*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 959057 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #448 στις: Απρίλιος 17, 2010, 07:20:38 μμ »
παιδιά καλησπέρα!με έχουν προβληματίσει διάφορα θέματα που τους είπαν στο σχολείο όπως:
εάν είναι α΄ρθρο πρέπει λέει να γράψουν στο τέλος ο αρθρογράφος '' όνομα''   .... πρώτη φορα τακούω...
έπειτα ότι μπορούν να φύγουν μέχρι 20 λέξεις πάνω από τα όρια της περίληψης ερωτήσεων κλπ... κάθεται κανείς να μετράει λέξεις;;


Αν διδάσκεις το μάθημα είναι άξιο απορίας που ρωτάς τέτοια πράγματα. Το άρθρο ,όπως λέει το σχολικό βιβλίο στη σελ. 166 είναι συνήθως ενυπόγραφο, οπότε είναι καλό να μπαίνει μια "υπογραφή" του τύπου "ο αρθρογράφος" . Επίσης στο βιβλίο του καθηγητή της Β΄Λυκείου υπάρχουν σαφείς οφδηγίες για το δικαίωμα του μαθητή να υπερβεί κατά 20 περίπου λέξεις το κείμενο της περίληψης. Φυσικά και δε μετράει ο καθηγητής-βαθμολογητής τις λέξεις ,αλλά η εμπειρία του τον κάνει έυκολα σχετικά να καταλάβει αν ο μαθητής εχει υπερβει κατά πολύ το όριο. Με μια ματιά θα το καταλάβει αμέσως.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:02:36 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #449 στις: Απρίλιος 17, 2010, 08:22:27 μμ »
Μπορούν να ξεκινήσουν την περίληψη με το "ο αρθρογράφος αναφέρεται...", αλλά δεν είναι και λάθος να πουν απλώς "το συγκεκριμένο άρθρο/κείμενο αναφέρεται...". Είναι θέμα επιλογής και προσωπικά δεν πιστεύω πως κόβεται βαθμός από αυτό.
Σίγουρα ο μαθητής να υπερβεί το όριο των λέξεων, αλλά κατά λίγο. Εξαρτάται από τον αριθμό που έχουν ορίσει. 20 λέξεις στις 100 είναι οκ, αλλά στις 80 όχι. Εξάλλου πάντα δίνουν 20 λέξεις περιθώριο.

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #450 στις: Απρίλιος 18, 2010, 07:50:17 μμ »
παιδιά καλησπέρα!με έχουν προβληματίσει διάφορα θέματα που τους είπαν στο σχολείο όπως:
εάν είναι α΄ρθρο πρέπει λέει να γράψουν στο τέλος ο αρθρογράφος '' όνομα''   .... πρώτη φορα τακούω...
έπειτα ότι μπορούν να φύγουν μέχρι 20 λέξεις πάνω από τα όρια της περίληψης ερωτήσεων κλπ... κάθεται κανείς να μετράει λέξεις;;


Αν διδάσκεις το μάθημα είναι άξιο απορίας που ρωτάς τέτοια πράγματα. Το άρθρο ,όπως λέει το σχολικό βιβλίο στη σελ. 166 είναι συνήθως ενυπόγραφο, οπότε είναι καλό να μπαίνει μια "υπογραφή" του τύπου "ο αρθρογράφος" . Επίσης στο βιβλίο του καθηγητή της Β΄Λυκείου υπάρχουν σαφείς οφδηγίες για το δικαίωμα του μαθητή να υπερβεί κατά 20 περίπου λέξεις το κείμενο της περίληψης. Φυσικά και δε μετράει ο καθηγητής-βαθμολογητής τις λέξεις ,αλλά η εμπειρία του τον κάνει έυκολα σχετικά να καταλάβει αν ο μαθητής εχει υπερβει κατά πολύ το όριο. Με μια ματιά θα το καταλάβει αμέσως.

καλά ρε sun μη μας δείεις κιόλας .. ναι το διδάσκω το μάθημα και πολύ καλά μάλιστα.. απλώς μου φαίνεται ανόητο να κολλάω σε τέτοιες μπούρδες.....
ακους εκεί είναι απορίας άξιο... σιγά ρε ειδήμονα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #451 στις: Απρίλιος 18, 2010, 08:12:34 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι την κοινότητα και ειδικά σε όσους έχουν μεγάλη εμπειρία στο μάθημα (Μάρκο, ακούς?  ;) )

Μου ζητήθηκε να κάνω μάθημα σε ένα παιδί της Γ Λυκείου στην Έκθεση, το οποίο δεν έκανε καθόλου φροντιστήριο στη διάρκεια της χρονιάς, ώστε να του κάνω κάτι σαν επανάληψη τώρα τον τελευταίο μήνα πριν τις εξετάσεις. Απ' ό,τι κατάλαβα, δεν είναι αδιάφορος μαθητής, απλά υπάρχει οικονομικό πρόβλημα στο σπίτι και δεν μπόρεσε να κάνει μαθήματα.

