*

Αποστολέας Θέμα: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών  (Αναγνώστηκε 13291 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« στις: Ιούνιος 05, 2009, 03:40:36 πμ »
Είμαι νηπιαγωγός και παραδίδω μαθήματα γαλλικών (έχω όλα τα πτυχία των γαλλικών που απαιτούνται για να πάρει κανείς επάρκεια διδασκαλίας), κάνω ήδη ιδιαίτερα, έχω δουλέψει και σε φροντιστήριο παλαιότερα. Τιμές πολύ λογικές ξεκινώντας από 15 ευρώ/ώρα. Περιοχές παγκράτι, βύρωνας, υμηττός, καισαριανή, ηλιούπολη, νέος κόσμος. Αν ενδιαφέρεστε εσείς ή κάποιος γνωστός ή αν δεν μπορείτε να αναλάβετε κάποιον μαθητή σας παρακαλώ να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επίσης θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή από τους πιο "έμπειρους" ώστε να δικτυωθώ όσο καλύτερα γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:32:23 »

Αποσυνδεδεμένος Eleni_volos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λογιστικη & Χρηματοοικονομικη
    • Προφίλ
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 06, 2009, 09:16:10 πμ »
καλη επιτυχια σε οτι κανεις ....!....
Οικονομολογος σε ανεργια

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 07, 2009, 07:49:39 μμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ!

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 12, 2009, 01:06:48 πμ »
Μια ερώτηση προς καθηγητές γαλλικών: αν κάποιος ξεκινήσει μαθήματα τώρα, (ιδιαίτερα), πόσες ώρες την εβδομάδα χρειάζεται ώστε να δώσει για B2 τον Δεκέμβριο; Σημειωτέον ότι έχω κάποιες βασικές γνώσεις γαλλικών από το σχολείο, αλλά ως εκεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:32:23 »

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 26, 2009, 02:00:31 πμ »
για να καταλάβω, έχεις γνώσεις γαλλικών από το σχολείο μόνο και θέλεις να δώσεις για Β2 τον Δεκέμβρη ξεκινώντας μαθήματα πότε; από Σεπτέμβρη ή από ιούνιο; πλέον μπορείς να δώσεις όποιο δίπλωμα θες χωρίς να είναι απαραίτητο να έχεις τα προηγούμενα, αυτό δεν σημαίνει όμως πως δεν σου χρειάζονται οι γνώσεις των κατώτερων πτυχίων. δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά με απλές γνώσεις του σχολείου δεν μπορείς να πας για Β2 μέσα σε 3 ή 5 μήνες εκτός κι αν κάνεις κάθε μέρα γαλλικά, τα μιλάς συνέχεια και τα μελετάς ή πας μια 3μηνη βόλτα στη Γαλλία! γτ δεν ξεκινάς με κάποιο άλλο δίπλωμα λίγο πιο εύκολο; θεωρώ πως με 4 ώρες την εβδομάδα και με συστηματική δουλειά και διάβασμα μπορείς να πάρεις το Α1, εξαρτάται πάντως κι από το επίπεδο γνώσεων και από το πρόγραμμα του καθενός κλπ κλπ, αν ξεκινήσεις από ιούνιο 4 ώρες την εβδομάδα άνετα πας για Α2 τον δεκέμβρη. συνήθως γίνεται το εξής. 1 χρόνος προπαρασκευαστικός, δεκέμβρη Α1, μάη Α2, επόμενο δεκέμβρη Β1, επόμενο μάη Β2, ανάλογα πάντα το επίπεδο του μαθητή και την όρεξη του. συνήθως στα 3-4 χρόνια ο μαθητής έχει πάρει το Β2 κι εκεί σταματούν οι περισσότεροι.

