*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 105826 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το θέμα.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2009, 10:29:43 πμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Αυτό πιστεύω κι εγώ ότι δηλαδή με καλή διάθεση μπορούν να συνυπάρχουν καπνιστές και μη παντού και ιδίως στο σχολείο. Καλό θα ήταν φυσικά να μπορούσαν οι καπνιστές να το αποφεύγουν στο σχολείο αλλά από την άλλη κανείς δεν μπορεί να τους αφαιρέσει το δικαίωμα να καπνίζουν σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους. Οι αφορισμοί ένθεν κακείθεν δε βοηθούν. Το τσιγάρο σίγουρα κάνει κακό και το λέω έχοντας υπάρξει καπνίστρια, αλλά πολύ χειρότερο είναι να κρίνουμε τους συνανθρώπους μας από τις μικρές ή μεγάλες αδυναμίες τους.

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Να κάτι νέο που μόλις είδα στο esos:
Τέλος το κάπνισμα στα σχολεία, Πανεπιστήμια και ΤΕΙ
Στους χώρους των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, κάθε βαθμίδας, τόσο του δημόσιου όσο και του ιδιωτικού τομέα απαγορεύεται πλήρως το κάπνισμα. Εξαιρούνται τα ψυχιατρικά ιδρύματα και οι μονάδες ψυχικής υγείας, καθώς για τους ασθενείς τους αποκλειστικά, δύναται να επιτραπεί το κάπνισμα κατόπιν έγγραφης γνωμάτευσης του θεράποντος ιατρού για θεραπευτικούς και μόνο λόγους.
 Τα παραπάνω προβλέπει απόφαση την οποία υπέγραψε σήμερα ο υπ. Υγείας Δ. Αβραμόπουλος .

Αποσυνδεδεμένος Eleni_volos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λογιστικη & Χρηματοοικονομικη
    • Προφίλ
ψηφισα σε καπνιστηριο απο οποιο το επιθυμει

γιατι να κλεινονται στις τουαλετες τα παιδια ?

θα σας πω ενα αληθινο περιστατικο.Ημουν στη  δευτερα λυκειου.Καπνιζαμε σαν αραπαδες στις τουαλετες απο το πρωτο κιολας διαλειμμα.Να ηθελε καποιος να κανει πραγματικα την αναγκη του,δεν θα τα καταφερνε.Ντουμανια.Ενα πρωι στην προσευχη αρπαζει το μικροφωνο ο λυκειαρχης και λεει: Εσεις που καπνιζετε στις τουαλετες,εχετε βαλθει να με σκοτωσετε.....!!!!Ξερετε οτι ακριβως πανω απο τις τουαλετες ειναι το γραφειο μου????????.....Μεσα εκει μπορει να γινει εκρηξη και να τιναχτω στον αερα. Απο αυριο δεν θα καπνιζει κανεις στις τουαλετες.Να καπνιζετε εξω...!!!!

και αυτο καναμε ...χιχιχιχι...
Οικονομολογος σε ανεργια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
δεν θεωρώ ότι θα πρέπει να υπάρχει καπνιστήριο για μαθητές αλλά μόνο για καθηγητές!

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
πολύ σωστά,και εγώ αυτό πιστεύω!να δουμε τι θα γίνει αύριο με την έναρξη της αντικαπνιστικης εκστρατείας.. ???
ξέρει κάποιος-α συνάδελφος-ισσα τι θα ισχύει στα σχολειά??εντός σχολείου θα απαγορευτεί και αν ναι,οι εκπαιδευτικοί θα καπνίζουν εντός του σχολείου??

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Τέλος το κάπνισμα στα σχολεία, Πανεπιστήμια και ΤΕΙ
Στους χώρους των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, κάθε βαθμίδας, τόσο του δημόσιου όσο και του ιδιωτικού τομέα απαγορεύεται πλήρως το κάπνισμα. Εξαιρούνται τα ψυχιατρικά ιδρύματα και οι μονάδες ψυχικής υγείας, καθώς για τους ασθενείς τους αποκλειστικά, δύναται να επιτραπεί το κάπνισμα κατόπιν έγγραφης γνωμάτευσης του θεράποντος ιατρού για θεραπευτικούς και μόνο λόγους.
 Τα παραπάνω προβλέπει απόφαση την οποία υπέγραψε σήμερα ο υπ. Υγείας Δ. Αβραμόπουλος .

