω!!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #242 στις: Ιούνιος 27, 2008, 04:10:45 μμ »

[/quote]

Ας τους διορίσει σε διοικητικές θέσεις ή οπουδήποτε αλλού εκτός από τα σχολεία!
Αυτοί υποστηρίζουν ότι δεν προλαβαίνουν να διαβάσουν και να δώσουν ΑΣΕΠ που γίνεται κάθε 2 χρόνια, προλαβαίνουν και προετοιμάζονται καθημερινώς με τα 3 παιδιά στο σπίτι ("μαμά, γάλα!" , "μαμά, κούνιες!" , "μαμά καραμέλα!"....) για τις επόμενες διδακτικές τους ώρες στο σχολείο ή να διορθώνουν γραπτά;;;;
[/quote]



ΈΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΑΦΩΝΗ!!!!!!!!!!!!!

Υπάρχουν τόσα κενά σε σχολεία τα οποία δεν καλύπτονται( ο πατέρας μου είναι εκπαιδευτικός και προγραμματιστής στο σχολείο του και φέτος τους έλειπε φιλόλογος για 12 ώρες και αντί να τους φέρουν κάποιον στο τέλος και μετά απο πολλές προσπάθειες στη μέση της χρονιάς ανέλαβαν άλλοι καθηγητές να καλύψουν τις ώρες και μάλιστα χωρίς αποδοχές),
βλέπετε τί γίνεται με το μεσον στην ΠΔΣ και στις ωρομισθίες,

να μην σχολιάσω ότι όπως έχει αναφερθεί και εδώ πριν από κάθε ασέπ ένα ποσοστό θέσεων μάλλον έχει δοθεί ήδη




και μας φταίνε οι τρίτεκνοι??
Έ Λ Ε Ο Σ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τόσος κυνισμός! Στο τέλος όπως προαναφερθηκε θα αρχίσουμε να πυροβολούμε ο ένας τον άλλον!

Μην αποπροσανατολίζεστε!
Ο εχθρός είναι αλλού!

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #243 στις: Ιούνιος 27, 2008, 09:25:59 μμ »
Οι πολύτεκνοι καλώς στηρίζονται και κατά τη γνώμη μου, στηρίζονται λιγότερο σε σχέση με άλλα κράτη..Όλοι μιλούν για υπογεννητικότητα, αλλά κανένας φορέας δεν βοηθάει την οικογένεια! Είμαι παντρεμένη, χωρίς παιδί ακόμη. Θα'θελα το κράτος να μου δώσει κίνητρα για 2 και 3 παιδιά! Θαυμάζω τους πολύτεκνους! Γι'αυτό δεν πρέπει να είμαστε μικροπρεπείς! Δεν φταίνε οι πολύτεκνοι για την αδιοριστία..Αλλά οι ..μίζες, οι πανάκριβες ανακαινίσεις των γραφείων των πολιτικών και διάφορα άλλα..μην τα αναφέρουμε γιατί θα ξημερωθούμε! Τα κενά στα σχολεία είναι πάρα πολλά..Υπάρχει τρόπος, αλλά δεν τους βολεύει, πολύ απλά..


Στις επόμενες εκλογές δεν πρέπει να πάει να τους ψηφίσει κανείς! ΚΑΝΕΙΣ!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #244 στις: Ιούνιος 27, 2008, 10:01:25 μμ »
Οι υπερβάσεις στον πίνακα από Ν-τεκνους είναι κυρίως ταξικό κριτήριο. Για να κάνεις Ν παιδιά πρέπει να μπορείς να τα συντηρήσεις αφού τα κάνεις, και κυρίως να έχεις τη βεβαιότητα ότι μπορείς να τα συντηρήσεις πριν τα κάνεις.

Το παραπάνω συνιστά ισχυρότατο ταξικό φίλτρο σε μια επαγγελματική τάξη όπως των εκπαιδευτικών, και αφορά κυρίως τις προϋπάρχουσες οικονομικές δυνατότητες πριν την επαγγελματική αποκατάσταση, δηλαδή κυρίως οικονομική δυνατότητα γονέων, και επάγγελμα - άμεση και έμμεση οικονομική δυνατότητα συζύγου κτλ.