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 26, 2009, 02:13:06 πμ »
titi, ευχαριστώ. Τα έγραψα αυτά γιατί έτσι μου τα παρουσίασαν. Ότι αν κάνω ιδιαίτερο (8 ώρες) από τον Ιούνιο θα μπορέσω άνετα να δώσω για Β1 και Β2 (αυτό δεν το κατάλαβα) τον Δεκέμβριο του 2009 και μετά το C1- C2. Βλακείες μου είπαν? Ή καποιοι λένε ό,τι θέλουν για να εισπράξουν? Σημειωτέον, είμαι φιλόλογος και αυτό βοηθά πολύ ως προς το λεξιλόγιο (λόγω λατινικών). Αλλά και πάλι όπως τα λες, θα πετάξω τα λεφτά μου αν κάνω κάτι τέτοιο..............................

Αποσυνδεδεμένος marina ;-)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Χαμογελάτε και κάντε τους άλλους να ανησυχούν!
    • Προφίλ
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 26, 2009, 02:41:02 μμ »
Βασικά το Β2 το αντιστοιχούν με το lower στα αγγλικά σαν αναγνώριση αλλά κατα την άποψη μου είναι παραπάνω επίπεδο όποτε καταλάβαινεις ότι με τις βασικές γνώσεις γαλλικών του σχολείου αδύνατο να δώσεις σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα αυτό το πτυχίο. Σου παραθέτω τον παρακάτω σύνδεσμο για να δεις τα περιεχόμενα Β1 και Β2 και να να κρίνεις και μόνη σου  ;)

http://www.ifa.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=204&Itemid=224&lang=el
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2009, 02:49:36 μμ από kbmarina »

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 26, 2009, 10:32:51 μμ »
Εγώ πάλι είχα πάρει το Certificat στην Γ' Γυμνασίου (1992) με βαθμό tres bien και μετά σταμάτησα. Έκανα πάλι Γαλλικά στο πανεπιστήμιο στην Αγγλία για 2 χρόνια και το επίπεδο που έκανα ήταν Β2 με C1. Η τελευταία φορά που έκανα Γαλλικά ήταν δηλαδή το 1998. Πόσες ώρες νομίζετε ότι χρειάζομαι για το Β1 ή Β2? Σημειωτέον, ότι δεν μου είναι δύσκολο να καταλάβω ένα κείμενο, απλώς δεν μπορώ πλέον να μιλήσω και να πω τίποτα άλλο πέρα από τα βασικά, και σίγουρα δεν μπορώ να γράψω έκθεση.

Αποσυνδεδεμένος marina ;-)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Χαμογελάτε και κάντε τους άλλους να ανησυχούν!
    • Προφίλ
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 26, 2009, 11:57:13 μμ »
Εγώ πάλι είχα πάρει το Certificat στην Γ' Γυμνασίου (1992) με βαθμό tres bien και μετά σταμάτησα. Έκανα πάλι Γαλλικά στο πανεπιστήμιο στην Αγγλία για 2 χρόνια και το επίπεδο που έκανα ήταν Β2 με C1. Η τελευταία φορά που έκανα Γαλλικά ήταν δηλαδή το 1998. Πόσες ώρες νομίζετε ότι χρειάζομαι για το Β1 ή Β2? Σημειωτέον, ότι δεν μου είναι δύσκολο να καταλάβω ένα κείμενο, απλώς δεν μπορώ πλέον να μιλήσω και να πω τίποτα άλλο πέρα από τα βασικά, και σίγουρα δεν μπορώ να γράψω έκθεση.
Κοίταξε σύμφωνα με τα νέα πτυχία το certificat που πήρες το αντιστοιχούν στο B2 αλλά δεν έχει καμία σχέση το ένα πτύχιο με το άλλο τόσο σαν δυσκολία ( το Β2 πιο δύσκολο) όσο σαν περιεχόμενο ( το certificat είχε ασκήσεις grammaire ενώ τα νέα πτυχία είναι με επικοινωνιακό χαρακτήρα). Αποψη μου, σύμφωνα με αυτά που γράφεις, είσαι για το πτυχίο Β2 με ένα καλό διάβασμα. Τώρα για ώρες (για τις εξετάσεις του Μαιου )σίγουρα αρχικά χρειάζεσαι 2 φορές την βδομάδα από 1,5 ώρα και μετά βλέπεις αν χρειαστείς παραπάνω.
 
