*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή  (Αναγνώστηκε 264137 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #210 στις: Ιούνιος 21, 2011, 11:04:10 πμ »
Ένας συνάδελφός μου φιλόλογος ειδικής αγωγής έκανε μεταπτυχιακό στα Γιάννενα. Δε ξέρω ποιος είναι ο ακριβής τίτλος του μεταπτυχιακού, νομίζω όμως ότι αξίζει
Στα Γιάννενα υπήρχε ένα μεταπτυχιακό στον τομέα Ψυχολογίας του Φ.Π.Ψ. πάνω στη δυσλεξία.
Επίσης,υπήρχε και ένα Λογοθεραπείας στο παιδαγωγικό.
Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάτι,απ'όσο γνωρίζω.
Το πρώτο έχω τελειώσει εγώ και καθόλου εύκολο δεν ήταν.Ούτε να μπεις ούτε να βγεις  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:56:23 »

Αποσυνδεδεμένος pendulum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #211 στις: Ιούλιος 04, 2011, 01:12:54 μμ »
Γεια! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει παρακολουθήσει το μεταπτυχιακό Ειδική Αγωγή από το αντίστοιχο τμήμα του Βόλου ή το πμσ Ειδική Αγωγή του τμήματος εκπαίδευσης κι αγωγής  προσχολικής ηλικίας του πανεπιστημίου Αθηνών και ποια είναι η γνώμη του.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2011, 11:52:25 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #212 στις: Ιούλιος 04, 2011, 01:53:25 μμ »
Γεια χαρά! Δεν έχω παρακολουθήσει προσωπικά κανένα (αν και κάποτε ήθελα να δώσω στο 2ο).
Του ΤΕΑΠΗ έχει πολύ καλό όνομα και ξέρω άτομα που το έκαναν και είναι πολύ ευχαριστημένα! Είναι αρκετά απαιτητικό σαν μεταπτυχιακό και με αξιοκρατική διαδιακασία εισαγωγής!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2011, 01:55:56 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #213 στις: Ιούλιος 04, 2011, 09:31:45 μμ »
Για το master ειδικής αγωγής Του Πανεπιστημίου Μακεδονίας έχει ακούσει κανείς τίποτα;; Εύκολο ή πρέπει να χεις βύσμα για να μπεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:56:23 »

Αποσυνδεδεμένος pendulum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #214 στις: Ιούλιος 05, 2011, 01:56:23 πμ »
Vasp, σ' ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #215 στις: Ιούλιος 13, 2011, 10:44:01 μμ »
Θα ήθελα κάποιος να μου πει πόσο εύκολο να εισαχθεί κάποιος στο εν λόγω master. Μου είπαν ότι δέχονται γενικά αποφοίτους ΑΕΙ, ΤΕΙ, το ίδιο το πανεπιστήμιο μου το είπε. Αν κάποιος ανήκει σε 'τεχνική ειδικότητα" έχει εμπειρία στην γενική εκπαίδευση, έστω γράψει καλά στις εισαγωγικέ ςεξετάσεις, υπάρχει περίπτωση να τον κόψουν;; Το θέμα είναι από την ειδικότητα μου παίρνουν άτομα στα ΕΕΕΕΚ

Θα ήθελα να απαντήσουν άτομα που έχουν τα ίδια εμπειρία από τις εισαγωγικές εξετάσεις του εν λόγω μεταπτυχιακού.
Απλά παραξενεύομαι διότι η βιβλιογραφία που έδωσαν είναι η ογκοσδέστατη που μπορεί να υπάρξει για εισαγωγή σε ένα μαστερ.

Αξίζει να προσπαθήσω ή κόβουν φάτσες, χαλβά αλλιώς και πρέπει να είσαι δικός τους;;
Είναι γνωστό ότι το ΠΑΜΑΚ φημίζεται ως κολλέγιο
Δεκτές και άλλες απόψεις
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2011, 10:46:38 μμ από sotos81 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #216 στις: Ιούλιος 13, 2011, 11:13:15 μμ »
το ειχα ψαξει κ εγω πριν 2-3 χρονια. εχω φιλη αποφοιτο της σχολης κ του εν λογω μεταπτυχιακου. μου ειχε πει οτι δεν κανουν διακρισεις υπερ των αποφοιτων τους, σε σχετικη μου ερωτηση με βαση τι ειχα ακουσει για αλλο μεταπτυχιακο. αν γραψεις δλδ. δεν υπαρχει θεμα να μην σε παρουν.
εμενα αυτη η ογκοδεστατη οπως λες βιβλιογραφια ηταν που με αποθαρρυνε να το προασπαθησω. μου ελεγε κ η φιλη να διαβασω ο,τι περισσοτερο μπορω αν οχι ολη την βιββλιογραφια πραγμα αδυνατο για μενα που δεν ξανα ειχα ασχοληθει με το αντικειμενο.

