*

Αποστολέας Θέμα: Που είναι η λίστα με τους Κοινωνιολόγους του 30ΜΗΝΟΥ?  (Αναγνώστηκε 9002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Που είναι η λίστα με τους Κοινωνιολόγους του 30ΜΗΝΟΥ?
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 12:48:20 πμ »
mat, δεν πρότεινα τίποτα και πολύ περισσότερο δεν είπα "σκάσουμε και να κολυμπήσουμε". Απλώς περιέγραψα την κατάσταση.

Αν πρέπει να προτείνω κάτι, θα έλεγα δικαστήρια+κινητοποίηση (αλλά από ό,τι ξέρω δεν υπάρχει κάποιος σύλλογος και αυτός ο ΣΕΚΕΑ δεν ξέρω τι ρόλο βαράει). Το δικαστήριο είναι απαραίτητο, αλλά δεν είναι αρκετό για να ιδρώσει το αυτί τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Που είναι η λίστα με τους Κοινωνιολόγους του 30ΜΗΝΟΥ?
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 01:05:55 πμ »
Παράθεση
Αλλά γιατί αναρωτιέμαι συνάδελφοι φιλόλογοι πως είναι δυνατόν προκειμένου να λύσει το πρόβλημα της ανεργίας του ένας κλάδος ή περισσότεροι κλάδοι (το ίδιο ερώτημα μπορούν να θέσουν και όλοι οι υπόλοιποι κλάδοι/ειδικότητες) θα πρέπει το εκπαιδευτικό σύστημα να προσαρμοστεί με βάση και μόνο αυτό το κριτήριο?. Να βρούνε δηλαδή, δουλειά οι χιλιάδες πτυχιούχοι των πανεπιστημιακών τμημάτων και μάλιστα στο δημόσιο σχολείο.
Κοντολογίς το δικαίωμα μας για δουλειά σε καμιά περίπτωση δεν «αγιάζει» τα μέσα, ούτε τα εξορθολογικοποιημένα επιχειρήματα που χρησιμοποιούμε για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.
Αν θες, mat (για να μην μπερδέψουμε τα θέματα εδώ), έλα στο θέμα για τους φιλολόγους για να το συζητήσουμε. Αν εξαιρέσουμε ίσως τον διορισμό στα δημοτικά, δεν νομίζω ότι οι οι προτάσεις που διατυπώθηκαν κατέτειναν στην προσαρμογή του εκπαιδευτικού συστήματος στις ανάγκες των αδιόριστων φιλολόγων.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Που είναι η λίστα με τους Κοινωνιολόγους του 30ΜΗΝΟΥ?
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 01:09:39 πμ »
Τι να σου πω και γω για τον ΣΕΚΕΑ αν κρίνω απο το δικό μας σύλλογο των κοινωνιολογών τότε μακρια κι αγαπημένα....
Μπήκα στη σελίδα του ΣΕΚΕΑ και τι να δω και εκεί δεύτερο και κύριο αίτημα τους:

"2)Κατ’εξαίρεση και για το σχολικό έτος 2006-2007,να γίνουν επιπλέον διορισμοί από τους επιτυχόντες του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ 2005 μέχρι της αποκαταστάσεως της αναλογίας 60%-40% συνολικά για τη διετία 2005-2007,η οποία αναλογία καταστρατηγήθηκε με τους επιπλέον διορισμούς από τους πίνακες αναπληρωτών."

