*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή  (Αναγνώστηκε 264953 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εχω και εγω μαρουλι στο δοντι;;;;;
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 04:16:45 μμ »
Στα Γιάννενα υπάρχει το ΠΜΣ Λογοθεραπεία: Αντιμετώπιση προβλημάτων γραπτού και προφορικού λόγου(μαθησιακές δυσκολίες) από το παιδαγωγικό τμήμα σε συνεργασία μα το ΤΕΙ Λογοθεραπείας(αιτήσεις μέχρι 17/9),
το ΠΜΣ Δυσλεξία από το ΦΠΨ(μέχρι 26/9)
και το ΠΜΣ Επιστήμες της αγωγής με ειδίκευση Ψυχολογία-Συμβουλευτική του παιδαγωγικού(μέχρι 15/9).
 Mπαίνεις με εξετάσεις. .Mπορείς να δεις πληροφορίες την ιστοσελίδα του πανεπιστημίου και συγκεκριμένα http://www.uoi.gr/postgraduate/?pageNum_rpd=2&totalRows_rpd=39.
Εύχομαι να βρεις αυτό που ψάχνεις

2007 λεει ομως οχι 2008
"....κ σου κουρσεύουν τη λαλιά κ ανάσα πια δεν έχεις...."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:45:52 »

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 04:33:21 μμ »
Έχεις δίκιο συγγνώμη δεν το είχα προσέξει.Το επιστήμες της αγωγής πάντως είναι για τώρα.
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος Gin@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 09:00:21 μμ »
Γεια σας

Και εγώ ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στην ΕΑ αλλά μόνο στην Αθήνα. Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω σπουδάσει στο εξωτερικό και δεν έχω ιδέα από τις σχολές & τμήματα που υπάρχουν.
θα μπορούσε κάποιος να μου πει όλες τις σχολές στην Αθηνά που έχουν μεταπτυχιακό στην ΕΑ? Τουλάχιστον θα ήταν μια καλή αρχή..

Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 05:48:17 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:45:52 »

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 812
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 03:54:45 μμ »
Καλησπερα παιδια....8α η8ελα να ρωτησω αν ξερει κανισ για καποιο μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη εξ αποστασεως που να αναγνωριζεται απο το Δικατσα??

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 812
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 06:58:29 μμ »
Καλησπερα παιδια....8α η8ελα να ρωτησω αν ξερει κανισ για καποιο μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη εξ αποστασεως που να αναγνωριζεται απο το Δικατσα??

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3674
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 09:41:01 μμ »
Όποιο μεταπτυχιακό  και να κάνεις στο εξωτερικό εξ' αποστάσεως, το ΔΙΔΑΤΣΑ (πλέον ΔΟΑΤΑΠ) το αναγνωρίζει, αλλά ως μεταπτυχιακό που έγινε στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο. Για παραπάνω πληροφορίες μπορείς να δεις κσι τη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ.
Από την άλλη μεριά (χωρίς να θέλω να γίνω κακιά και χωρίς να έχω προσωπικό όφελος από αυτό που θα πω μιας και είμαι διορισμένη στην ειδική αγωγή) πλέον έχει αρχίσει να γεμίζει και η ΕΑ. Δεν είναι όπως ήταν πριν από 2-3 χρόνια που όποιος είχε μεταπτυχιακό αμέσως δούλευε ως αναπληρωτής. Αυτό ισχύει ακόμα στους μαθηματικούς, αλλά δεν θα είναι και εκεί για πολύ καιρό.
Και για να μην παρεξηγηθώ, το ξαναλέω, δεν έχω κανένα όφελος. Εγώ είμαι διορισμένη στην ειδική αγωγή (αρχικός διορισμός σε σχολείο και μετά μετάθεση σε ΕΑ λόγω μεταπτυχιακού).
Επίσης, αν κάποιος δεν θέλει πραγματικά να ασχοληθεί με παιδιά με ΕΑ....είναι δύσκολο και ψυχοφθόρο. Σκεψου το καλά!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 12:20:16 πμ »
Όποιο μεταπτυχιακό  και να κάνεις στο εξωτερικό εξ' αποστάσεως, το ΔΙΔΑΤΣΑ (πλέον ΔΟΑΤΑΠ) το αναγνωρίζει, αλλά ως μεταπτυχιακό που έγινε στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο.

