*

Αποστολέας Θέμα: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών  (Αναγνώστηκε 307524 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1134 στις: Αύγουστος 21, 2009, 08:46:32 μμ »
Καλα θα είναι να είναι πολλοί αυτοί που σκέφτονται και πράτουν σαν τον Γ και λιγότεροι αυτοί που θα περιμένουν ότι ο Β. Αλλοιώς θα υπάρξουν και Α', Α΄΄,...... ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:37:06 »

Αποσυνδεδεμένος pegipapad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1135 στις: Αύγουστος 21, 2009, 08:51:17 μμ »
Προφανώς οι α΄ ,α΄΄ θα είναι από τον ΟΤΕΚ και όχι μόνο. Στον ΟΤΕΚ θα έχει πολλές πε06 >:( >:( :(
Ευχαριστώ το Υπουργείο Παιδείας που με έκανε πειραματόζωο, εμένα και την οικογένεια μου, αναγνωρίζοντας την Προϋπηρεσία των Οαεδιτών. Δεν πρόκειται να το ξεχάσω αυτό που μας έκανε!
15/08/09

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1136 στις: Αύγουστος 21, 2009, 08:52:40 μμ »
Το θέμα είναι αν ο Β μπορεί να ζητήσει τα ρέστα μετά από αρκετό (ίσως) χρονικό διάστημα. Και εννοώ την αποζημίωση για τυχόν οικονομική ζημιά.
Ποιος θα κληθεί να καταβάλει αποζημίωση; Το υπεπθ φαντάζομαι. Οπότε μιλάμε για έναν ατέρμονα διαστικό αγώνα γιατί φυσικά το υπεπθ θα ασκήσει έφεση σε περίπτωση καταδικαστικής για αυτό απόφασης. Που σημαίνει πρακτικά, για όσους συμμετέχουν στην κίνηση αυτή, συνεχή χρηματική αφαίμαξη. Θυμηθείτε την περίπτωση των συναδέλφων που προχώρησαν σε ανάλογη δικαστική προσφυγή για την καταστρατήγηση του ποσοστού προσλήψεων μέσω ασεπ και ακόμη η υπόθεσή τους εκκρεμεί σχεδόν δέκα χρόνια μετά. Αυτοί δε που τη συνεχίζουν είναι πλέον λίγοι κι έχουν καταβάλει μεγάλα χρηματικά ποσά και συνεχίζουν να καταβάλουν.
Όσοι συμμετέχουν θα πρέπει να είναι διατεθειμένοι να ρισκάρουν και να χάσουν. Αλλά όπως είπε και ο rublev χαμένοι για χαμένοι...

Αυτά τα λίγα χωρίς διάθεση να σαμποτάρω την κίνησή σας.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1137 στις: Αύγουστος 21, 2009, 09:40:39 μμ »
Εγώ είμαι μέσα.
Είναι ο μόνος τρόπος για δουν οι κυβερνώντες ότι υπάρχουν ακόμη άτομα που δεν καταπίνουν αμάσητα αυτά που τους λένε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:37:06 »

Αποσυνδεδεμένος possessed

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1138 στις: Αύγουστος 21, 2009, 10:14:03 μμ »
Συνάδελφε rozy4,κανείς από τους συμμετέχοντες σ'αυτή την προσπάθεια δεν είχε κατά νου την χρηματική αποζημίωση αρχικά και είναι το τελευταίο που μας απασχολεί και τώρα.Πρωταρχικός μας στόχος ήταν και παραμένει να καταγγείλουμε την κατάφορη εις βάρους μας αδικία.Δεν είμαστε ούτε δικομανείς ούτε θερμοκέφαλα παιδάκια που αντιδρούν για χάρη της αντίδρασης.Εάν η κίνηση αυτή εξασφαλίσει την συμμετοχή που της αξίζει ,εφόσον οι θιγόμενοι είναι χιλιάδες,θα έχει και την ποθητή αντιμετώπιση τόσο από την Ελληνική Δικαιοσύνη όσο και από το Υπουργείο Παιδείας.Τίποτα δεν αλλάζει με τη μεμψιμοιρία και την ασφάλεια του καναπέ μας.Ακόμη και αν δεν πετύχουμε το στόχο μας θα έχουμε σώσει τουλάχιστον την αξιοπρέπεια μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2009, 01:11:09 πμ από possessed »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1139 στις: Αύγουστος 21, 2009, 10:40:09 μμ »
Η possessed περιέγραψε πολύ σωστά την πορεία αυτής της κίνησης:μόνο επικουρικά προέκυψε η αποζημίωση ως θέμα.Το αν αποφασίσουν ορισμένοι από εμάς να διεκδικήσουν τα λεφτά που έχασαν επειδή τους στέρησαν την αναπλήρωση ή την ωρομισθία είναι προσωπικό θέμα του καθενός,το οποίο και θα αποφασίσει όταν έρθει η ώρα.Το υπουργείο θεωρώ ότι θα είναι υποχρεωμένο να εφαρμόσει την απόφαση του ανώτατου διοικητικού δικαστηρίου.Αν το ΣτΕ εκδώσει μια θετική για εμάς απόφαση,τότε σε ποιο όργανο ακριβώς θα ασκηθεί η ένσταση;Ας μας διαφωτίσει κάποιος που μπορεί να γνωρίζει γιατί εγώ πραγματικά δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο ερώτημα.Εγώ το μόνο που γνωρίζω,είναι η περίπτωση εκπ/κών-επιλαχόντων του διαγωνισμού, που προσέφυγαν κι αυτοί στο ΣτΕ κατά της αρνητικής βαθμολόγησης στο ΑΣΕΠ και κατάφεραν να εκδοθεί απόφαση που τους διόριζε.