Το καλό είναι ότι μπορείς να καταλάβεις ένα κείιμενο και μαζί με την ωριμότητα που έχεις λόγω ηλικίας πιστεύω πως θα μπορέσεις γρήγορα να θυμηθείς τις παλιές σου γνώσεις και να καλύψεις τα κενά σου στη έκθεση και στα προφορικά. ;)

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 27, 2009, 01:26:27 μμ »
Εγώ πάλι είχα πάρει το Certificat στην Γ' Γυμνασίου (1992) με βαθμό tres bien και μετά σταμάτησα. Έκανα πάλι Γαλλικά στο πανεπιστήμιο στην Αγγλία για 2 χρόνια και το επίπεδο που έκανα ήταν Β2 με C1. Η τελευταία φορά που έκανα Γαλλικά ήταν δηλαδή το 1998. Πόσες ώρες νομίζετε ότι χρειάζομαι για το Β1 ή Β2? Σημειωτέον, ότι δεν μου είναι δύσκολο να καταλάβω ένα κείμενο, απλώς δεν μπορώ πλέον να μιλήσω και να πω τίποτα άλλο πέρα από τα βασικά, και σίγουρα δεν μπορώ να γράψω έκθεση.
Κοίταξε σύμφωνα με τα νέα πτυχία το certificat που πήρες το αντιστοιχούν στο B2 αλλά δεν έχει καμία σχέση το ένα πτύχιο με το άλλο τόσο σαν δυσκολία ( το Β2 πιο δύσκολο) όσο σαν περιεχόμενο ( το certificat είχε ασκήσεις grammaire ενώ τα νέα πτυχία είναι με επικοινωνιακό χαρακτήρα). Αποψη μου, σύμφωνα με αυτά που γράφεις, είσαι για το πτυχίο Β2 με ένα καλό διάβασμα. Τώρα για ώρες (για τις εξετάσεις του Μαιου )σίγουρα αρχικά χρειάζεσαι 2 φορές την βδομάδα από 1,5 ώρα και μετά βλέπεις αν χρειαστείς παραπάνω.
 Το καλό είναι ότι μπορείς να καταλάβεις ένα κείιμενο και μαζί με την ωριμότητα που έχεις λόγω ηλικίας πιστεύω πως θα μπορέσεις γρήγορα να θυμηθείς τις παλιές σου γνώσεις και να καλύψεις τα κενά σου στη έκθεση και στα προφορικά. ;)

Σ'ευχαριστώ πολύ! Τώρα μένει να βρω καθηγήτρια, ε??  :)

Αποσυνδεδεμένος marina ;-)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Χαμογελάτε και κάντε τους άλλους να ανησυχούν!
    • Προφίλ
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 27, 2009, 11:51:25 μμ »

Σ'ευχαριστώ πολύ! Τώρα μένει να βρω καθηγήτρια, ε??  :)
Exactement!   ;)

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 28, 2009, 02:06:20 μμ »
Είμαι νηπιαγωγός και παραδίδω μαθήματα γαλλικών (έχω όλα τα πτυχία των γαλλικών που απαιτούνται για να πάρει κανείς επάρκεια διδασκαλίας), κάνω ήδη ιδιαίτερα, έχω δουλέψει και σε φροντιστήριο παλαιότερα. Τιμές πολύ λογικές ξεκινώντας από 15 ευρώ/ώρα. Περιοχές παγκράτι, βύρωνας, υμηττός, καισαριανή, ηλιούπολη, νέος κόσμος. Αν ενδιαφέρεστε εσείς ή κάποιος γνωστός ή αν δεν μπορείτε να αναλάβετε κάποιον μαθητή σας παρακαλώ να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επίσης θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή από τους πιο "έμπειρους" ώστε να δικτυωθώ όσο καλύτερα γίνεται.

