*

Αποστολέας Θέμα: Βάση διορισμού φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 20599 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 22, 2009, 05:10:52 μμ »
Το 2007 μας φάνηκαν πολύ περίεργα τα θέματα και παρόλο που λέγαμε ότι οι φιλόλογοι είναι πολύ διαβαστεροί και ότι θα ανέβη η βάση, η βάση έπεσε από 75,55 σε 74,81. Εδώ λέγανε για 78 και 80 βάση, επειδή είμαστε πολύ διαβαστεροί. Αν αποδεχτούμε ότι υπάρχουν πολλά τέτοια άτομα, αυτά φεύγουν και διορίζονται, δεν συσσωρεύονται αιώνια.
Το περίεργο των θεμάτων δεν καθορίζει τη βάση, πχ φέτος στ αρχαία ήταν εύκολα και όχι περίεργα διατυπωμένα, απλά δεν περιμέναμε ότι θα βάλουν ξανά και ξανά Όμηρο και Θουκυδίδη, έτσι πολλοί δεν έδωσαν σημασία στην επανάληψή τους  και αυτό είναι καθοριστικό. Παρόλα αυτά και το 2007 ήταν πιο εύκολα διατυπωμένα σε σχέση με το 2005 (θυμάστε τον Πλάτωνα), αλλά οι βαθμοί το 2007 ήταν πολύ πιο κάτω από το 2005. Πολλοί με βάση την επίδοσή τους το 2005 υπολόγιζαν για το 2007 15-20 μονάδες πάνω στα αρχαια και όταν βγήκαν οι βαθμοί ψαχνόμασταν. Η αυστηρή διόρθωση μπορεί να κατεβάσει τους βαθμούς εύκολων φαινομενικά θεμάτων. Το ίδιο συμβαίνει στη διδακτική αρχαίων. Το αντίθετο γίνεται στη διδακτική ιστορίας: φαινομενικά δύσκολα θέματα παίρνουν μεγάλους βαθμούς.
Για τα νέα γνωστικού θα διαφωνήσω, από παντού ακούω ότι σε όλους φάνηκαν πιο δύσκολα.
Αν πιστεύετε ότι η ιστορία ήταν πιο δύσκολη, να κατεβάσω και άλλο την προβλεπόμενη βάση  ;D
Σημασία δεν έχει πόσο ακριβώς θα είναι η βάση, αλλά εμείς να έχουμε γράψει πάνω από αυτήν.
Γι' αυτούς όμως που υπολογίζουν ότι είναι οριακά, έχει μεγάλη σημασία η επίδοση των υπολοίπων. Απλά φέτος θα υπολογίζουμε πτώση ή αύξηση από το 480ο του 2007, δηλ από το 77,22. Πτώση της βάσης είχαμε σε 3 κλάδους μέχρι τώρα, σε γεωλόγους, βιολόγους και γυμναστές, παρόλη τη σημαντική μείωση των θέσεών τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:20:48 »

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 22, 2009, 05:34:10 μμ »
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ας μου πει καποιος αν ξέρει πως θα κάνω ενσταση για να ξαναελεχθει ο βαθμος μου στα παιδαγωγικα γιατι ειμαι σιγουρη οτι δεν ειναι αυτος που ειδα!!!ΠΕ11 Ειμαι!!!Ευχαριστω ρε παιδια!!Πιστευω οτι εχω γραψει καλύτερα!

Δεν υποβάλλεται ένσταση για αναβαθμολόγηση των γραπτών, αλλά μόνο για τις προσαυξήσεις.
Συνεπώς, δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Bikini μου, η συνάδελφος δε ζητά ένσταση ή αναβαθμολόγηση, αλλά έλεγχο της βαθμολογίας της, κάτι για το οποίο έχει δικαίωμα! Είναι εντελώς διαφορετικό αυτό που λες, αν και σωστό! ;)
Sissi, το 2007 ζήτησα και εγώ έλεγχο της βαθμολογίας μου, αλλά ίσως δε θυμάμαι σωστά τις λεπτομέρειες, να μη σε παρασύρω σε λάθος, είναι πολύ σοβαρό το θέμα... πάρε τηλέφωνο στο ΑΣΕΠ και θα σου πουν τι να κάνεις, πάντως σε γενικές γραμμές, κάνεις αίτηση πληρώνοντας και παράβολο. Στη δική μου περίπτωση, μετά τον έλεγχο η βαθμολογία δεν άλλαξε. Καθώς είχα ζητήσει παράλληλα να δω και το γραπτό μου, διαπίστωσα ότι, θες από άγχος, θες από βιασύνη, είχα τσεκάρει εντελώς λάθος κουτάκια σε κάποιες εύκολες ερωτήσεις (2 ή 3), ενώ είχα σωστές τις ερωτήσεις που με δυσκόλεψαν! Πιθανότατα είχα κάνει λάθος κατά τη μεταφορά από το πρόχειρο! 'Οπως και να έχει, είναι πολύ σημαντικό για σένα να βεβαιωθείς ότι δεν έχει γίνει λάθος! Εφόσον αμφιβάλλεις, μην το αφήσεις!

 
Σας ευχαριστω ρε παιδια παιδαγωγικα περίμενα 70 γιατι ήμουν σιγουρη οτι ετσι τα εγραψα αφου μολις βγηκαν τα αβγδ απο ασεπ τα ξεκαρα και την παρασκευη ειδα ενα 60!!!για 2 μορια παραπανω μπορει και να δουλευω του χρονου!!!θα το κάνω για να μου φυγει η αμφιβολία!!!και ποιος ξερει μπορει να κερδισω αυτα τα 2 πολυποθητα μορια!!!

