*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 958897 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efi1789

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2436 στις: Μάιος 18, 2016, 09:38:56 πμ »
Συμφωνα με τις απαντήσεις του υπουργείου για τους μαθητές που εξετάζονται προφορικά ,το οταν δηλώνει( προ)υπόθεση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:38:57 »

Αποσυνδεδεμένος elli2702

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2437 στις: Μάιος 18, 2016, 09:43:54 πμ »
καλημερα erietta μπορεις να με βοηθησεις σε κατι? μια μαθητρια μ εγραψε στο β ζητουμενο διαδικτυο(θετικα) και τηλεοραση(θετικα).ποσα μορια θα χασει?σ ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2438 στις: Μάιος 18, 2016, 09:50:48 πμ »
elli, ιδανική απάντηση είναι το "Ναι μεν, αλλά", δηλαδή έπρεπε οι μαθητές να αναφέρουν και θετικά αλλά και αρνητικά. Κακώς έγραψε μόνο θετικά. Αλλά η τηλεόραση ποια σχέση έχει με το ζητούμενο; Αν ανέφερε μόνο θετικά και μάλιστα την τηλεόραση θα αφαιρεθούν μονάδες από το περιεχόμενο. Δυστυχώς, είναι και πάλι θέμα βαθμολογητή το πόσες μονάδες θα κόψει.

Αποσυνδεδεμένος efi1789

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2439 στις: Μάιος 18, 2016, 10:02:16 πμ »
erietta γνωρίζεις αν για το άλλωστε γίνεται δεκτή ΜΟΝΟ η προσθηκη;Αν εχουν βάλει έμφαση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:38:57 »

Αποσυνδεδεμένος elli2702

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2440 στις: Μάιος 18, 2016, 12:03:00 μμ »
elli, ιδανική απάντηση είναι το "Ναι μεν, αλλά", δηλαδή έπρεπε οι μαθητές να αναφέρουν και θετικά αλλά και αρνητικά. Κακώς έγραψε μόνο θετικά. Αλλά η τηλεόραση ποια σχέση έχει με το ζητούμενο; Αν ανέφερε μόνο θετικά και μάλιστα την τηλεόραση θα αφαιρεθούν μονάδες από το περιεχόμενο. Δυστυχώς, είναι και πάλι θέμα βαθμολογητή το πόσες μονάδες θα κόψει.

σ ευχαριστω πολυ erietta τα ιδια της ειπα και εγω απλα με ρωταει συνεχως  ποσες μοναδες θα χασει.αν μπορεις να με κατατοπισεις(περιπου)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2441 στις: Μάιος 18, 2016, 12:10:42 μμ »
efi, στις γραπτές οδηγίες το άλλωστε δήλωνε μόνο προσθήκη. Ωστόσο, ειπώθηκε να γίνεται δεκτή και η έμφαση (και η επβεβαίωση).

elli, δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω, γιατί είναι θέμα βαθμολογικού κέντρου και βαθμολογητών στους οποίους θα πάει το γραπτό. Χοντρικά, κάθε ερώτημα πιάνει 10 μονάδες (10+10=20 βαθμούς στο περιεχόμενο). Πάντως, αυτό με την τηλεόραση μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί εκτός θέματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2016, 12:13:06 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος Ο άνθρωπος του κάβου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2442 στις: Μάιος 18, 2016, 12:12:23 μμ »
Καλημέρα σας! Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια εγχειρίδια για την έκθεση της τρίτης λυκείου; Θα αναλάβω πρώτη φορά γ' λυκείου. Μέχρι τώρα έχω διδάξει σε α' και β' λυκείου. Ήδη έχω προμηθευτεί τα εξής βοηθήματα: Τεχνικές έκφρασης (Πετροπούλου, εκδόσεις Ζήτη), Έκφραση-Έκθεση 214 κριτήρια αξιολόγησης (εκδόσεις Χατζηθωμά), Έκφραση-Έκθεση (Α. & Σ. Μητσέλος, εκδόσεις Ελληνοεκδοτική) καθώς και το τρίτομο έργο κοινός νους. Έχετε κάποιες άλλες προτάσεις; Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2443 στις: Μάιος 18, 2016, 12:18:31 μμ »
Από τα παραπάνω έχω του Μητσέλου και είναι πολύ καλό. Θα σου έλεγα σίγουρα και την σειρά "Πειστικός λόγος" του Κούτρα, ειδικά τον α' τόμο με την Θεωρία. Πάντως, μην χαθείς σε πολλά βιβλία. Εστίασε σε δυο-τρία το πολύ που σου ταιριάζουν. Εγώ έχω γεμίσει τουλάχιστον ένα ράφι βιβλιοθήκης, αλλά συμβουλεύομαι ελάχιστα, όπως αυτά που προανέφερα. Δες τι γράφει και ο Μάρκος. Απαραίτητη προϋπόθεση: τύπωσε όλα τα παλαιότερα θέματα εξετάσεων και τα επαναληπτικά, και επαλ και ομογενών και δόυλεψέ τα. Σίγουρα όλα του ΓΕΛ και τα επαναληπτικά. Έτσι θα πιάσεις όλα τα είδη θεμάτων.

