*

Αποστολέας Θέμα: Βάση διορισμού φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 20468 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Βάση διορισμού φιλολόγων
« στις: Ιούνιος 20, 2009, 08:32:41 μμ »
Πιστεύω ότι η διακύμανση της βάσης καθορίζεται από τον αριθμό των θέσεων , από τη δυσκολία των θεμάτων, αλλά και από την αυστρότητα στη διόρθωση των ερωτήσεων  ανάπτυξης. Βέβαια αυτή η αυστηρότητα συνήθως επιβάλλεται σε κλειστούς κλάδους με πολλούς υποψήφιους και λίγες θέσεις. Στον πίνακα κάτω φαίνεται ότι παρά την μείωση των θέσεων σε όλους τους κλάδους  στους μισούς η βάση ανέβηκε και στους μισούς έπεσε. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τη δυσκολία των θεμάτων κυρίως.
      2005         2007                2009
Φυσικοί   75,99      72,93         77,22
Χημικοί            70,16         78,4
Γεωλόγοι            75,64         75,2
Βιολόγοι            77,11         72,03
Γυμναστές   74,88      81,22         75,98
Νομικών   78,49      64,9                 74,51
Το 2009 οι πιο πάνω ειδικότητες είχαν τις εξής επιδόσεις κατά μέσο όρο:
      Α’ θεμ ενότητα      Διδακτική      Παιδαγωγικά   βάση   
Φυσικοί   64,5         63         75 (θέσεις 157)   77,22
Χημικοί   67         61         77 (θέσεις 79)   78,04
Γεωλόγοι   61         63         75 (θέσεις 25)   75,2
Βιολόγοι   61         59         75 (θέσεις 53)   72,03
Γυμναστές   59         60         71 (θέσεις 48)   75,98
Νομικών   76         60         75 (θέσεις 31)   74,51
Από τη σύγκριση βιολόγων γυμναστών φαίνεται ότι με περίπου ίδιες επιδοσεις και ίδιο αριθμό θέσεων η βάση είναι ίδια. Αντίστοιχα, αν συγκρίνουμε τους γεωλόγους με τους βιολόγους θα δούμε ότι με ίδιες σχεδον επιδόσεις έχουν διαφορά στη βάση ανάλογα με τη διαφορά και στις θέσεις, περισσότερες θέσεις= μικροτερη βάση. Οι μειωμένες θέσεις από μόνες τους όμως δεν επιφέρουν πτώση της βάσης (βλ. γυμναστές, βιολόγοι), αλλά οι επιδόσεις μαζί με τον αριθμό των θέσεων καθορίζουν τη βάση. Οι επιδόσεις έχουν να κάνουν με τη δυσκολία των θεμάτων και την αυστηρότητα της διόρθωσης.
Γι’ αυτό με βάση αυτά που άκουσα εδώ για το ποσο δύσκολασας φάνηκαν τα θέματα εκτίμησα σε τι βαθμό μπορεί το κάθε αντικείμενο να σημειώσει πτώση ή άνοδο στην επίδοση και έτσι κατά πόσο επηρεάζει την τελική βάση (με προσαυξήσεις πάντα). Ακολούθησα τη λογκή του συναδέλφου ovidius που πριν από 2 χρόνια μας έδωσε την καταπληκτική πρόβλεψη για 74,81 στο http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2211.90.
ΑΡΧΑΙΑ      Τα θέματα ήταν δυσκολότερα ως προς τις πολλαπλές, αλλά ευκολότερα ως προς τα πραγματολογικά. Η διόρθωση θα είναι το ίδιο αυστηρή όπως το 2007, γιατί το 2007 έτσι κατάφεραν και έριξαν τις επιδόσεις γενικά χαμηλά. Άρα τα αρχαία θα επηρεάσουν τη βάση 0%
ΝΕΑ      Τα θέματα ήταν σαφώς δυσκολότερα, μη αναμενόμενα (πολλά γλώσσας και λιγότερο εκθεσης και  ταυτόχρονα δύσκολα). Πιστεύω ότι οι επιδόσεις θα πέσουν από -8  έως -15. Άρα η πτώση των επιδόσεων των νέων θα επηρεάσε τη βάση κατά -1,2 έως -2,3. Μέσος όρος περίπου -1,6
ΙΣΤΟΡΙΑ      Τα θέματα ήταν το ίδιο δύσκολα με το 2007, άρα η ιστορία δεν επηρεάζει τη βάση= 0%
ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ   Ήταν κάπως δυσκολότερα σε σχέση με το 2007. Μέσος όρος στους άλλους κλάδους φέτος είναι 75. Εκτιμώ το ίδιο και για μας , ότι οι επιδόσεις θα πέσουν από -5 έως -10. Δηλαδή τα παιδαγωγικά θα επηρεάσουν τη βαση από -1 έως -2 (20% του συνολικού βαθμού)
ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ   Τα θέματα ήταν πιο απαιτητικά, πιο περίεργα διατυπωμένα, αναμένουμε  ψηλούς, αλλά και αρκετά χαμηλούς βαθμούς, με την ίδια αυστηρότητα στη βαθμολόγηση. Εκτιμώ ότι θα έχουμε πτώση στις επιδόσεις από -2 έως -4, δηλαδή η διδακτική επηρεάζει τη βάση κατά -0,6 έως -1,2 (30% του συνολικού βαθμού)
Από Β’ θεματική η βάση επηρεάζεται  από -1,6 ως -3,2
Άρα:
 θα έχουμε βάση από -2,8 ως -5,5 με μέσο όρο αυτών -4,15
Έτσι πιστεύω ότι η βάση θα πέσει στο (77,25-4,15)= 73,10    (όπου 77,25 τελικός βαθμός του 480ου διοριστέου του ασεπ 2007.