πηγή esos

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
α,ευχαριστώ πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Κι εγώ πριν από λίγο το είδα. Το είχα παραθέσει και στο άλλο αντίστοιχο ανοιχτό θέμα όπου εξέφρασα και την άποψή μου για το ζήτημα. Επομένως οι καπνιστές μάλλον θα υποφέρουν.....

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
έτσι φαίνεται...
ακούω ορισμένους να λένε ότι καιρός είναι και οι καπνιστές να βιώσουν το πως ένιωθαν οι μη καπνιστές τόσα χρόνια,που αναγκάζονταν να "ανέχονται" το τσιγάρο.
εγώ έχω να πω,συνάδελφοι,ότι δεν είναι θέμα "εκδίκησης".εγώ πραγματικά θα χαρώ να εφαρμοστεί το εν λόγω μέτρο,θέλω να είναι περισσότερο ανεξάρτητοι οι άνθρωποι από τέτοιοι είδους πάθη..
ας λάβουμε υπόψη μας για παράδειγμα την αντικαπνιστική εκστρατεία που ξεκίνησε τη δεκαετία '80 στην Αμερική και σε ορισμένες άλλες χώρες..εξαιρετικά εύρυθμα όλα και εξαιρετικά θετικά αποτελέσματα!(ραγδαια μείωση των κρουσμάτων καρκίνων του πνεύμονα κλπ)
εγώ χαίρομαι όχι επειδή είμαι μη καπνίστρια,αλλά επειδή πιστευώ και ελπίζω πως το μέτρο θα αποτελέσει ένα παρωθητικό βήμα για τη μείωση των καπνιστών και των-ενεκα αυτου-θανατων!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2009, 06:35:09 μμ από δασκαλίτσα »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Ο κόσμος το'χει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι.
Ναι σε χώρο διαμορφωμένο για όσους θέλουν να καπνίσουν.
Άλλο να καπνίζεις 2 τσιγάρα φανερά κι άλλο να καπνίζεις 10 στα κρυφά.
Γιατί και το κρυφό και παράνομο έχει κι αυτό τη γοητεία του.

Προσωπικά καπνίζω 2-5 τσιγάρα την ημέρα κι αυτά μόνο με τον καφέ.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
χαχα,"το κρυφο και το παρανομο"..καλό!
οχι καλή μου Αγάπη,και ομως δε το βγάζω από το μυαλό μου.είχα συμμετάσχει σε ένα πρόγραμμά παλαιότερα στη Βουλή των Εφήβων σχετικά με το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους και τα αποτελέσματα κατέδειξαν ότι η συντριπτική πλειονότητα των καπνιστών,με την εφαρμόγη διαφόρων αντικαπνιστικών μέτρων,κατάφεραν να το "κόψουν".ξέρω,καταλαβαίνω απόλυτα τους καπνιστές,είναι δύσκολο,όμως μην το παίρνετε αρνητικά,σκεφτείτε τη θετική του όψη!! ;)
και θα παραθέσω τώρα μία φράση που ειδα σε μιά εκπομπή..ειπώθηκε από το γνωστό ηθοποιό του Χόλλυγουντ Γιούλ Μπρίνερ,9 μήνες πριν πεθάνει,προσβεβλημμένος απο καρκίνο του πνεύμονα:"ό,τι και να κάνετε,μην καπνίσετε..κάντε ό,τι θέλετε στη ζωή σας,αλλά μην καπνίσετε..."

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα. ;)


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
μακάρι να πάνε όλα καλά,μακάρι όλο και περισσότεροι άνθρωποι να το σταματησουν.σαν ύστατο επιχείρημα,σκεφτείτε τη σεξουαλική σας ζωή..μειόνονται οι.."επιδόσεις" λένε και μάλιστα αποδεδειγμένα!
και οι γυναίκες,είμαι σίγουρη ότι δε θέλουν τα μωράκια τους όταν γεννηθούν να μπουν σε θερμοκοιτίδα..αρα,άντε να ξεκινήσουμε όλοι μιά καλή προσπάθεια! :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159792
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.