*

Αποστολέας Θέμα: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)  (Αναγνώστηκε 99965 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)
« Απάντηση #112 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 06:03:59 μμ »
Παιδια....Lasid kai christmam....εχω διαβασει 200 φορες τη συζητηση σας και δεν εχω καταλαβει πως μπηκε ο christman για πρωτη φορα ΟΑΕΔ :-[...Lasid, πρεπει να εισαι πολυ εξυπνος που το καταλαβες με την πρωτη :P  γιατι το εχω διαβασει στε 5 ατομα και δεν  καταλαβαινει κανεις αυτο που εχετε καταλαβει και εσεις ??? Μηπως μπορειτε να μου το εξηγησετε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ntory

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Παιδια γεια σας!
Ήθελα ρωτησω γιατι ως γνωστον στον ΟΑΕΔ δε μπορω να βγαλω ακρη!
Λοιπον εργαζομαι σε φροντιστηρια τα τελευταια 4 χρονια!
Το περυσινο καλοκαιρι δε συμπληρωσα ενσημα για επιδομα κι ετσι μου εγινε συνεχιση του προηγουμενου!
Ξερετε να μου πειτε αν για φετος θα μετρησουν τα ενσημα μονο της φετινης χρονιας ή αν μετρανε και τα προηγουμενα που δε χρησιμοποιησα?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2013, 03:16:00 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
ntory καλωσήρθες στο pde.

Εφόσον το καλοκαίρι πήρες συνέχιση τα ένσημά για τη φετινή επιδότηση θα ξεκινήσουν να μετρώνται στο 14μηνο πριν από την απόλυση, αφαιρώντας τους δύο τελευταίους μήνες.

Αποσυνδεδεμένος ntory

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
καλως σας βρηκα!
ολοκληρο το 14-μηνο ομως η απο τη φετινη προσληψη δηλαδη το σεπτεμβρη?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
madonna mia το κλειδί σε αυτό που δεν καταλαβαίνεις βρίσκεται εδώ:
Συνεχίζει το ντέρμπι 5-3 :D Μάλιστα 2 απο τα καταστήματα που πήρα μου είπαν ότι μπορώ να πάω να κάνω σήμερα τα χαρτιά μου και αν δεν συμπληρώνω το πρώτο 80αρι θα κάνουν εικονική μετάθεση της άιτησης μου σε εκείνη την ημερομηνία που θα τα συμπληρώσω...

Τελικά έπιασα γραμμή με Αθήνα κεντρικά μετά από κανα 3ωρο και μου είπαν τα εξής:
- Αν πάρουμε την πρώτη προϋπόθεση (125 το 14μηνο χωρίς τους 2 τελευταίους μήνες και 80+80 τα δυο προηγούμενα χρόνια) τότε η μέτρηση των 125 ξεκινάει από την ημέρα της  απόλυσης και προς τα πίσω ενώ η μέτρηση των 80+80 ξεκινάει από την ημέρα της αίτησης και προς τα πίσω.
- Αν πάρουμε την δεύτερη προϋπόθεση (200 τα δυο προηγούμενα χρόνια και 80+80 τουλάχιστον τον κάθε χρόνο) τότε η μέτρηση των 200 και των 80+80 ξεκινάει από την ημέρα της απόλυσης και προς τα πίσω....
Και φυσικά μου είπαν ότι η υπηρεσία θα επιλέξει μία από τις 2 προϋποθέσεις με γνώμονα το συμφέρον του ασφαλιζόμενου.
Ο chrisman εκμεταλλεύτηκε την πρώτη προϋπόθεση κάνοντας την αίτησή του οριακά 2 μήνες μετά την απόλυση και έτσι το τελευταίο έτος μετακινήθηκε δύο μήνες μπροστά, ώστε να περισσέψουν ένσημα δύο μηνών στο διάστημα του πρώτου έτους υπολογισμού στο οποίο ολοκληρώθηκε και το άλλο 80αρι που απαιτούνταν ως προϋπόθεση. Για αυτό μπόρεσε να βγάλει για πρώτη φορά ταμείο ανεργίας ο chrisman και μπράβο του!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Καλως σας βρηκα!
Ολοκληρο το 14-μηνο ομως ή απο τη φετινη προσληψη δηλαδη το σεπτεμβρη?
Από τη φετινή πρόσληψη θα μετρούσες μόνο αν είχες πάρει νέα επιδότηση το καλοκαίρι του 2012.
Επειδή εσύ πήρες συνέχιση, όπως ήδη σου έγραψα, θα μετρήσεις ένσημα σε όλο το 14μηνο από την απόλυση και πίσω, χωρίς τους δύο τελευταίους μήνες εργασίας.

