*

Ψηφοφορία

ΒΑΛΑΤΕ ΤΟ ΠΕΡΙΦΗΜΟ ΚΟΥΤΑΚΙ;

ΝΑΙ
75 (75.8%)
ΟΧΙ
24 (24.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 98

Αποστολέας Θέμα: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;  (Αναγνώστηκε 13863 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 10, 2009, 04:21:50 μμ »
Δεκτό το θέμα της περίθαλψης,αλλά τι να πουν και οι νησιώτες που το αντιμετωπίζουν όλη τους τη ζωή και όχι 9 μήνες όπως εμείς;;!! Τελοσπάντων...είναι μεγάλη κουβέντα αυτή και κατανοώ και το θέμα της μητρότητας,αλλά έχω κάνει και σε μικρό νησί και δεν είναι τόσο φρίκη όλα εκεί!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:30:54 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 10, 2009, 04:35:29 μμ »
Δεκτό το θέμα της περίθαλψης,αλλά τι να πουν και οι νησιώτες που το αντιμετωπίζουν όλη τους τη ζωή και όχι 9 μήνες όπως εμείς;;!! Τελοσπάντων...είναι μεγάλη κουβέντα αυτή και κατανοώ και το θέμα της μητρότητας,αλλά έχω κάνει και σε μικρό νησί και δεν είναι τόσο φρίκη όλα εκεί!

συμφωνω και παλι.
ομως, ας μην ειμαστε απολυτοι. υπαρχουν νησια και νησια,και επιπλεον διαφορετικα εννοει καποιος τη φρικη οταν εχει ζησει μονο στη πολη και διαφορετικα καποιος που εζησε,ζει στην επαρχια. ολα εναι σχετικα.

το βασικο προβλημα μας ειναι αλλο: οτι τελικα δεν μπορουμε να ιεραχησουμε τις προτεραιοτητες μας, γιαυτο ειμαστε σε συγχυση.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος afro ΠΕ60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εducation prescolaire
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 10, 2009, 05:38:40 μμ »
Δεκτό το θέμα της περίθαλψης,αλλά τι να πουν και οι νησιώτες που το αντιμετωπίζουν όλη τους τη ζωή και όχι 9 μήνες όπως εμείς;;!! Τελοσπάντων...είναι μεγάλη κουβέντα αυτή και κατανοώ και το θέμα της μητρότητας,αλλά έχω κάνει και σε μικρό νησί και δεν είναι τόσο φρίκη όλα εκεί!

συμφωνω και παλι.
ομως, ας μην ειμαστε απολυτοι. υπαρχουν νησια και νησια,και επιπλεον διαφορετικα εννοει καποιος τη φρικη οταν εχει ζησει μονο στη πολη και διαφορετικα καποιος που εζησε,ζει στην επαρχια. ολα εναι σχετικα.

το βασικο προβλημα μας ειναι αλλο: οτι τελικα δεν μπορουμε να ιεραχησουμε τις προτεραιοτητες μας, γιαυτο ειμαστε σε συγχυση.

Κι αυτό σωστό! Τελικά ίσως να τα θέλουμε όλα.
Πάντως αν δεν είχα υποχρεώσεις θα πήγαινα παντού. Δε θα κολλούσα!!
Δια βίου Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 10, 2009, 05:40:15 μμ »
Αντί να θυμώνουμε, αντί να αγανακτούμε και να νιώθουμε αδικημένοι, να λέμε κι ευχαριστώ που μας τρέχουν απο εδώ κι από εκεί;!
Σε περίοδο οικονομικής κρίσης , να είμαστε ευχαριστημένοι (ιδιαίτερα όσοι έχουμε οικογένεια) που θα αναγκαστούμε να νοικιάζουμε δύο σπίτια και να σπαταλάμε τον υπόλοιπο μισθό μας σε βενζίνη, αεροπορικά, ακτοπλοϊκά εισητήρια για να βλέπουν οι άντρες μας τα παιδιά τους;!
Να λέμε κι ευχαριστώ που θα υποστούμε κι εμείς τις συνέπειες της απόλυτης αδιαφορίας του κράτους : έλλειψη πλοίων το χειμώνα, έλλειψη γιατρών;

