*

Αποστολέας Θέμα: Παιδαγωγική κατάρτιση  (Αναγνώστηκε 15836 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theodorou_filio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Παιδαγωγική κατάρτιση
« στις: Ιούλιος 08, 2009, 09:40:20 πμ »
καλημέρα σας,
μήπως ξέρει κανείς να μου πει για τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει κανείς για να διεκδικήσει παιδαγωγική κατάρτιση στον κλάδο του?
είμαι πε 19 και ενώ η σχολή μου έχει 15 παιδαγωγικά μαθήματα δεν έχουμε παιδαγωγική κατάρτιση...
πως κατάφεραν να την αποκτήσουν οι βιολόγοι και οι φυσικοί?
πως μπορούμε οι απόφοιτοι της σχολής μου να διεκδικήσουμε τον παιδαγωγικό μας ρόλο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:51:25 »

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 08, 2009, 10:47:35 πμ »
Οι τρόποι που μπορεί δυστυχώς οποιοσδήποτε ΠΕ19 να πάρει παιδαγωγική κατάρτιση είναι:

1) Να παρακολουθήσει το ετήσιο πρόγραμμα ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ (Οι αιτήσεις έληξαν πριν ένα μήνα)
2) Να βγάλεις 2ο πτυχίο σε μια παιδαγωγική σχολή (π.χ. Μαθηματικός, Φυσικός, κλπ)
3) Να κάνεις μεταπτυχιακό σε Παιδαγωγικά

Δυστυχώς όταν άλλοι είχαν πετύχει τα αυτονόητα, εμείς ούτε τα διεκδικούσαμε...
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος theodorou_filio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 08, 2009, 11:41:37 πμ »
Μου είπαν πως αν μαζευτούμε οι απόφοιτοι του τμήματος σε ένα σύλλογο αποφοίτων μπορούμε να διεκδικήσουμε τα διακιώματα των παιδαγωγικών μαθημάτων. έτσι έκαναν και του φυσικού μου είπαν...απλά δεν ξέρω τη νομική διαδικασία. Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 09, 2009, 03:31:29 πμ »
Δυστυχώς όταν άλλοι είχαν πετύχει τα αυτονόητα, εμείς ούτε τα διεκδικούσαμε...
Συνάδερφε, μάλλον δεν  γνωρίζεις πολύ καλά την ιστορία της ειδικότητας  και τις μάχες που δόθηκαν. Διαφορετικά θα γνώριζες ότι για το συγκεκριμένο ζήτημα, η ΕΠΕ είχε οδηγήσει το ΥΠΕΠΘ στο Συμβούλιο της Επικρατείας, του οποίου οι αρχικές αποφάσεις 3113/2003 και 3114/2003 ήταν θετικές για τους απόφοιτους τμημάτων Πληροφορικής, αλλά οι τελικές αποφάσεις  3325/2003 και 3326/2003 ήταν αρνητικές και βάσει των οποίων τα τμήματα Πληροφορικής δεν θεωρούνται καθηγητικές σχολές. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις και εδώ

Μου είπαν πως αν μαζευτούμε οι απόφοιτοι του τμήματος σε ένα σύλλογο αποφοίτων μπορούμε να διεκδικήσουμε τα διακιώματα των παιδαγωγικών μαθημάτων. έτσι έκαναν και του φυσικού μου είπαν...απλά δεν ξέρω τη νομική διαδικασία. Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει αν ισχύει κάτι τέτοιο?
Διάβασε το link που παραθέτω παραπάνω και θα καταλάβεις πως έχουν τα πράγματα. Από ποιο τμήμα είσαι; Η δημιουργία συλλόγου αποφοίτων, αν δεν υπάρχει, είναι επιτακτική ανάγκη να γίνει. Ανεξάρτητα από το γεγονός αυτό, θα πρέπει  να ενισχυθεί με ενεργή προσωπική μας συμμετοχή και ο μοναδικός φορέας που αγωνίζεται για τα δικαιώματα των Πληροφορικών, η ΕΠΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:51:25 »

Αποσυνδεδεμένος theodorou_filio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 09, 2009, 09:33:26 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση...τώρα πια κατάλαβα πολλά πράγματα..είμαι και εγώ απο το διάσημο τμήμα ΔΤΨΣ Πειραιά που έχει γίνει μεγάλος ντόρος τελευταία αλλά μόνο λόγια...Θα οργανώσουμε το σύλλογο πρώτα και μετά θα κινηθούμε ανάλογα...