Προφανώς ένα ζεύγος αδιόριστων ή υποαπασχολούμενων εκπαιδευτικών δεν μπορεί να γίνει Ν-τεκνο ακόμα και αν το επιθυμεί βαθύτατα, παρά μόνο αν έχει εξωτερική (οικογενειακή ή άλλη) βοήθεια, και αφού αυτή η βοήθεια δεν παρέχεται (από το κράτος, ισότιμα) σε όλους, αυτή η συνθήκη συνιστά ταξικό κριτήριο.

Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #245 στις: Ιούνιος 28, 2008, 12:43:14 μμ »
Οι υπερβάσεις στον πίνακα από Ν-τεκνους είναι κυρίως ταξικό κριτήριο. Για να κάνεις Ν παιδιά πρέπει να μπορείς να τα συντηρήσεις αφού τα κάνεις, και κυρίως να έχεις τη βεβαιότητα ότι μπορείς να τα συντηρήσεις πριν τα κάνεις.

Το παραπάνω συνιστά ισχυρότατο ταξικό φίλτρο σε μια επαγγελματική τάξη όπως των εκπαιδευτικών, και αφορά κυρίως τις προϋπάρχουσες οικονομικές δυνατότητες πριν την επαγγελματική αποκατάσταση, δηλαδή κυρίως οικονομική δυνατότητα γονέων, και επάγγελμα - άμεση και έμμεση οικονομική δυνατότητα συζύγου κτλ.

Προφανώς ένα ζεύγος αδιόριστων ή υποαπασχολούμενων εκπαιδευτικών δεν μπορεί να γίνει Ν-τεκνο ακόμα και αν το επιθυμεί βαθύτατα, παρά μόνο αν έχει εξωτερική (οικογενειακή ή άλλη) βοήθεια, και αφού αυτή η βοήθεια δεν παρέχεται (από το κράτος, ισότιμα) σε όλους, αυτή η συνθήκη συνιστά ταξικό κριτήριο.


+1
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #246 στις: Ιούνιος 28, 2008, 01:56:29 μμ »
Ένα μεγάλο "μπράβο" στο ΥΠΕΠΘ, που πέτυχε να μας διχάσει και να μας κάνει να αλληλοπυροβολούμαστε (ΑΣΕΠιτες, τρίτεκνοι, 40%, 24 μηνο κτλ κτλ) ενώ θα'πρεπε να είμαστε όλοι ΜΙΑ ΓΡΟΘΙΑ και να απαιτούμε τα δικαιώματα μας (να μην πω ότι κι ένα γερό χεράκι ξύλο δε θα τους έκανε κακό! ;D)
Εμείς τρωγόμαστε κι αυτοί γελάνε με τα ψίχουλα που μας πετάνε.
Καιρός να ξυπνήσουμε, δε συμφωνείτε;
Καλή μελέτη και καλό κουράγιο σε όλους

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #247 στις: Ιούνιος 29, 2008, 10:21:35 μμ »
Σήμερα προηγούνται οι 3τεκνοι.
Αύριο θα προηγούνται οι 2τεκνοι.
Την επαύριο θα προηγούνται οι παντρεμένοι.
Την επομένη θα προηγούνται οι χωρισμένοι με παιδί...
Όπως είπα και προηγουμένως, εξαρτάται από ποια πλευρά του νομίσματος είσαι και από ποια οπτική γωνία βλέπεις τα πράγματα...
Σημειωτέον, δεν έχω τίποτα απολύτως με τους 3τεκνους ούτε εναντιώνομαι (μάλλον ατυχής λέξη...) μ' αυτούς, αλλά μόνο με το ότι προηγούνται στις προσλήψεις κατά 20% στον ενιαίο των αναπληρωτών...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #248 στις: Ιούνιος 29, 2008, 10:26:28 μμ »
Παρατράβηξε νομίζω...σχεδόν όπου θα δώ μήνυμά σου θα αναφερθείς σε τρίτεκνους.Δεν ανοίγεις καλύτερα κανένα βιβλίο από το να ψάχνεις γιατί διορίζονται οι τρίτεκνοι, ποιές σχολές θεωρούνται φιλολογικές κτλ κτλ;
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #249 στις: Ιούνιος 29, 2008, 10:35:43 μμ »
Παρατράβηξε νομίζω...σχεδόν όπου θα δώ μήνυμά σου θα αναφερθείς σε τρίτεκνους.Δεν ανοίγεις καλύτερα κανένα βιβλίο από το να ψάχνεις γιατί διορίζονται οι τρίτεκνοι, ποιές σχολές θεωρούνται φιλολογικές κτλ κτλ;

