*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 959033 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evbak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1778 στις: Μάιος 18, 2013, 12:02:53 μμ »
Καποιοι μαλιστα καθηγητες δινουν την εξης οδηγία στους μαθητές τους:αν ζητείται αναπτυξη περεχομενου και το δοθεν αποσπασμα είναι μικρό σε εκταση ,να γραφεται αυτούσιο ως θ.π. ή κατακλείδα,ενω αν είναι μεγαλυτερο,τοτε μονο να το αλλαζουν...αλλά και παλι αυτό παρακινδυνευμένο μου ακουγεται!Εσυ τι λες;;;

Συνήθως αυτή είναι και η λογική των βαθμολογικών κέντρων. Στα μεγάλα αποσπάσματα να αλλάζει οπωσδήποτε, στα μικρά εξαρτάται πάντα από το συντονιστή. Οι οδηγίες που δίνω στους μαθητές μου είναι να το επαναδιατυπώνουν σε κάθε περίπτωση, έστω και μικρές αλλαγές. Για να είμαστε σίγουροι. Δεν θέλω να ανοίξω το θέμα κατακλείδα γιατί πρέπει να κάνω και δουλειές. Άλλη ιστορία αυτό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:56:23 »

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1779 στις: Μάιος 18, 2013, 12:07:24 μμ »
Καλημερα κ απο μενα! Μια μαθητρια συμπεριελαβε στις επιπτωσεις  απο την ελλειψη σεβασμου του ανθρωπου ΠΡΟΣ το περιβαλλον και τα θεματα υγειας . Νομιζω πως βγηκε εκτος θεματος καθως το θεμα ζηταει επιπτωσεις μονο προς το περιβαλλον κ οχι κ προς τον ανθρωπο, ετσι δεν ειναι?

Φυσικά και δεν είναι εκτός θέματος!Το ζητούμενο ήταν οι επιπτώαεις γενικά από την έλλειψη σεβασμού προς το φυσικό περιβάλλον, όχι οι επιπτώσεις στο φυσικό περιβάλλον.Διάβασε πιο προσεκτικά το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kiki14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1780 στις: Μάιος 18, 2013, 12:12:26 μμ »
evbak σευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!καλές δουλειές!!! :D

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1781 στις: Μάιος 18, 2013, 06:31:06 μμ »
Καλημερα κ απο μενα! Μια μαθητρια συμπεριελαβε στις επιπτωσεις  απο την ελλειψη σεβασμου του ανθρωπου ΠΡΟΣ το περιβαλλον και τα θεματα υγειας . Νομιζω πως βγηκε εκτος θεματος καθως το θεμα ζηταει επιπτωσεις μονο προς το περιβαλλον κ οχι κ προς τον ανθρωπο, ετσι δεν ειναι?

Kαλησπέρα! Νομίζω ότι η διατύπωση του ερωτήματος δεν περιορίζει τις επιπτώσεις... οπότε ναι, κατ' εμέ, θα μπορούσαν να είναι κ τα θέματα υγείας επιπτώσεις της ασέβειας προς το περιβάλλον. Τι λέτε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:56:23 »

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1782 στις: Μάιος 18, 2013, 06:55:27 μμ »
Ναι, κι εγώ πιστεύω ότι η μαθήτρια δεν είναι εκτός θέματος.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος marikaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χάος
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1783 στις: Μάιος 19, 2013, 12:29:14 πμ »
Γεια σας συνάδερφοι.Συγγνώμη που επανέρχομαι στην ίδια ερώτηση.Στο δεύτερο μέρος έπεπε να δώσουν τρόπους αντιμετώπισης μόνο από το άτομο ή μέσα από τους φορείς;;;

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1784 στις: Μάιος 19, 2013, 12:40:26 πμ »
Γεια σας συνάδερφοι.Συγγνώμη που επανέρχομαι στην ίδια ερώτηση.Στο δεύτερο μέρος έπεπε να δώσουν τρόπους αντιμετώπισης μόνο από το άτομο ή μέσα από τους φορείς;;;

άτομο κ φορείς

Αποσυνδεδεμένος marikaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χάος
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1785 στις: Μάιος 19, 2013, 12:45:23 πμ »
νομίζω bania ότι θα έχουμε μεγάλη απόκλιση στους δύο βαθμολογητες γι αυτο το λόγο.Θα εξαρτηθεί και από τη διατύπωση των παιδιών.Για μένα είναι ξεκάθαρο πώς πρέπει να δοθούν αρχικά τα μέτρα που μπορεί να λάβει το άτομο (χρηση εναλλακτικών μορφών ενέργειας, συμμετοχή σε εθελοντικές οργανώσεις, σεβασμός κλπ) και έπειτα μία αναφορά ότι με τη στήριξη των φορέων αγωγής θα μπορέσει να υλοπιήσει το σκοπό αυτό.Νομίζω ότι η γνωστη απάντηση οικογένεια, σχολείο, μμε δεν έχει σχέση με την εκφώνηση.Αν μπορεί και κάποιος βαθμολογητής να μας δώσει τα φώτα του.

