*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ19 αποτελέσματα  (Αναγνώστηκε 115992 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #406 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 02:55:39 μμ »
Συμπληρωματικοί θα γίνουν αφού τελειώσουν και οι διορισμοί της 2ης φουρνιάς.

Οι συμπληρωματικοί διορισμοί μόνο τότε γίνονται. Αυτό η elia μπορεί να μας το επαληθεύσει. Κι αν είναι έτσι, η συμπληρωματική βγήκε να "καλύψει" τα κενά που προέκυψαν από τους διορισμούς που έγιναν. Πολλές φορές γίνονται τέτοιοι συμπληρωματικοί διορισμοί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:03:23 »

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #407 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 03:02:41 μμ »
Λέει ότι είναι να προσλάβουν 100 και ξαφνικά την 2η χρονιά λένε να πάρουμε άλλους 10 επιπλέον επειδή έχουμε κενά.

Εντάξει, αυτό μπορεί να το υπέθεσε. Σου λέει έγιναν οι διορισμοί που ήταν να γίνουν, οπότε αυτά τα 10 άτομα είναι επιπλέον. Και η διατύπωση μπορεί να λέει "για τις ανάγκες της υπηρεσίας" και να μπερδεύτηκε.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #408 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 05:12:11 μμ »
Δεν έχετε καταλάβει τι λέω : δεν είπα ότι οι συμπληρωματικοί διορισμοί είναι μόνο από τον ενιαίο ... και η φίλη μου που διορίστηκε με συμπληρωματικούς από ΑΣΕΠ διορίστηκε, όχι από ενιαίο.
Το ξαναεξηγώ : έστω ότι το ΥΠΕΠΘ στην αρχή της διετίας εκτιμά ότι θα πάρει 200 άτομα, αλλά στην πορεία του προκύπτουν αλλά 10 κενά : θα κάνει τη 2η χρονιά 10 παραπάνω διορισμούς, 6 από ΑΣΕΠ και 4 από ενιαίο (αν μιλάγαμε για πληροφορικούς οι διορισμοί αυτοί θα μοιράζονταν με το γνωστό ποσοστό σε ΠΕ19 - ΠΕ20).
Μην μένετε μόνο στο τι είχε γίνει με τους ΠΕ20 παλαιότερα που δεν είχαν επαρκή αριθμό επιτυχόντων ΑΣΕΠ (δεν το έχω ψάξει και δεν ξέρω τι ακριβώ είχε συμβεί). Συμπληρωματικοί διορισμοί μπορούν να γίνουν σε όλους τους κλάδους. Τα τελευταίο χρόνια έχουν όμως μειωθεί, λόγω του μεγάλου αριθμού διοριστέων από τους πίνακες 24μήνου, 30μήνου, τον αριθμό των οποίων δεν μπορεί το ΥΠΕΠΘ να τους υπολογίσει με ακρίβεια από πριν.


Έτσι και αλλιώς δεν νομίζω ότι έχει κανένα ιδιαίτερο νόημα αυτή η συζήτηση.

Αυτά που λες ρε κοπέλα μου είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας!!!! Σιγά μην προκύψουν επιπλέον κενά και τα καλύψει το ΥΠΕΠΘ με επιπλέον διορισμούς. Γιατί να μην πάρει αναπληρωτές ή ωρομίσθιους?

Η φίλη σου σίγουρα δεν ξέρει πως διορίστηκε. Θα σε πω εγώ πως διορίστηκε. Παραιτήθηκε κάποιος που ήταν διοριστέος μέσω ΑΣΕΠ είτε μέσω πίνακα είτε 30μηνου και κάλεσαν τα επόμενα άτομα να κάνουν τα χαρτιά τους για την θέση αυτή

Λες να μην τη ρώτησα αν δεν αποδέχτηκε κάποιος ή αν ήταν κάποιος στο τριαντάμηνο ή από ενιαίο; Μου είπε όχι, ότι πήραν έξτρα. Δεν πιστεύω να μην είχε καταλάβει τι της είπαν, αλλά ...

Ρε, παιδιά δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση, τι να τη συνεχίζουμε ...

Απλά όσοι είναι επιλαχόντες ας έχουν το νου τους γιατί μπορεί να γίνουν συμπληρωματικοί (για ποιο λόγο γίνονται δεν έχει και τόση σημασία).