καπου εχουμε ξανασυζητησει για αυτο το μεταπτυχιακο. κανε μια αναζητηση στο φορουμ.

Αποσυνδεδεμένος gregmam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #217 στις: Ιούλιος 13, 2011, 11:57:49 μμ »
Θα ήθελα κάποιος να μου πει πόσο εύκολο να εισαχθεί κάποιος στο εν λόγω master. Μου είπαν ότι δέχονται γενικά αποφοίτους ΑΕΙ, ΤΕΙ, το ίδιο το πανεπιστήμιο μου το είπε. Αν κάποιος ανήκει σε 'τεχνική ειδικότητα" έχει εμπειρία στην γενική εκπαίδευση, έστω γράψει καλά στις εισαγωγικέ ςεξετάσεις, υπάρχει περίπτωση να τον κόψουν;; Το θέμα είναι από την ειδικότητα μου παίρνουν άτομα στα ΕΕΕΕΚ

Θα ήθελα να απαντήσουν άτομα που έχουν τα ίδια εμπειρία από τις εισαγωγικές εξετάσεις του εν λόγω μεταπτυχιακού.
Απλά παραξενεύομαι διότι η βιβλιογραφία που έδωσαν είναι η ογκοσδέστατη που μπορεί να υπάρξει για εισαγωγή σε ένα μαστερ.

Αξίζει να προσπαθήσω ή κόβουν φάτσες, χαλβά αλλιώς και πρέπει να είσαι δικός τους;;
Είναι γνωστό ότι το ΠΑΜΑΚ φημίζεται ως κολλέγιο
Δεκτές και άλλες απόψεις
Έχω κάνει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό(2005-2007)Είμαι απόφοιτος του Τμήματος εκπαιδευτική κοινωνική πολιτική-συνεχής εκπαιδευση (αλλά δε νομιζω οτι επαιξε ρόλο, διοτι πολλοί συμφοιτητές μου έδωσαν και δε περασαν) Έδωσα εισαγωγικές εξετάσεις (ειχα βασικες γνώσεις-και κατι παραπάνω-ειδικής αγωγής), έδωσα συνεντευξη και τελικα με πηρανε. Ως μεταπτυχιακο ήταν ενδιαφερον και δυσκολούτσικο..Ένα μείον ήταν οτι δεν είχε πρακτική άσκηση, αλλα συζητιόταν τότε απο υπεύθυνους να ενταχθεί στο πρόγραμμα σπουδων..Το καλύτερο ήταν οτι το έκανα δωρεάν γιατί τότε χρηματοδοτούνταν από Ε.Ε. Τωρα πιστευω ειναι με πληρωμή..Μολις το ολοκλήρωσα αμέσως προσληφθηκα αναπληρώτ. σε ΕΕΕΕΚ..

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #218 στις: Ιούλιος 17, 2011, 12:35:36 πμ »
Aνοίγω εδώ ένα θέμα, όσο αφορά τα εξ΄αποστάσεως μεταπτυχιακά στις επιστήμες αγωγής, (distance learning ή e-learning) ανάμεσα τους και αυτά στην ειδική αγωγή κυρίως από πανεπιστήμια εξωτερικού. Χωρίς να θέλω να προκαλέσω αντιδράσεις, ας πάρουμε ως δεδομένο ότι ίσως υπάρχουν κάποια που αναγνωρίζονται στην Ελλάδα από τον ΔΟΑΤΑΠ, δεδομένου του επίσημου εγγράφου που είχα βγάλει σε προηγούμενο thread.
Tα master αυτά είναι διαδεδομένα αρκετά στο εξωτερικό και θεωρούνται αρκετά σύγχρονα και αναγνωρισμένα. Το ΕΑΠ είναι ένα τέτοιο πανεπιστήμιο που δίνει τέτοια master. H Eλλάδα άλλωστε ήταν υποχρεωμένη να πρωτοστατήσει, λόγω του ότι πρέπει να ακολουθείται κοινή πολιτική και ισόνομη πρόσβαση σε όλες τις μορφές εκπαίδευσης σε όλους τους ευρωπαίους πολίτες, ανεξάρτητα με την περιοχή που θα βρίσκονται και εργάζονται

