*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)  (Αναγνώστηκε 88429 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #196 στις: Απρίλιος 11, 2010, 10:51:16 μμ »
Φίλε Νοστράδαμε, είναι πράγματι γελοίο. Έχουν κολλήσει στον όρο "Επιστήμες της Αγωγής" χωρίς να γνωρίζουν τι σημαίνει και τι περιλαμβάνει ο όρος. Πρέπει να δοθεί μια λύση.

Παράθεση
Εκτος απο τα ανωτερω τμηματα, ΠΜΣ που ανηκουν ή εχουν συναφεια με τις επιστημες της Αγωγης λειτουργουν και στις φιλοσοφικες σχολες ή σε αλλες καθηγητικες σχολες με του εξης ενδεικτικους τιτλους:
Κάτι τέτοιο δεν μου αναφέρθηκε στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με αρμόδιο του υπουργείου. Αντιθέτως, της ανέφερα για τον Τομέα Παιδαγωγικής ΦΠΨ που θεραπεύει την Επιστήμη της Αγωγής και ενώ συμφώνησε φυσικά, επέμεινε ότι πρέπει να υπάρχει η αναγραφή του παραπάνω όρου στον τίτλο του μεταπτυχιακού. Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι τμήματα Νηπιαγωγών μετονομάζουν τα μεταπτυχιακά τους και προσθέτουν τον όρο, για να καλύπτονται. Δε γνωρίζω αν οι τίτλοι που παραθέτεις από την άλλη απάντηση είναι κάτι νεότερο, μιας και η υπουργός είχε πει ότι θα ασχοληθεί με το θέμα. Η ουσία είναι φίλε μου ότι η ηλεκτρονική μάθηση υπάγεται στην Εκπαιδευτική Τεχνολογία, κλάδο της Παιδαγωγικής, άρα εντάσσεται στο corpus των Επιστημών Αγωγής. Θα ήθελα βέβαια να κοιτάξω και το πρόγραμμα σπουδών του εν λόγω ΠΜΣ, αν κάνουν δηλαδή κι άλλα βασικά μαθήματα παιδαγωγικής (Διδακτική Μεθοδολογία, Θεωρίες Μάθησης, Κοινωνιολογία Εκπαίδευσης, Εκπαιδευτική Έρευνα κλπ.). Πάντως, πρέπει να δοθεί μια διευκρίνιση από ειδικούς επιστήμονες, να συμπληρωθεί ο Νόμος και να τελειώνει η υπόθεση.

Ermionoula, γιατί όπως γράφουμε επανειλημμένως, δεν αναγράφεται ο όρος ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΤΗΣ ΑΓΩΓΗΣ στον τίτλο του ΠΜΣ. Θα έπρεπε αλλά κάποιοι δεν καταλαβαίνουν ή δεν ξέρουν ότι η συνεχιζόμενη εκπαίδευση / εκπαίδευση ενηλίκων είναι κλάδος της Παιδαγωγικής.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2010, 03:39:08 πμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:43:42 »

Αποσυνδεδεμένος nostradamos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #197 στις: Απρίλιος 12, 2010, 04:04:20 πμ »
Αυτο που εγραψα εγω παντως στο προηγουμενο μου ποστ δεν το εβγαλα απο το κεφαλι μου  :P ,εδω μεσα το βρηκα κ μαλιστα η ανακοινωση ελεγε "Υπουργειο Εθνικης Παιδειας & Θρησκευματων".

Αποκλειουμε το γεγονος η υπαλληλος που μιλησε ο Ioannis να ηταν ψιλο-ασχετη και να μη γνωριζε για τη ρυθμιση που γινεται μεσω των μεταπτυχιακων???