Ναι, να σκύψουμε το κεφάλι και να μη μιλάμε, μας κάνανε τη χάρη μετά από τόσα χρόνια διαβάσματος (πανελλήνιες, σχολή, ΑΣΕΠ) να μας διορίσουνε στου δ... τη μάνα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:30:54 »

Αποσυνδεδεμένος sofaki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 10, 2009, 05:44:16 μμ »
δια βαζω αυτα που γραφετε ...και σκεφτομαι οτι ειμαστε για γελια και για κλαματα...........και τι μενει οσον αφορα εμενα;;;;;;ρε κοριτσια καθιστε ν μας παρουν πρωτα.............και μετα λεμε για το μερος.που εγω προσωπικα δεν εχω προβλημα γιατι δεν εχω υποχρεωσεις........

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 10, 2009, 05:59:24 μμ »
Αντί να θυμώνουμε, αντί να αγανακτούμε και να νιώθουμε αδικημένοι, να λέμε κι ευχαριστώ που μας τρέχουν απο εδώ κι από εκεί;!
Σε περίοδο οικονομικής κρίσης , να είμαστε ευχαριστημένοι (ιδιαίτερα όσοι έχουμε οικογένεια) που θα αναγκαστούμε να νοικιάζουμε δύο σπίτια και να σπαταλάμε τον υπόλοιπο μισθό μας σε βενζίνη, αεροπορικά, ακτοπλοϊκά εισητήρια για να βλέπουν οι άντρες μας τα παιδιά τους;!
Να λέμε κι ευχαριστώ που θα υποστούμε κι εμείς τις συνέπειες της απόλυτης αδιαφορίας του κράτους : έλλειψη πλοίων το χειμώνα, έλλειψη γιατρών;

Ναι, να σκύψουμε το κεφάλι και να μη μιλάμε, μας κάνανε τη χάρη μετά από τόσα χρόνια διαβάσματος (πανελλήνιες, σχολή, ΑΣΕΠ) να μας διορίσουνε στου δ... τη μάνα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!




Ξέρεις, δεν είναι υποχρεωτικό να διοριστείς αν δεν θέλεις. Όπως επίσης δεν είναι υποχρεωτικό να σπουδάσεις  δάσκαλος ή καθηγητής αν δεν είσαι αποφασισμένος πως οποιαδήποτε στιγμή της ζωής σου μπορεί να κληθείς να πας μακριά από τον τόπο σου.
Και ξέρεις και κάτι??Αν σκέφτονταν όλοι έτσι., τα παιδιά των συνόρων και των νησιών θα έμεναν αμόρφωτα.Γιατί μη μου πεις πως αν δεν μας έστελναν με το ζόρι, θα πηγαίναμε.....Πραγματικά κατανοώ τις δυσκολίες των ανθρώπων με οικογένεια,αλλά έχω βαρεθεί να ακούω την κλάψα του τι κακό μας βρήκε!!!Τα παιδιά που έχω μαθητές έχουν βαρεθεί να ακούνε το πόσο εξορία είναι ο τόπος τους και να αλλάζουν καθηγητές κάθε χρόνο ή δύο το πολύ.Δεν μπορούμε να κάνουμε υπομονή 2 ή 3 χρόνια???Τι να πω.....