Θα ήταν καλύτερα να είχαμε ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα επίδοσης, αλλά όπως έχουμε πει και παλιά αυτό είναι δύσκολο να εξασφαλιστεί, γι' αυτό βασίστηκα σε προσωπικές εκτιμήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2009, 09:00:11 μμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:03:40 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 20, 2009, 08:45:16 μμ »
Καλά αποτελέσματα σε όλους!!!

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 20, 2009, 08:48:15 μμ »
Εντυπωσιάστηκα!  :o
Με βάση την πρόβλεψή σου και μη λαμβάνοντας υπόψη την μείωση των θέσεων στο μισό, η βάση διορισμού θα πέσει 73.81 - 73.10 = 0.7 μόρια.

Καλά μας αποτελέσματα!  :D
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 20, 2009, 08:49:37 μμ »
από 74,81 όχι 73,81, άρα -1,7 από τον 840ο διοριστέο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:03:40 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 20, 2009, 08:52:09 μμ »
από 74,81 όχι 73,81, άρα -1,7 από τον 840ο διοριστέο

Σωστά!  :-[
73.80 είχα εγώ...  :(  :'(
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 20, 2009, 08:53:39 μμ »
ακριβως το ιδιο σκεφτομουν σημερα...
το σκεπτικο μας ειναι πανω κατω το ιδιο μονο που πιστευω οτι δεν θα πεσει τοσο. αλλα θα κυμανθει στο 74-75. και αυτο γιατι θελω να προσθεσω οσον αφορα την ιστορια τον παραγοντα του αιφνιδιασμου στον διαγωνισμο του 2007. φετος οπως και να το κανουμε ηταν το ιδιο δυσκολα τα θεματα αλλα ηταν περισσοτεροι οι υποψιασμενοι υποψηφιοι. το ιδιο θελω να σημειωσω και με τα πολλαπλης αρχαιων. αν και αυτα πιστευω οτι δεν θα επηρεασουν