Αποσυνδεδεμένος ntory

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
τελεια!!!
σ'ευχαριστω παρα πολυ!! :D :D 8)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Παρακαλώ ntory. :)

Αποσυνδεδεμένος vouts

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ερώτηση.
Προϋπόθεση επιδόματος.
Επίδομα ανεργίας δικαιούται και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Εγώ θα απολυθώ 29 Απριλίου 2013.
Όταν λέει 80 ημέρες το λιγότερο το χρόνο και ότι οι τελευταίοι 2 μήνες δεν πιάνονται εννοούν:
Α) 28 Φλεβάρη 2011-28 Φλεβάρη 2012     και 28 Φλεβάρη 2012-28 Φλεβάρη 2013.
Β) 28 Απριλίου 2011-28 Απριλίου 2012     και 28 Απριλίου 2012-28 Φλεβάρη 2013.
Γ) συνολικα ενσημα 2011 και συνολικα ενσημα 2012.
Δ) κατι αλλο
Αν ξέρει κανείς ας μου απαντήσει παρακαλώ, γιατί στον ΟΑΕΔ με είχαν κοροϊδέψει στο παρελθόν και θέλω να είμαι προετοιμασμένος αυτή τη φορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2013, 03:13:36 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
vouts καλωσήρθες στο pde.

Οι δύο τελευταίοι μήνες της διετίας αφαιρούνται μόνο για να υπολογίσεις τα 200 ένσημα.
Δηλαδή μέσα στους 22 μήνες (24 μήνες μείον τους 2 τελευταίους μήνες) πρέπει να έχεις 200 ένσημα τουλάχιστον.

Για τα 80άρια δεν αφαιρούμε τους τελευταίους δύο μήνες. Άρα πρέπει να έχεις τουλάχιστον 80 ένσημα σε καθένα από τα χρονικά διαστήματα: 30 Απριλίου 2011 - 29 Απριλίου 2012   &   30 Απριλίου 2012 - 29 Απριλίου 2013.

Περισσότερες πληροφορίες για αυτό το ζήτημα μπορείς να πάρεις διαβάζοντας το παρόν θέμα!

Αποσυνδεδεμένος pier

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθειά σας.
Εργάζομαι σε φροντιστήριο και κάθε χρόνο γίνεται απόλυση τον Μάιο-Ιούνιο.
Πέρσι απολύθηκα 15/5 και είχα τα απαραίτητα ένσημα και βγήκα για πρώτη φορά ταμείο ανεργίας.
Φέτος θα γίνει η απόλυση στις 5/6 και για να βγω ταμείο ανεργίας θα πρέπει να έχω το τελευταίο 14μηνο 125 ένσημα χωρίς τους 2 τελευταίους μήνες; Δλδ από 5/4/2013-5/4/2012 να έχω μαζέψει 125 ένσημα;
Τα ένσημα που έχω τους 2 τελευταίους μήνες (5/4-5/6) δεν τα χρησιμοποιώ τώρα; Μπορώ να τα χρησιμοποιήσω του χρόνου;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
pier καλωσήρθες στο pde.

Η περίοδος μέτρησης των ενσήμων πηγαίνει πίσω 14 μήνες (χωρίς τους 2 τελευταίους πριν την απόλυση) μόνο όταν πηγαίνοντας προς τα πίσω δεν προσκρούει σε νέα απόφαση για τακτική επιδότηση.

Στην περίπτωσή σου τα ένσημα θα τα μετρήσεις από την ημερομηνία πρόσληψης στο φροντιστήριο μέχρι και 2 μήνες πριν από την απόλυση. Τα ένσημα των 2 μηνών που είχαν αφαιρεθεί πέρυσι δε θα προσμετρηθούν ποτέ για να πάρεις άλλο ταμείο ανεργίας! Αν δε συγκεντρώνεις 125 ένσημα φέτος (χωρίς τους 2 τελευταίους μήνες) θα σου χορηγήσουν αυτόματα τους μήνες που έμειναν από πέρυσι και τους οποίους δεν εισέπραξες.

Τα ένσημα θα μπορούσαν να μετρηθούν σε όλο το 14μηνο, αν το καλοκαίρι δεν είχες πάρει ταμείο ανεργίας ή αν το ταμείο που έπαιρνες ήταν από συνέχιση των μηνών της προηγούμενης χρονιάς.

Αποσυνδεδεμένος pier

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ Lasid για την άμεση απάντηση, αυτή τη διευκρίνιση ήθελα πιο πολύ για τους 2 μήνες. Νόμιζα ότι μετριούνται και αυτοί... :(
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2013, 12:15:02 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Παρακαλώ pier.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 587
Σύνολο: 601

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.