*

Ψηφοφορία

Πώς μπορεί κατά την άποψή σας να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλολόγων;

Όλοι οι διορισμοί μέσω ΑΣΕΠ
88 (18.4%)
Με το υπάρχον σύστημα
7 (1.5%)
Με επαναφορά της επετηρίδας
33 (6.9%)
Με διορισμό φιλολόγων και σε Δημοτικά
147 (30.8%)
Με διαχωρισμό του κλάδου σε Αρχαία, Νέα, Ιστορία και μείωση του αριθμού των φιλολογικών σχολών
202 (42.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 468

Αποστολέας Θέμα: Πώς μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των Φιλόλογων;  (Αναγνώστηκε 227381 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #294 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 03:25:41 μμ »
Πρόταση δεν είναι η απορρόφηση εκπαιδευτικών στα δημοτικά;
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #295 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 03:34:11 μμ »
αυτο λεγεται ανακυκλωση και ειναι λυπηρο νεα παιδια να σκεφτονται ετσι για να διοριστουν.γιατι να μην πας και σε βρεφικο σταθμο θα ειχες καμια δυσκολια;κατι πιο πρωτοτυπο δεν μποριες να βρεις;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #296 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 03:41:53 μμ »
παιδια, εγω δεν εχω τιποτα με τους δασκαλους,αλλα πιστευω οτι στο θεμα διδασκαλιας θα μπορουσαν μια χαρα να ανταποκριθουν στις μεγαλες τουλαχιστον ταξεις και οι καθηγητες.
αναγνωριζω οτι ειναι ενα δυσκολο εργο αυτο του δασκαλου,αν και ακομα πιο δυσκολο θεωρω αυτο των νηπιαγωγων, αλλα εγω μιλησα μονο διδασκαλια στις πιο μεγαλες ταξεις του δημοτικου.
ετσι, για να μην υπαρχει παρεξηγηση.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #297 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 03:50:52 μμ »
παιδια, εγω δεν εχω τιποτα με τους δασκαλους,αλλα πιστευω οτι στο θεμα διδασκαλιας θα μπορουσαν μια χαρα να ανταποκριθουν στις μεγαλες τουλαχιστον ταξεις και οι καθηγητες.
αναγνωριζω οτι ειναι ενα δυσκολο εργο αυτο του δασκαλου,αν και ακομα πιο δυσκολο θεωρω αυτο των νηπιαγωγων, αλλα εγω μιλησα μονο διδασκαλια στις πιο μεγαλες ταξεις του δημοτικου.
ετσι, για να μην υπαρχει παρεξηγηση.
αν το κανουν αυτο μερικοι ειναι <μπακαληδες> της γειτονιας.η τελεια ξεφτιλα.ασχολουμε με γ λυκειου χρονια,στο γυμνασιο δεν μπορω να κανω μαθημα τωρα.αν με διοριζαν θα τα εβαζα τα παιδια να ζωγραφιζουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #298 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 04:12:22 μμ »
καλα ρε φιλε, εσυ κανε τους ζωγραφικη μονο  ή κανε μονο Γ'λυκειου. δεν ξερω αν εισαι διορισμενος/η αλλα αν σε διορισουν σε γυμνασιο μη δεχτεις ασε τη θεση σου για τους αλλους.γενναιοδωρια μεγαλη.
τωρα, πλακα μας κανεις ? !
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #299 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 04:16:43 μμ »
βλεπω οτι εχεις μια δυστοκια,επειδη αχολουμε με μεγαλα παιδια αν με εστελναν γυμνασιο απλα θα καθομουν