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 20, 2009, 09:25:38 μμ »
Εγώ πιστεύω ότι θα κυμανθούν στα ίδια επίπεδα, γιατί έτσι με βολεύει.  ;D ;D ;D
Χωρίς πλάκα, η ειδική διδακτική θα καθορίσει σ' εμάς τη βάση και εκεί, πιστεύω, ότι οι φιλόλογοι θα έχουν χειρότερα αποτελέσματα από το 2007. Ειδικά στην ιστορία (το έχω ξαναπεί) θα βλέπουμε μεγάλες διακυμάνσεις. Ο καθένας μας καταλάβαινε διαφορετικό πράγμα ότι ζητούσαν, πολλοί δεν προλάβαιναν και έκαναν το δεύτερο θέμα όπως-όπως.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 20, 2009, 09:29:01 μμ »
Εγώ πιστεύω ότι θα κυμανθούν στα ίδια επίπεδα, γιατί έτσι με βολεύει.  ;D ;D ;D
Χωρίς πλάκα, η ειδική διδακτική θα καθορίσει σ' εμάς τη βάση και εκεί, πιστεύω, ότι οι φιλόλογοι θα έχουν χειρότερα αποτελέσματα από το 2007. Ειδικά στην ιστορία (το έχω ξαναπεί) θα βλέπουμε μεγάλες διακυμάνσεις. Ο καθένας μας καταλάβαινε διαφορετικό πράγμα ότι ζητούσαν, πολλοί δεν προλάβαιναν και έκαναν το δεύτερο θέμα όπως-όπως.
δεν πιστευω οτι θα εχει τραγικα αποτελεσματα η διδακτικη ιστοριας. ειχα κανει τα θεματα του προηγουμενου και ειχαν ακριβως την ιδια διατυπωση. δεν εγραψαν τα παιδια προτζεκτ αλλα πηραν πολυ καλους βαθμους. πιστευω η διδακτικη νεων θα ριξει το μεσο ορο. βεβαια δεν εννοω οτι στην ιστορια ηταν ευκολη.. το αντιθετο.. ηθελε πολυ χρονο. κι εγω ξεκινησα αλλα καταλαβα οτι δεν προλαβαινω και την αφησα. εκανα αρχαια που ειχα ετοιμο σχεδιο. απλα πιστευω οτι ειναι πιο ελαστικοι οι βαθμολογητες στην ιστορια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2009, 09:38:30 μμ από swtia »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 20, 2009, 09:37:05 μμ »
Μακάρι, Σώτια, να είναι όπως τα λες, αλλά άλλοι γράψαμε πλήρες σχέδιο και άλλοι σχεδιαγράμματα με τονισμένο το ίστορικό πλαίσιο. Εγώ έκανα το πρώτο. Στο δεύτερο σκέλος γράψανε πολλοί τη λέξη Project (ενώ δεν το ζητούσε), άλλοι δεν προλάβαιναν και έγραψαν μόνο κριτήρια αξιολόγησης, χωρίς ν' αναφέρουν πλαίσιο. Δεν ξέρω, μακάρι να μη μας τσεκουρώσουν, αλλά.......