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 09, 2009, 06:41:35 μμ »
Παράθεση
Συνάδερφε, μάλλον δεν  γνωρίζεις πολύ καλά την ιστορία της ειδικότητας  και τις μάχες που δόθηκαν. Διαφορετικά θα γνώριζες ότι για το συγκεκριμένο ζήτημα, η ΕΠΕ είχε οδηγήσει το ΥΠΕΠΘ στο Συμβούλιο της Επικρατείας, του οποίου οι αρχικές αποφάσεις 3113/2003 και 3114/2003 ήταν θετικές για τους απόφοιτους τμημάτων Πληροφορικής, αλλά οι τελικές αποφάσεις  3325/2003 και 3326/2003 ήταν αρνητικές και βάσει των οποίων τα τμήματα Πληροφορικής δεν θεωρούνται καθηγητικές σχολές. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις και εδώ
Συνάδελφε, έχω διαβάσει ήδη την ιστορία της ΕΠΕ και ενημερώνομαι και από την ΕΠΕ καθημερινά εδώ και χρόνια. Μιλούσα βασικά για την αρχική οργάνωση των τμημάτων Πληροφορικής το 80'-90', τα οποία έπρεπε εξαρχής να εισάγουν παιδαγωγικά μαθήματα στον οδηγό σπουδών τους και να διεκδικήσουν την ένταξη τους σε καθηγηγητικές σχολές. Η ΕΠΕ τι φταίει, προσπάθησε να κάνει ότι καλύτερο μετά.
Πάλι καλά που υπάρχει κι ένα όργανο όπως η ΕΠΕ, για να μάχεται για μας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2009, 07:02:12 μμ από aroniotis »
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 11, 2009, 12:33:10 πμ »
Συνάδελφε, έχω διαβάσει ήδη την ιστορία της ΕΠΕ και ενημερώνομαι και από την ΕΠΕ καθημερινά εδώ και χρόνια. Μιλούσα βασικά για την αρχική οργάνωση των τμημάτων Πληροφορικής το 80'-90', τα οποία έπρεπε εξαρχής να εισάγουν παιδαγωγικά μαθήματα στον οδηγό σπουδών τους και να διεκδικήσουν την ένταξη τους σε καθηγηγητικές σχολές.
Οκ. Απλώς στο αρχικό μήνυμα δεν ήταν πολύ ξεκάθαρο αυτό και κάποια  άτομα που δεν γνωρίζουν  κάθολου για την ιστορία του κλάδου θα μπορούσαν να συμπεράνουν ότι δεν έγινε ποτέ κανένας αγώνας. 
Η ΕΠΕ τι φταίει, προσπάθησε να κάνει ότι καλύτερο μετά.
Πάλι καλά που υπάρχει κι ένα όργανο όπως η ΕΠΕ, για να μάχεται για μας
Σ' αυτό συμφωνούμε αν και θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι η ΕΠΕ είμαστε εμείς,   οι Πληροφορικοί, και θα πρέπει να ενισχύσουμε την δράση της με την ενεργή συμμετοχή μας σε αυτή. Διότι άλλη δύναμη έχει ένας σύλλογος με 2000 μέλη και άλλη ένας σύλλογος με 20000 μέλη.

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 24, 2009, 04:56:35 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση...τώρα πια κατάλαβα πολλά πράγματα..είμαι και εγώ απο το διάσημο τμήμα ΔΤΨΣ Πειραιά που έχει γίνει μεγάλος ντόρος τελευταία αλλά μόνο λόγια...Θα οργανώσουμε το σύλλογο πρώτα και μετά θα κινηθούμε ανάλογα...
Με σημερινή τροπολογία αναγνωρίστηκε το τμήμα ΔΤΨΣ Πειραιά οπότε οι απόφοιτοί του έχουν πολλές πιθανότητες πλέον να διοριστούν.

Η ΕΠΕ δυστιχώς έχει κάνει τραγικά λάθη στο παρελθόν με το θέμα αυτό. Ζητούσε και για τις πολυτεχνικές σχολές παιδαγωγική επάρκεια και όπως είναι λογικό δεν πέρασε.

Αποσυνδεδεμένος ergotelis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
    • ERGOTELIS
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 24, 2009, 06:17:03 μμ »
ΤΙ ειναι ρε παιδια το ΔΠΨΣ του πειραια ?
πληροφορικη ?
Θελεις δεν θελεις θα γινεις.. Εργοτελης !