Rozy4,μήπως μιλάς για τους συναδέλφους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ που προσέφυγαν στο ΣτΕ και δικαιώθηκαν πέρυσι,με αποτέλεσμα το ΥΠΕΠΘ να προσθέσει και τουλάχιστον μία επιτυχία ΑΣΕΠ στους 24μηνίτες;Γιατί, αν μιλάς γι'αυτούς,τότε μακάρι να πετύχουμε κι εμείς κάτι παρόμοιο ή έστω να δείξουμε ότι υπάρχει αντίδραση στην είσοδο εργαζομένων και από άλλα υπουργεία και ας τους τα χαρίσουμε τα διαφυγόντα κέρδη.
Όπως και να είναι,αν γνωρίζεις κάποιους συναδέλφους από αυτούς που προσέφυγαν,θα μας προσέφερες μεγάλη εξυπηρέτηση αν μας έφερνες σε επαφή μαζί τους,δεδομένης της αγωνίας μας,την οποία άλλωστε συμμερίζεσαι κι εσύ, όπως με έχεις προσωπικά διαβεβαιώσει.Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος mardz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1140 στις: Αύγουστος 21, 2009, 10:56:48 μμ »
Ας μας διαφωτίσει κάποιος που μπορεί να γνωρίζει γιατί εγώ πραγματικά δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο ερώτημα.

σε τετοια θεματα καλο ειναι να παιρνεις και την γνωμη κανενος ΟΑΕΔιτη ,

ειναι εξπερ στη νομολογια  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος nini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1141 στις: Αύγουστος 21, 2009, 11:10:39 μμ »
Το ΣΤΕ είναι το ανωτατο δικαστήριο του Ελληνικού κράτους και οι αποφάσεις του δεν επιδέχονται προσφυγής.  η πολιτεία είναι υποχρεωμένη να συμμορφωθεί με την οποιαδήποτε απόφασή του. Για τον λόγο αυτό και όλες οι προσφυγές που αφορούν ακύρωση νομοθετημάτων γίνονται σε αυτό. Αν το ΣΤΕ αποφασίσει ότι ο Νόμος πάσχει νομικά (είναι αντισυνταγματικός έστω και για τυπικούς λόγους) κανεις και τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει αυτή την απόφαση. Δεν ασκειτε έφεση κατά αποφάσεως του ΣΤΕ για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπαρχει δικαστήριο ανώτερό του για να την εκδικάσει.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1142 στις: Αύγουστος 22, 2009, 12:28:35 πμ »
Να συμπληρώσω και εγώ από την εμπειρία μου (ήμουν μία από τους επιλαχόντες του 98, οι οποίοι είχαμε συμετάσχει σε γραπτό διαγωνισμό για θέσεις στον ευρύ Δημόσιο Τομέα) ότι όντως μετά από το ΣΤΕ δεν υπάρχει ανώτερο, παρά μόνο το Ευρωπαικό Δικαστήριο. Όμως για να χαρακτηριστεί ένας νόμος αντισυνταγματικός θα πρέπει να συνεδριάσει η ολομέλεια του ΣΤΕ, δηλαδή από πενταμελές τμήμα του ΣΤΕ πάμε σε επταμελές και μετά στην ολομέλεια. Δεν ξέρω αν θα πρέπει να προηγηθούν και  τα κοινά δικαστήρια, εφετεία κλπ, όπως είχε γίνει σε εμάς, αλλά η διαδικασία είναι χρονοβόρα και στοιχίζει αρκετά... Δεν θέλω όμως να σας επηρεάσω αρνητικά και θα συμφωνήσω με την possessed ότι πρόκειται για την αξιοπρέπεια μας.
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1143 στις: Αύγουστος 22, 2009, 11:06:17 πμ »
Δυστυχώς rublev δεν αισθάνονται ότι δικαιώθηκαν (αφού ο στόχος τους  ήταν ο αναδρομικός διορισμός τους) και κάποιοι, μετά την απόφαση της ολομέλειας του ΣτΕ ετοιμάζονται να προσφύγουν στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο.
Γνωρίζω άτομο που συμμετέχει στην κίνηση αυτή και θα το ρωτήσω αν θέλει να επικοινωνήσει μαζί σας.