Αποσυνδεδεμένος Ο άνθρωπος του κάβου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2444 στις: Μάιος 18, 2016, 12:25:16 μμ »
Από τα παραπάνω έχω του Μητσέλου και είναι πολύ καλό. Θα σου έλεγα σίγουρα και την σειρά "Πειστικός λόγος" του Κούτρα, ειδικά τον α' τόμο με την Θεωρία. Πάντως, μην χαθείς σε πολλά βιβλία. Εστίασε σε δυο-τρία το πολύ που σου ταιριάζουν. Εγώ έχω γεμίσει τουλάχιστον ένα ράφι βιβλιοθήκης, αλλά συμβουλεύομαι ελάχιστα, όπως αυτά που προανέφερα. Δες τι γράφει και ο Μάρκος. Απαραίτητη προϋπόθεση: τύπωσε όλα τα παλαιότερα θέματα εξετάσεων και τα επαναληπτικά, και επαλ και ομογενών και δόυλεψέ τα. Σίγουρα όλα του ΓΕΛ και τα επαναληπτικά. Έτσι θα πιάσεις όλα τα είδη θεμάτων.
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος efi1789

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2445 στις: Μάιος 18, 2016, 12:26:34 μμ »
Ευχαριστώ Πολυ erietta.Συμφωνώ και εγώ για τα βοηθήματα του Μητσελου Κ ΘΕΛΩ να επισημάνω πως Σ αυτο της Α Λυκείου υπήρχε Κ ως θεμα η κοινωνική δικτυωση

Αποσυνδεδεμένος elli2702

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2446 στις: Μάιος 18, 2016, 01:53:50 μμ »
elli, δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω, γιατί είναι θέμα βαθμολογικού κέντρου και βαθμολογητών στους οποίους θα πάει το γραπτό. Χοντρικά, κάθε ερώτημα πιάνει 10 μονάδες (10+10=20 βαθμούς στο περιεχόμενο). Πάντως, αυτό με την τηλεόραση μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί εκτός θέματος.
[/quote]
 σ ευχαριστω πολυ!!!

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2447 στις: Μάιος 18, 2016, 10:36:39 μμ »
Βατα και κατανοητα τα ερωτήματα. Η φιλία διαχρονικό θέμα, αλλά μη αναμενόμενο. Βέβαια, οι ανθρώπινες σχέσεις (φιλία,ενδιαφερον για τον συνανθρωπο,αποξενωση) αναλυονται σε ολη τη διαρκεια της προετοιμασιας,όπως και ο ρόλος του διαδικτύου στη ζωή των ανθρώπων. Καλή τύχη σε όσους δίνουν 😊!!
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Vasilis11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου 2016
« Απάντηση #2448 στις: Μάιος 19, 2016, 09:29:01 πμ »
Ηθελα να ρωτήσω σχετικά με την έκθεση. Επειδή δεν μου έφτασε ο χρόνος αναφέρθηκα μόνο στις θετικές επιδρασεις που μπορει να έχει το διαδίκτυο στην δημιουργία φίλων με την ανάλυση, ωστόσο, να μην είναι τοσο βαθειά(ενδεχομένως επιφανειακή) αν και τεκμηριωμένη.
 Αναφερθηκα γενικότερα στο διαδίκτυο και το συνέδεσα με την απαραίτητη ομοιότητα ανάμεσα στους φίλους(ηλεκτονικα παιχνίδια) καθώσ και οτι ως συνεχής πηγή πληροφοριών φαίρνει των μαθητη/νεο σε ουσιαστική επαφή με την γνώση(ανευριτική μεθοδος),εξασφαλίζοντας την αυτογνωσία του η οποία και ειναι απαραιτητη στα πλαίσια τη φιλίας.Επιπλέον αναίφερα οτι συμβάλλει στην επικοινωνία με την ηλεκτρονική αλληλογραφία καθως και την διασύνδεση σχολείων.   Βέβαια, στον επίλογο ανέφερα οτι στο διαδίκτυο εγκυμωνούν κινδυνοι χώρις εξονυχιστική ανάλυση αλλά με απλή αναφορά αφήνοντας το λίγο στον αέρα.Το α ζητούμενο το ανέπτυξα αρκετα καλα.Πιστευετε οτι οι απώλειες μπορεί να ειναι σημαντικές;Που θα μπορούσε να κυμαίνεται η βαθμολογία;
Κατα τα άλλα πιστεύω οτι η δομή και η εκφραση είναι ικανοποιητική ενώ και στις ασκήσεις τα πηγα παρα πολύ καλά.

Θα εκτιμούσα πολύ αν μου απαντούσατε.   Ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έκθεση Γ' Λυκείου 2016
« Απάντηση #2449 στις: Μάιος 19, 2016, 11:14:14 πμ »


Θα εκτιμούσα πολύ αν μου απαντούσατε
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2016, 12:05:39 μμ από Vasilis11 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.