Αντιλαμβάνομαι πως έτσι κι αλλιώς, θα κάνουμε τη θεωρία επί τροχάδην, μαζί με κάποιες λίγες ασκήσεις, αλλά ανρωτιέμαι αν θα έπρπε να δούμε μαζί και κάποιες θεματικές... Αν ασχοληθούμε όμως με θεματικές (έστω και τις πιο βασικές), φοβάμαι μήπως δεν προλάβουμε να τελιώσουμε τη θεωρία, δεδομένου ότι δε θα μπορέσουμε να κάνουμε πάνω από 5-6 δύωρα....

Από δω τα τραβάω, από κει τα τραβάω, δε μου βγαίνει με τίποτα ένας νορμάλ προγραμματισμός ώστε να μείνει και κάτι στο κεφάλι του παιδιού.... ??? ???

Ποιά είναι η γνώμη σας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:02:36 »

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #452 στις: Απρίλιος 18, 2010, 08:19:14 μμ »
μπορείς να ελέγξεις γρήγορα αν κατέχει τη θεωρία χωρίς να χάσεις πολύ χρόνο εκεί και να του δώσεις έπειτα ένα γενικό μπούσουλα για το πως να πραγματεύεται οποιοδήποτε θέμα ζητηθεί...
π.χ. να αναζητά αίτια ή συνέπειες ξέρω γω χωρίζοντας στο μυαλό του σε τομείς(άτομο, κοινωνία ,κλπ..) κάπως έτσι..
ας μιλήσει όμως και κάποιος πιο έμπειρος γιατί εμένα με κράξανε ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #453 στις: Απρίλιος 18, 2010, 10:07:22 μμ »
Αν και δεν ασχολούμαι με Έκθεση Γ λυκείου....
Στη θέση σου θα έκανα ένα έλεγχο να δω τί ξέρει από θεωρία, να τελειοποιήσουμε τυχόν αδυναμίες αλλά, οπωσδήποτε θα έδινα και βασικές αρχές περίληψης , καθώς και οδηγίες για προπαρασκευή κάθε θέματος! Είναι βασικό αυτό! Έστω και αν δεν κάνετε θεματικές δώσε του απλά εκφωνήσεις και έλεγξε αν μπορεί να αποκωδικοποιήσει τα ζητούμενα....Να σου πει έστω προφορικά ή σαν σχεδιαγραμμα ότι γράφω ένα πρόλογο...μετά το α κύριο ζητούμενο όπου ερμηνεύω τα αίτια.....κτλ....

Ας μιλήσουν όμως και οι έμπειροι

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #454 στις: Απρίλιος 18, 2010, 10:14:28 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Ούτως ή άλλως είχα σκοπό να συζητήσουμε για τους τομείς από τους οποίους αντλούμε επιχειρηματολογία. Φτάνει όμως ρε γαμώτο? Τα ξέρετε τα παιδιά σήμερα, άμα δεν έχουν μπροστά τους χαρτί να παπαγαλίσουν, κολλάνε... ??? ???


Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #455 στις: Απρίλιος 21, 2010, 12:09:42 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Ούτως ή άλλως είχα σκοπό να συζητήσουμε για τους τομείς από τους οποίους αντλούμε επιχειρηματολογία. Φτάνει όμως ρε γαμώτο? Τα ξέρετε τα παιδιά σήμερα, άμα δεν έχουν μπροστά τους χαρτί να παπαγαλίσουν, κολλάνε... ??? ???


Μπορείς να του δώσεις κ στοιχεία των θεμάτων φωτοτυπημένα.  :)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #456 στις: Απρίλιος 21, 2010, 03:02:41 μμ »
τι θέμα λέτε να πέσει φέτος;

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #457 στις: Απρίλιος 21, 2010, 03:27:02 μμ »
Για την Α΄ και Β΄ Λυκείου στο μάθημα της έκθεσης,  από τις εκδόσεις Ζήτη υπάρχουν 2 βοηθήματα χωριστά , ένα του Μπατζινά και ένα του Λούλου (ενδιαφέρομαι για τους συγκεκριμένους συγγραφείς). Για την Γ΄ λυκείου υπάρχουν πάλι 2 διαφορετικά ή ένα στο οποίο έχουν συνεργαστεί;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #458 στις: Απρίλιος 21, 2010, 04:26:36 μμ »

τι θέμα λέτε να πέσει φέτος;

Εγώ τα θέματα που έχω ακούσει είναι: φύση, προστασία καταναλωτή, εσωτερικός τουρισμός.

Επίσης (λιγότερο): βία (περσινό οεφε), ευρωπαϊκή ένωση (μας το καψε φέτος...), πρότυπα (βλ. τζούλια), μεσσιανισμός.
Α! και γλώσσα - παράδοση που είναι τα αγαπημένα τους.