Μια ερωτηση γιατι δεν βρισκω αντιστοιχο θεμα συζητησης για ηλεκτρολογους μηχανικους: Σαν ΠΕ12.05 (Ηλεκτρογων Μηχανικων) προσπαθουν πολλοι να μπουν στην εκπαιδευση? Θελω να πω αν προσπαθω με ΑΣΕΠ χωρις παιδαγωγικη καταρτιση ειναι πολυ δυσκολο να κατεφερω να διοριστω? Γνωριζει κανεις κατι? Επισης,επειδη το διπλωμα μπορω να το χρησιμοποιησω κ στην ειδικοτητα ΠΕ19 (πληροφορικης) που ειναι ευκολοτερο να μπορεσω να γινω καθηγτης? Στο ΠΕ12.05 μαλλον,ε?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2010, 04:10:53 πμ από nostradamos »

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #198 στις: Απρίλιος 12, 2010, 05:38:36 πμ »
Nostradamos, επικοινώνησα αρκετές φορές, ώστε να καταφέρω να μιλήσω με κάποια που μου απέδειξε ότι γνώριζε την κατάσταση. Άλλωστε, με παρέπεμψαν σε εκείνη, αφού δεν μπορούσαν να απαντήσουν σε ειδικές ερωτήσεις που έθετα. Και εκείνη πραγματικά καταλάβαινε ακριβώς τι της έλεγα και απαντούσε επακριβώς. Όπως θα διάβασες και από άλλους που έχουν απαντήσει, επιβεβαιώνομαι πως ΔΥΣΤΥΧΩΣ και ΚΑΚΩΣ ο όρος "Επιστήμες της Αγωγής" πρέπει τυπικά να αναγράφεται. Βέβαια, ευελπιστώ πως παιδαγωγοί επιστήμονες θα κληθούν να επεξηγήσουν στους αρμόδιους του υπουργείου και στην ίδια την υπουργό τον όρο και να λυθεί το θέμα με μια ωραιότατη υποσημείωση-διευκρίνιση. Το σίγουρο στην περίπτωσή σου είναι ότι, για να διοριστείς στην εκπαίδευση, θα χρειαστείς παιδαγωγική επάρκεια.
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος kkpolis81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #199 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 10:11:04 μμ »
καλησπέρα παιδιά. εγώ μπήκα σε αυτό εδώ το διατμηματικό μεταπτυχιακό ΨΥΧΟΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΤΗΣ ΕΝΤΑΞΗΣ: ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ
Αυτό αποτελεί σύμπραξη των Τμημάτων:
 α) Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, επισπεύδον τμήμα
β) Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και
γ) Επιστημών της Προσχολικής Αγωγής και του Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού του Πανεπιστημίου Αιγαίου.
 Οι φοιτητές θα ειδικευθούν σε μία από τις δύο ακόλουθες κατευθύνσεις:
α) Ψυχοπαιδαγωγικές συνιστώσες των ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών
β) Ψυχοπαιδαγωγικές συνιστώσες της πολυπολιτισμικότητας.

Έχω στείλει μέιλ στη δευτεροβάθμια του νομού μου η οποία ως εκ του θαύματος μου απάντησε και με παρέπεμψε στο υπουργείο,
στο οποίο έχω απευθυνθεί γραπτώς 2 φορές (ηλεκτρονικά) και φυσικά δεν παίρνω καμία απάντηση για το αν δίνει παιδαγωγική επάρκεια.

μήπως μπορεί να με βοηθήσει κανείς; μήπως γνωρίζετε κάτι παραπάνω;
(έστω και σα φήμη)
ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:43:42 »

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 10:49:28 μμ »
δεν υπαρχει μια σαφης λιστα για το ποια δινουν. εσυ θα δηλωσεις οτι εχεις οταν κανεις αιτηση για αναπληρωτης. αν δεν στην αναγνωρισουν κανεις ενσταση.αλλα το πιο πιθανο ειναι να στην αναγνωρισουν(αυτα για τις τεχνικες ειδικοτητες)

Αποσυνδεδεμένος kkpolis81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 05:23:53 μμ »
σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
είδα και ότι υπάρχει μια λίστα και έλεγα μήπως υπάρχει και αυτό!
και πάλι σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Αποσυνδεδεμένος jouvencille

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 08:47:41 μμ »
Καλησπέρα..έχει κανείς πληροφορίες για το ΠΜΣ "Επιστήμες της Αγωγής" στα Γιάννενα στο Παιδαγωγικό?Πώς είναι τα θέματα...επιλογής ή ανάπτυξης? στη συνέντευξη τί ρωτούν περίπου?γνωστικό ή εμμένουν στο βιογραφικό μας...Εάν κανείς έχει πληροφορίες και για το ΠΜΣ στο ΦΠΨ δεκτές...
τα προβατα απήργησαν
ζητούν καλύτερες συνθήκες σφαγής

