*

Αποστολέας Θέμα: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών  (Αναγνώστηκε 306477 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Markazone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1330 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 11:10:43 μμ »
http://epas-epal.blogspot.com/2009_04_01_archive.html

Υπάρχουν 2 κείμενα που αναφέρονται στην τροπολογία των Οαεδιτών. Θέλει λίγη υπομονή να τα βρείτε αλλά αξίζει!
Αριστοτέλης - στα Ηθικά Νικομάχεια - χαρακτήριζε τον πράο άνθρωπο ως εξής: "Πράος δεν είναι εκείνος που δεν εκνευρίζεται. Όποιος δεν θυμώνει ποτέ είναι ηλίθιος. Πράος είναι αυτός που θυμώνει όταν πρέπει"..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:27:05 »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1331 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 11:10:07 πμ »
Oχι,αλλά όταν επιμένεις ότι για παράδειγμα οι μαθηματικοί δεν μπορεί να είναι πάνω από 65,μόνο και μόνο για να ενισχύσεις το επιχείρημά σου (το οποίο άλλωστε δεν στέκει έτσι κι αλλιώς,καθώς οι θέσεις, εφόσον δεν ήταν μόνιμοι, δεν ανήκαν σε κανέναν...),ενώ σου έχουμε ήδη απαντήσει ότι σύμφωνα με στοιχεία του υπουργείου είναι παραπάνω από 65 και ότι ανοίγει ο δρόμος και για άλλα υπουργεία,τότε δυστυχώς δεν μπορώ να σε αντιμετωπίσω ως αμερόληπτο συνομιλητή.

Αποσυνδεδεμένος new

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1332 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 11:19:03 πμ »
ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΥΠΕΠΘ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΟΑΕΔΙΤΩΝ

ΠΕ01   38
ΠΕ02   96
ΠΕ03  100
ΠΕ04.01    66
ΠΕ04.02    43
ΠΕ04.04     2
ΠΕ04.05     1
ΠΕ05         41
ΠΕ06      71
ΠΕ07       1
ΠΕ11      65
ΠΕ04.01

Αποσυνδεδεμένος new

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1333 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 11:22:09 πμ »
ΣΥΝΟΛΟ     524

 >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
ΠΕ04.01

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:27:05 »

Joanna Bear

  • Επισκέπτης
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1334 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 12:56:11 μμ »
ARAMIS
Εάν πάρουμε τον ίδιο τον νόμο που σας αναγνωρίζει την προυπηρεσία και πούμε ότι τον εφαρμόζουμε, πράγμα που θέλετε, ο ίδιος αυτός νόμος λοιπόν, ΔΕΝ αναγνωρίζει προυπηρεσία αναπληρωτή στον ΟΑΕΔ. Τελεία και παύλα. Αναγνωρίζει προυπηρεσία ωρομισθίου. Αν είναι λοιπόν να ισχύσει, ας ισχύσει όπως ψηφίστηκε, όχι με χίλιες δυο αλλαγές στην πορεία, γιατί αυτό από μόνο του είναι πολύ προκλητικό, άδικο και έκνομο τελικά. Αυτές οι φουσκωμένες προυπηρεσίες έχουν κάνει ΜΕΓΑΛΗ ζημιά σε πολλούς και τα νούμερα που αναφέρεις δεν ισχύουν, μόνο στους μαθηματικούς να αναφερθώ, μιλάμε για 100 άτομα αντί για 65, η διαφορά δεν είναι απλώς σεβαστή, είναι τεράστια!!! Αλλά, ξέρεις κάτι; Και ΕΝΑΣ μόνο να θιγόταν από αυτά τα νούμερα, ΓΙΑΤΙ να θιχτεί, δεν το καταλαβαίνω, αυτό δίνει στον καθένα το δικαίωμα να του πάρει τη θέση για την οποία έχει αγωνιστεί τόσο; Δηλαδή η δικαιοσύνη υπάρχει μόνο για τους πολλούς;

