*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 958764 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2394 στις: Μάιος 16, 2016, 02:24:52 μμ »
Τότε κόμικς την άλλη φορά....τι χαζά θέματα...υπήρχαν πιο ποιοτικά.
Μην τα γελάς τα κόμικς Ιωάννα μου.Αν έπεφτε ποτέ δεν ξέρω κατά πόσο οι καθηγητές που κάνουν έκθεση θα μπορούσαν να απαντήσουν.Ενα από τα πιο δύσκολα θέματα που είχε πέσει ποτέ κατά τη γνώμη μου ήταν το"γέλιο".Κάτι καταναλωτισμοί και κάτι παραδόσεις είναι πολύ πιο εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:39:27 »

Αποσυνδεδεμένος dimitra26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2395 στις: Μάιος 16, 2016, 02:27:56 μμ »
Θεωρώ ότι για να είναι ολοκληρωμένη μια απάντηση θα πρέπει να περιέχει και θετικά και αρνητικά χαρακτηριστικά. Ιδιαίτερα στο συγκεκριμένο θέμα που έτσι κι αλλιώς ο ρόλος των μέσων κοινωνικής δικτύωσεις έχει πού σημαντικά θετικά και αρνητικά αποτελέσματα στις ανθρώπινες σχέσεις.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2396 στις: Μάιος 16, 2016, 03:11:16 μμ »
Μην τα γελάς τα κόμικς Ιωάννα μου.Αν έπεφτε ποτέ δεν ξέρω κατά πόσο οι καθηγητές που κάνουν έκθεση θα μπορούσαν να απαντήσουν.Ενα από τα πιο δύσκολα θέματα που είχε πέσει ποτέ κατά τη γνώμη μου ήταν το"γέλιο".Κάτι καταναλωτισμοί και κάτι παραδόσεις είναι πολύ πιο εύκολα.

εχω μια λίστα με τα 10 πιο πιθανα θέματα. Το φετινό το ειχα βαλει ως 4ο. Μεσα σε αυτά εχω συμπεριλάβει και ενα θέμα σχετικά με τα κομικς.
Τα περισσοτερα θέματα τα αντλώ απο το βιβλίο "ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ" - ένα παλιό σχολικό εγχειρίδιο.
σε αυτό περιλαμβάνει και το φετινό (με κάποιες τροποποιήσεις)   
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος zeta84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2397 στις: Μάιος 16, 2016, 03:14:58 μμ »
Καλησπέρα, παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με το Β2β: Στις περισσότερες λύσεις, τα φροντιστήρια λένε πως το "όταν" δηλώνει χρόνο. Όμως, έτσι όπως είναι δοσμένη η πρόταση, δε δηλώνει όρο/προϋπόθεση;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:39:27 »

Φαίη

  • Επισκέπτης
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2398 στις: Μάιος 16, 2016, 03:16:54 μμ »
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το Β1-γ.
"Η φιλία δεν αποκλείει την προσδοκία οποιασδήποτε υλικής ανταμοιβής και ευχαρίστησης. "

όλα τα φροντιστἠρια το έχουν χαρακτηρίσει σωστό, γιατί αυτή είναι η προφανής και "εύκολη" απάντηση.
Προφανώς βασίζουν την απάντησή τους στους ορισμούς του Αριστοτέλη, στην τρίτη παράγραφο.
[... αλλά επειδή κάτι άλλο περιμένουμε απ’ αυτόν και αυτός από εμάς, ένα κέρδος (υλικό ή ηθικό) ή μιαν απόλαυση (την τέρψη της ευχάριστης συναναστροφής). ]

Ωστόσο, θα μπορούσαμε να βασίσουμε την απάντησή μας στο εξής χωρίο της 4ης παραγράφου:
[ Τον κάνω συντροφιά, τον τιμώ, τον αγαπώ, με κάνει συντροφιά, με τιμά, με αγαπά, όχι επειδή περιμένω απ’ αυτόν ή εκείνος περιμένει από μένα ωφέλεια (με όλο που βέβαια και μπορώ και θα τον ωφελήσω, όπως και εκείνος επίσης, και μπορεί και θα με ωφελήσει), ούτε επειδή μου είναι ευχάριστος και του είμαι ευχάριστος (με όλο που πραγματικά αισθανόμαστε ευχαρίστηση ο ένας κοντά στον άλλο)...]