να ρωτήσω τι σημαίνει αυτό και τι διαφορά κάνει από τα μεταπτυχιακά με φοίτηση? τα μεταπτυχιακά στο Ανοιχτό πανεπιστήμιο δεν μοριοδοτούνται για παράδειγμα στον ΑΣΕΠ ή για επίδομα?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3674
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 09:23:59 μμ »
Νομίζω ότι μοριοδοτούνται κανονικά. Έχω την εντύπωση (είμαι σχεδόν σίγουρη) ότι στο νόμο για το ανοιχτό πανεπιστήμιο (ή στον κανονισμό λειτουργίασ, κάπου τέλοσπάντων) λέει ότι οι τίτλι που απονέμονται από το Α.Π έχουν την ίδια αξία με τους τίτλους των ¨κανονικών¨πανεπιστημίων.
Εγώ έχω κάνει μεταπτυχιακό εξ αποστασεως (όχι στην ΕΑ αυτό το έκανα στο εξωτερικό με παρακολούθηση) αλλά καθώς ήδη είχα ένα σχετικό με τη δουλειά μου δεν μπήκα στη διαδικασ'ια του ΔΟΑΤΑΠ
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 10:52:29 μμ »
Από την άλλη μεριά (χωρίς να θέλω να γίνω κακιά και χωρίς να έχω προσωπικό όφελος από αυτό που θα πω μιας και είμαι διορισμένη στην ειδική αγωγή) πλέον έχει αρχίσει να γεμίζει και η ΕΑ. Δεν είναι όπως ήταν πριν από 2-3 χρόνια που όποιος είχε μεταπτυχιακό αμέσως δούλευε ως αναπληρωτής. Αυτό ισχύει ακόμα στους μαθηματικούς, αλλά δεν θα είναι και εκεί για πολύ καιρό.
Και για να μην παρεξηγηθώ, το ξαναλέω, δεν έχω κανένα όφελος. Εγώ είμαι διορισμένη στην ειδική αγωγή (αρχικός διορισμός σε σχολείο και μετά μετάθεση σε ΕΑ λόγω μεταπτυχιακού).
Επίσης, αν κάποιος δεν θέλει πραγματικά να ασχοληθεί με παιδιά με ΕΑ....είναι δύσκολο και ψυχοφθόρο. Σκεψου το καλά!
emmaki με ενδιαφερει πολυ η γνωμη σου.Πιστευεις δηλαδη οτι πλεον και αυτος ο κλαδος εχει κορεστεί?ημουν σχεδον σιγουρη οτι καποιος εκπεδευτικος με μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη ή ακομη και ένα σεμιναριο εξειδικευσης στην ειδικη αγωγη κρατικου φορεα(συμφωνα με τον νεο νομο) ειναι σχεδον σιγουρο πως θα διοριστει εστω και ως αναπληρωτης.Διαφορετικα γιατι ολοι να συνεχιζουν να τα κυνηγανε?Δεν ισχυει πλεον κατι τετοιο?Εχεις ακουσει κατι μιας και εισαι μες τα πραγματα?

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 16, 2008, 12:18:59 πμ »
emmaki με ενδιαφερει πολυ η γνωμη σου.Πιστευεις δηλαδη οτι πλεον και αυτος ο κλαδος εχει κορεστεί?ημουν σχεδον σιγουρη οτι καποιος εκπεδευτικος με μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη ή ακομη και ένα σεμιναριο εξειδικευσης στην ειδικη αγωγη κρατικου φορεα(συμφωνα με τον νεο νομο) ειναι σχεδον σιγουρο πως θα διοριστει εστω και ως αναπληρωτης.Διαφορετικα γιατι ολοι να συνεχιζουν να τα κυνηγανε?Δεν ισχυει πλεον κατι τετοιο?Εχεις ακουσει κατι μιας και εισαι μες τα πραγματα?
Aπ οσο ξερω στην πρωτοβαθμια υπαρχουν καποιες θεσεις(μαλλον αρκετες) και ετσι ανθρωποι με μεταπτυχιακα/διδακτορικα διοριζονται αναπληρωτες, και αυτοι με τα σεμιναρια εχουν ελπιδες. Στην δευτεροβαθμια ομως τα πραγματα δεν ετσι..υπαρχει κορεσμος και ειδικα στους φιλολογους!! Οποτε με σεμιναριο χλωμο...

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 16, 2008, 01:15:51 πμ »
ναι?ως τωρα ήξερα οτι ενας φιλόλογος με μεταπτυχιακο στην ειδική αγωγη μπορει να διοριστεί και στη πρωτοβαθμια σε ΣΜΕΑ.δεν αληθεύει?ή μηπως αφορα μονο αποφοιτους ΦΠ ΦΠΨ?κάνω λάθος ε??

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 16, 2008, 01:31:44 πμ »
Απ' οσο ξερω δεν διοριζονται καθηγητες στην πρωτοβαθμια γενικοτερα(πχ φιλολογοι στη θεση δασκαλων), ουτε φπψ, ουτε σε ιδιωτικα στη θεση αλλων κλαδων(ειναι εντελως παρανομο) κτλ. Στην ειδικη αγωγη συγκεκριμενα δεν γνωριζω, αλλα φανταζομαι ισχυει το ιδιο...

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 16, 2008, 11:22:18 πμ »
Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά κανείς φιλόλογος δε διορίζεται ως αναπληρωτής ή ωρομίσθιος στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση της ειδικής αγωγής. Αν συμβαίνει πουθενά ανά την Ελλάδα είναι παράνομο. Πρώτη φορά το ακούω αυτό που λες.... Υπάρχουν ειδικότητες όμως που κάνουν τα χαρτιά τους και για την πρωτοβάθμια, για παράδειγμα οι γυμναστές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161732
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 434

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.