Δηλαδή παραδέχεσαι ότι οι φουσκωμένες έστω για εκείνα τα χρόνια, όπως λες, προυπηρεσίες έγιναν εν μέσω προεκλογικών παζαριών και αναφέρεις και το κόμμα μάλιστα; Και θα πρέπει να το ανεχτούμε αυτό και μάλιστα αδιαμαρτύρητα; Μ'αρέσει η ειλικρίνειά σου!!! Αποστομωτική... Αλλά με κάνει να αηδιάζω η όλη συναλλαγή... Και εγώ έχω έναν παραπάνω λόγο να το λέω αυτό, γιατί εδώ και ΠΟΛΛΑ χρόνια μου έχει προταθεί από ΠΟΛΛΕΣ πλευρές να γίνω μέρος τέτοιων συναλλαγών και αρνούμαι πεισματικά... Δεν θα κουραστώ να το λέω αυτό... Γιατί ακριβώς με αηδιάζει αυτή η διαφθορά και δεν θέλω να γίνω κομμάτι της, έστω κι αν αυτό σημαίνει ότι θα ταλαιπωρηθώ κι άλλο, εωσότου μονιμοποιηθώ... Τουλάχιστον ξαπλώνω το βράδυ και η συνείδησή μου είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ! Λέω, όχι, δεν θα πατήσω επί πτωμάτων, δεν θα φάω τη θέση ΚΑΝΕΝΟΣ, ό,τι είναι να πετύχω, θα το πετύχω με τον σωστό τρόπο, γιατί πάνω απ'όλα είμαι άνθρωπος που θέλει να βάζει σε πράξη όσα πιστεύει, ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ αυτό (τέλος 'κηρύγματος')...

Ξαναλέω λοιπόν, η ανακατάταξη στους πίνακες είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ απ'ό,τι την παρουσιάζεις. Μακάρι να μπορούσαμε να την αγνοήσουμε, αλλά ήρθαν τα πάνω-κάτω.

Όσο δε για το ΥΠΕΠΘ, από την αρχή ξέρουμε ότι μας αναγνωρίζει την προυπηρεσία και γι'αυτό το επιλέγουμε, με όσα αυτό συνεπάγεται... Ενώ στον ΟΑΕΔ από την αρχή ξέρατε ότι ΔΕΝ την αναγνωρίζει και παρ'όλ'αυτά το επιλέξατε, με όσα πάλι αυτό συνεπάγεται... Κάπως ατυχής ο παραλληλισμός που κάνεις επομένως, γιατί στον ΟΑΕΔ κανείς δεν σας είχε τάξει αναγνώριση ή επαναπρόσληψη, επισήμως τουλάχιστον... Γιατί, αν σας είχε τάξει, αυτό αποδεικνύει ότι η όλη διαδικασία είναι αδιαφανής, ρουσφετολογική και άλλα... Και είστε μέρος της κατά συνέπεια...

Δηλαδή, αν δεν με πάρει φέτος το Υπουργείο ούτε σαν ωρομίσθια, εγώ τι πρέπει να κάνω, να πάω να το γκρεμίσω συθέμελα; Με τη λογική σου, ναι... Το να μου αναγνωρίσει όμως την προυπηρεσία είναι μέσα στη "συμφωνία" και δεν μπορεί να μην το κάνει το ΥΠΕΠΘ, ενώ σε σας δεν υπήρχε τέτοια δέσμευση...

Συγχώρεσε το έντονο κάπως ύφος μου, αλλά είμαι πολύ απογοητευμένη από τη χώρα μου και από τη νοοτροπία που τη διακατέχει...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2009, 01:47:33 μμ από Joanna Bear, ΠΕ06 »