Στο χωρίο αυτό γίνεται λόγος για την ουσιαστική φιλία, αυτή που πραγματικά μπορούμε να ονομάσουμε φιλία και ὀχι "φιλία". Εδώ λοιπόν δηλώνεται ρητά πως δεν περιμένουμε κάτι, δηλάδή δεν προσδοκούμε, αυτό βέβαια δε σημαίνει πως επειδή δεν περιμένουμε αντάλλαγμα δε θα μας δοθεί κιόλας "με όλο που βέβαια και μπορώ και θα τον ωφελήσω, όπως και εκείνος επίσης, και ..."


Ποια είναι η γνώμη σας;;
Ελπίζω να μπορείτε να παρακολουθήσετε τη σκέψη μου, περιμένω απόψεις... :)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2399 στις: Μάιος 16, 2016, 03:20:50 μμ »
 Σήμερα είδα το θέμα από πρώτο χέρι ως επιτηρητής. Ενδιαφέρον θέμα, μας αφορά όλους, αλλά και δύσκολο ως προς την σωστή του ανάπτυξη για να πάρει ο υποψήφιος καλό βαθμό!
  

Φαίη

  • Επισκέπτης
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2400 στις: Μάιος 16, 2016, 03:21:11 μμ »
Καλησπέρα, παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με το Β2β: Στις περισσότερες λύσεις, τα φροντιστήρια λένε πως το "όταν" δηλώνει χρόνο. Όμως, έτσι όπως είναι δοσμένη η πρόταση, δε δηλώνει όρο/προϋπόθεση;;;

Νομίζω είναι δεκτή και η προϋπόθεση.
Χρόνος και προϋπόθεση πιο ολοκληρωμένη απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2401 στις: Μάιος 16, 2016, 04:14:00 μμ »
Συνάδελφοι, θα μπορούσα να χαρακτηρίσω το εν λόγω θέμα από τα πιο εύκολα των τελευταίων ετών. Με βάση τις οδηγίες που δόθηκαν στους καθηγητές, το "όταν" δηλώνει προϋπόθεση και όχι χρόνο. Όσο για το Β1 οι σωστές απαντήσεις είναι Λ-Σ-Σ-Σ-Λ.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2402 στις: Μάιος 16, 2016, 05:16:18 μμ »
Το θέμα, έτσι όπως το είδα, είναι ένα ευκολότερο του αναμενομένου, που μπορεί να μη συμπεριλαμβανόταν στα επίφοβα για φέτος, αλλά ένας σχετικά καλά προετοιμασμένος μαθητής, θεωρώ πως έγραφε άνετα, καθώς ο θεσμός της φιλίας, η ανάγκη για σταθερούς και έμπιστους φίλους σήμερα και η βοήθεια που προσφέρουν τα social media στη δημιουργία φιλικών δεσμών μέσω της ανταλλαγής απόψεων, ιδεών κ.λ.π. είναι θέματα για τα οποία όλοι έχουν γνώμη και μπορούν εύκολα να απαντήσουν στα ζητούμενα, με ικανοποιητικό τρόπο και χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2403 στις: Μάιος 16, 2016, 05:19:22 μμ »
Νομίζω είναι δεκτή και η προϋπόθεση.
Χρόνος και προϋπόθεση πιο ολοκληρωμένη απάντηση.

