*

Αποστολέας Θέμα: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών  (Αναγνώστηκε 307109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 01, 2009, 05:50:56 μμ »
Τι φταινε ρε παιδια και αυτοι του ΟΑΕΔ...για καντε το δικο σας...ολοι ψαχνουμε μια τρυπα να τρυπωσουμε....μπορει στο κατω κατω να ειναι και καλοι καθηγητες


Δεν φταινε λοιπον οι συναδελφοι για τις διαφορες μπιπ που κανουν οι διαφοροι πολιτικοι για εξασφαλιση πελατειας και ειναι αδικο να τα βαζουμε μαζι τους...θα μπορουσαμε καλιστα να ειμαστε και εμεις στην θεση τους ετσι δεν ειναι...ο πνιγμενος απο τα μαλλια του πιανεται..και εμεις αν ειμασταν ανεργοι και βρισκαμε καποιον ΜΠΙΠ που μας εβαζε στον ΟΑΕΔ ναι..θα λεγαμε παιδια...

Δεν λεω...μπορει να ειναι αδικη η κατοχυρωση της προυηρεσιας...αλλα δεν φταινε οι συναδελφοι φταινε οι πολιτικοι και η ΜΠΙΠ χωρα που ζουμε που ολα τα αδυνατα γινονται δυνατα...
Μην τα βαζετε λοιπον με τους ΟΕΑΔΙΤΕΣ...

Συγχώρεσέ με συνάδελφε αλλά έχω ήδη επισημάνει ότι το θέμα δεν είναι ηθικολογικό.Αποτελεί διεκδίκηση του έννομου συμφέροντός μας.
Ο καθένας είναι ελεύθερος να πράττει στη ζωή του κατά το συμφέρον του,αρκεί να μην απειλεί το συμφέρον του συνανθρώπου του.Τότε επεμβαίνουν οι νόμοι, εκτός και αν φοβόμαστε τη σκιά μας και εκχωρούμε στους πολιτικούς τα δικαιώματά μας.Θα παρατήρησες ότι κανείς δεν έχει προβεί σε χαρακτηρισμούς και ύβρεις.Οι πράξεις μιλούν από μόνες τους πολλές φορές...
Υ.Γ.Προσωπικά θεωρώ μιζέρια το ¨τρύπωμα¨και ούτε θεωρώ τον εαυτό μου πνιγμένο,για να βλέπω το σχολείο ως δημόσια υπηρεσία-σωτήρα,αλλά αυτό επαναλαμβάνω είναι προσωπική θεώρηση του καθενός και σ΄αυτό μπορεί να συναντήσεις πολλές διαφορετικές απόψεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:44:45 »

Αποσυνδεδεμένος ergotelis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
    • ERGOTELIS
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 01, 2009, 06:01:50 μμ »
@ rublev ?


Μιζερια... ????? πρεπει να μην εχεις φαει πολλα χαστουκια για να απαντας τοσο υπερανω

Αυτο που εσυ λες μιζερια αλλοι το λενε αγωνα για ζωη...μπορει να μην σου αρεσει η λεξη τρυπωμα
αλλα οσοι (εχουν αξια) αλλα δεν εχουν μεσο.. κυνηγανε αυτο το τρυπωμα που εσενα δεν σου αρεσει γιατι ισως σε προσβαλει η λεξη...αλλα για αυτους ειναι ενας μισθος...και δεν εχουν πολυτελεια για πολλες επιλογες....

Τωρα αν δεν θεωρεις το ευατο σου πνιγμενο..ειναι ισως γιατι εσυ εχεις λυσεις που αλλοι δεν εχουνε...
Αν δεν ειχες αυτες τις ευκολιες που υποθετω πως εχεις...θα ειχες λιγοτερο εγωισμο και πιθανοτατα πιο αγοραιο λεξιλογιο...και δεν θα σε πειραζε η λεξη ..τρυπωμα...που για εμας τους πληβειους...ειναι ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΖΩΗΣ...(μην εχοντας απαραιτητα λιγοτερα προσοντα απο αλλους )
Θελεις δεν θελεις θα γινεις.. Εργοτελης !

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 01, 2009, 06:14:26 μμ »
@ rublev ?


Μιζερια... ????? πρεπει να μην εχεις φαει πολλα χαστουκια για να απαντας τοσο υπερανω

Αυτο που εσυ λες μιζερια αλλοι το λενε αγωνα για ζωη...μπορει να μην σου αρεσει η λεξη τρυπωμα
αλλα οσοι (εχουν αξια) αλλα δεν εχουν μεσο.. κυνηγανε αυτο το τρυπωμα που εσενα δεν σου αρεσει γιατι ισως σε προσβαλει η λεξη...αλλα για αυτους ειναι ενας μισθος...και δεν εχουν πολυτελεια για πολλες επιλογες....