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1335 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 12:57:15 μμ »
Στα 68 άτομα Αγγλικής που κλήθηκαν χθες αναπληρωτές από την πρωτοβάθμια, οι 15 είναι με προϋπηρεσία από τον ΟΑΕΔ. Αυτό σημαίνει οτι 15 άλλοι που περίμεναν να φύγουν, απλά θα κάτσουν σπίτι και θα περιμένουν. Αυτό σημαίνει οτι και αυτοί που περίμεναν να φύγουν ωρομίσθιοι θα κάτσουν ομοίως στο σπίτι. Αυτό σημαίνει οτι και όσοι περιμένουν να διοριστούν μόνιμοι του χρόνου θα κάτσουν σπίτι και θα περιμένουν. Δεν ξέρω πως σας φαίνεται εσας αυτός ο αριθμός, αλλά για μένα 15 στους 68 είναι ένα μεγάλο ποσοστό και ας μην είμαι και μαθηματικός. Αντε να δουμε και στη δευτεροβάθμια πόσοι είναι, να έχουμε μια πιο ακριβη εικόνα για τον αριθμό που αποκλείστηκε φέτος από την αναπλήρωση και την ωρομισθία
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1336 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 01:12:21 μμ »
" Δεν είναι μεγάλη η ζημιά";;;;;;;;
Διακρίνονται οι ΟΑΕΔίτες στους αμιγώς και στους έχοντες μεικτή προυπηρεσία;Ετσι θα μπορέσουμε να μειώσουμε τη ζημιά;Κι αυτό για λόγους εντυπώσεων;Μπορείς να μπεις στη θέση αυτού του έστω και ένα που έχει δώσει 3-4 ΑΣΕΠ και χάνει τη δουλειά του;

"Ικανοποιήθηκε το αίτημα να προσλαμβάνονται περισσότεροι στο ΥΠΕΠΘ";;;;;;;;;;;;
Πώς φαίνεται η άγνοια μιας κατάστασης....Με εξωραισμούς δεν δίνεται απάντηση.Πριν μιλήσουμε,καλό θα είναι να συνυπολογίζουμε και σε ποιους απευθυνόμαστε και να προσπαθούμε να μπούμε λίγο στη θέση τους.Αλλιώς δεν καταλαβαίνουμε ότι τέτοιες απόψεις είναι προκλητικές.
Πραγματικά αποκαλύπτουν άγνοια,για να μην πω αδιαφορία...

Αποσυνδεδεμένος spartakid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1337 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 01:22:03 μμ »
Να σας ρωτήσω κάτι....Το κακό με τους ΟΑΕΔίτες θα συνεχιστεί? Δηλαδή αυτοί που θα προσληφθούν φέτος στον ΟΑΕΔ θα εξακολουθούν να κολλάνε μόρια στον πίνακα των αναπληρωτών?

Joanna Bear

  • Επισκέπτης
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1338 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 01:25:30 μμ »
Να σας ρωτήσω κάτι....Το κακό με τους ΟΑΕΔίτες θα συνεχιστεί? Δηλαδή αυτοί που θα προσληφθούν φέτος στον ΟΑΕΔ θα εξακολουθούν να κολλάνε μόρια στον πίνακα των αναπληρωτών?
Απ'ό,τι είπε ο aramis, μάλλον όχι... Τι να το κάνεις όμως, η ζημιά έγινε και δεν ξέρω αν ξεγίνεται...  :( :( :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1339 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 01:35:55 μμ »
ARAMIS
Εάν πάρουμε τον ίδιο τον νόμο που σας αναγνωρίζει την προυπηρεσία και πούμε ότι τον εφαρμόζουμε, πράγμα που θέλετε, ο ίδιος αυτός νόμος λοιπόν, ΔΕΝ αναγνωρίζει προυπηρεσία αναπληρωτή στον ΟΑΕΔ. Τελεία και παύλα. Αναγνωρίζει προυπηρεσία ωρομισθίου. Αν είναι λοιπόν να ισχύσει, ας ισχύσει όπως ψηφίστηκε, όχι με χίλιες δυο αλλαγές στην πορεία, γιατί αυτό από μόνο του είναι πολύ προκλητικό, άδικο και έκνομο τελικά. Αυτές οι φουσκωμένες προυπηρεσίες έχουν κάνει ΜΕΓΑΛΗ ζημιά σε πολλούς και τα νούμερα που αναφέρεις δεν ισχύουν, μόνο στους μαθηματικούς να αναφερθώ, μιλάμε για 100 άτομα αντί για 65, η διαφορά δεν είναι απλώς σεβαστή, είναι τεράστια!!! Αλλά, ξέρεις κάτι; Και ΕΝΑΣ μόνο να θιγόταν από αυτά τα νούμερα, ΓΙΑΤΙ να θιχτεί, δεν το καταλαβαίνω, αυτό δίνει στον καθένα το δικαίωμα να του πάρει τη θέση για την οποία έχει αγωνιστεί τόσο; Δηλαδή η δικαιοσύνη υπάρχει μόνο για τους πολλούς; Ξαναλέω, η ανακατάταξη στους πίνακες είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ απ'ό,τι την παρουσιάζεις. Μακάρι να μπορούσαμε να την αγνοήσουμε, αλλά ήρθαν τα πάνω-κάτω.