Με αλλα λόγια οποιος μπορεί να σπρώξει ή να βάλει τρικλοποδιά στον διπλανό του για να περάσει πρώτος αυτός....καλά θα κάνει. :-\
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Που είναι η λίστα με τους Κοινωνιολόγους του 30ΜΗΝΟΥ?
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 11:29:55 πμ »
Mat,χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να υποστηρίξω τον ΣΕΚΕΑ,δε νομίζω ότι είναι θέμα τρικλοποδιάς.Ζητούν απλά το αυτονόητο,δηλαδή την τήρηση του νόμου κατά γράμμα.Στο κάτω κάτω,αν το δούμε πιο αντικειμενικά,η επετηρίδα καταργήθηκε με σκόπό την αξιοκρατική πρόσληψη των εκπαιδευτικών στο δημόσιο και,γι'αυτό το λόγο,αρχικά ο νόμος έλεγε για προσλήψεις 100% μέσω ΑΣΕΠ.Μετά άρχισαν να πιέζουν οι αναπληρωτές και χρόνο με το χρόνο άλλαζαν τα ποσοστά.
Καταλήξαμε τώρα να έχουμε έναν εντελώς ασαφή τρόπο πρόσληψης,με χίλια δυο παραθυράκια!!!Τυπικά η επετηρίδα καταργήθηκε,ουσιαστικά δημιουργήθηκαν άλλες,πιο "δυσκίνητες" μορφές επετηρίδας που δημιουργούν όλα αυτά τα φαινόμενα.Για μένα όλοι έχουν δίκιο και δε νομίζω ότι είναι το θέμα ποιος θα φάει ποιον.Ως επιτυχούσα στον προηγούμενο ΑΣΕΠ (ελπίζω και στον τωρινό),θεωρώ άδικο να δίνω και να ξαναδίνω προσπαθώντας να αποδείξω την "αξία" μου.Εξίσου άδικο θεωρώ όμως ότι είναι να παραμένουν συνάδελφοι επί χρόνια όμηροι στο καθεστώς της αναπλήρωσης.Πολύ περισσότερο δε,συνάδελφοι που έγιναν αναπληρωτές με τα μόρια που κέρδισαν μέσω ΑΣΕΠ (γιατί στην προ ΑΣΕΠ εποχή ο τρόπος που κάποιος γινόταν αναπληρωτής μόνο διαφανής δεν ήταν)
Όταν κάποιος νοιώθει ότι αδικείται (και στην προκειμένη περίπτωση όλοι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο έχουν αδικηθεί),προσπαθεί να αποκαταστήσει την αδικία.Το πρόβλημα δημιουργείται επειδή,με το υπάρχον σύστημα,αν βρω εγώ πχ το δίκιο μου,αυτόματα θα αδικηθείς εσύ.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εγώ ή εσύ θα πρέπει να σταματήσουμε να διεκδικούμε,αλλά να σκεφτούμε ΤΙ πρέπει να διεκδικούμε!
Θέσεις μπορούν να ανοίξουν και μπορεί σιγά σιγά ο καθένας να βρει το δρόμο του,αλλά ΚΟΣΤΙΖΕΙ πολύ... >:( 
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Που είναι η λίστα με τους Κοινωνιολόγους του 30ΜΗΝΟΥ?
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 12:56:54 μμ »
Sophie, κοίτα σίγουρα έχω πολύ θυμό μέσα μου για όσα διαδραματίζονται. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να δω κάποια πράγματα.
Η κατάσταση που περιγράφεις  αναφορικά με τους διορισμούς είναι πράγματι κάπως έτσι. Καταργήθηκε η «παραδοσιακή» επετηρίδα και στη θέση της δημιουργήθηκαν άλλες (30μηνιτών, 16μηνιτων κ.ο.κ.). Με άλλα λόγια δεν καταργήθηκε ποτέ στην ουσία η επετηρίδα. Και ίσως να μην καταργηθεί ποτέ γιατί βολεύει και εξυπηρετεί και τις δυο πλευρές (κράτος – διεκδικούντες μια θέση στην εκπαίδευση).
Εδώ θα κάνω μια παρένθεση για να πω ότι κατά την άποψη μου ούτε και ο σύλλογος ΣΕΚΕΑ θέλει την κατάργηση της επετηρίδας εφόσον ζητά:
3)Τα μόρια πάνω από τη βάση σε όλους τους προηγούμενους διαγωνισμούς να λαμβάνονται υπόψη για την κατάταξη του εκπαιδευτικού τόσο στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών όσο και στον ενιαίο πίνακα μόνιμων διορισμών.
4)Οι προσλήψεις αναπληρωτών και ωρομισθίων σε όλα τα σχολεία-σχολές που υπάγονται στο ΥΠ.Ε.Π.Θ. να γίνονται αποκλειστικά από τον ενιαίο πίνακα που θα δημιουργείται με τον ανωτέρω τρόπο.


Για να επανέλθω στην συζήτηση θεωρώ ότι το πρόβλημα με τους διορισμούς στην εκπαίδευση δεν λύνεται αν κάθε φορά ζητάμε εκ των υστέρων την δικαίωση μας στο αυτονόητο με «κατ’ εξαίρεση» αποφάσεις. Αυτές οι κατ’ εξαίρεση αποφάσεις διαιωνίζουν τα «παραθυράκια» και την κατάσταση που περιγράφεις.
Με τη λογική της εξαίρεσης έχουμε φτάσει εδώ που είμαστε.
Οι εργαζόμενοι ως αναπληρωτές θεωρούν κι αυτοί ότι διεκδικούν το αυτονόητο. Διότι πως είναι δυνατόν το κράτος να τους θεωρεί ικανούς να εργαστούν στην εκπαίδευση ως αναπληρωτές έστω και αν δεν έχουν δώσει κανενός είδους εξετάσεις μέσα από του υποτίθεται αξιοκρατικό σύστημα του ΑΣΕΠ αλλά, να μη τους θεωρεί ικανούς για μόνιμο διορισμό? Ναι για να είμαστε ειλικρινείς δίκιο έχουν και αυτοί από τη μεριά τους και διεκδικούν το αυτονόητο που δημιουργεί η κρατική, η διοικητική και κοινωνική ανεπάρκεια..

