*

Αποστολέας Θέμα: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών  (Αναγνώστηκε 307548 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1316 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 07:13:12 μμ »
Ε μα δεν παίιζονται οι άνθρωποι!! Θ Ρ Α Σ Ο Σ!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:30:41 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1317 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 07:26:02 μμ »
βγάλαν των αγγλικών τις αναπληρώσεις για να βολευτεί κάποια στη Δράμα...αυτό ήταν όλο!!! από το Θεό να το βρουν...από το Θεό!!!

δε μπορούσαν να βγάλουν και τη β φάση όλων των κλάδων; αλλά βιαστήκαν για να βολέψουν ένα και μόνο άτομο!!!  ας τους πετσοκόψει η ρομφαία του Αρχαγγέλου!!! >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος DEL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1318 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 07:42:14 μμ »
ρε φίλε που το ξέρεις αυτό? Τι κουφά είναι αυτά?

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1319 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 07:54:38 μμ »
οι μηχανορραφίες της συγκεκριμένης ηγεσίας του υπουργείου.....αρκούν!!!  δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:30:41 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1320 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 08:23:03 μμ »
Για την ιστορία ... συνεντεύξεις έχει η Σιβιτανίδειος και όχι ο οαεδ. Άλλος ένας που ωρίεται χωρίς να έχει ξέρει τι έγινε.

Ποιος ζήτησε να λυπηθείτε ;

Η Softex ???? :o

Από τις πιο άστοχες παρομοιώσεις που έχω ακούσει. Εργάτες μιας ιδιωτικής εταιρείας συγκρίνονται με καθηγητές που δουλεύουν για το κράτος σε σχολές εποπτευόμενες από το υπεπθ.



θες να πεις πως οι προσλήψεις δεν ήταν φωτογραφικές; ρε μεγάλε....σε πτυχιούχους μιλάς...όχι στα νήπια!!! ήμαρτον ρε , ήμαρτον!!!!

τώρα, κατά τύχη η softex είναι στη Δράμα.....ε και η καλοβολεμένη όλων....στη Δράμα και αυτή!!!

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1321 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 08:30:32 μμ »
Τι να απαντήσω σε αυτό ; Ό,τι να 'ναι, τα πάντα όλα !!!


μπορείς να μας εξηγήσεις τη σύνταξη της φράσης σου; με τα κολυβογράμματα που ξέρω...δεν την κατανοώ!!!

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1322 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 08:34:30 μμ »
Τι να απαντήσω σε αυτό ; Ό,τι να 'ναι, τα πάντα όλα !!!


μπορείς να μας εξηγήσεις τη σύνταξη της φράσης σου; με τα κολυβογράμματα που ξέρω...δεν την κατανοώ!!!
ας μας απαντήσει επιτέλους κάποιος τι σημαίνει "τα πάντα όλα" που το ακούω και εγώ συνεχώς και απλά χαμογελώ χωρίς να καταλαβαίνω

Αποσυνδεδεμένος Sorrow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1323 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 09:00:00 μμ »

Πάντα αντικειμενικά προσπαθώ να μιλήσω αν πρόσεξες τα ποστ μου και σου είπα τι με ενόχλησε.  :)
Αν κάποιος διαβάσει την ακακοίνωση των ωρομισθίων που θα πάνε στην ΔΕΘ ανατριχιάζει (διάβασε στην αβ). Εϊναι συνθήκες εργασίας αυτές ; Και αν πιέζεσαι τι κάνεις ; Υπάρχουν επιλογές ;

Για το θέμα της αναδρομικής αναγνώρισης, έχω απαντήσει ίσως δεν ξέρεις το θέμα. Εν συντομία θα επαναλάβω ότι δεν μπορεί να υπάρχει μελλοντική αναγνώριση γιατί οι καθηγητές που σήμερα λέγονται οαεδίτες απολύθηκαν και ήταν άνεργοι ουσιαστικά εδώ και δύο χρόνια και δεν μπορούν να δουλέψουν ξανά στον οαεδ γιατί τα σχολεία του οαεδ έγιναν ΕΠΑΣ από ΤΕΕ. Θα μπορούσαν τότε να βρεθούν κι άλλες λύσεις αλλά δεν έγιναν δεκτές (το 2006). Το δε αίτημα για αναγνώριση ήταν από από την αρχή σχεδόν αλλά υπήρχε ή άρνηση ή κοροϊδία.