Όσο δε για το ΥΠΕΠΘ, από την αρχή ξέρουμε ότι μας αναγνωρίζει την προυπηρεσία και γι'αυτό το επιλέγουμε, με όσα αυτό συνεπάγεται... Ενώ στον ΟΑΕΔ από την αρχή ξέρατε ότι ΔΕΝ την αναγνωρίζει και παρ'όλ'αυτά το επιλέξατε, με όσα πάλι αυτό συνεπάγεται... Κάπως ατυχής ο παραλληλισμός που κάνεις επομένως, γιατί στον ΟΑΕΔ κανείς δεν σας είχε τάξει αναγνώριση ή επαναπρόσληψη, επισήμως τουλάχιστον... Γιατί, αν σας είχε τάξει, αυτό αποδεικνύει ότι η όλη διαδικασία είναι αδιαφανής, ρουσφετολογική και άλλα... Και είστε μέρος της κατά συνέπεια... Δηλαδή, αν δεν με πάρει φέτος το Υπουργείο ούτε σαν ωρομίσθια, εγώ τι πρέπει να κάνω, να πάω να το γκρεμίσω συθέμελα; Με τη λογική σου, ναι... Το να μου αναγνωρίσει όμως την προυπηρεσία είναι μέσα στη "συμφωνία" και δεν μπορεί να μην το κάνει το ΥΠΕΠΘ, ενώ σε σας δεν υπήρχε τέτοια δέσμευση...

Δικηγόρος δεν είμαι αλλά ... το νόμο τον διάβασες ή έχεις πάλι πέσει θύμα παραπληροφόρησης ;

Για τα υπόλοιπα δεν θέλω να αναμασήσω τα ίδια.

Joanna Bear

  • Επισκέπτης
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1340 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 01:46:02 μμ »
Ο νόμος αναγνωρίζει προυπηρεσία ωρομισθίου αναδρομικά για 10 χρόνια. Κι εσύ το ανέφερες... Τι δεν λέω καλά;

Εγώ είμαι θύμα παραπληροφόρησης;

Καλά, ΑΥΤΟ έχεις να μου απαντήσεις σε όσα σου λέω;  :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X
Μμμ, ενόχληση διακρίνω πάλι... Κι αν ενοχλείσαι εσύ, φαντάσου τι πρέπει να κάνουμε εμείς... Τα θύματα...

Τι να γίνει, οι αλήθειες τσούζουν...

Joanna Bear

  • Επισκέπτης
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1341 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 01:49:17 μμ »
Και ... για να επιμορφώνονται οι παλιοί και να ... μαθαίνουν οι νεότεροι, παραθέτω εκ δευτέρου το μήνυμά μου...
ARAMIS, περίπατο πήγε η αντικειμενικότητά σου...
 :P :P :P :P :P :P :P :P
Εάν πάρουμε τον ίδιο τον νόμο που σας αναγνωρίζει την προυπηρεσία και πούμε ότι τον εφαρμόζουμε, πράγμα που θέλετε, ο ίδιος αυτός νόμος λοιπόν, ΔΕΝ αναγνωρίζει προυπηρεσία αναπληρωτή στον ΟΑΕΔ. Τελεία και παύλα. Αναγνωρίζει προυπηρεσία ωρομισθίου. Αν είναι λοιπόν να ισχύσει, ας ισχύσει όπως ψηφίστηκε, όχι με χίλιες δυο αλλαγές στην πορεία, γιατί αυτό από μόνο του είναι πολύ προκλητικό, άδικο και έκνομο τελικά. Αυτές οι φουσκωμένες προυπηρεσίες έχουν κάνει ΜΕΓΑΛΗ ζημιά σε πολλούς και τα νούμερα που αναφέρεις δεν ισχύουν, μόνο στους μαθηματικούς να αναφερθώ, μιλάμε για 100 άτομα αντί για 65, η διαφορά δεν είναι απλώς σεβαστή, είναι τεράστια!!! Αλλά, ξέρεις κάτι; Και ΕΝΑΣ μόνο να θιγόταν από αυτά τα νούμερα, ΓΙΑΤΙ να θιχτεί, δεν το καταλαβαίνω, αυτό δίνει στον καθένα το δικαίωμα να του πάρει τη θέση για την οποία έχει αγωνιστεί τόσο; Δηλαδή η δικαιοσύνη υπάρχει μόνο για τους πολλούς;

