*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 105563 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Λοιπόν ,για να λύσω ενδεχόμενη παρανόηση των γραφομένων μου σου λέω ότι θα πρέπει να υπάρχουν χώροι κλιματιζόμενοι κ να ληφθούν μέτρα που να εξυπηρετούν κ τους δύο.Δηλαδή κανείς να μη χάνει.Η επιβολή απαγόρευσης του καπνίσματος δια ροπάλου θα φέρει οργή κ αποτελέσματα αντίθετα από τα επιδιωκόμενα.Αυτό σου λέω απλά.Φυσικά κ αυτοί που καπνίζουν μπροστά σου ενώ έχεις άσθμα είναι άνθρωποι
χωρίς ευαισθησίες κ σεβασμό για το διπλανό τους.Όσο για το αμάξι ,για να ελαφρύνω κ λίγο το κλίμα να πω ότι μένω Θεσσαλονίκη κ αντιστέκομαι παιδιά ακόμη ,γλυτώνω χρήματα από γυμναστήρια (καθώς διατηρήσαι σε φόρμα με φυσικό τρόπο)κ φυσικά δεν έχω άγχος ,γιατί ο χρόνος με τα πόδια είναι υπολογισμένος,δεν έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις στην Τσιμισκή ή την Εγνατία.Το προτείνω ανεπιφύλακτα....!   

Είσαι από τους τυχερούς, γιατί εγώ τα προηγούμενα χρόνια δούλευα σε φροντιστήριο με παραρτήματα στους Αμπελόκηπους, την Καλαμαριά, την Τούμπα και τη Νεάπολη, και πήγαινα και στα 4! Και είχα και ιδιαίτερα μέχρι και στο Ρύσιο. Οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να μη χρησιμοποιήσω αμάξι!
Και συνάδερφοι μου από το φροντιστήριο δυσκολεύονταν και έχαναν πολλή ώρα με τα λεωφορεία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marilina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
marko, στην αρχη του θεματος αναφερω ποσοι καπνιζουν και ποσοι οχι. επισης δεν ξερω κατα ποσο αυτη η λογικη βγαζει νοημα γιατι απαγορευεται και το χασις πχ, οπότε αν όλοι πλην εμου κανουν χρηση χασις πρεπει εγω να βγω στην αυλή;   ::)
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ  :Ρ

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
marko, στην αρχη του θεματος αναφερω ποσοι καπνιζουν και ποσοι οχι. επισης δεν ξερω κατα ποσο αυτη η λογικη βγαζει νοημα γιατι απαγορευεται και το χασις πχ, οπότε αν όλοι πλην εμου κανουν χρηση χασις πρεπει εγω να βγω στην αυλή;   ::)

Η παρομοίωσή σου δεν είναι λίγο άστοχη? Μην τραβάμε τα πράγματα στα άκρα βρε παιδιά,ο.κ. έχετε δίκιο όσοι δεν καπνίζετε να μη θέλετε να σας ενοχλούμε. Και πίστεψέ με οι πιο πολλοί σας σεβόμαστε. Μη μας περιθωριοποιείτε όμως με τέτοιου τύπου αντιστοιχίες....

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Αγαπητοί συνάδελφοι...υπάρχουν πολλά πράγματα στην ζωή μας που είναι επιβλαβή για την υγεία μας. Σε πολλά από αυτά επιλέγουμε από μόνοι μας να εκτιθόμεθα. Σε άλλα εκτιθόμεθα είτε εν αγνοία μας, είτε αναγκαστικά λόγω του σύγχρουνου τρόπου ζωής. Απαγορεύσεις ισχύουν (ή θα έπρεπε να ισχύουν) για τις περιπτώσεις όπου οι επιλογές μας είναι επιβλαβείς και για τους άλλους.