Α, geok, λίγη ευγένια δεν βλάπτει!!! (δεν νομίζω να σου έχω δώσει το θάρρος να με αποκαλείς κοπέλα μου ... και επανειλλημένα μάλιστα)

Αποσυνδεδεμένος kripintiris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #409 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 01:16:55 μμ »
Επιπλέον θέσεις από ΑΣΕΠ δε δημιουργούνται. Τελεία και παύλα. Π.χ. αν είναι να πάρει 10 παραπάνω άτομα (δηλ. 210 άτομα συνολικά) δε θα πάρει 6 επιπέον από τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ και 4 από πίνακα. Θα πάρει 10 από τον πίνακα και θα αποκαλούνται "Συμπληρωματικοί διορισμοί".
Γενικά πάντως δε μπορεί να δημιουργήσει πλέον 10 επιπλέον θέσεις γι' αυτή τη διετία. Απαγορεύεται. Αν δημιουργηθούν 10 επιπλέον κενά θα πάνε για την επόμενη διετία και τον επόμενο ΑΣΕΠ. Το ότι απαγορεύεται βέβαια δε σημαίνει ότι δε μπορεί το ΥΠΕΠΘ να το κάνει...

Και κάτι άλλο που δίνει τροφή για σκέψη. Ακριβώς 200 κενά πληροφορικής υπήρχαν πέρυσι το καλοκαίρι που το ΥΠΕΠΘ αποφάσισε για 200 άτομα; Όχι 194 ή 215;
(Εν' τω μεταξύ να θυμάστε ότι κενά πληροφορικής δεν έχει η Ββάθμια εκπαίδευση γενικά. Θεωρώ ότι με όσους είναι μέσα καλύπτεται για 15-20 χρόνια)

Για την περίπτωση της φίλης της elia, που ήταν 1-2 θέσεις κάτω από τους διοριστέους του ΑΣΕΠ (αν κατάλαβα καλά...)
Παράδειγμα: Θα πάρει 100 οικονομολόγους το ΥΠΕΠΘ, 40 από τον πίνακα και 60 από τον ΑΣΕΠ. Βγάζει προκήρυξη ο ΑΣΕΠ με 60 θέσεις ΠΕ09. Γίνεται ο γραπτός διαγωνισμός και μετά τα οριστικά αποτελέσματα η φίλη της elia βγαίνει 61η ή 62η. Δηλαδή 1η ή 2η επιλαχούσα. Από τους 60 όμως διοριστέους μπορούν να κάνουν αίτηση οι 58, ή μπορεί να κάνουν αίτηση και οι 60 αλλά οι 58 να πληρούν τα κριτήρια διορισμού... Αν έχει λοιπόν 2 κενά από τον ΑΣΕΠ το νόμιμο είναι να πάρει 2 επιλαχόντες και όχι 2 από τον πίνακα. Γιατί είπε στην προκήρυξη ότι θέλει 60 από ΑΣΕΠ.
Αποκλείετε δηλαδή τις περιπτώσεις:
α) Να μην κάνει αίτηση για διορισμό κάποιος απλά...
β) Να βγήκε διοριστέος κάποιος που δεν είχε κάνει φαντάρος και να μην πρόλαβε να υπηρετήσει μέχρι και την αρχή της 2ης χρονιάς που μπορεί να διοριστεί (έχει τύχει κι αυτό...)
γ) Να μη θέλει κάποιος τελικά να ασχοληθεί με την εκπαίδευση και να μην έκανε καν αίτηση διορισμού γιατί διορίστηκε κάπου αλλού, ή, οικονομολόγοι γαρ, να βρήκε δουλειά σε κάποια τράπεζα με 5 χιλιάρικα το μήνα...

Με κάποιο τρόπο πάντως δημιουργήθηκαν 2,3,5 ή κι εγώ δεν ξέρω πόσες επιπλέον θέσεις και νόμιμα τα κενά καλύφθηκαν με επιλαχόντες του ΑΣΕΠ αφού ισχύει το 60 - 40%. Ειδοποίησαν λοιπόν, από τον ΑΣΕΠ ή από το ΥΠΕΠΘ, τους επιλαχόντες του ΑΣΕΠ και συνεπώς τη φίλη μας για να κάνει αίτηση διορισμού ή οποία ξαφνιασμένη ρώτησε: "Πώς κι έτσι;". Και μπορεί κάποιος τηλεφωνητής-τρια να της είπε μια π....ριά για να κλείσει το τηλέφωνο γρήγορα: "Α, ξέρεις είναι έξτρα διορισμοί, έλα να κάνεις αίτηση...". Μπορεί επίσης αν δε ρώτησε εκ τηλεφώνου, να πήγε σε κάποιο γραφείο και λόγω άγνοιας να της είπαν για έξτρα διορισμούς...