Τωρα αν δεν θεωρεις το ευατο σου πνιγμενο..ειναι ισως γιατι εσυ εχεις λυσεις που αλλοι δεν εχουνε...
Αν δεν ειχες αυτες τις ευκολιες που υποθετω πως εχεις...θα ειχες λιγοτερο εγωισμο και πιθανοτατα πιο αγοραιο λεξιλογιο...και δεν θα σε πειραζε η λεξη ..τρυπωμα...που για εμας τους πληβειους...ειναι ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΖΩΗΣ...(μην εχοντας απαραιτητα λιγοτερα προσοντα απο αλλους )

Δεν θα εισέλθω σε διενέξεις επί προσωπικού.Εγώ αναφέρθηκα σε συγκεκριμένη στάση ζωής.Αν θες να μου τα ¨χώσεις¨χρησιμοποίησε τα πμ.Είμαι ανοικτός σε έντονους διαλόγους.
Όσο για το θέμα μας,φαντάζομαι ότι ως πληβείος που δίνεις τον αγώνα σου,διαγωνίστηκες και εσύ τον Ιανουάριο.Για θυμίσου πως ένιωθες το πρηγούμενο βράδυ....Δεν προσβάλλει τον αυτοσεβασμό και την αξιοπρέπειά σου το γεγονός ότι άλλοι που τώρα σε προσπερνούν γλεντούσαν ξένοιαστοι και σε προσβάλλουν οι εκφράσεις μου;Αν είναι έτσι σου ζητώ ειλικρινά συγνώμη.
 

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 01, 2009, 06:22:08 μμ »
@ rublev ?


Μιζερια... ????? πρεπει να μην εχεις φαει πολλα χαστουκια για να απαντας τοσο υπερανω

Αυτο που εσυ λες μιζερια αλλοι το λενε αγωνα για ζωη...μπορει να μην σου αρεσει η λεξη τρυπωμα
αλλα οσοι (εχουν αξια) αλλα δεν εχουν μεσο.. κυνηγανε αυτο το τρυπωμα που εσενα δεν σου αρεσει γιατι ισως σε προσβαλει η λεξη...αλλα για αυτους ειναι ενας μισθος...και δεν εχουν πολυτελεια για πολλες επιλογες....

Τωρα αν δεν θεωρεις το ευατο σου πνιγμενο..ειναι ισως γιατι εσυ εχεις λυσεις που αλλοι δεν εχουνε...
Αν δεν ειχες αυτες τις ευκολιες που υποθετω πως εχεις...θα ειχες λιγοτερο εγωισμο και πιθανοτατα πιο αγοραιο λεξιλογιο...και δεν θα σε πειραζε η λεξη ..τρυπωμα...που για εμας τους πληβειους...ειναι ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΖΩΗΣ...(μην εχοντας απαραιτητα λιγοτερα προσοντα απο αλλους )
Όλοι έχουμε ανάγκη οικονομικής αποκατάστασης και ανάμεσα στην οικονομική αποκατάσταση και την πάλη διορισμού στην εκπαίδευση επιλέγουμε τη δεύτερη όσες στερήσεις και αν συνεπάγεται αυτό.Είναι καθαρά θέμα επιλογών και η πλεονεξία κάποτε εντασσόταν μεταξύ των θανάσιμων αμαρτημάτων (για τους συναδέλφους του ΟΑΕΔ).Για πολλούς το θέμα αυτό είναι σημαντικό γι'αυτό όποιος έχει σκοπό τον αποπροσανατολισμό του που θα επιφέρει το κλείδωμα καλύτερα να απέχει.Εδώ συζητάει μία μερίδα εκπαιδευτικών που τάσσεται κατά της αναγνώρισης προπηρεσίας ΟΑΕΔιτών για τις κινήσεις που θα προωθήσουν τα συμφέροντά της.
Γενικότερες απόψεις υπέρ ή κατά αφορούν άλλο θέμα.
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:44:45 »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 01, 2009, 06:30:59 μμ »
Όλοι έχουμε ανάγκη οικονομικής αποκατάστασης και ανάμεσα στην οικονομική αποκατάσταση και την πάλη διορισμού στην εκπαίδευση επιλέγουμε τη δεύτερη όσες στερήσεις και αν συνεπάγεται αυτό.Είναι καθαρά θέμα επιλογών και η πλεονεξία κάποτε εντασσόταν μεταξύ των θανάσιμων αμαρτημάτων (για τους συναδέλφους του ΟΑΕΔ).Για πολλούς το θέμα αυτό είναι σημαντικό γι'αυτό όποιος έχει σκοπό τον αποπροσανατολισμό του που θα επιφέρει το κλείδωμα καλύτερα να απέχει.Εδώ συζητάει μία μερίδα εκπαιδευτικών που τάσσεται κατά της αναγνώρισης προπηρεσίας ΟΑΕΔιτών για τις κινήσεις που θα προωθήσουν τα συμφέροντά της.
Γενικότερες απόψεις υπέρ ή κατά αφορούν άλλο θέμα.

