*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 958786 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #462 στις: Απρίλιος 22, 2010, 01:28:44 πμ »

Δημοκρατίά-διαδικτυο(βλ.διαβούλευση),Τέχνη-μουσεία,σχολικές εκδρομές-εναλλακτικός τουρισμός.Ας μη γελιόμαστε,μπορεί να βάλουν οτιδήποτε,κυρίως εν μερει μόνο σχετικό με γ'λυκείου που θέλει και άποψη.(Αν είχαμε εξάλλου το "κληρονομικό χάρισμα" θα κάναμε άλλη δουλειά και θα τα 'χαμε οικονόμησει  ;D)Μια φορά, θυμάστε εκείνο το θέμα με τα αδέσποτα στη ΄β' λυκείου,ε' λοιπόν το είχαν "εμπνευστεί" από φυλλάδιο γνωστού δήμου της αττικής!Δυο μέρες πριν είχε πέσει στα χέρια μου και το διάβαζα...(αδιάφορα εννοείται  ;D)Αλλη μια φορά έβαλαν δοκίμιο από την" πρακτική φιλοσοφία"του Παπανούτσου και είχα διδάξει το αμέσως επόμενο!(Δε με θέλει που λένε...)Τέλος,μια μέρα που δίνανε ήταν μέρα βιοποικιλότητας και τότε τους είχα προετοιμάσει για φυσικό περιβάλλον που έπεσε όντως σχετικά όμως με καταναλωτισμό...Πάντως,συνήθως "πέφτουν" συνδυαστικά θέματα για να εξετάζεται και η κριτική ικανότητα(η ποια;)των μαθητών.

Για τέχνη άκουσα και εγώ... Όντως, το να ψάχνουμε τι θα βάλουν είναι σα να ψάχνουμε το τζόκερ (μια που ήταν και επίκαιρο  :) )

Κι εγώ πιστεύω ότι από εδώ και πέρα τα θέματα θα είναι πιο συνδυαστικά, π.χ. όπως το περσινό, για να μη μπορούν να παπαγαλίσουν ένα συγκεκριμένο σχεδιάγραμμα. Το ότι ο συντελεστής της έκθεσης μειώθηκε στο 40% δε σημαίνει ότι αυτές τις μονάδες θα τους τις χαρίσουν κιόλας...   Εγώ πάντως με τίποτα δε μπορώ να προβλέψω θέματα. Βέβαια, φέτος κάνω έκθεση μόνο στο ΕΠΑΛ, όπου θέματα όπως ο Μεσσιανισμός νομίζω ότι είναι αδύνατο να τεθούν. Θα προτιμούσα κι εγώ κάτι σε σχέση με τον καταναλωτισμό, τον τουρισμό ή τη βιοτεχνολογία.   

Σε ΕΠΑΛ λογικά θα βάλουν ένα βατό θέμα, όπως πέρσι. Πάντως, το 2008 στα γενικά είχε πέσει παράδοση, θέμα (απ΄τα λίγα στις πανελλαδικές) που το είχαν διδαχτει όλοι.... Η χαρά του παπαγάλου  :D. Τις περισσότερες χρονιές πάντως είναι συνδυαστικά. Φέτος;  ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:09:22 »

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #463 στις: Απρίλιος 23, 2010, 09:55:49 πμ »
παιδιά καλησπέρα!με έχουν προβληματίσει διάφορα θέματα που τους είπαν στο σχολείο όπως:
εάν είναι α΄ρθρο πρέπει λέει να γράψουν στο τέλος ο αρθρογράφος '' όνομα''   .... πρώτη φορα τακούω...
έπειτα ότι μπορούν να φύγουν μέχρι 20 λέξεις πάνω από τα όρια της περίληψης ερωτήσεων κλπ... κάθεται κανείς να μετράει λέξεις;;