Έχεις απόλυτο δίκιο όταν λες:  «....να σκεφτούμε ΤΙ πρέπει να διεκδικούμε»
Και νομίζω στο πλαίσιο αυτής της λογικής πρέπει πρώτα από όλα να αναπροσδιορίσουμε το περιεχόμενο των «αυτονόητων» αρχών όπως αξιοκρατία, ισονομία, δικαιοσύνη αλλά και αυτό της ισότητας ευκαιριών.
Διότι δεν μπορεί το περιεχόμενο αυτών των αξιών – αρχών να αλλάζει κάθε φορά με βάση τα συμφέροντα των όποιων ομάδων ασκούν πίεση και πολύ περισσότερο με βάση τη δύναμη ή το μερτικό τους στην άσκηση της εξουσίας.
Προσωπικά πάντως πιστεύω η έννοια της αξιοκρατίας προϋποθέτει την ωριμότητα και την ικανότητα αυτοεκτίμησης των ανθρώπων-πολιτών που την διεκδικούν.
Αλλά και αυτή η ικανότητα αυτοεκτίμησης προϋποθέτει ίσως παιδεία και μια άλλου τύπου και περιεχομένου διαδικασία κοινωνικοποίησης.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Που είναι η λίστα με τους Κοινωνιολόγους του 30ΜΗΝΟΥ?
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 03:03:22 μμ »
1ον.Μάλλον πρέπει να αλλάξει ο τίτλος του θέματος. ;D
2ον.Δε νομίζω ότι χρειάζεται ιδιαίτερη σκέψη πάνω στο τι πρέπει να διεκδικούμε ή αναπροσδιορισμός του περιεχομένου των αρχών κλπ..
Για να το πω πιο απλά,πόσοι από εμάς mat,πριν κάποιους μήνες κατέβηκαν στους δρόμους μαζί με ΔΟΕ & ΟΛΜΕ,όταν ζητούσαν μείωση παιδιών σε κάθε τάξη(=περισσότερες θέσεις εργασίας),κατάργηση της ωρομισθίας(=περισσότερες θέσεις εργασίας),καταμέτρηση των πραγματικών οργανικών κενών και όχι "βάπτισμα" επι χρόνια οργανικών κενών σε λειτουργικά(=περισσότερες θέσεις εργασίας)...???
ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ!!!Τα 1400 βλέπαμε,τα υπόλοιπα δε μας αφορούσαν.Σκέψου λοιπόν μαζί με τους χιλιάδες διορισμένους δασκάλους-καθηγητές να είχε η πολιτεία να αντιμετωπίσει και τους χιλιάδες αδιόριστους υποψηφίους εκπαιδευτικούς τους ΑΣΕΠ!
Ας καθίσουμε λοιπόν τώρα να τρωγόμαστε μέσα στα φόρουμ και να στέλνουμε μηνύματα διαμαρτυρίας στον "αέρα".Δε φταίει κανείς για τη μοιρολατρεία που έμεις οι ίδιοι επιδεικνύουμε! :P
Η οποιαδήποτε οργή και πικρία που νοιώθεις ή νοιώθω είναι δικαιολογημένη.Δεν μπορούμε όμως να στρέφουμε την πικρία μας σε λάθος κατεύθυνση και να ζητάμε τα ρέστα όταν μένουμε άπραγοι.'Οσο δικαίωμα έχω εγώ στην εργασία,άλλο τόσο έχει και ο συνάδελφος που δουλεύει 4-5 χρόνια αναπληρωτής.Και δεν θεωρώ τον εαυτό μου πιο άξιο επειδή πέρασα από το "πανηγυράκι" του ΑΣΕΠ,γιατί ξέρουμε πως αυτό το φιάσκο δεν αποδεικνύει την ικανότητα και την αξία των εκπαιδευτικών... :P
Όλα αυτά βέβαια δεν σου τα λέω για να υποστηρίξω ότι έχεις άδικο,αλλά για να σου δώσω να καταλάβεις γιατί εμένα μου φαίνεται ανούσιο να κάθομαι να διαμαρτύρομαι γιατί διορίζονται πιο πολλοί αναπληρωτές ή πιο πολλοί ασεπίτες...Και πάνω σε αυτό στηρίζω και ό,τι είπα και στο προηγούμενό μου μήνυμα (περί "παιχνιδιού")
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Που είναι η λίστα με τους Κοινωνιολόγους του 30ΜΗΝΟΥ?
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 10:22:49 μμ »
Δεν μπορούμε όμως να στρέφουμε την πικρία μας σε λάθος κατεύθυνση και να ζητάμε τα ρέστα όταν μένουμε άπραγοι.'Οσο δικαίωμα έχω εγώ στην εργασία,άλλο τόσο έχει και ο συνάδελφος που δουλεύει 4-5 χρόνια αναπληρωτής.Και δεν θεωρώ τον εαυτό μου πιο άξιο επειδή πέρασα από το "πανηγυράκι" του ΑΣΕΠ,γιατί ξέρουμε πως αυτό το φιάσκο δεν αποδεικνύει την ικανότητα και την αξία των εκπαιδευτικών... :P
Όλα αυτά βέβαια δεν σου τα λέω για να υποστηρίξω ότι έχεις άδικο,αλλά για να σου δώσω να καταλάβεις γιατί εμένα μου φαίνεται ανούσιο να κάθομαι να διαμαρτύρομαι γιατί διορίζονται πιο πολλοί αναπληρωτές ή πιο πολλοί ασεπίτες...Και πάνω σε αυτό στηρίζω και ό,τι είπα και στο προηγούμενό μου μήνυμα (περί "παιχνιδιού")

Καλά κάνεις εσύ sophie και θεωρείς ότι θεωρείς ανούσιο. Όπως επίσης είναι δικό σου θέμα αν θεωρείς πως με αυτή τη στάση δεν μπαίνεις στο "παιχνίδι".
Παρόλου που δεν βλέπω αυτή την ουδέτερη στάση να κρατούν και οι συνάδελφοι αναπληρωτές.  :P
Όσο για το ποιος συμμετέχει ή δεν συμμετέχει στους αγώνες των συνδικαλοπατεράδων κι αν κάποιος που μιλά εκτός "συνδικαλιστικών" πλαισίων μιλά στον "αέρα" κτλ είναι μια μεγάλη συζήτηση που δεν νομίζω ότι αφορά 100% το αρχικό μου ερώτημα. Είναι όμως δικαίωμα όσων αρνούνται να  παίξουν σε αυτό το πλαίσιο να μιλούν όχι λόγω πικρίας ή μοιρολατρείας  αλλά, για τους ακριβώς αντίθετους λόγους.