Ξέρω ότι σπάνια βγαίνουν τα θέματα "σοσ",αλλά θα ήταν ενδιαφέρον να λέγατε και εσεις αν έχετε ακούσει/ αν πιστεύετε ότι θα πέσει κάτι.

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #459 στις: Απρίλιος 21, 2010, 07:58:22 μμ »
Δημοκρατίά-διαδικτυο(βλ.διαβούλευση),Τέχνη-μουσεία,σχολικές εκδρομές-εναλλακτικός τουρισμός.Ας μη γελιόμαστε,μπορεί να βάλουν οτιδήποτε,κυρίως εν μερει μόνο σχετικό με γ'λυκείου που θέλει και άποψη.(Αν είχαμε εξάλλου το "κληρονομικό χάρισμα" θα κάναμε άλλη δουλειά και θα τα 'χαμε οικονόμησει  ;D)Μια φορά, θυμάστε εκείνο το θέμα με τα αδέσποτα στη ΄β' λυκείου,ε' λοιπόν το είχαν "εμπνευστεί" από φυλλάδιο γνωστού δήμου της αττικής!Δυο μέρες πριν είχε πέσει στα χέρια μου και το διάβαζα...(αδιάφορα εννοείται  ;D)Αλλη μια φορά έβαλαν δοκίμιο από την" πρακτική φιλοσοφία"του Παπανούτσου και είχα διδάξει το αμέσως επόμενο!(Δε με θέλει που λένε...)Τέλος,μια μέρα που δίνανε ήταν μέρα βιοποικιλότητας και τότε τους είχα προετοιμάσει για φυσικό περιβάλλον που έπεσε όντως σχετικά όμως με καταναλωτισμό...Πάντως,συνήθως "πέφτουν" συνδυαστικά θέματα για να εξετάζεται και η κριτική ικανότητα(η ποια;)των μαθητών.
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #460 στις: Απρίλιος 21, 2010, 08:27:20 μμ »
παιδιά καλησπέρα!με έχουν προβληματίσει διάφορα θέματα που τους είπαν στο σχολείο όπως:
εάν είναι α΄ρθρο πρέπει λέει να γράψουν στο τέλος ο αρθρογράφος '' όνομα''   .... πρώτη φορα τακούω...
έπειτα ότι μπορούν να φύγουν μέχρι 20 λέξεις πάνω από τα όρια της περίληψης ερωτήσεων κλπ... κάθεται κανείς να μετράει λέξεις;;


Αν διδάσκεις το μάθημα είναι άξιο απορίας που ρωτάς τέτοια πράγματα. Το άρθρο ,όπως λέει το σχολικό βιβλίο στη σελ. 166 είναι συνήθως ενυπόγραφο, οπότε είναι καλό να μπαίνει μια "υπογραφή" του τύπου "ο αρθρογράφος" . Επίσης στο βιβλίο του καθηγητή της Β΄Λυκείου υπάρχουν σαφείς οφδηγίες για το δικαίωμα του μαθητή να υπερβεί κατά 20 περίπου λέξεις το κείμενο της περίληψης. Φυσικά και δε μετράει ο καθηγητής-βαθμολογητής τις λέξεις ,αλλά η εμπειρία του τον κάνει έυκολα σχετικά να καταλάβει αν ο μαθητής εχει υπερβει κατά πολύ το όριο. Με μια ματιά θα το καταλάβει αμέσως.

καλά ρε sun μη μας δείεις κιόλας .. ναι το διδάσκω το μάθημα και πολύ καλά μάλιστα.. απλώς μου φαίνεται ανόητο να κολλάω σε τέτοιες μπούρδες.....
ακους εκεί είναι απορίας άξιο... σιγά ρε ειδήμονα!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μετά από αυτή την απάντηση, είναι πράγματι απορίας άξιο...

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #461 στις: Απρίλιος 21, 2010, 10:36:47 μμ »
Κι εγώ πιστεύω ότι από εδώ και πέρα τα θέματα θα είναι πιο συνδυαστικά, π.χ. όπως το περσινό, για να μη μπορούν να παπαγαλίσουν ένα συγκεκριμένο σχεδιάγραμμα. Το ότι ο συντελεστής της έκθεσης μειώθηκε στο 40% δε σημαίνει ότι αυτές τις μονάδες θα τους τις χαρίσουν κιόλας...   Εγώ πάντως με τίποτα δε μπορώ να προβλέψω θέματα. Βέβαια, φέτος κάνω έκθεση μόνο στο ΕΠΑΛ, όπου θέματα όπως ο Μεσσιανισμός νομίζω ότι είναι αδύνατο να τεθούν. Θα προτιμούσα κι εγώ κάτι σε σχέση με τον καταναλωτισμό, τον τουρισμό ή τη βιοτεχνολογία.   

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.