Και καταλήξαμε εμείς να ψάχνουμε να βρούμε τι έγινε και τι είναι οι έξτρα και οι συμπληρωματικοί διορισμοί γιατί οι θέσεις πληροφορικής τείνουν να εκλείψουν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:03:23 »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #410 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 04:08:57 μμ »
Λοιπόν τελείως τυχαία εκεί που μίλουσα προ ολίγου με μαθηματικό, μου είπε ότι την προηγούμενη διετία έγιναν 90 (!!!) συμπληρωματικοί στον κλάδο τους, 55 ΑΣΕΠ και 35 από ενιαίο (ασφαλώς και γίνονται συμπληρωματικοί στον ΑΣΕΠ, το ποσοστό 60-40 καταστρατηγείται μόνο εφόσον δεν υπάρχουν αρκετοί για να διοριστούν με τον έναν από τους δύο τρόπους).

Βρήκα και τη μία από τις δύο αποφάσεις :                http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank15_9_08_1406.php
(δεν ψάχνω και την άλλη...)

Όπως καταλαβαίνετε δε μπορεί να έπιασαν 90 μαθηματικοί μαζεμένοι τριαντάμηνο ή να αρνήθηκαν διορισμό....

Μου είπε επίσης ότι μπορεί πολύ απλά να είναι επιλαχόντας ένα "δικό τους παιδί" και για να το διορίσουν, να διορίζουν και όλους όσους προηγούνται (αυτό είναι από ότι ξέρω είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο και με τις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών).


Υπάρχει κανείς που να επιμένει ακόμα;;;

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2009, 05:47:07 μμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #411 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 06:42:47 μμ »
Μόνο εσύ επιμένεις. Κακό πράγμα η ξεροκεφαλιά και η άγνοια...

Το link που παραθέτεις δεν αντικρούει αυτά που σε έχουμε πει 15 άτομα, ίσα-ίσα το επιβεβαιώνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2009, 07:39:38 μμ από geok_salonika »
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #412 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 07:20:08 μμ »
Μόνο εσύ επιμένεις. Κακό πράγμα η ξεροκεφαλιά και η άγνοια...

Το link που παραθέτεις δεν αντικρούει αυτά που σε έχουμε 15 άτομα, ίσα-ίσα το επιβεβαιώνει.

οκ, ότι πεις.

Αποσυνδεδεμένος kizouna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #413 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 07:54:20 μμ »
Μήπως αυτοί οι 90 μαθηματικοί επιτυχόντες του ΑΣΕΠ διορίστηκαν από το 40%, οπότε έμειναν κενές οι αντίστοιχες θέσεις του 60%; Αλλά πάλι, σε αυτή την χώρα, όλα γίνονται...

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #414 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 08:16:07 μμ »
Μήπως αυτοί οι 90 μαθηματικοί επιτυχόντες του ΑΣΕΠ διορίστηκαν από το 40%, οπότε έμειναν κενές οι αντίστοιχες θέσεις του 60%; Αλλά πάλι, σε αυτή την χώρα, όλα γίνονται...
Συμπληρωματικοί έγιναν και από ΑΣΕΠ και από ενιαίο (απλά εγώ βρήκα μόνο τη μία από τις δύο εγκυκλίους). Αρκετό καιρό πριν βγει η εγκύκλιος συμπληρωματικών από τον ΑΣΕΠ, είχαν γίνει οι συμπληρωματικοί του ενιαίου και είχα τότε ακούσει παράπονα μαθηματικών ότι έχει καταστρατηγηθεί το ποσοστό.

Γνώμη μου είναι ότι η συζήτηση αυτή είναι off topic και δεν έχει κανένα νόημα. Και εγώ η ίδια ξέρω ότι κακώς τη συνέχισα, απλά με ενόχλησε πολύ η ειρωνεία... ευτυχώς που παρενέβησαν οι διαχειστές και σβήστηκαν μερικά μηνύματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2009, 08:33:45 μμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #415 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 08:56:38 μμ »
αστο elia, δεν το κατέχεις το θέμα

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #416 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 09:52:51 μμ »
Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν γιατί το θέμα που ξεκινήσαμε να συζητάμε και που είναι εκτός θέματος, συνεχίζεται εδώ και 4 μέρες και έχει καταντήσει chat...

Θα σας παρακαλούσα να τελειώσει εδώ το θέμα με τους συμπληρωματικούς διορισμούς.

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2009, 01:26:49 πμ από kateri »

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #417 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 11:27:47 πμ »
Επίσης να ξέρετε ότι ως ωρομίσθιοι κανονικά δεν επιτρέπεται να έχουμε κενά!