Πάντως άργησα να πιάσω το "μύνημα" γιατί σχεδόν κανείς δεν ασχολείται με το θέμα των ανύπαρκτων 30μηνιτών αλλά έστω κι αργά κατάλαβα……
 ;D
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Που είναι η λίστα με τους Κοινωνιολόγους του 30ΜΗΝΟΥ?
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 22, 2007, 10:15:12 πμ »
Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοούσα. :-\
Δεν βγάζω τον εαυτό μου απ'έξω,κι εγώ μέρος του παιχνιδιού είμαι!Απλά είπα ότι δεν έχει κανένα αποτέλεσμα να τρωγόμαστε γιατί τελικά άλλοι κερδίζουν.
Όσο για τους συνδικαλοπατέρες,όλοι ξέρουμε τι παιχνίδι παίζουν,αλλά αν πρέπει να στηριχθώ στη ΔΟΕ πχ,γιατί μόνη μου δεν μπορώ να πιέσω καταστάσεις,θα το κάνω και σκασίλα μου(για να μην πω κάτι χειρότερο  ;D) τι θα κερδίσει ο Μπράτης (και ο κάθε Μπράτης) από αυτό.
Λέγοντας ότι μιλάμε στον αέρα,εννοούσα ότι οκ,τα λέμε μεταξύ μας και...ποιος μας ακούει,ποιος μας δίνει σημασία?ΚΑΝΕΝΑΣ!
Κι εγώ διαμαρτυρήθηκα χθες με ένα post γιατί μας εξισώνουν με τους βρεφονηπιοκόμους,αλλά και που το έκανα μέσα σε ένα εκπαιδευτικό φόρουμ,εκτός από τους συναδέλφους,αυτοί που πρέπει να δουν αυτή τη διαμαρτυρία θα τη δουν?Φυσικά όχι και φυσικά με αυτόν τον τρόπο δε θ'αλλάξω τίποτα.
Η ΠΕΑ αυτήν την στιγμή έχει το πάνω χέρι,έχει τον τρόπο να πιέσει και βλέπουμε ότι το έχει κάνει πολλές φορές.Όσο ανεχόμαστε να υπάρχει ένας νόμος που επιτρέπει την πρόσληψη εκπαιδευτικών με χίλιους δυο τρόπους,αυτό θα γίνεται και θα ζούμε το "ο θάνατός σου η ζωή μου".Αν μπορούσε να υπάρξει μία φόρμουλα συννενόησης ΟΛΩΝ των αδιόριστων εκπαιδευτικών (αναπληρωτές και μη),τότε κάτι μπορεί να γινόταν.Μοιάζει τελείως ουτοπικό με τα τωρινά δεδομένα απλά,κατά τη γνώμη μου, θα ήταν το ιδανικό... :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Που είναι η λίστα με τους Κοινωνιολόγους του 30ΜΗΝΟΥ?
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 05, 2007, 08:53:52 πμ »
Το υπουργείο Παιδείας προσλαμβάνει «ημέτερους» με τεχνάσματα
Εφημερίδα: «Κόσμος του Επενδυτή» 3 & 4 Μαρτίου 2007
Του Φάνη Καλαντζή


Σε κατ’ εξακολούθηση παράνομους διορισμούς εκπαιδευτικών – χιλιάδων πιθανώς – έχει προχωρήσει – και συνεχίζει – την τελευταία τριετία το υπουργείο Παιδείας!
Καταστρατήγηση του ΑΣΕΠ και των επιτυχόντων στους διαγωνισμούς του, παράκαμψη εκπαιδευτικών από τον πίνακα αναπληρωτών για χάρη των «ημετέρων» - που τοποθετούνται και εκεί που επιθυμούν! – ρουσφετολογικές προσλήψεις σε περιφερειακό επίπεδο και προφανώς σε επιλεγμένες πολιτικά περιοχές, συνθέτουν το θλιβερό τοπίο.
Ο «ΚτΕ» αποκαλύπτει σήμερα με ποιο τέχνασμα η Μητροπόλεως εξαπατά τους υποψήφιους για διορισμό στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Ειδικότερα, το θέμα είναι κάπως εξειδικευμένο (γι’ αυτό και πιο εύκολο το μαγείρεμα!), εξ ου και θα επιχειρήσουμε μια κατά το δυνατόν κατανοητή προσέγγιση για τους αναγνώστες που δεν γνωρίζουν. Είναι αυτονόητο ότι διαθέτουμε έναν όγκο στοιχείων, αν και αρκετά υπάρχουν και στο Διαδίκτυο.
Ως γνωστόν, οι διορισμοί των εκπαιδευτικών γίνονται από τρεις διαφορετικές κατηγορίες. Η πρώτη – και αυτή αποτελεί τη πέτρα του σκανδάλου, όπως θα δούμε στη συνέχεια – αφορά, βάσει μιας ειδικής ρύθμισης, τους αναπληρωτές του λεγόμενου 30μήνου, δηλαδή όσους είχαν συμπληρώσει τουλάχιστον 30 μήνες προϋπηρεσίας έως τις 30/6/2004. Η δεύτερη αφορά τον ενιαίο πίνακα των αναπληρωτών, από τους οποίους διορίζεται το 40%. Η τρίτη αφορά τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ, από τους οποίους διορίζεται το 60%.