Μου επιτίθεσαι και δεν είναι όμορφο...
Ο καθένας καταθέτει απλώς τη γνώμη του για κάτι...
"Δεν υποστηρίζω όσα λες, αλλά θα αγωνιστώ για να είσαι ελεύθερος να υποστηρίζεις τη γνώμη σου."  Βολταίρος.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #250 στις: Ιούνιος 29, 2008, 10:41:09 μμ »
Συναδελφοι.... ψυχραιμια. Εχουν κατορθωσει αυτο που επιθυμουσαν εδω και χρονια...
Να χάσουμε την κοινωνικη μας συνείδηση....
Αν επικεντρωνομαστε ο καθένας στον μικροκοσμό του και στην ατομικότητά του το χάσαμε το παιχνίδι.
Δεν ειμαστε ο καθένας κατι ξεχωριστό......
Είμαστε όλοι το ίδιο ΑΔΙΟΡΙΣΤΟΙ..... :(
Ο καθενας σε ενα διαφορετικό πίνακα χωρίς ελπίδα....
Και δεν μας φταινε οι αλλοι γι'αυτο ......
Εκμεταλλεύονται την ανάγκη μας για ψηφοθηρικούς λόγους.
Δεν φταινε οι συνάδελφοι που ψαχνουν μια τρύπα να χωθούν...
Φταινε αυτοι που τις ανοιξαν αυτές τις τρύπες για να κοβουν εισιτηρια στην είσοδο... >:(
Αντι λοιπόν να κατηγορούμε ο ένας τον άλλον και να εκφράζουμε με γκρινιες τον καημό μας, να κανουμε οτι μπορούμε για να μη μας κοροιδεύουν αλλο πια.
Κάποτε δεν μας άφηναν καθόλου να βλέπουμε τα χαρτιά μας στον ΑΣΕΠ και τωρα τα βλέπουμε, παίρνουμε τις οδηγίες των διορθωτών  και αντίγραφα των γραπτων μας (μετα απο εισαγγελικη παραγγελία).
Δεν αφήσαμε να περάσει το τεστ δεξιοτήτων και σε εμας και καναμε χαμο με τη διαρροή της ύλης με αποτελεσμα να τη βγάλουν μειωμενη εστω κατα ελάχιστο....
Αυτα δε γίνονται από την καρέκλα μας...
Προσπάθεια χρειάζεται και ενδιαφέρον γιατι έχει καταντησει ο υπολογιστης χειροτερος από την τηλεόραση.
Το να καθόμαστε στο γραφείο μας και να κανουμε κριτικη με τη βοηθεια του πληκτρολογιου δε βοηθάει.
Ο καθένας ας αναλαβει το μέτρο της ευθύνης που του αναλογεί και ας συμμετέχει στους κοινους αγώνες γιατι κοιτώντας ο καθένας το μικρόκοσμο των συμφερόντων του κοιταει το δεντρο αλλα χάνει το δασος.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #251 στις: Ιούνιος 29, 2008, 11:02:54 μμ »
Όλοι μας θέλουμε να διοριστούμε, λογικό είναι και ανθρώπινο..Δεν είναι σωστό να πυροβολούμε όμως συναδέλφους μας..Εγώ δεν έχω παιδιά ακόμη.Θέλω πάρα πολύ να διοριστώ!Δεν τα βάζω όμως με τους πολύτεκνους.Δεν μου φταίνε αυτοί,δηλαδή εσείς αν είχατε 3-4 παιδιά,δεν θα θέλατε να μεριμνήσει για εσάς το κράτος?

Το θέμα είναι, ότι μπορούν να διορίσουν περισσότερους και δεν το κάνουν!

Η απάντησή σας να είναι στις κάλπες!!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161199
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 707
Σύνολο: 730

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.