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 24, 2009, 06:50:31 μμ »
ΔΤΨΣ= Διδακτική της Τεχνολογίας και των Ψηφιακών Συστημάτων στο πανεπιστήμιο Πειραιά. Από εδώ και πέρα θα έχει Παιδαγωγική κατάρτιση στον κλάδο ΠΕ19
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 24, 2009, 07:01:37 μμ »
ΔΤΨΣ= Διδακτική της Τεχνολογίας και των Ψηφιακών Συστημάτων στο πανεπιστήμιο Πειραιά. Από εδώ και πέρα θα έχει Παιδαγωγική κατάρτιση στον κλάδο ΠΕ19
Και όλα αυτά επειδή ο Τίτλος περιέχει τη λέξη "Διδακτική" ;

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 24, 2009, 07:22:17 μμ »
ΔΤΨΣ= Διδακτική της Τεχνολογίας και των Ψηφιακών Συστημάτων στο πανεπιστήμιο Πειραιά. Από εδώ και πέρα θα έχει Παιδαγωγική κατάρτιση στον κλάδο ΠΕ19
Και όλα αυτά επειδή ο Τίτλος περιέχει τη λέξη "Διδακτική" ;

οχι βρε!

δες τον πραγματικό λόγο
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=13468.0

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 24, 2009, 07:36:54 μμ »
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ!!!
ΙΔΟΥ ΤΑ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ:
1)ΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΑΖΙΚΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΜΑΣ.
2)ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΤΗΣ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΤΥΧΙΟ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΜΕ ΜΟΛΙΣ ΜΙΑ ΩΡΑ ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΜΕ ΠΟΛΛΑΠΛΑ ΜΟΡΙΑ!
3)ΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΜΕ 2000 € ΟΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΤΑΧΘΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Β.
4)ΤΟΣΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΥΣΚΟΛΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ ΜΟΝΟ!
ΔΥΣΤΗΧΩΣ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ! ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΠΟΡΤΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ!!!!
ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΤΡΟΠΗ! ΤΙ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΕΧΝΑΣΜΑΤΑ; ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ.ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΝΑ ΕΜΠΑΙΖΕΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ. ΤΟΥΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΤΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ, ΘΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΓΗΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ!!!!
ΕΜΕΝΑ Η ΓΜΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΙΣΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΣΚΕΦΤΕΙTE ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΕΔΕΛΦΟΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΓΙΑ 10 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΤΕΧΝΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ 500 ΣΕΙΡΑ ΣΤΟΝ Β ΠΙΝΑΚΑ. ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ, ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΙ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ.NA ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ;;;;;;;;;;;;;
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΞΟΥΜΕ!
ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ!
























  


Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 24, 2009, 10:02:21 μμ »
ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΤΩ!
Όταν μπήκα στην Σχολή μου, το 2002, ήμασταν ο πιο περιζήτητος κλάδος για τα σχολεία. Τότε είπα, όταν θα βγω θα είναι εύκολο να διοριστώ καθηγητής. Με πρόλαβαν οι Θεολόγοι, οι Γεωλόγοι κι όλοι οι άσχετοι και βγαίνοντας πήρα τον ...λο.

ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΤΩ! Λεώ τότε, θα βγάλω καλό βαθμό και θα κάνω κι ένα μεταπτυχιακά, για να μπω ΑΣΠΑΙΤΕ, για να είμαι σχεδόν διορισμένος ή τουλάχστον κοντά...

Κάνω το μεταπτυχιακό μου και μπαίνω φέτος ΑΣΠΑΙΤΕ... Μόνο που μια μέρα μετά που βγήκαν τα αποτελέσματα της ΑΣΠΑΙΤΕ, εκεί που έχω χαρεί βγαίνει η τροπολογία που μου φέρνει κι άλλους 200 με παιδαγωγική επάρκεια...

ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΤΩ! Ο μόνος τρόπος είναι η Εγκύκλιος για τους Πολύτεκνους! Σας αφήνω, γιατί έχω μια δουλίτσα! Σε 3 χρονάκια θα τα πούμε!

Ή καλύτερα τώρα που το σκέφτομαι... Υπάρχει πιο σύντομος τρόπος... Αν κάνεις 3 παιδιά με τρεις διαφορετικές γυναίκες, θεωρείσαι πολύτεκνος;;;;; SOS, κάποιος να απαντήσει... Ε ρε, σε 9 μήνες τα λέμε! 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2009, 10:06:05 μμ από aroniotis »
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159607
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 423
Σύνολο: 430

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.