Αποσυνδεδεμένος jouvencille

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 01:12:27 μμ »
Κάποιος; κανεις;
τα προβατα απήργησαν
ζητούν καλύτερες συνθήκες σφαγής

Αποσυνδεδεμένος mariammm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #204 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 03:42:28 μμ »
καλησπέρα

θα σας ευγνωμονούσα αν μπορούσατε να μου δώσετε τα φώτα σας σχετικά με το πρόβλημά μου:
είμαι φιλόλογος (ιστορικό), με μεταπτυχιακό στην ιστορία και αυτή την περίοδο τελειώνω το διδακτορικό μου στη διδακτική της ιστορίας με τη χρήση νέων τεχνολογιών. Ακούω όλα αυτά που λέγονται και δεν ξέρω αν το διδακτορικό μου θα αναγνωριστεί ως παιδαγωγική επάρκεια στο μέλλον, αν δηλαδή θεωρείται πτυχίο παιδαγωγικών, επειδή το κάνω σε τμήμα πληροφορικής. Παρόλα αυτά, και ο επιβλέπων μου είναι καθηγητής Παιδαγωγικών στο συγκεκριμένο τμήμα, και όλες οι δημοσιεύσεις μου έχουν γίνει σε συνέδρια και περιοδικά παιδαγωγικού ενδιαφέροντος (και όχι π.χ. σε σχέση με προγραμματισμό), και ο ίδιος έχω βεβαίωση οτι έχω συνεπικουρήσει (συνδιδασκαλία) στα μαθήματα παιδαγωγικών και διδακτικής της σχολής μου, κατά τη διάρκεια του διδακτορικού μου. Γνωρίζετε παρόμοιες περιπτώσεις στις οποίες παρόλο που δεν είναι τίτλος Παιδαγωγικού τμήματος, αλλά το αντικείμενο της έρευνας είναι σαφώς παιδαγωγικό - και αποδεικνύεται ποικιλοτρόπως- και παρόλο που δεν είναι μεταπτυχιακό αλλά διδακτορικό -δηλαδή πρωτότυπη έρευνα με πολύ περισσότερες απαιτήσεις απο το μεταπτυχιακό- να έχει αναγνωριστεί ως παιδαγωγική επάρκεια; Το ρωτάω αυτό επίσης και για εργασία σε ιδιωτικό δημοτικό σχολείο, στο οποίο επίσης δεν αναφέρεται καθόλου τι γίνεται αν ένας υποψήφιος για δάσκαλος, φιλόλογος με διδακτορικό στα παιδαγωγικά, μπορεί να εργαστεί ή μετράει μόνο το μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά;

σας ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #205 στις: Ιούλιος 14, 2013, 10:50:31 πμ »
καλημερα
εχει δωσει κανεις εξετασεις στο μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης του καποδιστριακου?ξερετε κανενα προηγουμενο θεμα?(ετσι για να παρω μια ιδεα)

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #206 στις: Ιούλιος 14, 2013, 11:20:34 πμ »
καλησπέρα

θα σας ευγνωμονούσα αν μπορούσατε να μου δώσετε τα φώτα σας σχετικά με το πρόβλημά μου:
είμαι φιλόλογος (ιστορικό), με μεταπτυχιακό στην ιστορία και αυτή την περίοδο τελειώνω το διδακτορικό μου στη διδακτική της ιστορίας με τη χρήση νέων τεχνολογιών. Ακούω όλα αυτά που λέγονται και δεν ξέρω αν το διδακτορικό μου θα αναγνωριστεί ως παιδαγωγική επάρκεια στο μέλλον, αν δηλαδή θεωρείται πτυχίο παιδαγωγικών, επειδή το κάνω σε τμήμα πληροφορικής. Παρόλα αυτά, και ο επιβλέπων μου είναι καθηγητής Παιδαγωγικών στο συγκεκριμένο τμήμα, και όλες οι δημοσιεύσεις μου έχουν γίνει σε συνέδρια και περιοδικά παιδαγωγικού ενδιαφέροντος (και όχι π.χ. σε σχέση με προγραμματισμό), και ο ίδιος έχω βεβαίωση οτι έχω συνεπικουρήσει (συνδιδασκαλία) στα μαθήματα παιδαγωγικών και διδακτικής της σχολής μου, κατά τη διάρκεια του διδακτορικού μου. Γνωρίζετε παρόμοιες περιπτώσεις στις οποίες παρόλο που δεν είναι τίτλος Παιδαγωγικού τμήματος, αλλά το αντικείμενο της έρευνας είναι σαφώς παιδαγωγικό - και αποδεικνύεται ποικιλοτρόπως- και παρόλο που δεν είναι μεταπτυχιακό αλλά διδακτορικό -δηλαδή πρωτότυπη έρευνα με πολύ περισσότερες απαιτήσεις απο το μεταπτυχιακό- να έχει αναγνωριστεί ως παιδαγωγική επάρκεια; Το ρωτάω αυτό επίσης και για εργασία σε ιδιωτικό δημοτικό σχολείο, στο οποίο επίσης δεν αναφέρεται καθόλου τι γίνεται αν ένας υποψήφιος για δάσκαλος, φιλόλογος με διδακτορικό στα παιδαγωγικά, μπορεί να εργαστεί ή μετράει μόνο το μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά;

