*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 955090 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ellitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #3150 στις: Ιούνιος 14, 2021, 04:11:59 μμ »
Τα σημεία στίξης συνοδεύουν και τον κυριολεκτικό και το μεταφορικό λόγο. Άρα σημασία έχει τι έγραψε.

18 μονάδες για όλους, από τις επόμενες 37 οι 30 δίνονται πολύ εύκολα και  οι 6-7 χάνονται πολύ εύκολα. Στην έκθεση η βαθμολογία θα είναι συγκρατημένη. Το κλειδί εδώ είναι η σύνδεση των (αρκετών)  εφοδίων με τα κείμενα  η χρήση α΄ενικού και α΄πληθυντικού προσώπου, και το συγκεκριμένο περιεχόμενο των δράσεων.

Στο λογοτεχνικό τα πράγματα είναι σκούρα. Πρέπει να ερμηνευτεί η αντίφαση πληγή-τραγούδια, στίχοι, όνειρο και σε αυτό να στηριχτεί η προσωπική γνώμη. Σκόπιμα δύσκολο έως άπιαστο για να υπάρξει κλιμάκωση.
σ ευχαριστω πολυ!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:48:44 »

Αποσυνδεδεμένος Sagittarius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #3151 στις: Ιούνιος 14, 2021, 04:18:18 μμ »
Καταλαβα, τι εννοεις. Μια ερωτηση, στο σωστο λαθος ζητα και αιτιολογηση; Καποιες λυσεις φροντιστηριων δινουν, αλλες οχι και εχω μπερδευτει!


Στο Σωστό Λάθος δεν θέλει δικαιολόγηση

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #3152 στις: Ιούνιος 14, 2021, 04:50:56 μμ »
Το πρόβλημα στην παραγωγή λόγου, για μένα, είναι άλλο: αν και άρθρο, ζητά στο α) προσωπική οπτική γωνία, άρα χρήση α' ενικού προσώπου και στο β) αντίστοιχα α' πληθυντικό. Πολλοί μαθητές θα γράψουν σε γ΄ πρόσωπο.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #3153 στις: Ιούνιος 14, 2021, 06:19:46 μμ »
Ενα άρθρο γνώμης δεν χρειάζεται απαραίτητα να βρίσκεται σε α πρόσωπο για να δηλώσει ο συντάκτης τη γνώμη του.

Αξιότιμοι συνάδελφοι, πείτε μου ότι είχατε και εσείς παιδιά που σας είπαν ότι δεν είδαν το ποίημα ή δεν απάντησαν με βάση όλο το ποίημα αλλά μόνο με βάση τους τελευταίους 3 στίχους. Η μια ορκιζόταν ότι δεν υπήρχε στις φωτοτυπίες της (δεν παίζει), η άλλη λέει ότι δεν το περίμενε ότι έπρεπε να γυρίσει σελίδα για να δει το ποίημα και η τρίτη η καλύτερη είπε να αυτοσχεδιάσει πάνω στο γιατί κλαίνε τα παιδιά. Έχω χάσει τα λόγια μου. Ώρες ολόκληρες πάνω στη λογοτεχνία, απαντημένα κριτήρια ΙΕΠ, να υπογραμμίζουμε εκφωνήσεις και ακόμη να μην μπορούν να καταλάβουν. Εϊμαι αποκαρδιωμένη. (Ευτυχώς τα υπόλοιπα παιδιά λίγο πολύ το προσέγγισαν σωστά, αλλά είναι δυνατόν 3 άτομα να μην γύρισαν να δουν το ποίημα;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:48:44 »

Συνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #3154 στις: Ιούνιος 14, 2021, 07:33:59 μμ »

Στο Σωστό Λάθος δεν θέλει δικαιολόγηση
Ευχαριστω ναι το είδα στις απαντήσεις τις ΚΕΕ :)

Συνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #3155 στις: Ιούνιος 14, 2021, 07:36:25 μμ »
Ενα άρθρο γνώμης δεν χρειάζεται απαραίτητα να βρίσκεται σε α πρόσωπο για να δηλώσει ο συντάκτης τη γνώμη του.

Αξιότιμοι συνάδελφοι, πείτε μου ότι είχατε και εσείς παιδιά που σας είπαν ότι δεν είδαν το ποίημα ή δεν απάντησαν με βάση όλο το ποίημα αλλά μόνο με βάση τους τελευταίους 3 στίχους. Η μια ορκιζόταν ότι δεν υπήρχε στις φωτοτυπίες της (δεν παίζει), η άλλη λέει ότι δεν το περίμενε ότι έπρεπε να γυρίσει σελίδα για να δει το ποίημα και η τρίτη η καλύτερη είπε να αυτοσχεδιάσει πάνω στο γιατί κλαίνε τα παιδιά. Έχω χάσει τα λόγια μου. Ώρες ολόκληρες πάνω στη λογοτεχνία, απαντημένα κριτήρια ΙΕΠ, να υπογραμμίζουμε εκφωνήσεις και ακόμη να μην μπορούν να καταλάβουν. Εϊμαι αποκαρδιωμένη. (Ευτυχώς τα υπόλοιπα παιδιά λίγο πολύ το προσέγγισαν σωστά, αλλά είναι δυνατόν 3 άτομα να μην γύρισαν να δουν το ποίημα;)
Ευτυχώς δεν είχα τέτοια περίπτωση αλλά δε μου κάνει εντύπωση αυτό που γράφεις. Καταλαβαίνω το άγχος τους, πολλοί από το άγχος μπορεί να μη δουν καθόλου μια εκφώνηση ή να τη δουν λάθος αλλά όχι να μη γυρίσουν σελίδα. Τι να πω;