To ὀταν είναι σύνδεσμος χρονικοϋποθετικός. Ἀρα η ολόσωστη απάντηση ήταν να έγραφε κάποιος " εκφράζει χρόνο/προϋπόθεση"
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2404 στις: Μάιος 16, 2016, 05:23:00 μμ »
Συνάδελφοι, θα μπορούσα να χαρακτηρίσω το εν λόγω θέμα από τα πιο εύκολα των τελευταίων ετών. Με βάση τις οδηγίες που δόθηκαν στους καθηγητές, το "όταν" δηλώνει προϋπόθεση και όχι χρόνο. Όσο για το Β1 οι σωστές απαντήσεις είναι Λ-Σ-Σ-Σ-Λ.

Έχεις τις οδηγίες διόρθωσης; Μπορείς να μας πεις αν υπάρχει κατι σχετικο με τη βαθμολογία της έκθεσης; Ένας καλός μαθητής, έγραψε μόνο για τα θετικά των ΜΜΔικτύωσης και ανησυχεί για το πόσο θα του κόψουν!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2405 στις: Μάιος 16, 2016, 05:57:01 μμ »
Τις οδηγίες μου τις ανέφερε συνάδερφος που σήμερα εξέταζε μαθητές προφορικά. Για την περίληψη και την έκθεση δεν δόθηκαν οδηγίες σήμερα. Πάντως, και αυτός μου ανέφερε ότι οι διορθωτές προβληματίστηκαν για το αν θα δεχτούν μόνο τα θετικά ή μόνο τα αρνητικά των ΜΜΕ. Απορώ γιατί ο μαθητής έγραψε μόνο τα θετικά, αφού θα ήταν καλυμμένος αν έγραφε και θετικά και αρνητικά. Τελικά νομίζω ότι ο βαθμός του παιδιού θα εξαρτηθεί από το σε ποιους βαθμολογητές θα "πέσει" το γραπτό του.

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2406 στις: Μάιος 16, 2016, 06:02:04 μμ »
Έχεις τις οδηγίες διόρθωσης; Μπορείς να μας πεις αν υπάρχει κατι σχετικο με τη βαθμολογία της έκθεσης; Ένας καλός μαθητής, έγραψε μόνο για τα θετικά των ΜΜΔικτύωσης και ανησυχεί για το πόσο θα του κόψουν!

Τα δύο ερωτηματα βαθμολογούνται με 10 μον. έκαστο για το περιεχόμενο. Άρα ακόμη κι αν κάποιος "κοψει", -κακώς θεωρώ, γιατί η άποψη κάποιων μπορεί να είναι πως υπερισχύουν τα θετικά -  μπορεί να "κόψει" 5 μονάδες 

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2407 στις: Μάιος 16, 2016, 06:05:24 μμ »
Μην τα γελάς τα κόμικς Ιωάννα μου.Αν έπεφτε ποτέ δεν ξέρω κατά πόσο οι καθηγητές που κάνουν έκθεση θα μπορούσαν να απαντήσουν.Ενα από τα πιο δύσκολα θέματα που είχε πέσει ποτέ κατά τη γνώμη μου ήταν το"γέλιο".Κάτι καταναλωτισμοί και κάτι παραδόσεις είναι πολύ πιο εύκολα.
Τα έχω διδάξει στη β λυκείου. Ευτυχώς έχω τη συνήθεια να εξαντλώ κάθε διδακτική ενότητα. Είμαι της λεπτομέρειας.Δεν αγαπώ όμως τέτοια θέματα. Αγάπη,γέλιο,κινητή τηλεφωνία,αμεα, τροχαία και κ.τ.λ....Τα θεωρώ λίγο....χαζά....αλλά αφού έχετε δίκιο....θα τα δίνω έμφαση....και MARKOS τα δέκα πιο πιθανά; Σιγά μην τα πεις :P
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2016, 06:07:43 μμ από Ιωάννα2016 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 305
Σύνολο: 308

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.