++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 01, 2009, 06:38:29 μμ »
ergotelis συναδελφε το θεμα μας δεν ειναι υπερασπιση οαεδιτων ;)

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 01, 2009, 06:59:54 μμ »
Τι φταινε ρε παιδια και αυτοι του ΟΑΕΔ...για καντε το δικο σας...ολοι ψαχνουμε μια τρυπα να τρυπωσουμε....μπορει στο κατω κατω να ειναι και καλοι καθηγητες


Δεν φταινε λοιπον οι συναδελφοι για τις διαφορες μπιπ που κανουν οι διαφοροι πολιτικοι για εξασφαλιση πελατειας και ειναι αδικο να τα βαζουμε μαζι τους...θα μπορουσαμε καλιστα να ειμαστε και εμεις στην θεση τους ετσι δεν ειναι...ο πνιγμενος απο τα μαλλια του πιανεται..και εμεις αν ειμασταν ανεργοι και βρισκαμε καποιον ΜΠΙΠ που μας εβαζε στον ΟΑΕΔ ναι..θα λεγαμε παιδια...

Δεν λεω...μπορει να ειναι αδικη η κατοχυρωση της προυηρεσιας...αλλα δεν φταινε οι συναδελφοι φταινε οι πολιτικοι και η ΜΠΙΠ χωρα που ζουμε που ολα τα αδυνατα γινονται δυνατα...



Μην τα βαζετε λοιπον με τους ΟΕΑΔΙΤΕΣ...


Συνάδελφε σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Φαίνονται σαν όαση ή θέρετρο μέσα σε ένα εχθρικό τόπικ.Όμως θα σε παρακαλούσα να μου επιτρέψεις να σχολιάσω κάποια σημεία γιατί σε καμία περίπτωση δεν επιθυμώ να με λυπούνται.Προτιμώ να με φοβούνται.

1) Αναφέρεσαι σε σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με κύρος και αίγλη και τα αποκαλείς τρύπα;

2) Αμφισβητείς τους τίτλους σπουδών των Πανεπιστημίων μας; Αμφισβητείς τις μεταπτυχιακές μας σπουδές, το διδακτορικό αρκετών συναδέλφων και την αίγλη της προσωπικότητάς μας στη σχολική τάξη;

3) Αν κρίνω από τον τρόπο που γράφεις δημόσια ( αρκετά μπιμπ σε μια παράγραφο) μήπως να συζητούσαμε λίγο την παρουσία μας στο διαδίκτυο;

4) Δεν ξέρω με ποιους μπιμπ ( δική σου έκφραση) συναναστρέφεσαι συνάδελφε και τι εννοείς, αλλά εγώ επιλέγω με ποιους συναστρέφομαι.

5) Η αναγνώριση της προϋπηρεσίας μας δεν είναι άδικη αλλά συνταγματική επιταγή.

6) Απάντηση με ερώτηση: Τι έχει η Ελλάδα; Μια χαρά πατρίδα είναι;Με το καλαμπούρι μας, με τα πισώπλατα μαχαιρώματα, με την ελευθερία του λόγου μας, με τα μπιμπ μας, με τα όλα μας!

ΥΓ

Καλό μήνα

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 01, 2009, 07:09:13 μμ »
Και υστερα απο το τελευταιο μηνυμα που ηταν εκτος θεματος  θα ηθελα να μαθω πώς θα μπορουσαμε να επικοινωνησουμε για να ξεκινησουν οι διαδικασιες?