σας ευχαριστώ
συγχαρητήρια  για  τις  σπουδές  σου. Από όσο  γνωρίζω  μόνο  το  μεταπτυχιακό  στα  παιδαγωγικά  αναγνωρίζεται. Δεν  αποκλείω  όμως  να  σου  αναγνωρίσουν και  το  διδακτορικό- μια  ερώτηση  στο  υπουργείο  θα  σε  κατατοπίσει΄. μπορείς  βέβαια  κ  ο ίδιος να  κάνεις  μια  πρόχειρη  αναζήτηση  στο  ιντερνετ  εισάγοντας  σχετικές  λέξεις  κλειδιά  (''εργασία  σε  πρωτοβαθμια  για  κατοχους  μεταπτυχιακών  σε  παιδαγωγικά''). Αν  θες  στείλε  μου  προσωπικό  μήνυμα, γιατί  και  μένα  θα  με  ενδιέφερε  ανάλογο  διδακτορικό  με  το  δικό  σου.

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #207 στις: Ιούλιος 15, 2013, 09:22:29 πμ »
συγγνωμη να κάνω μία ερώτηση,εννοούμε δηλαδή πως αν κάποιος κάνει μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά μπορεί να εργαστεί ως δάσκαλος ή ως νηπιαγωγός ακόμα και αν το πτυχίο του είναι άλλο;;;εγώ δηλαδή που είμαι θεολόγος αν έκανα μεταπτυχιακό στις επιστήμες της αγωγής, θα μπορούσα να διοριστώ ως δασκάλα η νηπιαγωγός;

Αποσυνδεδεμένος tosodula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την αγωνία!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #208 στις: Ιούλιος 15, 2013, 10:41:49 πμ »
conpan-  Το μεταπτυχιακό στις επιστήμες της αγωγής σου δίνει παιδαγωγική κατάρτιση.
 Αυτό σημαίνει πως είσαι καταρτισμένος σε οτι  αφορά την διδασκαλία του γνωστικού αντικειμένου του βασικού σου πτυχίου, για εσένα δηλαδή θρησκευτικά πχ. Δεν αλλάζεις αντικείμενο, οι δάσκαλοι και νηπιαγωγοί είναι άλλων γνωστικών αντικειμένων/κλάδων και κανένα μεταπτυχιακό δεν σου επιτρέπει να εξασκήσεις αυτά τα επαγγέλματα αν δεν έχεις το αντίστοιχο βασικό πτυχίο.
Απλά ο νόμος λέει πως από το μεθεπόμενο ΑΣΕΠ (που δεν γνωρίζουμε πότε θα γίνει) η παιδαγωγική επάρκεια θα είναι προαπαιτούμενο για την πρόσληψή σου ως εκπαιδευτικός (ξανατονίζω, στο αντικείμενό σου). Επίσης σου δίνει επιπλέον μόρια για την κατάταξή σου στους πίνακες αναπληρωτών αυτή τη στιγμή, άρα θεωρείται επιπλέον προσόν.
Ελπίζω πως σε κάλυψα :)

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής (ΕΚΠΑ)
« Απάντηση #209 στις: Ιούλιος 15, 2013, 11:16:26 πμ »
ναι,πλήρως!!!!! ευχαριστώ πολύ!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159873
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 349

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.