δεν θα ηταν καλυτερα ο καθενας να ασχολειται με αυτο που σπουδασε και να μη ν μπαινει σε ξενα χωραφια?αν εσυ διδασκεις γαλλικα οι πτυχιουχοι της γαλλικης θα σταλουν σε νηπιαγωγια?αλλο η διδασκαλια ξενων γλωσσων και αλλο η ενασχοληση με τα νηπια.απαιτουνται διαφορετικα προσοντα. οι εικαστικες εργασιες και τα τραγουδακια δεν εχουν σχεση με τη διδασκαλια παθητικης φωνης,πλαγιου λογου κτλ.επισης και ο τροπος προσεγγισης και επικοινωνιας με τους μαθητες δεν ειναι ο ιδιος για ενα 5χρονο σε σχεση με ενα 12χρονο.ας περιοριστει λοιπον ο καθενας στον τομεα του και ας μην καταπιανεται με πολλα.δεν εχω κατι εναντιον σου προς θεου.και εσυ να βγαλεις λιγα λεφτα παραπανω για να ζησεις θες αλλα ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 28, 2009, 02:10:52 μμ »
Είμαι νηπιαγωγός και παραδίδω μαθήματα γαλλικών (έχω όλα τα πτυχία των γαλλικών που απαιτούνται για να πάρει κανείς επάρκεια διδασκαλίας), κάνω ήδη ιδιαίτερα, έχω δουλέψει και σε φροντιστήριο παλαιότερα. Τιμές πολύ λογικές ξεκινώντας από 15 ευρώ/ώρα. Περιοχές παγκράτι, βύρωνας, υμηττός, καισαριανή, ηλιούπολη, νέος κόσμος. Αν ενδιαφέρεστε εσείς ή κάποιος γνωστός ή αν δεν μπορείτε να αναλάβετε κάποιον μαθητή σας παρακαλώ να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.




δεν θα ηταν καλυτερα ο καθενας να ασχολειται με αυτο που σπουδασε και να μη ν μπαινει σε ξενα χωραφια?αν εσυ διδασκεις γαλλικα οι πτυχιουχοι της γαλλικης θα σταλουν σε νηπιαγωγια?αλλο η διδασκαλια ξενων γλωσσων και αλλο η ενασχοληση με τα νηπια.απαιτουνται διαφορετικα προσοντα. οι εικαστικες εργασιες και τα τραγουδακια δεν εχουν σχεση με τη διδασκαλια παθητικης φωνης,πλαγιου λογου κτλ.επισης και ο τροπος προσεγγισης και επικοινωνιας με τους μαθητες δεν ειναι ο ιδιος για ενα 5χρονο σε σχεση με ενα 12χρονο.ας περιοριστει λοιπον ο καθενας στον τομεα του και ας μην καταπιανεται με πολλα.δεν εχω κατι εναντιον σου προς θεου.και εσυ να βγαλεις λιγα λεφτα παραπανω για να ζησεις θες αλλα ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα.επισης να προσθεσω οτι η επαρκεια δεν δειχνει οτι ειναι ικανος καποιος να διδαξει.ειναι κατι που θα επρεπε να εχει καταργηθει.η γνωση μιας γλωσσας δεν σημαινει και γνωση του να μπορεις να την διδαξεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2009, 02:13:51 μμ από bettina »