Δηλαδή παραδέχεσαι ότι οι φουσκωμένες έστω για εκείνα τα χρόνια, όπως λες, προυπηρεσίες έγιναν εν μέσω προεκλογικών παζαριών και αναφέρεις και το κόμμα μάλιστα; Και θα πρέπει να το ανεχτούμε αυτό και μάλιστα αδιαμαρτύρητα; Μ'αρέσει η ειλικρίνειά σου!!! Αποστομωτική... Αλλά με κάνει να αηδιάζω η όλη συναλλαγή... Και εγώ έχω έναν παραπάνω λόγο να το λέω αυτό, γιατί εδώ και ΠΟΛΛΑ χρόνια μου έχει προταθεί από ΠΟΛΛΕΣ πλευρές να γίνω μέρος τέτοιων συναλλαγών και αρνούμαι πεισματικά... Δεν θα κουραστώ να το λέω αυτό... Γιατί ακριβώς με αηδιάζει αυτή η διαφθορά και δεν θέλω να γίνω κομμάτι της, έστω κι αν αυτό σημαίνει ότι θα ταλαιπωρηθώ κι άλλο, εωσότου μονιμοποιηθώ... Τουλάχιστον ξαπλώνω το βράδυ και η συνείδησή μου είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ! Λέω, όχι, δεν θα πατήσω επί πτωμάτων, δεν θα φάω τη θέση ΚΑΝΕΝΟΣ, ό,τι είναι να πετύχω, θα το πετύχω με τον σωστό τρόπο, γιατί πάνω απ'όλα είμαι άνθρωπος που θέλει να βάζει σε πράξη όσα πιστεύει, ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ αυτό (τέλος 'κηρύγματος')...

Ξαναλέω λοιπόν, η ανακατάταξη στους πίνακες είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ απ'ό,τι την παρουσιάζεις. Μακάρι να μπορούσαμε να την αγνοήσουμε, αλλά ήρθαν τα πάνω-κάτω.

Όσο δε για το ΥΠΕΠΘ, από την αρχή ξέρουμε ότι μας αναγνωρίζει την προυπηρεσία και γι'αυτό το επιλέγουμε, με όσα αυτό συνεπάγεται... Ενώ στον ΟΑΕΔ από την αρχή ξέρατε ότι ΔΕΝ την αναγνωρίζει και παρ'όλ'αυτά το επιλέξατε, με όσα πάλι αυτό συνεπάγεται... Κάπως ατυχής ο παραλληλισμός που κάνεις επομένως, γιατί στον ΟΑΕΔ κανείς δεν σας είχε τάξει αναγνώριση ή επαναπρόσληψη, επισήμως τουλάχιστον... Γιατί, αν σας είχε τάξει, αυτό αποδεικνύει ότι η όλη διαδικασία είναι αδιαφανής, ρουσφετολογική και άλλα... Και είστε μέρος της κατά συνέπεια...

Δηλαδή, αν δεν με πάρει φέτος το Υπουργείο ούτε σαν ωρομίσθια, εγώ τι πρέπει να κάνω, να πάω να το γκρεμίσω συθέμελα; Με τη λογική σου, ναι... Το να μου αναγνωρίσει όμως την προυπηρεσία είναι μέσα στη "συμφωνία" και δεν μπορεί να μην το κάνει το ΥΠΕΠΘ, ενώ σε σας δεν υπήρχε τέτοια δέσμευση...

Συγχώρεσε το έντονο κάπως ύφος μου, αλλά είμαι πολύ απογοητευμένη από τη χώρα μου και από τη νοοτροπία που τη διακατέχει...