πέρσι ήρθαν στα χέρια μου από κάποιον συνάδελφο οι οδηγίες ενός βαθμολογικού κέντρου. Στην περίληψη λοιπόν έλεγε ότι είναι ανεκτικοί αν ο μαθητής ξεπεράσει έως 10 λέξεις το όριο. Διαφορετικά αφαιρούν δύο μονάδες.Για πάρα πολλές λέξεις αφαιρούν περισσότερες μονάδες αλλά τώρα δε θυμάμαι πόσες. Νομίζω όμως ότι το όλο θέμα έχει να κάνει με το βαθμολογικό κέντρο. κάποια άλλα μπορούν ίσως να είναι πιο ελαστικά.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #464 στις: Απρίλιος 25, 2010, 03:14:05 πμ »
Όντως, έχει να κάνει με το βαθμολογικό κέντρο. Και μάλιστα στο ίδιο βαθμολογικό κέντρο κάθε χρονιά δεν αφαιρούν τον ίδιο αριθμό μονάδων. Δηλαδή τη μια χρονιά μπορεί να αφαιρούν 3 και την επόμενη 5 μονάδες.

Αποσυνδεδεμένος pierre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #465 στις: Απρίλιος 26, 2010, 06:11:13 μμ »
Θα ήθελα την άποψή σας για μία ερώτηση που συχνά τίθεται στα πλαίσια των πανελληνίων εξετάσεων.

Στην υποθετική ερώτηση:

Να σχηματίσετε μία πρόταση με το β' συνθετικό των παρακάτω λέξεων: (συνθετες λέξεις απο το δοθέν κείμενο)

Οι μαθητές πρέπει να γράψουν μία κύρια πρόταση (μία κύρια πρόταση = ένα ρήμα) ή μία περίοδο λόγου στην οποία να υπάρχουν κύριες και δευτερεύουσες προτάσεις, άρα και περισσότερα ρήματα;
"εύφρων πόνον ευ τελέσασιν" Αισχύλου Αγαμέμνων (στιχ. 806)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:09:22 »

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #466 στις: Απρίλιος 26, 2010, 06:16:57 μμ »

Νομίζω ότι τα τελευταία χρόνια στις πανελλαδικές, επειδή υπάρχει αυτό το ζήτημα, η διατύπωση είναι: να σχηματίσετε μια πρόταση ή μια περίοδο. Πάντως (για σιγουριά) εγώ τους λέω ότι αν ζητήσουν πρόταση και όχι περίοδο να έχουν μόνο ένα ρήμα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #467 στις: Απρίλιος 28, 2010, 11:01:04 μμ »
Ποια είναι ακριβώς η διαφορά ανάμεσα στο πολιτιστικός και πολιτισμικός; Ξέρει κανείς κάποιον συγκεκριμένο ορισμό και παραδείγματα;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #468 στις: Απρίλιος 28, 2010, 11:17:45 μμ »
Αναφέρονται και τα δύο στον πολιτισμό.Ομως χρησιμόποιούνται σε διαφορετικά γλωσσικά περιβάλλοντα.Π.χ.λέμε "πολιτισμικό σοκ" αλλά "πολιτιστικές εκδηλώσεις".
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #469 στις: Απρίλιος 29, 2010, 02:03:02 πμ »
σύμφωνα με το λεξικό του Μπαμπινιώτη, το επίθετο πολιτιστικός χρησιμοποιείται περισσότερο για τον πολιτισμό ως σύνολο δραστηριοτήτων, καθώς και για τη δήλωση του τεχνικού πολιτισμού, ενώ ο πολιτισμικός τείνει να δηλώσει περισσότερο την αφηρημένη πλευρά του πολιτισμού, καθώς και τον πολιτισμό ως πνευματική καλλιέργεια.
Έτσι  γίνεται λόγος για τα πολιτισμικά γνωρίσματα ενός έθνους και για την πολιτιστική του δράση, για το πολιτισμικό επίπεδο διαφόρων εκδηλώσεων και για την πολιτιστική αποτελεσματικότητα που μπορεί να έχουν.
πρόκειται ουσιαστικά για τη λεπτή διαφορά που χωρίζει τον πολιτισμό ως πνευματικό μέγεθος, ως αφηρημένη έννοια, από τον πολιτισμό ως σύνολο εκφάνσεων και δραστηριοτήτων που αποσκοπούν στο να ικανοποιήσουν πνευματικές ή καλλιτεχνικές αναζητήσεις, να προσφέρουν πολιτισμό ως πράξη.