πχ αμάξια: κακό του κεφαλιού μας που δεν περπατάμε περισσότερο, αλλά η πολιτεία πάντα παίρνει μέτρα για την μείωση των ρυπογόνων ουσίων (δακτύλιος, υποχρεωτικός καταλύτης, κάρτα καυσαερίων κτλ) και θα πρεπε να παίρνει περισσότερα με την ενίσχυση των μμμ. επίσης, η υποχρεώτικότητα της ζώνης δεν ισχύει μόνο για να σώζεται η ζωή του οδηγού , όπως πολλοί πιστεύουν, αλλά και για να σώζεται η ζωή των υπολοίπων που εμπλέκονται σε ένα ατύχημα, εάν ο οδηγός καταφέρει να κάνει κάποια μανούβρα αποφυγής τελευταία στιγμή, αντί να πεταχτεί από το παμπρίζ ή να κολλήσει στο τιμόνι λόγω αδράνειας.
αλκοόλ: δεν απαγορεύεται να γίνεσαι κάθε μέρα ντίρλα. απαγορεύεται όμως να πάρεις το αμάξι ή να εγχειρήσεις μεθυσμένος.
διατροφή: δεν απαγορεύεται να τρως ότι σαβούρα θες. απαγορεύεται όμως στις εταιρίες πχ να βάζουν βλαβερές ουσίες (όσες τουλάχιστον έχουν χαρακτηριστεί έτσι) στα προϊόντα τους και γενικά υποχρεούται να γράφουν τα συστατικά αναλυτικά.
@prf σεξ ???? τι διάολο;;; :) ακόμα κι έτσι πάντως το βρίσκω δύσκολο να κάνεις κακό στον σύντροφό σου. [edit] επίσης απαγορεύεται να έχεις επαφή χωρίς προφυλακτικό εάν γνωρίζεις ότι είσαι φορέας του aids.

τώρα, για την ατάκα που έργαψα περί γυναικών και γύφτων...έλεος ρε συνάδελφοι , μην έχετε την μύγα. το είπα εξ αρχής ότι είναι χαριτολόγημα. απλά καταδεικνύει αυτό που λέει και η έρευνα που παρέθεσα, ότι οι άντρες και οι υψηλότερου μορφωτικού επιπέδου άνθρωποι τείνουν να απεξαρτούνται από το κάπνισμα σε μεγαλύτερα ποσοστά. ΔΕΝ είπα τους καπνιστές γύφτους (ούτε γυναίκες  ;D )


Μarkos και AntreaEirini σταματήστε τις προσωπικές αντεγκλύσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Μέχρι τώρα ανέχομαι τους καπνιστές στο γραφείο γιατί δεν υπήρχε σαφής νόμος. Από Σεπτέμβρη όμως που θα ισχύει ο νόμος και στα σχολεία, θα έρχομαι με το νεροπίστολο χαχαχα! Λίγο νεράκι δεν κάνει κακό ε;   ;D

Παρεπιπτόντως, προφανώς οι καπνιστές δεν είναι 'χαμηλού επιπέδου'. Όμως δεν έχουν αυτό που λέμε στα Αγγλικά 'will power' αλλιώς θα μπορούσαν να το κόψουν...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Συμφωνώ με αυτό hapinness. Ότι δεν αποτελεί μόνο το τσιγάρο κατάχρηση. Ο καθένας να κοιτά τα των οίκων του.  Εσύ Magda πρόβλεψες την αλλαγή τρόπου ζωής με την εφαρμογή του νόμου. Έχεις δίκιο ως ένα βαθμό αυτό συναίβει και σε μένα που ζω σε χώρα που ήδη εφαρμόστηκε η απαγόρευση. Άλλαξα αρκετά πράγματα ώστε να μπορώ τουλάχιστον με τον καφέ να καπνίζω. Αλλά στην Ελλάδα λόγω του (καλού) καιρού δεν πρόκειται να υποφέρουν και πολύ οι καπνιστές. Το χειρότερο που θα πάθουν είναι να μειώσουν ελαφρά τον αριθμό των τσιγάρων. Αν και ίδιος είμαι καπνιστής θεωρώ όμως δίκαιο το αίτημα των άλλων που ζητούν να μην καπνίζουμε σε χώρους που βρίσκονται αναγκαστικά και αυτοί! Δεν έχει να κάνει με τον νόμο.
Πάντως η απαγόρευση έχει και τα τυχερά της. Όταν βγαίνεις έξω από το κλαμπ για κάπνισμα (σμοκινγκ) τυχαίνει μερικές φορές να ανταλλάσεις και μερικές κουβέντες (φλερτινγκ) με το άλλο φύλλο. Από κει βγήκε άλλωστε και η λέξη smirting (σμέρτινγκ)!