Το «φιλέτο»
Τα παραπάνω ρυθμίστηκαν με τον Ν.3255/2004, ο οποίος έφερε τα πάνω κάτω, καθώς αύξησε σε 40% το μέχρι τότε ποσοστό διορισμών από τους αναπληρωτές που ήταν 25%, ενώ δημιούργησε και το 30μηνο.
Ταυτόχρονα, με άλλη ρύθμιση από τις τρεις προαναφερθείσες κατηγορίες, προτεραιότητα στους διορισμούς είχε το 30μηνο, ακολουθούσε το 40% και μετά το 60% του ΑΣΕΠ. Δηλαδή, πρακτικά, και αυτό έχει σημασία, το 30μηνο πήρε το φιλέτο των θέσεων στις τοποθετήσεις, καθώς όλοι διορίζονταν στις καλύτερες περιοχές, ο Έβρος, η Κάσος, τα βουνά και τα λαγκάδια έμεναν στους επιτυχόντες του διαγωνισμού.
Τι συνέβη τώρα στην πράξη και πώς καταστρατηγήθηκαν όλα;
Το «κόλπο» είναι σχετικά απλό. Στις υπουργικές αποφάσεις που υλοποιούσαν τον νόμο (και δη την παράγραφο 4 του άρθρου 6, δηλαδή τους 30μηνίτες) και καθόριζαν τον αριθμό των προσλήψεων και την κατανομή ανά κλάδο και ειδικότητα από τους πίνακες του 30μήνου, οι αριθμοί ήταν σκοπίμως παραπάνω από τις ανάγκες!
Όταν λέμε «σκοπίμως», εννοούμε ότι δεν ανταποκρίνονταν στα πραγματικά αριθμητικά στοιχεία των πινάκων του 30μηνου, αλλά ήταν κατά πολύ υψηλότερα. Και αυτό, ενώ την ίδια στιγμή το υπουργείο γνώριζε ότι οι πίνακες του 30μήνου είχαν σχεδόν εξαντληθεί, είχαν διορισθεί όλοι!
Ένα παράδειγμα θα ήταν διαφωτιστικό γιατί συνεχίζεται μέχρι και σήμερα. Στον κλάδο ΠΕ60, τους νηπιαγωγούς, ο αριθμός των εγγραφέντων στον πίνακα του 30μηνου ήταν λίγο πάνω από 500, 540 για την ακρίβεια.

Σε δύο πίνακες
Πριν προχωρήσουμε, μια διευκρίνιση. Αρκετοί εκπαιδευτικοί αναπληρωτές περιλαμβάνονται ταυτόχρονα και στους δύο πίνακες, και το 30μηνο και τον ενιαίο πίνακα του 40%. Το υπουργείο, υλοποιώντας μια δέσμευση ότι το 30μηνο θα διοριστεί μέσα σε μια τριετία (σχολικά έτη 2005-2006, 2006-2007 και 2007-2008), χώρισε στα τρία τον αριθμό των υπό διορισμό, άρα 180 προσλήψεις ανά σχολικό έτος.
Στην πράξη όμως έγινε αλλιώς. Στην πρώτη χρονιά εφαρμογής, το σχολικό έτος 2005-6, διορίστηκε σχεδόν το σύνολο των 30μηνιτών νηπιαγωγών, καθώς ένα σημαντικό τμήμα από αυτούς, και συγκεκριμένα 326, διορίστηκαν μέσω του άλλου πίνακα, αυτού του 40%. Δηλαδή διορίστηκαν 506, έμεναν δηλαδή για διορισμό 34 για τα δύο επόμενα σχολικά έτη. Στον καθορισμό των θέσεων του 30μήνου για την τρέχουσα σχολική χρονιά, όπως προκύπτει από την υπουργική απόφαση 11181 (ΦΕΚ 131, 5/2/2007) ο αριθμός του 30μηνου στους νηπιαγωγούς είναι πάλι 180 (υπακούοντας στη λογική του 1/3)!
Στην πράξη τώρα, φέτος διορίσθηκαν οι 32 από τους 34 (άρα μένουν μόνο δύο του 30μηνου για την προσεχή χρονιά). Οι υπόλοιποι 148 φετινοί που διορίστηκαν ήταν «μαϊμού» 30μηνο! Το ίδιο θα συμβεί και με τους διορισμούς της επόμενης σχολικής χρονιάς, 2007-2008, οπότε οι 30μηνίτες «μαϊμού» θα είναι 178!
Το παραπάνω παράδειγμα περιλαμβάνει αρκετούς ακόμη κλάδους, φιλολόγους (2 έχουν απομείνει στο 30μηνο, 53 καθορίζει η προ ημερών εκδοθείσα απόφαση και άλλους 50 ο προγραμματισμός για του χρόνου, δηλαδή συνολικά 100 «μαϊμού» 30μηνίτες), μαθηματικούς, θεολόγους, φυσικούς, κοινωνιολόγους (κάποιοι από τους τελευταίους μάλλον ανακάλυψε το κόλπο) κ.λ.π.. Πρακτικά λοιπόν, οι «βαπτισθέντες» 30μηνίτες, οι οποίοι προέρχονται από τον πίνακα του 40%, μπήκαν και στο 30μηνο και διορίστηκαν εκεί που ήθελαν βάσει της προτεραιότητας.
Γιατί έγινε όλο αυτό;
Ποιοι είχαν μπάρμπα στη Κορώνη; Εύλογα προκύπτει η απάντηση.
Πάμε τώρα στην καταστρατήγηση της νομιμότητας:
α) Η πρώτη υπουργική απόφαση του 2005 καθορισμού των διοριζομένων (11/10/2005) ουδέποτε δημοσιεύτηκε, όπως έπρεπε, στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
β) Το κόλπο από μόνο του θα συνεχιστεί και του χρόνου, εφόσον δεν ανακοπούν από τη... βροχή των προσφυγών (ήδη έχουν κατατεθεί ορισμένες, ενώ έχει ενημερωθεί και ο Συνήγορος του Πολίτη) των θιγομένων. Θιγόμενοι, που είναι και οι μη διορισθέντες του 40% και οι του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ.
γ) Σε ό,τι αφορά, ειδικότερα, τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ υπάρχει και η αυτοτελής παρανομία της μη τήρησης του 60% που προβλέπει ο νόμος 3255, καθώς στην πράξη η πραγματική αναλογία υπολογίζεται ότι κυμαίνεται σε ένα μέσο επίπεδο 50%-50%. Σε ορισμένες ειδικότητες, ίσως το ποσοστό των αναπληρωτών υπερβαίνει και το 50%.