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 01, 2009, 07:10:50 μμ »
Και εμένα δε μου αρέσει καθόλου αυτή η εικόνα. Εφόσον, κάποιοι θέλουν να εκφράζουν προσωπικές απόψεις περί του τι είναι αδικία ή όχι και άλλες φιλοσοφικές αναζητήσεις μπορούν ωραιότατα ν' ανοίξουν άλλο τόπικ. Εδώ, το θέμα είναι άλλο, αφορά μια ένσταση και δεν έχουν χώρο εδώ μέσα τέτοιες απόψεις, γιατί κουράζουν τα μέλη που θέλουν να παρακολουθούν και να ενημερώνονται. Παρακαλώ, λοιπόν, ανοίξτε ξεχωριστά τόπικς. Ευχαριστώ πολύ!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος παναγιώτης βασιλόπουλος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 01, 2009, 07:15:52 μμ »
zagoraki - υπερμαχία τι εννοείς να σε φοβούνται; όπως εσύ φοβάσαι εμένα και έβγαζες, παλιότερα, δημόσια τα pm;

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 01, 2009, 07:35:22 μμ »
Και εμένα δε μου αρέσει καθόλου αυτή η εικόνα. Εφόσον, κάποιοι θέλουν να εκφράζουν προσωπικές απόψεις περί του τι είναι αδικία ή όχι και άλλες φιλοσοφικές αναζητήσεις μπορούν ωραιότατα ν' ανοίξουν άλλο τόπικ. Εδώ, το θέμα είναι άλλο, αφορά μια ένσταση και δεν έχουν χώρο εδώ μέσα τέτοιες απόψεις, γιατί κουράζουν τα μέλη που θέλουν να παρακολουθούν και να ενημερώνονται. Παρακαλώ, λοιπόν, ανοίξτε ξεχωριστά τόπικς. Ευχαριστώ πολύ!

Με συγχωρείς LK,έχεις δίκιο(αν είδες το έκλεισα...).
Bobo1,εγώ κατοικώ στην Αθήνα.Το αναφέρω,γιατί είχα μήνυμα από συναδέλφους από Θ/κη.Προτείνω να συνεννοηθούμε μέσω πμ,έτσι ώστε να καταφύγουμε από κοινού σε ένα δικηγορικό γραφείο.Υπάρχουν γραφεία που ειδικεύονται στο διοικητικό.Θα πρέπει όμως να συγκεντρώσουμε όλες τις συναφείς νομολογίες,γιατί όπως διαπίστωσα το θέμα είναι αρκετά πολύπλοκο για τους μη γνωρίζοντες τον χώρο.Έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι στο τόπικ,οι οποίοι έχουν ασχοληθεί εκτενώς με το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 01, 2009, 08:46:53 μμ »
Αυτό το αρχείο http://clubs.pathfinder.gr/teachersofoaed/419968?file=1&folder=56920
 είναι dat και δεν μπορώ να το ανοίξω με τίποτα...Αν μπορεί κάποιος να το μεταφέρει εδώ να δούμε τα ονόματα και να μπορούμε να τα ελέγξουμε στο μέλλον...Καταλαβαίνετε βέβαια ότι είναι σημαντικό να ξέρουμε ποιοι και πόσοι θα μας περάσουν...Ίσως αυτοί οι πίνακες μας δώσουν απαντήσεις...

Nektaria  σου δίνω τους πίνακες, αλλά σίγουρα δεν θα είναι μόνο αυτοί

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 01, 2009, 08:50:30 μμ »
Νektariaki μου ειναι ο ιδιος πινακας που μας εδωσε χθες το vikoulaki
Κοριτσια αν μετανιωσατε και πιστευετε οτι δεν απειλειται το ενομο συμφερον σας ,μπορειτε καλιστα να μη συμμετασχετε στην ενσταση  :)

Εμεις επιδιωκουμε να κρατησουμε το θεμα ανοιχτο γιατι το pde αποτελει και διαυλος επικοινωνιας  των εκπαιδευτικων οταν κινδυνευουν να μεινουν ανεργοι
Ευχαριστω ;)

Είπα οτι είμαι μέσα και δεν κάνω πίσω, οχι μόνο για μενα αλλά και για όλους μας

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 01, 2009, 09:03:06 μμ »

1) Συνάδελφε σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Φαίνονται σαν όαση ή θέρετρο μέσα σε ένα εχθρικό τόπικ.
2) Προτιμώ να με φοβούνται.
 3)με τα πισώπλατα μαχαιρώματα

Θα μου επιτρέψεις :

1) μια χαρά είναι το τόπικ, γι΄αυτό και έχεις ενεργή συμμετοχή
2) απο εμάς κανένας
3) κοίτα ποιος μιλάει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161898
  • Σύνολο θεμάτων: 19236
  • Σε σύνδεση σήμερα: 558
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.