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 20, 2009, 09:38:52 μμ »
χμ! είμαι μάλλον απαισιόδοξη. περιμένω τη βάση γύρω στο 77-80%. εύχομαι να κάνω λάθος (δε το εύχομαι συχνά αυτό!!)...
βασισμένη στο μειωμένο αριθμό προσλήψεων και στο ότι σε γενικές γραμμές είμαστε ένας κλάδος "καλά διαβασμένος" και με μεγααλες προϋπηρεσίες! δεν έμεινε πολύς καιρός, θα λυθεί το μυστήριο...τουλάχιστον ξέρω πως δεν μπορώ να περιμένω διορισμό  :( :( εύχομαι σε όλους σας τα ΚΑΛΥΤΕΡΑΑΑΑ!!!!
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 20, 2009, 09:40:48 μμ »
Μακάρι, Σώτια, να είναι όπως τα λες, αλλά άλλοι γράψαμε πλήρες σχέδιο και άλλοι σχεδιαγράμματα με τονισμένο το ίστορικό πλαίσιο. Εγώ έκανα το πρώτο. Στο δεύτερο σκέλος γράψανε πολλοί τη λέξη Project (ενώ δεν το ζητούσε), άλλοι δεν προλάβαιναν και έγραψαν μόνο κριτήρια αξιολόγησης, χωρίς ν' αναφέρουν πλαίσιο. Δεν ξέρω, μακάρι να μη μας τσεκουρώσουν, αλλά.......
παω κατω τα ιδια καταλαβα και απο γνωστους μου οτι εκαναν και την προηγουμενη φορα και χτυπησαν κατι 90αρια....
κανεις δεν ξερει γιατι η διδακτικη ειναι σαν το Τζοκερ.. ΚΙ ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙ...... την εκανες και εσυ μετα για ολοημερα παρτυ επιτυχιας....



Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 20, 2009, 09:51:48 μμ »
Αν γράψω 90 ειδική διδακτική (πρώτη φορά που έκανα σχέδιο διδασκαλίας) και δείτε κάτι βεγγαλικά να πέφτουν από το Λυκαβητό, εγώ θα είμαι....... ;)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 21, 2009, 01:05:46 μμ »
Syllas καλώς μας ξανάρθες! Πού χάθηκες;
Είθε, μακάρι, να πέσει η βάση ΑΣΕΠ 4 μόρια όπως πρόβλεψες! Αλλά δεν ξέρω, προσωπικά μου φαίνονται πολλά τα -4 μόρια. Στον ΑΣΕΠ 2007 παρόλη τη σφαγή στην ιστορία και στα αρχαία νομίζω δεν έπεσε τόσο. (ή δε θυμάμαι καλά;) Στο φετινό του 2009 μόνο στα Παιδαγωγικα ήταν πιο δύσκολα σε σχέση με τον προηγούμενο, τα άλλα λίγο-πολύ δε διέφεραν ιδιαίτερα από τα θέματα του 2007. Και στα ΝΕΑ, μπορεί οι πολλές ερωτήσεις γλώσσας να αιφνιδίασαν πολλούς -οπως εμένα πχ- αλλά οι περισσότεροι διάβασαν ή γνωρίζουν από ιδιαίτερα τη γλώσσα του Γυμνασίου, οπότε δε νομίζω ότι θα πέσει ιδιαίτερα ο ΜΟ στο μάθημα των Νέων.
Οπότε αν ο 480ος στον ΑΣΕΠ 2007 είχε 77,25 πιστεύω ότι στον φετινό άντε να κυμανθεί μεταξύ 75,25-77,25 όχι παρακάτω. Τι πιστεύετε οι υπόλοιποι;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Βάση διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 21, 2009, 01:37:07 μμ »
στα νεα οι περισσοτεροι που εχω ακουσει δεν εγραψαν καλα. και μιλαω για ατομα διαβασμενα και αδιαβαστα.ειχαν σκισει την προηγουμενη φορα και τωρα κινουνται στο 65-70 ενω βρισκοντουσαν στον προηγουμενο στο 88-90.
εγω πιστευω οτι θα κρατησουν τη βαση χαμηλα οι διδακτικες που ηταν αρκετα περιεργες.. στα νεα δεν εχουμε καταλαβει τι ακριβως ηθελαν. στα αρχαια στο δευτερο ερωτημα εγραψαν ο καθενας τα δικα του επειδη μπερδευτηκαν. και στην ιστορια ηταν πιο δυσκολο το ιστορικο κομματι με αποτελεσμα να μην ολοκληρωσουν τα σχεδια. και τα παιδαγωγικα μην ξεχναμε οτι πιανουν 40% της δευτερης θεματικης αρα θα παιξει σημαντικο ρολο..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.