Εϊμαι ο τελευταίος που θα δεχτεί ότι μια αδικία διορθώνεται με μια άλλη και επίσης έγραψα ότι σέβομαι τους κόπους σας.

Για το θέμα του αριθμού των διορισμών εξήγησα γιατί ουσιαστικά η μετατροπή των ΤΕΕ σε ΕΠΑΣ και η υποχρεωτική Α' Λυκείου αύξησε τις θέσεις στο ΥΠΕΠΘ. Το έχω ποστάρει δύο φορές και βρίσκεται λίγο πιο πάνω αν θες δες το. Ουσιαστικά οι θέσεις των απολυμένων του οαεδ μεταφέρθηκαν στο υπεπθ άσχετα αν αυτό φάνηκε ή όχι. Μακάρι να πάρουν και περισσότερους ακόμα. Η αναγνώριση αυτή (που δεν είναι πλήρης αλλά κανονικά τα 11/21 της προϋπηρεσίας σαν ωρομίσθιοι) δεν θα γινόταν αν δεν άφηναν τους οαεδίτες άνεργους. Το να ζητούν οι άνεργοι δεσμεύσεις είναι κάπως ουτοπικό δεν νομίζεις ;

Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ ότι οι λεγόμενοι οαεδίτες αδίκως συγκεντρώνουν την οργή. Σε άλλο τόπικ αν ψάξεις πριν από λίγο έλεγαν τεμπέληδες τους τρίτεκνους και ότι οι πολύτεκνοι κάνουν παιδιά μόνο για να διοριστούν. Και αυτό με ενοχλεί.

Τα έχω διαβάσει αυτά 10δες φορές .Είναι απλά φούσκες....

Απολύθηκαν ??? από που απολύθηκαν ??? ήταν μόνιμοι και απολύθηκαν επειδή καταργήθηκε η υπηρεσία ???
Συμβάσεις υπέγραφαν και απλά επειδή είχαν τη θέση καπαρωμένη νόμιζαν ότι είναι και μόνιμοι
για αυτό και δεν μπήκαν στον κόπο να δώσουν ποτέ ΑΣΕΠ (όσοι τέλος πάντων δεν έδωσαν ) .
Ας διάβαζαν τι υπέγραφαν αντί να κλαψουρίζουν για την ανεργεία... όλοι οι συμβασιούχοι ξέρουν ότι
υπάρχει η σοβαρή πιθανότητα να μην ανανεωθεί η σύμβαση τους .Αυτοί είχαν τη βεβαιότητα ότι θα
ανανεώνεται επ' άπειρον .Γιατί άραγε ???

Όσο για τις θέσεις που έδωσαν στο παιδείας ας μας αποδείξει κάποιος ότι δημιουργήθηκαν νέες θέσεις - τάξεις και μάλιστα τόσες θέσεις όσοι οι αλεξιπτωτιστές.
Εγώ λέω ότι απλά αυξήθηκε ο μέσος όρος των μαθητών ανά τάξη στην A λυκείου και ο αριθμός των ωρομίσθιων.
Ας πάνε λοιπόν ωρομίσθιοι και να κάνουν όλη την στράτα από την αρχή,όπως όλοι οι συνάδελφοι που
έτρεχαν από ραχούλα σε ραχούλα την ίδια στιγμή που  κάποιοι έφευγαν διακοπές το καλοκαίρι και είχαν
την βεβαιότητα ότι το Σεπτέμβρη η θέση θα είναι εκεί και θα τους περιμένει ...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2009, 09:02:39 μμ από Sorrow »

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1324 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 09:01:30 μμ »
να αγιάσει το στόμα σου!!!!   να αγιάσει!!!

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1325 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 09:19:08 μμ »
Παιδιά,μην ασχολειστε.Οταν τους έχεις απαντήσει χίλιες φορές και αυτοί επιμένουν στο να αναμασούν τα ίδια και τα ίδια,τότε βγαίνουν και δήθεν απορούν για το ότι ξεφεύγει η κουβέντα...Προφανώς αυτό επιδιώκουν προκαλώντας την αγανάκτηση με την επανάληψη στερεότυπων ερωτήσεων.