Δεν θέλω να μπούμε στη λογική αν συμφωνούμε ή όχι με τα εν λόγω master (είναι σαν να μην συμφωνούμε και με το ΕΑΠ), διότι πλέον είναι πραγματικότητα σε όλες τις χώρες και στην σύγχρονη εποχή ίσως ήταν αναγκαία διότι δεν είναι δυνατόν ένας να εργάζεται 8-10 ώρες την ημέρα και να κάνει και μεταπτυχιακό, άλλωστε η ανάγκη για δια βίου επιμόρφωση είναι επιτάκτικη σήμερα όσο ποτέ άλλωτε για όλους ανεξάρτητα τους ανθρώπους. Οι μορφές μεταπτυχιακής εκπαίδευσης εκσυγχρονίζονται αλλάζουν και γίνονται πιο ευέλικτες και για ανθρώπους που έχουν υποχρεώσεις και δεν μπορούν να παρακολουθούν εντατικά ένα πρόγραμμα master.

Eγώ θα αρχίσω να δημοσιεύω κάποια master που έχω υπόψη μου, μόνο στην περίπτωση που βρεθούν άτομα ώστε να δημοσιεύσουν αυτά πρώτα κάποια master που έχουν υπόψη τους ότι ίσως αναγνωρίζονται και γενικά αρχίσουν αυτοί την συζήτηση πρώτοι, ώστε να δημιουργηθεί πρώτα ένας διάλογος. Με λίγα λόγια θεωρώ ότι δεν μπορεί ένα άτομο να τα κάνει όλα. Αν έχουν κάποιοι στο μυαλό τους  κάποια τέτοια master και θέλουν να αρχίσουν καλώς. Θεωρώ ότι η ανταλλαγή απόψεων και επιχειρημάτων θα βοηθήσει πραγματικά όλους μας, αλλά τεκμηριωμένων απόψεων που μπορεί να προέρχονται και από έγγραφα.

Θα παρακαλούσα αν γίνεται αυτοί που θα συμμετέχουν στη συζήτηση, να έχουν τεκμηριωμένες απόψεις ή τέλος πάντων να έχουν ΨΑΞΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΘΕΜΑ, με έγγραφα ή επίσημα στοιχεία από ΔΟΑΤΑΠ, να έχουν πάρει τηλέφωνα  κ.τ.λ.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2011, 01:01:19 πμ από sotos81 »

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #219 στις: Ιούλιος 17, 2011, 02:22:25 μμ »
...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2011, 02:44:33 μμ από yannakis »

Αποσυνδεδεμένος sotos81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #220 στις: Ιούλιος 17, 2011, 02:47:42 μμ »
Tι σημαίνει .... ;;

Αποσυνδεδεμένος jimmouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #221 στις: Αύγουστος 02, 2011, 04:32:14 μμ »
Καλησπερα σας. Ενδιαφερομαι για μεταπτυχιακο σ'αυτο τον τομεα αλλα δν ξερω προς τα που να κινηθω... Αν γνωριζει καποιος ας βοηθησει !!!! Ειτε για προγραμμα εξ'αποστασεως ειτε της θεσσαλονικης

Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #222 στις: Αύγουστος 02, 2011, 05:15:34 μμ »
γεια σου
για βόλο αν θέλεις μπορω να σε βοηθήσω εγω στείλε πμ
αλλά υπάρχουν και άλλα τοπικ εδώ με το ίδο θέμα, αν δε βαρεθείς δες τα :)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #223 στις: Αύγουστος 02, 2011, 11:30:40 μμ »

Αγγλία πήγαινε, σε ένα χρόνο θα έχεις τελειώσει, εδώ θα χάσεις πολύτιμο χρόνο εφόσον και αν σε πάρουν και όχι απαραίτητα λιγότερα χρήματα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 738
Σύνολο: 749

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.