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Εγώ πιστεύω ότι η απαγόρευση είναι σημαντική, και επίσης μπορεί να αποτελέσει την αφετηρία για να το διακόψουμε οριστικά κι εμείς!
Είναι η 3η μέρα που είμαι άκαπνος, υποφέρω αλλά αξίζει τον κόπο.
Κατ' αρχήν δεν διαμαρτύρονται πλέον στο γραφείο οι συνάδελφοι, σκεφτείτε το!
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος marilina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
μαγδα παρομοιωση κανω για τη συλλογιστικη, δεν παρομοιαζω καπνιστες με χρηστες χασις, αν και ουσιαστικα δεν εχει κ μεγαλη αποσταση, τεσπα...
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ  :Ρ

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ

Πάντως η απαγόρευση έχει και τα τυχερά της. Όταν βγαίνεις έξω από το κλαμπ για κάπνισμα (σμοκινγκ) τυχαίνει μερικές φορές να ανταλλάσεις και μερικές κουβέντες (φλερτινγκ) με το άλλο φύλλο. Από κει βγήκε άλλωστε και η λέξη smirting (σμέρτινγκ)!
πέσταααα! όσοι έχουν ζήσει εξωτερικό που ισχύει η απαγόρευση, αυτό λένε. Ότι οι γνωριμίες στην "εξορία" του τσιγάρου είναι συχνές και ποιοτικές . Αφού σκέφτομαι ότι όταν θα ισχύσει η απαγόρευση, θα ζητάω από τους καπνίζοντες φίλους μου να πηγάινουμε σε μη καπνιστών μαγαζιά, αλλά θα τους συνοδεύω για παρέα έξω από την πόρτα για το τσιγάρο τους  ;D

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Είμαι μανιώδης καπνίστρια..μανιώδης...περιμένω το διάλειμμα για να καπνίσω...καμιά φορά σκέφτομαι την ώρα που κάνω μάθημα το τσιγάρο που θα καπνίσω μετά. Ας κόψουμε όμως τα υποκριτικά: οι καπνιστές έχουν κι αυτοί δικαιώματα. Δικαίωμα, λεξικό Τριανταφυλλίδη: " αξίωση που την επιτρέπει ένας άγραφος νόμος ή που την κατοχυρώνει ένας γραπτός νόμος, σε αντιδιαστολή προς την υποχρέωση ή το καθήκον". Για ποιά αξίωση μιλάμε; Αξίωση είναι να βγάζουμε από τα πνευμόνια μας καυσαέρια που οι άλλοι τα εισπνέουν; (διπλό το κακό). Δε βάζουμε μυαλό λέω εγώ και να το δούμε σαν μια αφορμή για να κάνουμε ένα τεράάάστιο δώρο στον εαυτό μας; Άντε γιατί το έχουμε παρακάνει εμείς οι καπνιστές με τα ..."δικαιώματά" μας.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
μας βρηκε θεμα τωρα η Ε.Ε. Τωρα μας προεκυψε αυτο ?!!!!( -Α,στασου να δεις, ειναι και το καπνισμα! πώς και δεν ειχαμε συνειδητοποιησει τις βλαβερες συνεπειες του τοσα χρονια κυριοι συναδελφοι της Ε.Ε.?)

δεν κοιταζει λεω εγω τις εργασιακες σχεσεις,τη μισθοδοσια,τα εργασιακα δικαιωματα που μας γυριζουν πισω στον Μεσαιωνα και οπου οι πλουσιοι γινονται πλουσιοτεροι και οι φτωχοι φτωχοτεροι, παρα ασχολειτε με το.....ποιος,ποτε,που,πως θα κανπιζει καποιος!!!!

Εμενα προσωπικα αλλο με απασχολει:
τωρα θα δοκιμαστουν ποιοι ειναι οι πραγματικοι φιλοι μου,ποιοι οχι, οταν βγαινουμε εξω για ποτο και δεν με ακολουθουν στο θαλαμο αεριων. γιατι εγω ως εξαρτημενο ατομο πρεπει να τυχω της "ανοχης" τους αν ειναι σωστοι και να ερθουν μαζι μου.
αν παλι οχι,τοτε δεν αξιζουν και θα κανω νεες γνωριμιες!!!!

εκεινο που μπορουν να κανουν ειναι να φορεσουν χειρουργικη μασκα και ολα ΟΚ.(προφυλασσονται ετσι  απο  μικροβια και ιωσεις)

Ομολογω ομως οτι πρεπει να το ελαττωσω γιατι για να το κοψω αποκλειεται!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Συνεχώς ακούμε το εξής: "μα καλά, υπάρχουν τόσα άλλα πραγματικά και ουσιαστικά προβλήματα, που χρήζουν άμεσης αντιμετώπισης, με το κάπνισμα θ' ασχολούμαστε;" Και ερωτώ: δε χρειάζεται άραγε να ξεκινήσουμε από κάπου; Σαφώς τα καυσαέρια, οι ρύποι, η αλόγιστη χρήση οχημάτων προξενούν βλάβες στην υγεία μας. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δε θα πρέπει να γίνει μια αρχή, επειδή άλλα προβήματα παραμένουν άλυτα ή δεν έχουν λυθεί επαρκώς.