Αποσυνδεδεμένος mkadb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1326 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 09:24:24 μμ »
Θέλω ο φίλος aramis να κοιτάξει τους πίνακες αναπληρωτών ειδικής αγωγής, εκεί θα δει συναδέλφους με παιδιά με αναπηρία, κάποιοι από αυτούς τρίτεκνοι, με πτυχία πολύ πριν του ασεπ. Να κοιτάξει λίγο δίπλα τις στήλες και θα δει ότι αρκετοί από αυτούς είναι επιτυχόντες του ασεπ. Αυτοί πως τα κατάφεραν με τα τόσα προβλήματα που έχουν; και το κυριώτερο κάποιοι από αυτούς χάνουν τον διορισμό λόγω των ωρομίσθιων του οαεδ.  

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1327 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 10:00:24 μμ »
Δεν κατάλαβα σε τι διαφέρει  ο απολυμένος εργάτης από τον απολυμένο εκπαιδευτικό;;;!!!! Αυτά μαθαίνετε στα παιδιά;!!! Επίσης έχω γνωστή που η κοπέλα έμεινε χήρα στα 34 με ένα παιδάκι και στον φετινό ΑΣΕΠ ήταν διοριστέα (ΠΕ02) και διάβαζε όσο έτρεχε στο νοσοκομείο τον άντρα της!! Και έρχεστε να πείτε τι εσείς;;;;!!!! ΝΤΡΟΠΗ!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Joanna Bear

  • Επισκέπτης
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1328 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 10:06:53 μμ »
ARAMIS

Στους πίνακες εγώ είδα πολλούς να κατρακυλούν, με κανέναν τρόπο δεν φαίνεται να αυξήθηκαν οι θέσεις, το αντίθετο μάλιστα, τώρα φούλαραν ασφυκτικά και οι πίνακες. Άρα δεν στέκει αυτό σαν επιχείρημα, κρίνω εκ του αποτελέσματος.
 
Προυπηρεσία προσμετρήθηκε πολύ περισσότερη απ'αυτή που λες, του ωρομισθίου. Τα 15άρια και τα 20άρια, τι σου λένε;

Δηλαδή στο εξής δεν θα προσμετράται η προυπηρεσία των ΟΑΕΔιτών; Αν δεν προσμετράται στο εξής, στέκει αυτό που λες (αν και η ζημιά είναι τεράστια ήδη), αν προσμετράται όμως, δεν στέκει αυτό που λες περί μελλοντικής αναγνώρισης. Γιατί αποδεικνύει ότι έχω δίκιο που υποστηρίζω έστω να αναγνωρίζεται στο εξής κι όχι 10 χρόνια πίσω...

Αφού λοιπόν με αδικία διορθώθηκε η δική σας αδικία, μένει η δική μας...Τι θα γίνει μ'αυτήν;

Τέλος, όλοι είμαστε άνεργοι στο τέλος της χρονιάς, εν γνώσει μας και σεις το ίδιο, ωρομίσθιοι ή αναπληρωτές, υπογράφουμε, γνωρίζοντας και αυτό.

Δεν συμφωνώ με την κατηγοριοποίηση ατόμων. Απλά επισημαίνω κάποια πράγματα που είναι άδικα. Και δεν θέλω να θίξω κανέναν.

Σόρι, αλλά δεν είμαι συνέχεια on-line, οπότε απαντώ λίγο ετεροχρονισμένα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2009, 10:15:44 μμ από Joanna Bear, ΠΕ06 »

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1329 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 10:17:40 μμ »
Ας μας απαντησει καποιος ΟΕΔΙΤΗΣ : ηταν μονιμοι? οπως ειπε και ενας συναδελφος πριν........... ΟΧΙ δεν ηταν , συμβαση ειχαν... αρα τι???????? εμεις θα ειμαστε ωρομισθ. καθε χρονια????? οχι!!!!! θα ειμαστε παντα στην πολη μας???? οχι !!!!!!!!!! εμεις ψυχη δεν εχουμε????????? εμεις δεν κανουμε τα παντα???? ΑΣΕΠ, ολοημερα, ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ!!!!!!!!!!! Ε α αμαν.......... μας πνιγει το δικιο ρε γ@μ@το >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
δευτερη ζωη δεν εχει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162198
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 573
Σύνολο: 589

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.