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατ'οίκον μαθήματα γαλλικών
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 02, 2009, 01:45:19 μμ »
Για ποιο λόγο απαγορεύεται να αγαπώ 2 πράγματα ταυτόχρονα; Το ότι δεν πήγα στη γαλλική φιλολογία δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να διδάξω τα γαλλικά εφόσον έχω τα πτυχία που το γαλλικό κράτος σου δίνει για να μπορέσεις να πάρεις την επάρκεια διδασκαλίας (κάτι παραπάνω θα ξέρουν). Κι άλλα 15 πτυχία άσχετα να είχα αυτό δεν με κάνει λιγότερο ικανή από εκείνες που πέρασαν στη γαλλική φιλολογία. Επιπρόσθετα αν έχεις το sorbonne είναι αντίστοιχο με την γαλλική φιλολογία της ελλάδας γτ κάνεις την ιστορία της γαλλίας, λογοτεχνικά κείμενα κλπ κλπ, και ναι δεν το έχω το sorbonne κι αυτό γτ ενώ έκανα τα μαθήματα (άρα και έχω όλες τις γαλλικές φιλολογικές γνώσεις) επέλεξα λίγο πριν τις εξετάσεις να πάω να μείνω στη γαλλία για κάποιο διάστημα, άρα δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει ότι 1) γνωρίζω πολύ καλά τη γλώσσα και ότι 2) είμαι πολύ καλή σε αυτό που κάνω γτ έχω μια εμπειρία 7 χρόνων στο χώρο. θεωρείς δηλαδή ότι τα γαλλικά δεν τα σπούδασα; γτ; επειδή πλήρωσα για να τα μάθω και δεν επέλεξα την δωρεάν παιδεία για να το κάνω αυτό; Όσον αφορά στο να μπορείς να διδάξεις ναι δεν επαρκεί μόνο η γνώση της γλώσσας γι'αυτό άλλωστε σας ζητούν στον ασεπ παιδαγωγικές γνώσεις κάτι που προφανώς κατέχω σαν νηπιαγωγός και είσαι πολύ λάθος που θεωρείς ότι νηπιαγωγός σημαίνει εικαστικά και τραγουδάκια! σε πληροφορώ είναι πιο δύσκολο να διδάσκεις 5χρονα παρά 12χρονα κι εφόσον εγώ δεν ακυρώνω κανέναν έτσι δεν μου αρέσει κι εμένα να με ακυρώνουν. Το ότι κάποιος βγαίνει από γαλλική φιλολογία δεν σημαίνει ότι ξέρει και να διδάξει αγαπητή κι αυτό αποδείχτηκε όταν άτομα της γαλλικής φιλολογίας ήρθαν και μου ζήτησαν συμβουλές για βιβλία, ώρες, τιμές, τρόπους διδασκαλίας κλπ. Δεν είναι ξένο χωράφι για μένα κάτι που αγαπώ τόσο πολύ από μικρή, κάτι για το οποίο έχω κοπιάσει πολύ, κάτι για το οποίο έχω 7 χρόνια εμπειρία από φροντιστήρια και ιδιαίτερα, όταν πηγαίνω συνέχεια στη γαλλία κι όταν έχω συνεργαστεί με πανεπιστήμιο στην toulouse όπου όλοι οι εκπαιδευτικοί βγαίνουν ισότιμοι και μετά επιλέγει ο καθένας ποιον παιδαγωγικό κλάδο θέλει κι όταν η ίδια η καθηγήτρια γαλλικών στο σχολείο (με πολλά χρόνια εμπειρία) μου εμπιστεύτηκε παιδιά για ιδιαίτερα και ζητούσε τη γνώμη μου για το μάθημα της. Προφανώς δεν γνωρίζεις τι κάνουν οι νηπιαγωγοί και τι γνώσεις έχουν, αλλιώς θα ήξερες πως όσα μαθαίνουμε στην ψυχολογία, την επικοινωνία κλπ φτάνει μέχρι τα 15. αντιθέτως μπορείς εσύ να μου εγγυηθείς πως έχουν όλοι οι της γαλλικής φιλολογίας παιδαγωγική κατάρτιση; μπορεί κάποιος με επάρκεια να μην είναι ικανός να διδάξει, εγώ όμως είμαι και η πιο ζωντανή απόδειξη αυτού είναι οι μαθητές μου. δεν θέλω να βγάλω απλώς λίγα χρήματα παραπάνω, πιο πολλά χρόνια διδάσκω σαν καθηγήτρια γαλλικών παρά σαν νηπιαγωγός και θεωρώ πως το πτυχίο της νηπιαγωγού με έχει βοηθήσει πολύ, δεν σπούδασα μαθηματικός που είναι εντελώς άσχετο! και αν θες τη γνώμη μου είναι ένας τομέας στον οποίο παίζει σπουδαίο ρόλο η εμπειρία και η ανανέωση και ναι θεωρώ πως από την κοπέλα που τώρα ξεκινάει να κάνει ιδιαίτερα είμαι σε καλύτερο επίπεδο και πιο δοκιμασμένη!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159764
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 285
Σύνολο: 313

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.