Κι άλλες παρατυπίες
Συνοψίζοντας, καταστρατήγηση του νόμου που η ίδια η κυβέρνηση θεσμοθέτησε, καταστρατήγηση του ΑΣΕΠ, σειρά άλλων παρατυπιών. Ο αριθμός του συνόλου των ειδικοτήτων όπου έγινε η λαθροχειρία δεν μπορεί να υπολογιστεί ακριβώς, λογικά πρέπει να κυμαίνεται γύρω στους 1.500.
Από κει και πέρα, δεν λέχθηκε μέχρι τώρα τίποτα για τη δεύτερη αμαρτωλή ιστορία, τους διορισμούς των ωρομισθίων. Εδώ το ρουσφέτι πάει σύννεφο. Πώς γίνεται το κόλπο; Οι προϊστάμενοι (που διορίστηκαν το καλοκαίρι του 2004 με κριτήριο την κομματική ταυτότητα, η συντριπτική πλειοψηφία) στην περιφέρεια (και ανάλογα ποια είναι και τι στόχευση υπάρχει, έχουμε και την ανάλογη ανταπόκριση από τη Μητροπόλεως) ζητούν περισσότερες θέσεις από τα πραγματικά κενά και τις ανάγκες. Αφού τους δοθούν από την κεντρική υπηρεσία, κάνουν οι ίδιοι πλέον το παιχνίδι, εξυπηρετώντας τις τοπικές πελατειακές σχέσεις.
Οι πληροφορίες του «ΚτΕ» αναφέρουν ότι η υπουργός Παιδείας δεν γνωρίζει τίποτα από τα προαναφερθέντα. Τα έγγραφα, όμως, δυστυχώς φέρουν και την υπογραφή της και, κυρίως, την πολιτική ευθύνη

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak20070305a.php
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2007, 08:56:45 πμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Που είναι η λίστα με τους Κοινωνιολόγους του 30ΜΗΝΟΥ?
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 05, 2007, 10:16:53 πμ »
 :) με πρόλαβες Σοφάκι μόλις ετοιμαζόμουν να το αναδημοσιεύσω και γω.
Και καλά έκανες και "τόνισες" τη παράγραφο που τόνισες.
Προσωπικά μπορώ να αντιληφθώ πλήρως ποιοί από τους τελευταίους μπορεί να ανακάλυψαν το κόλπο.
Είναι κάτι παιδιά στον κλάδο μου.. μα κάτι παιδιά που.... χαραμίζονται θα έκαναν καριέρα φοβερού και τρομερού πολιτικάντη ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2007, 10:22:19 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Που είναι η λίστα με τους Κοινωνιολόγους του 30ΜΗΝΟΥ?
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 05, 2007, 11:20:15 μμ »
Παράθεση
Θιγόμενοι, που είναι και οι μη διορισθέντες του 40% και οι του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ.