Αποσυνδεδεμένος kaki_mpamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 The show must go on...
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #300 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 04:46:33 μμ »
Αυτά είναι λύσεις απελπισίας.  Και απορώ πώς κάποιοι συνάδελφοι με τόση ευκολία προτίθενται να αρπάξουν τις θέσεις ενός άλλου κλάδου.  Όλοι θέλουμε να διοριστούμε αλλά δεν υπάρχει λογική στο "μπορώ να διδάξω και τα φιλολογικά μαθήματα του δημοτικού οπότε ας διοριστώ στο δημοτικό".  Τα ίδια μπορούν να πουν και οι φυσικοί και οι μαθηματικοί και οι θεολόγοι!!!  Τι προτείνετε να γίνει;  Να διοριστούμε όλοι οι κλάδοι στο δημοτικό;;;  Και όταν οι θέσεις των δασκάλων αρχίσουν να περιορίζονται (γιατί δεν νομίζω ότι θα συνεχίσει η απορρόφηση των δασκάλων με τους ίδιους ρυθμούς και στα επόμενα χρόνια) τότε τι θα γίνει;  Μάλλον θα αλληλοτρωγόμαστε με τους δασκάλους γιατί θα μας κατηγορούν ότι τους "φάγαμε" τις θέσεις!  Είμαστε φιλόλογοι, δεν είμαστε λίγο απ' όλα!!!  Εμείς οι ίδιοι απαξιώνουμε το επάγγελμά μας.  Μια κάποια λύση θα ήταν να εφαρμοστούν τα ολοήμερα γυμνάσια.

Υ.Γ.  Αλήθεια πώς θα μας φαινόταν αν επειδή υπήρχε απορρόφηση στον κλάδο μας, ζητούσαν και οι δάσκαλοι να διδάσκουν στις δύο πρώτες τάξεις του γυμνασίου;;;  Δεν νομίζω ότι θα τους υποδεχόμασταν με ανοιχτές αγκαλιές!!! ::)
"Όμορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος". Διονύσιος Σολωμός

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #301 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 04:53:10 μμ »
kaki mpamia, δε σε βρισκω καθολου ενημερωμενη/ο
κανεις δε θελει να "φαει " τη θεση αλλων.
η προταση αυτη υποστηριχθηκε απο τον κ.Μπαμπινιωτη (αν εχεις ακουστα)
ουτε ολοι ειναι αναγκη να συμφωνουμε με αυτη τη προταση.
ολοι νομιζω ζηταμε ολοημερο γυμνασιο και λιγοτεροι μαθητες στην ταξη.
να αφησουν λοιπον καποιοι τις....... σοφιστιες.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kaki_mpamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 The show must go on...
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #302 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 05:08:09 μμ »
Μήπως ο κ. Μπαμπινιώτης ( αυτό το αν έχεις ακουστά ελπίζω να μην ήταν ειρωνεία ) έχει το αλάθητο και δεν το γνωρίζω;  Πάντως στο πανεπιστήμιο Αθηνών στο οποίο και σπούδασα δεν τον είχαμε σε ιδιαίτερη εκτίμηση.  Νομίζεις ότι εγώ δεν θέλω να διοριστώ;  Αυτό όμως δεν με κάνει να θέλω ξαφνικά να γίνω δασκάλα!  Αν ήθελα θα είχα πάει στο Παιδαγωγικό! Ας παλέψουμε όπως μπορούμε ο καθένας για μια θέση στον κλάδο που σπουδάσαμε.  Όλοι ξέραμε ότι ήταν δύσκολος κλάδος, δεν νομίζω ότι κανένας είχε την εντύπωση ότι βγαίνοντας απ' το πανεπιστήμιο θα ήταν με έναν διορισμό στο χέρι!  Τέλος, αντί να μου λες για σοφιστείες markos δεν μου απάντησες στο τελευταίο ερώτημα.  Εσένα θα σου άρεσε να διδάσκουν δάσκαλοι στο γυμνάσιο;  Και σε παρακαλώ χωρίς ειρωνείες, γιατί εγώ δεν ειρωνεύτηκα κανέναν, το ότι η άποψή μου μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους δεν σημαίνει ότι θα βγάλουμε και μαχαίρια.
"Όμορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος". Διονύσιος Σολωμός