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1342 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 01:50:51 μμ »
" Δεν είναι μεγάλη η ζημιά";;;;;;;;
Διακρίνονται οι ΟΑΕΔίτες στους αμιγώς και στους έχοντες μεικτή προυπηρεσία;Ετσι θα μπορέσουμε να μειώσουμε τη ζημιά;Κι αυτό για λόγους εντυπώσεων;Μπορείς να μπεις στη θέση αυτού του έστω και ένα που έχει δώσει 3-4 ΑΣΕΠ και χάνει τη δουλειά του;

"Ικανοποιήθηκε το αίτημα να προσλαμβάνονται περισσότεροι στο ΥΠΕΠΘ";;;;;;;;;;;;
Πώς φαίνεται η άγνοια μιας κατάστασης....Με εξωραισμούς δεν δίνεται απάντηση.Πριν μιλήσουμε,καλό θα είναι να συνυπολογίζουμε και σε ποιους απευθυνόμαστε και να προσπαθούμε να μπούμε λίγο στη θέση τους.Αλλιώς δεν καταλαβαίνουμε ότι τέτοιες απόψεις είναι προκλητικές.
Πραγματικά αποκαλύπτουν άγνοια,για να μην πω αδιαφορία...

Σε παρακαλώ μην απομονώνεις φράσεις γιατί χανεται το νόημα. Το τι εννοώ το έχω εξηγήσει αναλυτικά και δεν είμαι ούτε άσχετος ούτε αδιάφορος, αλλιώς δεν θα απαντούσα εδώ.
Βεβαίως και καταλαβαίνω τι είναι να χάνεις την δουλειά σου γιατί ξέρω οαεδίτες που την έχασαν για 2 χρόνια.

Θα ξαναμπω ότι η παρεμβασή μου εδώ δεν ήταν για να μεταπείσω κανέναν. Κυρίως με ενόχλησαν φράσεις τύπου "ρετάλια" και "ξεμαλλιάστε την οαεδίτιασσα" και το γεγονός ότι φαινόταν μια παραπληροφόρηση.

Αλλιώς η συζήτηση αυτή εξελίσσεται σε ένα διάλογο του στυλ :
- Αδικηθήκαμε
- Κι εμείς αδικηθήκαμε
- Κι εμείς τι φταίμε ;
- Κι εμείς τι να κάνουμε ;

Και σε τέτοιο διάλογο δεν θέλω να μπω.

Αποσυνδεδεμένος link

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« Απάντηση #1343 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 01:59:51 μμ »
Και ... για να επιμορφώνονται οι παλιοί και να ... μαθαίνουν οι νεότεροι, παραθέτω εκ δευτέρου το μήνυμά μου...
ARAMIS, περίπατο πήγε η αντικειμενικότητά σου...
 :P :P :P :P :P :P :P :P
Εάν πάρουμε τον ίδιο τον νόμο που σας αναγνωρίζει την προυπηρεσία και πούμε ότι τον εφαρμόζουμε, πράγμα που θέλετε, ο ίδιος αυτός νόμος λοιπόν, ΔΕΝ αναγνωρίζει προυπηρεσία αναπληρωτή στον ΟΑΕΔ. Τελεία και παύλα. Αναγνωρίζει προυπηρεσία ωρομισθίου. Αν είναι λοιπόν να ισχύσει, ας ισχύσει όπως ψηφίστηκε, όχι με χίλιες δυο αλλαγές στην πορεία, γιατί αυτό από μόνο του είναι πολύ προκλητικό, άδικο και έκνομο τελικά. Αυτές οι φουσκωμένες προυπηρεσίες έχουν κάνει ΜΕΓΑΛΗ ζημιά σε πολλούς και τα νούμερα που αναφέρεις δεν ισχύουν, μόνο στους μαθηματικούς να αναφερθώ, μιλάμε για 100 άτομα αντί για 65, η διαφορά δεν είναι απλώς σεβαστή, είναι τεράστια!!! Αλλά, ξέρεις κάτι; Και ΕΝΑΣ μόνο να θιγόταν από αυτά τα νούμερα, ΓΙΑΤΙ να θιχτεί, δεν το καταλαβαίνω, αυτό δίνει στον καθένα το δικαίωμα να του πάρει τη θέση για την οποία έχει αγωνιστεί τόσο; Δηλαδή η δικαιοσύνη υπάρχει μόνο για τους πολλούς;