Όσον αφορά αυτούς που δικαιώθηκαν σχετικά με την αρνητική βαθμολογία θα με ενδιέφερε να με παραπέμψεις στην εγκύκλιο διορισμού τους όπως και στην απόφαση του δικαστηρίου που τελεσίδικα αποφάσισε υπέρ τους. Δυστυχώς εγώ δεν έχω καταφέρει να βρω τίποτε από τα δύο.

Σαφώς και συμπάσχω μαζί σας αλλά όπως σου εξήγησα είναι για μένα ζήτημα αρχής να μη στρέφομαι κατά συναδέλφων που έχασαν τη δουλειά τους, ειδικά μάλιστα στην περίπτωση αυτή, που οι θέσεις εργασίας τους πέρασαν στη δικαιοδοσία του υπεπθ.
Επιπλέον θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχουμε σαν εκπαιδευτική κοινότητα στόχο όλες οι σχολές που λειτουργούν υπό την αιγίδα άλλων υπουργείων να περάσουν άμεσα στον έλεγχο και τη δικαιοδοσία του υπεπθ και οι προσλήψεις να γίνονται για όλους τους εκπαιδευτικούς με τα ίδια κριτήρια.

Τέλος να προσθέσω ότι η απονομή δικαιοσύνης δεν πρέπει να συνδέεται/συγχέεται με την αριθμητική υπεροχή, τουλάχιστον σε μια ευνομούμενη πολιτεία.

Χαίρομαι που αφήνετε βήμα και για διαφορετικές απόψεις αλλά δεν θα καταχραστώ άλλο τη φιλοξενία σας.
Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1144 στις: Αύγουστος 22, 2009, 12:09:42 μμ »
Mε τη διαφορά ότι όπως από την αρχή ξεκαθάρισε η possessed,εμείς δεν διεκδικούμε ως πρώτο αίτημά μας κανένα διορισμό ή χρηματική αποζημίωση.Τώρα,αν έρθουν κι αυτά,είναι καλοδεχούμενα.Το κύριο αίτημά μας είναι να μην εξευτελίζονται τα ήδη κεκτημένα δικαιώματά μας,τα οποία αποτελούν καρπούς ως επί το πλείστον συμμετοχής σε αξιοκρατικούς διαγωνισμούς.Για εμάς η συναδελφικότητα αποδεικνύεται έμπρακτα από τον τρόπο με τον οποίο αποφασίζει ο καθένας να κινηθεί στη ζωή του.Και για να εξηγηθώ:η συναδελφικότητα φαίνεται από την ισότιμη συμμετοχή όλων των εκπ/κών στις ίδιες διαδικασίες και στους ίδιους αγώνες.Δεν είναι δυνατόν να εμπιστευθούμε παραπλανητικές διεκδικήσεις και εκ των υστέρων προσκλήσεις σε συλλογικούς αγώνες από ανθρώπους που έχουν δείξει ότι δεν σέβονται τους κόπους και τις αγωνίες των "συναδέλφων"τους.Όταν δεν σου φτάνει η μοριοδότηση που απολαμβάνεις εφόσον έχεις επιτύχει ισότιμα σε έναν διαγωνισμό και το μόνο που ζητάς είναι το να παρακάμψεις τη διαδικασία στην οποία υποβάλλονται όλοι οι "συνάδελφοί"σου (γιατί ας μη γελιόμαστε,όλος ο θόρυβος περί αυτού γίνεται),τότε δεν μπορούμε εκ των πραγμάτων να μιλάμε για ένα ενιαίο σώμα εκπ/κών,αλλά για εκπ/κούς δύο ταχυτήτων:αυτούς που ξενιτεύονται από τα σπίτια τους και ξοδεύουν χρήμα αλλά και χρόνο από τις οικογένειές τους και αντίθετα αυτούς που τα βρήκαν όλα εύκολα.
Θα ήθελα για τους πρώτους να επιδεικνύεται η ίδια συμπόνοια...
Όσο για τις αποφάσεις του ΣτΕ για την αρνητική βαθμολόγηση,τις έχω ήδη στείλει σε συναδέλφους μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1145 στις: Αύγουστος 22, 2009, 01:06:27 μμ »
Εγώ θα συμφωνήσω σε ένα βαθμό με τη ροζυ.
Αλλά θα της θέσω και μία ερώτηση.
Θεωρείς συναδέλφους τους οαεδιτες από τη στιγμή που ενώ ήξεραν ότι η προυπηρεσία στον οαεδ αναγνωρίζεται στο διαγωνισμό του ασεπ,δεν έδωσαν ούτε μία φορά,με τη δικαιολογία ότι "εμείς έχουμε πτυχίο και το ασεπ μειώνει την αξία του"?
Εσύ ρόζυ πόσες φορές έδωσες ασεπ?

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1146 στις: Αύγουστος 22, 2009, 01:19:25 μμ »
Εγώ 5 και μη μου πείτε να τους εκατοστήσω!!!!
 :P
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1147 στις: Αύγουστος 24, 2009, 09:21:18 πμ »
Τίτλος θέματος : "Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών"

Παρακαλούμε για την άμεση επαναφορά στο θέμα.


Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2009, 09:24:00 πμ από Lenazagor »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 679
Σύνολο: 685

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.