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #303 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 05:18:12 μμ »
Εγώ δεν θα είχα πρόβλημα να διδάσκουν δάσκαλοι στην Α Γυμνασίου π.χ. Έτσι και αλλιώς, ιδιαίτερα μαθήματα κάνουν δάσκαλοι και σε μαθητές Γυμνασίου! Άν είχαμε εμείς την απορρόφηση των δασκάλων, δεν θα είχα πρόβλημα..Αρκεί, να είχαν προετοιμαστεί κατάλληλα πρώτα..Με ενοχλεί περισσότερο το εξής: Δασκάλα 22 ετών, φρεσκοδιορισμένη, να κάνει σαν υστερική στην τάξη επειδή ένα παιδάκι έκανε ένα ορθογραφικό λάθος! (Μου το είπε η ξαδερφούλα μου, μαθήτρια δημοτικού.).
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #304 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 05:23:15 μμ »
Νικη μου διαφωνω καθετα με το να διδασκουν δασκαλοι σε γυμνασιο! Αλλο πραγμα να διδασκουν φιλολογοι σε δημοτικα και αλλο δασκαλοι σε γυμνασια. Βεβαια, συμφωνω απολυτως με την Μπαμια, φυσικα και να μην παρουμε θεσεις δασκαλων. Εμεις ειμαστε φιλολογοι, να κατσουμε στην δευτεροβαθμια. Το γεγονος οτι δεν υπαρχει υποδομη, οτι χρειαζομαστε ολοημερα γυμνασια, οτι ειμαστε χιλιαδες ειναι αδιαμφισβητητο αλλα δε μπορουμε να ζηταμε θεσεις αλλων.. Οσο για το αν ξεμπλοκαριστουμε ποτε, μακαρι να εχετε δικιο, και εγω η μιζερη που δεν το πιστευω να διαψευστω κατηγορηματικα. Αλλα στην Ελλαδα ζουμε, πως θα μακροημερευσουν τα ολοημερα?

Αποσυνδεδεμένος kaki_mpamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 The show must go on...
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #305 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 05:29:20 μμ »
Το θέμα είναι για πόσο θα συνεχιστεί αυτή η απορρόφηση των δασκάλων;  Πόσους θα πάρουν πια;  Αν μπούμε και εμείς, μετά θα ξεκινήσουν οι προστριβές.  Και δεν είναι μόνο ο δικός μας κλάδος.  Αν όντως γίνει κάτι τέτοιο, γιατί να μην διεκδικήσουν το ίδιο και οι μαθηματικοί;  Αν το αναλογιστείτε η συγκεκριμένη λύση δεν είναι βιώσιμη.  Όχι βέβαια πως πιστεύω ότι θα εφαρμοστεί ποτέ, αυτά είναι για να ξεγελάνε τον πόνο μας!!!   :(  Ας παλέψουμε για να ανοίξουν θέσεις στον κλάδο μας και όχι για να πάρουμε τις θέσεις των δασκάλων.
"Όμορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος". Διονύσιος Σολωμός

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #306 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 09:17:15 μμ »
Τα δημοτικά σχολεία έχουν ανάγκη από δασκάλους..Για τα επόμενα χρόνια θα χρειαστούν περίπου 1500 μόνιμοι και 3500 αναπληρωτές (αν θυμάμαι καλά από το άρθρο που διάβασα) και οι απόφοιτοι είναι περίπου 1000.  Γιατί εφόσον υπάρχει τέτοια ζήτηση, να μην κληθούν προσωρινοί αναπληρωτές καθηγητές, να αποκτήσουν μόρια και στη συνέχεια να αξιοποιηθούν στη δευτεροβάθμια? Εγώ δεν είπα να τους αρπάξουμε τις θέσεις, αλλά εφόσον υπάρχουν τόσες κενές να αξιοποιηθούν προσωρινά από τους χιλιάδες αδιόριστους..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πως μπορεί να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος των φιλόλογων;
« Απάντηση #307 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 09:19:09 μμ »
δεν υπαρχει πολιτικη βουληση λεμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 718
Σύνολο: 731

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.