Δηλαδή παραδέχεσαι ότι οι φουσκωμένες έστω για εκείνα τα χρόνια, όπως λες, προυπηρεσίες έγιναν εν μέσω προεκλογικών παζαριών και αναφέρεις και το κόμμα μάλιστα; Και θα πρέπει να το ανεχτούμε αυτό και μάλιστα αδιαμαρτύρητα; Μ'αρέσει η ειλικρίνειά σου!!! Αποστομωτική... Αλλά με κάνει να αηδιάζω η όλη συναλλαγή... Και εγώ έχω έναν παραπάνω λόγο να το λέω αυτό, γιατί εδώ και ΠΟΛΛΑ χρόνια μου έχει προταθεί από ΠΟΛΛΕΣ πλευρές να γίνω μέρος τέτοιων συναλλαγών και αρνούμαι πεισματικά... Δεν θα κουραστώ να το λέω αυτό... Γιατί ακριβώς με αηδιάζει αυτή η διαφθορά και δεν θέλω να γίνω κομμάτι της, έστω κι αν αυτό σημαίνει ότι θα ταλαιπωρηθώ κι άλλο, εωσότου μονιμοποιηθώ... Τουλάχιστον ξαπλώνω το βράδυ και η συνείδησή μου είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ! Λέω, όχι, δεν θα πατήσω επί πτωμάτων, δεν θα φάω τη θέση ΚΑΝΕΝΟΣ, ό,τι είναι να πετύχω, θα το πετύχω με τον σωστό τρόπο, γιατί πάνω απ'όλα είμαι άνθρωπος που θέλει να βάζει σε πράξη όσα πιστεύει, ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ αυτό (τέλος 'κηρύγματος')...

Ξαναλέω λοιπόν, η ανακατάταξη στους πίνακες είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ απ'ό,τι την παρουσιάζεις. Μακάρι να μπορούσαμε να την αγνοήσουμε, αλλά ήρθαν τα πάνω-κάτω.

Όσο δε για το ΥΠΕΠΘ, από την αρχή ξέρουμε ότι μας αναγνωρίζει την προυπηρεσία και γι'αυτό το επιλέγουμε, με όσα αυτό συνεπάγεται... Ενώ στον ΟΑΕΔ από την αρχή ξέρατε ότι ΔΕΝ την αναγνωρίζει και παρ'όλ'αυτά το επιλέξατε, με όσα πάλι αυτό συνεπάγεται... Κάπως ατυχής ο παραλληλισμός που κάνεις επομένως, γιατί στον ΟΑΕΔ κανείς δεν σας είχε τάξει αναγνώριση ή επαναπρόσληψη, επισήμως τουλάχιστον... Γιατί, αν σας είχε τάξει, αυτό αποδεικνύει ότι η όλη διαδικασία είναι αδιαφανής, ρουσφετολογική και άλλα... Και είστε μέρος της κατά συνέπεια...

Δηλαδή, αν δεν με πάρει φέτος το Υπουργείο ούτε σαν ωρομίσθια, εγώ τι πρέπει να κάνω, να πάω να το γκρεμίσω συθέμελα; Με τη λογική σου, ναι... Το να μου αναγνωρίσει όμως την προυπηρεσία είναι μέσα στη "συμφωνία" και δεν μπορεί να μην το κάνει το ΥΠΕΠΘ, ενώ σε σας δεν υπήρχε τέτοια δέσμευση...

Συγχώρεσε το έντονο κάπως ύφος μου, αλλά είμαι πολύ απογοητευμένη από τη χώρα μου και από τη νοοτροπία που τη διακατέχει...

Εξηγώ παραπάνω ότι δεν θέλω να εμπλακώ σε μια συζήτηση για το ποιος είναι μεγαλύτερο θύμα.
Σε πολλά συμφωνούμε.
Νομίζεις ότι υπάρχουν περιθώρια επιλογής ; Θέλεις να εξιστορήσω εδώ πώς έχουν γίνει τα πράγματα για τόσα χρόνια ; Δεν γίνεται. Πάντως τα περι αδιαφάνειας και ρουσφετολογίας δεν ισχύουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161400
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 544

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.