Δηλαδή, εκτός από την καταστρατήγηση του 60-40, μαγειρεύτηκε και ο πίνακας του 40% και οι έσχατοι έγιναν "30μηνίτες"; Αν ισχύει αυτό, μιλάμε για ακόμα μεγαλύτερη λαθροχειρία...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2007, 03:05:00 πμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Που είναι η λίστα με τους Κοινωνιολόγους του 30ΜΗΝΟΥ?
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 06, 2007, 03:35:24 πμ »
Αυτό είναι από 10/8/2006:

Παράθεση
Ανατροπή Συστήματος Διορισμού Φιλολόγων στη Δημόσια Εκπαίδευση


Μετά τη δημοσίευση του Πίνακα Διορισμού για τον Κλάδο ΠΕ 02 Φιλολόγων και επιπλέον των αναφερομένων στην Ανακοίνωση με θέμα "Ανατροπή 60-40 σε ΑΣΕΠ και Αναπληρωτές στους Φιλολόγους" της αξιότιμης συναδέλφου Βασιλικής Κοσμά (με την οποία συμφωνούμε απόλυτα) κρίνεται σκόπιμο να επισημανθούν και τα κάτωθι :

α. Σαφώς και αδιαμφισβήτητα (και διά στόματος πλέον των ιδίων των υπαλλήλων του ΥΠΕΠΘ) η αναλογία 60%-40% έχει πάει περίπατο (τουλάχιστο στην παρούσα φάση), μετά το διορισμό επιπλέον σαράντα εννέα(49) φιλολόγων από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών.

β. Οπως άλλωστε αναφέρεται στη Γνωμοδότηση 411/2004 του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους  (Παράγραφος ΙΙΑ) σαφώς καταστρατηγείται και ανατρέπεται το σύστημα διορισμού φιλολόγων στη δημόσια εκπαίδευση για το σχ.έτος 2006-2007,σε περίπτωση που στην υπό έκδοση εγκύκλιο διορισμού των επιλαχόντων ΑΣΕΠ για τον κλάδο ΠΕ 02 δεν προκηρυχθούν αντίστοιχες θέσεις για τήρηση των οριζομένων από το Ν.3255/2004(ΦΕΚ 138/22-7-2004) ποσοστών 60%-40%.

γ. Είναι απορίας άξιο πως είναι δυνατόν να εκδίδονται εγκύκλιοι του ΥΠΕΠΘ για πρόσληψη υποψηφίων εκπαιδευτικών (πρόκειται για τις 76568/Δ2/26-7-2006 και 76566/δ2/26-7-2006) οι οποίες περιλαμβάνουν το Νομικό Πλαίσιο (Κεφάλαιο Α) που αφορά τους επικείμενους διορισμούς και τελικά αυτό να τείνει να πάει επίσης περίπατο μαζί με το 60%-40% και το Ν.3255/2004,στον οποίο άλλωστε στηρίζεται και το ανωτέρω Νομικό Πλαίσιο.

δ. Σε περίπτωση που τελικά καταστρατηγηθούν τα ποσοστά 60%-40% τότε σαφώς θα πρόκειται για άνιση μεταχείριση και επιλεκτική πρόσληψη επιπλέον φιλολόγων από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών.

Τώρα τι μέλλει γενέσθαι;

Κατά την ταπεινή μας άποψη δύο είναι τα τινά:

α. Εκκρεμούσης της νέας εγκυκλίου για το διορισμό των επιλαχόντων ΑΣΕΠ και για να μην είμαστε απόλυτοι, πιθανώς(;) στη νέα εγκύκλιο να προκηρυχθούν αντίστοιχες θέσεις ώστε να τηρούνται τα προβλεπόμενα από το σχετικό νόμο ποσοστά 60%-40%.

β. Σε αντίθετη περίπτωση εκτιμούμε ότι η Ελληνική Δικαιοσύνη θα κληθεί για άλλη μία φορά να αποδώσει τα δίκαια.

Ομάδα Επιλαχόντων Φιλολόγων ΑΣΕΠ 2005.

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak1763.htm

2/9/06:

Παράθεση
Ανατροπή στους διορισμούς φιλολόγων;

elet@enet.gr

*Με αποστολέα ομάδα επιλαχόντων φιλολόγων ΑΣΕΠ 2005 και παραλήπτη το υπουργείο Παιδείας:

«Σε πρόσφατη επίσκεψή μας στο υπουργείο Παιδείας, για το θέμα του διορισμού μόνιμων εκπαιδευτικών (2006-07), ρωτήσαμε:

α) "Πώς δικαιολογείται ο διορισμός επιπλέον 49 αναπληρωτών από τον Ενιαίο Πίνακα Διορισμών δεδομένου ότι:

Για το ποσοστό 40% προβλεπόταν ο διορισμός 287 Φιλολόγων και για τους 30μηνίτες (μέχρι 30/6/2004) ναι μεν 53 θέσεις πλην όμως, σύμφωνα με τους επίσημους πίνακες του ΥΠΕΠΘ (www.ypepth.gr), για το 2006-2007 υφίστανται μόνο πέντε και διορίστηκαν τελικά τέσσερις.