Αποσυνδεδεμένος super3kef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #3156 στις: Ιούνιος 14, 2021, 08:19:47 μμ »
Να ζεις , να αγαπάς και να μαθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #3157 στις: Ιούνιος 14, 2021, 09:52:08 μμ »
Εγώ θεωρώ ότι το ποίημα δυσκόλεψε τα παιδιά...
Με την ευκαιρία να ρωτήσω γιατί παιδί γνωστού μου έδινε σήμερα και δεν ξέρω τι οδηγίες έχουν δοθεί από την επιτροπή.
Πόσες μονάδες κόβονται αν ο τίτλος του άρθρου είναι άκυρος;
Έγραψε "Ο εφοδιασμός των νέων για το μέλλον"....

Παράθεση
(Ευτυχώς τα υπόλοιπα παιδιά λίγο πολύ το προσέγγισαν σωστά, αλλά είναι δυνατόν 3 άτομα να μην γύρισαν να δουν το ποίημα;)
Είναι δυνατόν, όταν βλέπουμε πόσα κενά έχουν παιδιά που φτάνουν στην Γ΄ Λυκείου και φυσικά δεν φταις εσύ.
Αφήνω ανοιχτό και το ενδεχόμενο να έλειπε μια σελίδα και το παιδί με το άγχος του να μην το κατάλαβε... Τι να πω.. Πάλι τα παιδιά θα πουν "γράψαμε" και πάλι οι βαθμολογητές θα τραβάνε τα μαλλιά τους...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2021, 09:56:06 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #3158 στις: Ιούνιος 14, 2021, 10:23:50 μμ »
Εγώ θεωρώ ότι το ποίημα δυσκόλεψε τα παιδιά...
Με την ευκαιρία να ρωτήσω γιατί παιδί γνωστού μου έδινε σήμερα και δεν ξέρω τι οδηγίες έχουν δοθεί από την επιτροπή.
Πόσες μονάδες κόβονται αν ο τίτλος του άρθρου είναι άκυρος;
Έγραψε "Ο εφοδιασμός των νέων για το μέλλον"....


Εξαρτάται από το αν θα πέσει σε γατόνι βαθμολογητή που δε θα διαγράψει  τον τίτλο αβλεπ(ε)ί αλλά θα ανοίξει τον Μπαμπινιώτη και θα διαβάσει:
παροχή υλικών ή πνευματικών εφοδίων
 και παράδειγμα: ο εφοδιασμός των νέων με προσόντα και γνώσεις!
άμα πέσει σε σκιτζή ...

Αποσυνδεδεμένος Korina92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #3159 στις: Ιούνιος 14, 2021, 10:50:46 μμ »
Προσωπικά θεωρώ πως ένας μαθητής κατάλληλα προετοιμασμένος (και όταν μιλάω για κατάλληλα προετοιμασμένους αναφέρομαι σε παιδιά που δε θυμήθηκαν να γράψουν έκθεση στη γ λυκείου) είχε την ευκαιρία να γράψει αν μη τι άλλο πολύ καλά. Το ποίημα δεν το βρήκα δύσκολο. Ίσως το μοναδικό ζήτημα που με προβληματίζει, είναι ο συνδυασμός άρθρου και προσωπικής άποψη, αν και είναι κάτι που είδαμε και την προηγούμενη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #3160 στις: Ιούνιος 14, 2021, 11:34:47 μμ »
https://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CE%B5%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82&dq=

Εγώ βρήκα αυτό και γι' αυτό έχω ανησυχήσει....Σε αυτό το λεξικό που είναι του Τριανταφυλλίδη on line, η λέξη δεν αναφέρεται σε πνευματικά εφόδια.... Και κανείς δεν θα ανοίξει λεξικό, είναι σχεδόν σίγουρο αυτό.
Ευτυχώς και το Χρηστικό λεξικό της Ακαδημίας Αθηνών αναφέρει την μεταφορική χρήση της λέξης "εφοδιασμός".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2021, 11:39:02 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #3161 στις: Ιούνιος 14, 2021, 11:43:39 μμ »

Ούτε εγώ θεωρώ το ποίημα δύσκολο, έτσι κι αλλιώς Γκάτσο πρέπει να έχουν διδαχθεί τα παιδιά, αλλά μόνο "τον Γιάννη τον φονιά".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2021, 11:53:32 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #3162 στις: Ιούνιος 14, 2021, 11:44:35 μμ »
Εμ βέβαια, κοτζάμ φιλόλογος να ανοίγει λεξικό...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #3163 στις: Ιούνιος 14, 2021, 11:54:43 μμ »
eran, αν δεις τις πιεστικές συνθήκες υπό τις οποίες γίνεται η διόρθωση, μάλλον θα πειστείς ότι δεν είναι εύκολο ή εφικτό να έχεις μαζί σου λεξικό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 313
Σύνολο: 323

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.