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 10, 2009, 06:01:12 μμ »
Και κάτι τελευταίο.....Είμαι γέννημα θρέμμα παιδί της πρωτεύουσας αλλά ο χαρακτηρισμός ""στου δ...ου τη μάνα """ δεν μου αρέσει για κανένα μέρος της Ελλάδας

Αποσυνδεδεμένος afro ΠΕ60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εducation prescolaire
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 10, 2009, 06:08:28 μμ »
Έχεις δίκιο εν μέρη αγαπητή Μαγδα, αλλά ένα μικρό παράπονο ύστερα από πολλά πολλά χρόνια ασταμάτητου διαβάσματος το δικαιούμαστε.
Δια βίου Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 10, 2009, 06:08:41 μμ »
σε όποιον δεν αρέσει ας μην βάλει το κουτάκι... σιγά μην τους λυπηθώ κιόλας... δεν φτάνει που στάθηκαν τυχεροί και διορίστηκαν και έχουν και μια δουλειά.. αντί να είναι ευχαριστημένοι, γκρινιάζουν και από πάνω... όποιος δεν μπορεί ας παραιτηθεί και θα πάω εγώ στην θέση τους... Ας  ήμουν δημόσιος υπάλληλος  και ας πήγαινα και σε άλλη χώρα...  

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 10, 2009, 06:10:15 μμ »
και δεν μιλάω για άτομα με οικογένεια αλλά για αυτούς που είναι μόνοι τους, για να μην παρεξηγηθώ

Αποσυνδεδεμένος afro ΠΕ60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εducation prescolaire
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 10, 2009, 06:12:42 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο!!!!!!!!!!!!!!!!
Δια βίου Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 10, 2009, 06:13:40 μμ »
Έχεις δίκιο εν μέρη αγαπητή Μαγδα, αλλά ένα μικρό παράπονο ύστερα από πολλά πολλά χρόνια ασταμάτητου διαβάσματος το δικαιούμαστε.

Κι εγώ βρε afro μου υποστηρίζω όλους εσάς που έχετε μωράκια και οικογένεια,κι εγώ διορίστηκα πολύ μεγάλη απλά δεν αντέχω άλλο την κλάψα.
Όπως λέει και η Μαρία, δεν είμαστε και για λύπηση μην τρελλαθούμε τελείως!!!!!!!Ξέρεις πόσο προκλητικά ακούγονται όλα στα αυτιά των αδιόριστων ακόμη 40ρηδων που θα έκαναν τα πάντα να διοριστούν??

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 10, 2009, 06:17:36 μμ »
Και κάτι τελευταίο.....Είμαι γέννημα θρέμμα παιδί της πρωτεύουσας αλλά ο χαρακτηρισμός ""στου δ...ου τη μάνα """ δεν μου αρέσει για κανένα μέρος της Ελλάδας
μπράβο Μάγδα.
εγω απο εκεί είμαι που είπε η συνάδελφος.. >:(
εχω ζήσει αρκετούς χειμώνες στο νησί κ αρκετούς επίσης σε πρωτεύουσες της Ελλάδας και του εξωτερικού (οπου επινα καφε καλύτερο απ'αυτόν του Κολωνακίου..) ..αλλά δήλωσα μόνο Κρήτη, Δωδεκάνησα και Κυκλάδες..  α! και ευχομαι  να με στείλουν στη Γαύδο ..ή μήπως κάνω λάθος κι εκει τα παιδάκια δεν εχουν ανάγκη απο νηπιαγωγό?
  ελεος
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

Αποσυνδεδεμένος afro ΠΕ60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εducation prescolaire
    • Προφίλ
Απ: Βάλατε το περίφημο κουτάκι;
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 10, 2009, 06:24:26 μμ »
Φυσικά και χρειάζονται και τα παιδάκια στις δυσπρόσιτες περιοχές ευκαιρίες για άρτια εκπαίδευση.
Εκείνο που λέμε είναι να πηγαίνουν πρώτα στις περιοχές αυτές άτομα χωρίς υποχρεώσεις.

Η μητρότητα πρέπει να χαίρει σεβασμού. Δεν συμφωνείτε;
Δια βίου Εκπαίδευση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 690
Σύνολο: 691

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.