Αυτό υπάρχει κάπου γραμμένο;
Το έχετε εύκαιρο, να μην κάτσω και ψάχνω εγκυκλίους;

(Αν και, έτσι οπως καταντήσαμε φετος, τα κενά μας μάραναν!!! Φοβάμαι ότι θα πάμε να πάρουμε ότι ώρες έχουν περισσέψει, και θα πούμε κι εύχαριστώ...)
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος kripintiris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #418 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 11:40:56 πμ »
αστο elia, δεν το κατέχεις το θέμα

Τελικά παιδιά η elia έχει απόλυτο δίκιο!!! Είχα τοποθετηθεί και εγώ απέναντί της γιατί πίστευα ότι αν π.χ. ζητάει το ΥΠΕΠΘ 500 άτομα (200 πίνακα + 300 ΑΣΕΠ) για 2 χρόνια σε κάποιο κλάδο, αυτές είναι και οι θέσεις για 2 χρόνια. Αν προκύπτουν νέες κενές θέσεις ο λογικός προγραμματισμός λέει ότι πάνε για την επόμενη διετία. Κι όμως το ΥΠΕΠΘ έκανε συμπληρωματικούς. Και αν είναι π.χ. 100 οι νέες θέσεις, παίρνει τους επόμενους 40 του πίνακα και από τους επιτυχόντες τους 60 επιλαχόντες που είναι κάτω από τους διοριστέους.
Ζητώ λοιπόν ευγενικά, δημόσια συγνώμη elia!!!
Όντως έψαξα ονόματα για τους ΠΕ03 από τους διοριστέους του ΥΠΕΠΘ που παράθεσες στο http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank15_9_08_1406.php και είδα και τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ http://www.asep.gr/asep/site/home/LC+Menu/downloads/oldSiteContest/etos2006.csp?tabId=0&lcmenuId=.
Αρχικά τα δεδομένα για τους Μαθηματικούς εκείνης της διετίας ήταν: 570 ΑΣΕΠ (60%) και 380 Πίνακα (40%) (αφήνουμε τους 24μηνους...). Έκανε συμπληρωματικούς διορισμούς 90 άτομα (54+34) και διόρισε 52 άτομα επιτυχόντες από τον ΑΣΕΠ. Οι 52 αυτοί που βλέπω είναι οι 52 καλύτεροι βαθμοί αμέσως μετά τους διοριστέους. Δείτε τα 2 παραπάνω link για περισσότερα...

Οπότε επανερχόμαστε στην αρχική τοποθέτηση της elia:
Υπάρχει πάντα και η πιθανότητα να γίνουν συμπληρωματικοί διορισμοί του χρόνου, οπότε όσοι είναι "κοντά" στους διοριστέους ας έχουν το νου τους. (από ότι ξέρω δεν σε παίρνει και κανείς τηλέφωνο να σου πει ότι διορίζεσαι!)

Λέμε βέβαια ότι κλείνει το θέμα των συμπληρωματικών διορισμών εδώ, αλλά τελικά δεν νομίζω ότι είναι και τόσο εκτός θέματος...

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19 αποτελέσματα
« Απάντηση #419 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 03:12:48 μμ »
Επίσης να ξέρετε ότι ως ωρομίσθιοι κανονικά δεν επιτρέπεται να έχουμε κενά!

Αυτό υπάρχει κάπου γραμμένο;
Το έχετε εύκαιρο, να μην κάτσω και ψάχνω εγκυκλίους;

(Αν και, έτσι οπως καταντήσαμε φετος, τα κενά μας μάραναν!!! Φοβάμαι ότι θα πάμε να πάρουμε ότι ώρες έχουν περισσέψει, και θα πούμε κι εύχαριστώ...)

Δεν θυμάμαι που το βρήκα, σίγουρα το έχω ακούσει πολλές φορές να λέγεται. Μου έτυχε πάντως σε σχολείο (Β/βάθμια) να μου βάλουν πολλά κενά, και μόλις τους είπα ότι εμείς οι ωρομίσθιοι δεν πρέπει να έχουμε καθόλου κενά (και άφησα να εννοηθεί ότι θα πάω στον προϊστάμενο), άλλαξαν το πρόγραμμα.
Μεταξύ μας, στα ολοήμερα πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο να μην έχεις καθόλου κενά, αλλά αν δεις και σου βάζουν πολλά ή άβολα κενά μπορείς να τους πεις ότι δεν θα έπρεπε να έχεις καθόλου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 785
Σύνολο: 796

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.