Αποσυνδεδεμένος zulte

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • dato tempore
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 22, 2009, 05:37:36 μμ »
ολα αυτα τα ''δυσκολοτερα'' και ''ευκολοτερα'' που λετε ειναι τελειως υποκειμενικα ρε παιδια. Αν καποιος ειχε διαβασει τα συγκεκριμενα θεματα δεν θα του φαινονταν ευκολοτερα? Στον Ασεπ θα πρεπει μονο να χρησιμοποιουμε επιθετα οπως ''ατυχος'' και ''τυχερος''. Τα ''ευκολα'' η ''δυσκολα'' ειναι για διαγωνισμους που σεβονται τον κοπο του διαγωνιζομενου.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 22, 2009, 05:58:59 μμ »
Στο 77-78 την υπολογίζω κι εγώ και μακάρι να πέφτω έξω.  :-\
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:20:48 »

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 22, 2009, 09:59:48 μμ »
εάν η βάση διορισμού  κυμανθεί γύρω στο 77-78 τότε η βάση αναπλήρωσης σημαίνει πολύ πάνω από 23;;;;
σας παρακαλώ ποια είναι η γνώμη σας;;;;

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 23, 2009, 03:49:21 μμ »
εάν η βάση διορισμού  κυμανθεί γύρω στο 77-78 τότε η βάση αναπλήρωσης σημαίνει πολύ πάνω από 23;;;;
σας παρακαλώ ποια είναι η γνώμη σας;;;;

Aeee, τώρα όλα αυτά είναι εικασίες και πιθανές προβλέψεις. Πάντως, θεωρώ ότι η βάση αναπλήρωσης δε πρόκειται να κυμανθεί πολύ πιο πάνω από τα 23 μόρια, και πιστεύω πως μέχρι τη λήξη του ερχόμενου σχολικού έτους 2009-10, θα κληθούν και αναπληρωτές με χαμηλότερα μόρια από 23. Μιλάμε πάντα για κλάδο ΠΕ02.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 24, 2009, 11:40:37 πμ »
είδατε καθόλου τα αποτελέσματα των άλλων ειδικοτήτων???οι βαθμοί στα παιδαγωγικά που είναι κοινά για όλους είναι σχετικά χαμηλοί σε σχέση με την προηγούμενη φορά ..
άρα ,για πε02  με γνωστικό κάπως τσιμπιμένο, με παιδαγωγικά πιο περίεργα στα πολλαπλής υποθέτω πως η βάση διορισμου σε καμία περίπτωση δεν θα είναι πάνω από 76..αφού δεν βγαίνουν αποτελέσματα υποθέσεις κάνουμε!!

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 24, 2009, 11:48:20 πμ »
Δεν πρόσεξα καθόλου τα αποτελέσματα των άλλων ειδικοτήτων, αλλά πιστεύω ότι η δική μας βάση θα αυξηθεί γιατί  διορίζονται οι μισοί σε σχέση με τον προηγούμενο ασεπ και η ύλη δόθηκε αρκετά νωρίς.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 24, 2009, 12:35:27 μμ »
Στις τρεις ειδικότητες από τις έξι που έβγαλαν μέχρι τώρα έχουμε πτώση της βάσης παρόλη τη σημαντική μείωση του αριθμού των διοριστέων.
Ναι, στα παδαγωγικά θα έχουμε πτώση στη γενική απόδοση.

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 24, 2009, 12:48:22 μμ »
Γιατί  τα παιδαγωγικά (γενική διδακτική) σας φάνηκαν δύσκολα? Δεν το καταλαβαίνω. Εγώ αδιάβαστη και άσχετη έχω υπολογίσει πως πήρα 84. Αυτό θα πει ότι ήταν βατά και για τον άσχετο.
 

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 24, 2009, 01:09:33 μμ »
Αυτό δέιχνουν οι άλλες ειδικότητες.
Τότε το 2007 θα έγραφες 94.
Δεν μου φάνηκαν πιο δύσκολα από το 2005, λίγο πιο περίεργα από το 2007.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 24, 2009, 01:12:15 μμ »
Γιατί  τα παιδαγωγικά (γενική διδακτική) σας φάνηκαν δύσκολα? Δεν το καταλαβαίνω. Εγώ αδιάβαστη και άσχετη έχω υπολογίσει πως πήρα 84. Αυτό θα πει ότι ήταν βατά και για τον άσχετο.
 

Εμένα μου φάνηκαν πιο "τρικλοποδιά" τα Παιδαγωγικά με τις πολλές παιδαγωγικές θεωρίες και τις αμφίσημες ερωτήσεις.

Υ.Γ: erietta, αν όντως πάρεις 84, να μου το πεις. Για να δω αν πέφτεις μέσα στους υπολογισμούς σου. Γιατί εγώ δεν υπολογίζω ποτέ!  :-X
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2009, 01:24:44 μμ από bikini »
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 24, 2009, 01:14:40 μμ »
Bikini, αυτό υπολόγισα με βάση τις απαντήσεις που έδωσαν. Αν δεν πάρω 84, θα με δείτε στα κανάλια. Πολύ απλά.
 

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 24, 2009, 01:15:09 μμ »
bikini ομοίως :-X


(  ;) )
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2009, 01:20:43 μμ από apostolisd »
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161861
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 588
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.