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1786 στις: Μάιος 19, 2013, 04:05:23 πμ »
...θα μπορούσε στην εκφώνηση να τεθεί η λέξη "πολίτης-ες" ή "άτομο", τέθηκε όμως η λέξη "άνθρωπος" που συμπεριλαμβάνει κάθε ανθρώπινη δραστηριότητα, συλλογική και -προφανώς- ατομική...ή πιο απλά: να  τη χρησιμοποιήσω εγώ την εναλλακτική ενέργεια αλλά πού να τη βρω αν δεν υπάρχουν οι -κρατικές- υποδομές- της;;;;;;;;;;;;;;;
...να συμμετέχω εγώ-το άτομο- στις οικολογικές οργανώσεις,αλλά πώς, αν δε γνωρίζω την ύπαρξη, τη φιλοσοφία και τις δράσεις τους;;;;;;;;;;;;;;;;;..........να στοχαστώ εγώ για το περιβάλλον αλλά πώς, αν δεν πέσει στο χέρι μου κανένα βιβλίο ή κανένα άρθρο;;;;;;;;;;;;;;;; αρκεί να πάρω το ποδήλατο και να περιφέρομαι ως οικολόγος στους δρόμους του αστικού κέντρου που ζω....που είναι και της μόδας;;;;;;;;;;;;
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος marikaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χάος
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1787 στις: Μάιος 19, 2013, 08:05:23 πμ »
Νομίζω ότι ο άνθρωπος δεν είναι μια τόσο γενική έννοια όσο υποστηρίζεις στο συγκεκριμένο ζητούμενο.Δεν υποστηρίζω να μην γίνει αναορά στους φορείς αλλά με τη σωστή διατύπωση. Δες εδώ:http://www.oefe.gr/default.aspx
και πολλοί υποστηρίζουν αυτή τη δομή απάντησης.

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1788 στις: Μάιος 19, 2013, 08:43:50 πμ »
 Στο β' ερώτημα της έκθεσης θεωρώ ότι η διατύπωση ήταν τόσο γενική που θα δεχτούν (ή θα έπρεπε) κάθε απάντηση καλά τεκμηριωμένη.. Οπότε και άτομο και φορείς ή μόνο άτομο ή μόνο φορείς. Σίγουρα ο συνδυασμός τους (1 + 1 παράγραφος) θα είναι η καλύτερη απάντηση, αλλά δεν ήταν ότι το ζητούσε κιόλας...


Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1789 στις: Μάιος 19, 2013, 08:52:18 πμ »
Στο β' ερώτημα της έκθεσης θεωρώ ότι η διατύπωση ήταν τόσο γενική που θα δεχτούν (ή θα έπρεπε) κάθε απάντηση καλά τεκμηριωμένη.. Οπότε και άτομο και φορείς ή μόνο άτομο ή μόνο φορείς. Σίγουρα ο συνδυασμός τους (1 + 1 παράγραφος) θα είναι η καλύτερη απάντηση, αλλά δεν ήταν ότι το ζητούσε κιόλας...

Συμφωνώ, η διατύπωση τελικά δεν ήταν ξεκάθαρη ούτε στο α ούτε στο β ζητούμενο. Θα πρέπει να γίνουν δεκτές όλες οι απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος marikaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χάος
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1790 στις: Μάιος 19, 2013, 10:08:40 πμ »
Συνάδελφοι μακάρι γιατί οι μισοί μαθητές έχουν εστιάσει στο άτομο και οι άλλοι στους φορείς...

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1791 στις: Μάιος 19, 2013, 10:36:25 πμ »
Εγώ που είμαι στο βαθμολογικό και κάναμε χθες την ενημέρωση συμφωνήσαμε χθες ότι και τα δύο είναι σωστα. Οποιαδήποτε τεκμηριωμένη απάντηση είναι σωστή!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.