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #470 στις: Απρίλιος 29, 2010, 10:42:43 πμ »
Πραγματικά,πολύ διαφωτιστικός ορισμός!Αυτός ο Μπαμπινιώτης έχει τον τρόπο του...
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #471 στις: Απρίλιος 29, 2010, 11:36:46 πμ »
όντως!!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #472 στις: Μάιος 15, 2010, 07:48:31 μμ »
Συνάδελφοι, αναφορικά με το θέμα Β2 της Έκθεσης που ρωτούσε τον τρόπο ανάπτυξης της παραγράφου,επειδή άκουσα διάφορες γνώμες συναδέλφων,θα ήθελα και τις δικές σας.Εγώ πιστεύω ότι είναι αιτιολόγηση.Κάποιος επίσης μου είπε,και το έχω μεγάλη απορία,πως μέσα σε μια παράγραφο μπορεί να υπάρχει και αιτιολόγηση και αίτιο-αποτέλεσμα ως τρόπος ανάπτυξης.Ισχύει κάτι τέτοιο;;

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #473 στις: Μάιος 15, 2010, 08:29:56 μμ »

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #474 στις: Μάιος 15, 2010, 08:35:17 μμ »
δες τo ποστ του daffyduck!
Πολλοί είναι αυτοί που επιμένουν στον ορισμό στη θεματική  πρόταση! και στις απαντήσεις πολλών φροντιστηριων δινεται ο ορισμός παράλληλα με την αιτιολόγηση!   εγώ δεν μπορώ να δεχτώ τον ορισμό, και μια φιλόλογος παραλίγο να με ξεμαλλιάσει ;D

Αποσυνδεδεμένος anantina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #475 στις: Μάιος 15, 2010, 09:24:51 μμ »
Συνάδελφοι, αναφορικά με το θέμα Β2 της Έκθεσης που ρωτούσε τον τρόπο ανάπτυξης της παραγράφου,επειδή άκουσα διάφορες γνώμες συναδέλφων,θα ήθελα και τις δικές σας.Εγώ πιστεύω ότι είναι αιτιολόγηση.Κάποιος επίσης μου είπε,και το έχω μεγάλη απορία,πως μέσα σε μια παράγραφο μπορεί να υπάρχει και αιτιολόγηση και αίτιο-αποτέλεσμα ως τρόπος ανάπτυξης.Ισχύει κάτι τέτοιο;;
Ισχύει. Δυστυχώς για τα παιδιά, αν δούμε προσεκτικά το κείμενο στην αρχή, ο τρόπος ανάπτυξης είναι όντως η αιτιολόγηση αλλά αν προσέξουμε την τελευταία περίοδο του κειμένου τότε βγαίνει και το αίτιο-αποτέλεσμα.Άρα είναι ο συνδυασμός δύο μεθόδων στην ανάπτυξη της παραγράφου.

δες τo ποστ του daffyduck!
Πολλοί είναι αυτοί που επιμένουν στον ορισμό στη θεματική  πρόταση! και στις απαντήσεις πολλών φροντιστηριων δινεται ο ορισμός παράλληλα με την αιτιολόγηση!   εγώ δεν μπορώ να δεχτώ τον ορισμό, και μια φιλόλογος παραλίγο να με ξεμαλλιάσει ;D
Συμφωνώ μαζί σου. Ορισμός δεν είναι με τίποτα γιατί στην ουσία δεν ορίζει την έννοια της παιδείας αυτή καθ' αυτή αλλά θέλει να μας δώσει την έννοια αντιθετικά με το τι ήταν η παιδεία και πως έχει εξελιχθεί σήμερα.
"Όσο ζω, ελπίζω!"

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.