β) Βρίσκεται σε ισχύ τροποποίηση του Ν. 3255/2004 ή άλλη νομοθετική ρύθμιση, στην οποία να αναφέρεται ότι ελλείψει αναπληρωτών με προϋπηρεσία 30μήνου μέχρι 30-6-2004, τα αντίστοιχα κενά θα καλύπτονται από τους λοιπούς αναπληρωτές του ποσοστού 40%; Αν ναι, τότε γιατί δεν αναφέρεται σαφώς στο νομικό πλαίσιο της σχετικής εγκυκλίου (76566/Δ2/26-7-2006), ώστε να έχουμε καθαρές λύσεις;

γ) Με βάση ποια νομική ρύθμιση οι θέσεις που ορίστηκαν για τους 30μηνίτες (μέχρι 30/6/2004) δόθηκαν στους λοιπούς αναπληρωτές του ποσοστού 40%, ελλείψει των 30μηνιτών;

Πέραν της αδικίας, πώς η πρόσληψη επιπλέον 49 αναπληρωτών, που δεν πληρούν τα κριτήρια του 30μηνίτου, θεωρείται νόμιμη και όχι αυθαίρετη και μεροληπτική; Μήπως η καθαρότερη λύση θα ήταν πιστή τήρηση των νόμων και κάλυψη των κενών θέσεων για το 2006-07 (για το οποίο ισχύουν οι σχετικές εγκύκλιοι) από τα προβλεπόμενα ποσοστά 60% (ΑΣΕΠ) και 40% (Ενιαίος Πίνακας Διορισμών);"

Επειτα από επίπονη περιήγησή μας από γραφείο σε γραφείο και από υπεύθυνο σε υπεύθυνο, έχοντας όλα τα σχετικά έγγραφα για να αντικρούσουμε τυχόν επιχειρήματα, η τελική απάντηση ήταν ότι η πρόσληψη των επιπλέον αναπληρωτών έγινε βάσει "πολιτικής βουλήσεως" του ΥΠΕΠΘ.

Πρόκειται για πολιτική επιλογή που απαξιώνει τον Ν. 3255/2004, που η ίδια η ηγεσία τουΥΠΕΠΘ έφερε προς ψήφιση στη Βουλή, αλλά και τον θεσμό του ΑΣΕΠ, τις θυσίες όσων συμμετείχαν στον διαγωνισμό πιστεύοντας σε ίση - δίκαιη μεταχείριση.

Καλούμε τους αρμοδίους του ΥΠΕΠΘ να σταθούν προ των ευθυνών τους, προκηρύσσοντας άμεσα τις θέσεις που μας αναλογούν».
http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=75492860

20/11/2006:
"Το ΥΠΕΠΘ παρανομεί" (έχει στοιχεία και για άλλους κλάδους)
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak20061120b.php
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2007, 08:30:23 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Που είναι η λίστα με τους Κοινωνιολόγους του 30ΜΗΝΟΥ?
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 06, 2007, 10:02:58 πμ »
Παράθεση
Θιγόμενοι, που είναι και οι μη διορισθέντες του 40% και οι του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ.

Δηλαδή, εκτός από την καταστρατήγηση του 60-40, μαγειρεύτηκε και ο πίνακας του 40% και οι έσχατοι έγιναν "30μηνίτες"; Αν ισχύει αυτό, μιλάμε για ακόμα μεγαλύτερη λαθροχειρία...

Ιωάννα μπες εδώ http://webmastergr.com/cgi-bin/forum/forum.pl?pagename=nipiagogos&action=read&id=1228 & εδώ http://webmastergr.com/cgi-bin/forum/forum.pl?pagename=nipiagogos&action=read&id=1202 να δεις τις αντιδράσεις και της άλλης πλευράς... ;D
Πού είναι η αλήθεια...οέο?!?!?! :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Που είναι η λίστα με τους Κοινωνιολόγους του 30ΜΗΝΟΥ?
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 06, 2007, 06:19:29 μμ »
Sophie, τα διάβασα.
Το σκεπτικό τους (και του υπουργείου) είναι ότι εφόσον οι περισσότεροι 30μηνίτες διορίστηκαν με το 40%, αυτές τις θέσεις τις χρωστάει το υπουργείο στον ενιαίο. Όμως αυτό το σκεπτικό δεν έχει νομικό έρεισμα. Ό,τι και να λένε, οι πρόσθετοι διορισμοί από ενιαίο είναι παράνομοι. Αυτό προκύπτει καθαρά και από τον νόμο και από τα πρακτικά της Βουλής που επικαλούνται. Η διάταξη για τους διορισμούς πέραν του 60-40 είναι περιοριστική και αφορά μόνο όσους εντάχθηκαν στο 30μηνο. Αν δεν υπάρχουν 30μηνίτες ή αν έχουν ήδη διοριστεί μέσω άλλου πίνακα, δεν μπορούν να γίνουν διορισμοί εκτός ποσοστών. Ο αριθμός διοριστέων από τον ενιαίο για τη διετία καθορίζεται με βάση τις θέσεις που έχουν προκηρυχθεί για το ΑΣΕΠ, δηλ. αν σε έναν κλάδο έχουν προκηρυχθεί από το ΑΣΕΠ 600 θέσεις για τη διετία, από τον ενιαίο πρέπει να διοριστούν 400. Αν γίνουν πρόσθετοι διορισμοί πέραν των 600+400 (εφόσον δεν υπάρχει 30μηνο), πρέπει να τηρηθεί η αναλογία: π.χ. αν υπάρχουν 100 επιπλέον θέσεις, οι 60 πρέπει να δοθούν στους πρώτους επιλαχόντες του ΑΣΕΠ και οι 40 στους επόμενους του ενιαίου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2007, 11:47:25 μμ από ioanna89 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159801
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 453
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.