Πλέον είναι αποδεδειγμένο επιστημονικά ότι το κάπνισμα βλάπτει την υγεία και αυτών που καπνίζουν, αλλά και εκείνων που ανέχονται τον καπνό των άλλων. Προσωπικά, το έχω κόψει εδώ και δυο χρόνια και πλέον, όχι μόνο δε μου λείπει, αλλά μου είναι αδύνατο να ανεχτώ τον καπνό σε κλειστό χώρο. Το να μην καταστρέφουμε πρωτίστως την υγεία μας είναι καθαρά θέμα θέλησης και εσωτερικής δύναμης.
Δεν είναι τυχαίο ότι οι προηγμένες χώρες απαγορεύουν πλέον με νόμο τη βλαπτική αυτή συνήθεια, ενώ οι καπνοβιομηχανίες στρέφουν πλέον το ενδιαφέρον τους προς τις αναπτυσσόμενες χώρες, καθώς και τις χώρες του γ' κόσμου, προκειμένου να κατοχυρώσουν πολυπληθές αγοραστικό κοινό.
Καλό θα ήταν λοιπόν, να επωφεληθούμε όλοι της ευκαιρίας που μας δίδεται για το καλό πρώτα απ' όλα του εαυτού μας, αλλά και για να δείξουμε στους μαθητές μας ότι το τσιγάρο σαφώς και δεν είναι μαγκιά.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
marion, πολυ σωστα τα λες και δεν εχει κανεις αντιρρηση. Ομως, το καλο μου το ξερω ο ιδιος και δεν εχω αναγκη απο την ΕΕ ή απο οποιονδηποτε αλλο να μου επιβαλλει να κανω κατι. το ειπες και η ιδια: θελησες και το εκανες.

οσο για τα αλλα προβληματα που υπαρχουν και που συνδεονται με την ΕΕ ειναι πολυ μεγαλης σημασιας απο το "καπνιζειν". επιμενω,ας κοιταξουν τα αλλα και να μη προσπαθουν να δικαιολογησουν την υπαρξη τους με τετιοα μετρα ταχα μου για το καλο του ευρωπαιου.

 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Συνεχώς ακούμε το εξής: "μα καλά, υπάρχουν τόσα άλλα πραγματικά και ουσιαστικά προβλήματα, που χρήζουν άμεσης αντιμετώπισης, με το κάπνισμα θ' ασχολούμαστε;" Και ερωτώ: δε χρειάζεται άραγε να ξεκινήσουμε από κάπου; Σαφώς τα καυσαέρια, οι ρύποι, η αλόγιστη χρήση οχημάτων προξενούν βλάβες στην υγεία μας. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δε θα πρέπει να γίνει μια αρχή, επειδή άλλα προβήματα παραμένουν άλυτα ή δεν έχουν λυθεί επαρκώς.

Πλέον είναι αποδεδειγμένο επιστημονικά ότι το κάπνισμα βλάπτει την υγεία και αυτών που καπνίζουν, αλλά και εκείνων που ανέχονται τον καπνό των άλλων. Προσωπικά, το έχω κόψει εδώ και δυο χρόνια και πλέον, όχι μόνο δε μου λείπει, αλλά μου είναι αδύνατο να ανεχτώ τον καπνό σε κλειστό χώρο. Το να μην καταστρέφουμε πρωτίστως την υγεία μας είναι καθαρά θέμα θέλησης και εσωτερικής δύναμης.
Δεν είναι τυχαίο ότι οι προηγμένες χώρες απαγορεύουν πλέον με νόμο τη βλαπτική αυτή συνήθεια, ενώ οι καπνοβιομηχανίες στρέφουν πλέον το ενδιαφέρον τους προς τις αναπτυσσόμενες χώρες, καθώς και τις χώρες του γ' κόσμου, προκειμένου να κατοχυρώσουν πολυπληθές αγοραστικό κοινό.
Καλό θα ήταν λοιπόν, να επωφεληθούμε όλοι της ευκαιρίας που μας δίδεται για το καλό πρώτα απ' όλα του εαυτού μας, αλλά και για να δείξουμε στους μαθητές μας ότι το τσιγάρο σαφώς και δεν είναι μαγκιά.


Εγώ από χτες το μεσημέρι το ελάττωσα κατά πολύ.  :)
1ον για να συνηθίσω στην ιδέα της απαγόρευσης της 1/7/2009  :-X
και
2ον γιατί σκεφτόμαστε με τον άντρα μου για μωρό.  :D
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159435
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 309
Σύνολο: 321

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.