*

Αποστολέας Θέμα: ειδικη διδακτικη αρχαιων  (Αναγνώστηκε 17745 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
ειδικη διδακτικη αρχαιων
« στις: Ιούλιος 09, 2009, 10:13:11 πμ »
ευπροσδεκτες οι συμβουλες και οι προβληματισμοι και απο αποτυχοντες και απο επιτυχοντες και απο διαπρεποντες. κυριως οι τελευταιοι αν εχουν διαθεση ας διαφωτισουν και τους υπολοιπους.  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:16:16 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 09, 2009, 10:26:49 πμ »
Στο διαγωνισμό του 2002 έγραψα διδακτική νέων (ανάλυση του Καβάφη: πήρα 88) ήμουν όμως αποτυχούσα. Στο διαγωνισμό του 2004 έγραψα διδακτική ιστορίας (πήρα 81): ήμουν επιτυχούσα όχι ομως διοριστέα. Στο διαγωνισμό του 2006 έγραψα αρχαία (επειδή το απόσπασμα ήταν των αρχαίων κατεύθυνσης που δίδασκα στο φροντιστήριο): πήρα 76,5. = διοριστέα. Σε καμία διδακτική δεν ακολούθησα κάποιο οργαγωμένο σχέδιο ή μέθοδο. Έκανα πάντα επίδειξη γνώσεων, έδειχνα δηλαδή ότι το κατείχα το αντικείμενο (δεν ήταν ψέμα αυτό, αλλά υπερέβαλα π.χ. έγραφα, όπως αναφέρει κι ο Μαρωνίτης, όπως λέει στην ανάλυσή του κι ο Λυπουρλής, ή θα βάλω να ακούσουμε σε cd. το Μαρωνίτη να απαγγέλλει την Οδύσσεια (τότε ούτε το είχα δει στη ζωή μου το cd,απλά το είχα διαβάσει, φέτος το έβαλα όμως στα παιδιά στην τάξη). Γνώμη μου ειναι να δείχνει καποιος ότι αυτό το έχει ξαναδει και ξέρει να το δουλεύει.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 09, 2009, 10:30:22 πμ »
θα συμφωνησω μαζι σου pariel. και εγω αυτο ακριβως τεινω να πιστεψω. το show off το εκανες και τις 3 φορες;

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 09, 2009, 10:31:32 πμ »
Τι είναι το show off;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:16:16 »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 09, 2009, 10:34:29 πμ »
ακυρο μου εχεις απαντησει ηδη.  :)

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 09, 2009, 10:38:58 πμ »
Να προσθέσω ότι αυτά με τα εποπτικά μέσα νομίζω ότι μετράνε πολυ. Θυμάμαι ότι στον Καβάφη είχα γράψει ότι πριν κάνουμε την ανάλυση θα δουμε την ταινια με τον Δ. Καταλειφό (που συμπτωματικά εκείνο τον καιρό είχε γυριστεί) για τη ζωή του Καβάφη (φυσικά δεν την είχα δει τότε) και θα κλείσουμε με το cd του Σαββίδη (στο οποίο απαγγέλλει Καβάφη).

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 09, 2009, 10:44:11 πμ »
Έγραψα ειδική διδακτική αρχαίων 74 αλλά είμαι στους αποτυχόντες :'( :'( :'(
Ήταν το μόνο μάθημα που αισθανόμουν σίγουρη όταν έγραφα.Οι ερωτήσεις μου φάνηκαν εύκολες.Είχα προετοιμαστεί για αυτές.Δεν έπεσα από τα σύννεφα όπως στα άλλα μαθήματα.
Η περιέργειά μου είναι να πάρω το γραπτό μου να δω πόσο μου βάλανε οι βαθμολογητές.
Αααααα απ ότι θυμάμαι δεν έγραψα για εποπτικά μέσα.Εκανα σχέδιο στο 1 ερώτημα αλλά σαφώς ακολουθούσε την πορεία του κειμένου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2009, 10:47:38 πμ από Supreme »

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 09, 2009, 10:51:40 πμ »
Τι είναι το show off;
Tί είναι αυτό πάλι;

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 09, 2009, 10:53:40 πμ »
Να προσθέσω ότι αυτά με τα εποπτικά μέσα νομίζω ότι μετράνε πολυ. Θυμάμαι ότι στον Καβάφη είχα γράψει ότι πριν κάνουμε την ανάλυση θα δουμε την ταινια με τον Δ. Καταλειφό (που συμπτωματικά εκείνο τον καιρό είχε γυριστεί) για τη ζωή του Καβάφη (φυσικά δεν την είχα δει τότε) και θα κλείσουμε με το cd του Σαββίδη (στο οποίο απαγγέλλει Καβάφη).
ναι και η επικαιροτητα επισης.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 09, 2009, 12:41:25 μμ »
Έγραψα ειδική διδακτική αρχαίων 74 αλλά είμαι στους αποτυχόντες :'( :'( :'(
Ήταν το μόνο μάθημα που αισθανόμουν σίγουρη όταν έγραφα.Οι ερωτήσεις μου φάνηκαν εύκολες.Είχα προετοιμαστεί για αυτές.Δεν έπεσα από τα σύννεφα όπως στα άλλα μαθήματα.
Η περιέργειά μου είναι να πάρω το γραπτό μου να δω πόσο μου βάλανε οι βαθμολογητές.
Αααααα απ ότι θυμάμαι δεν έγραψα για εποπτικά μέσα.Εκανα σχέδιο στο 1 ερώτημα αλλά σαφώς ακολουθούσε την πορεία του κειμένου


Supreme, πολύ κρίμα. Θεωρώ, ότι επ' ουδενί εσύ άξιζες να είσαι στους αποτυχόντες. Σου εύχομαι καλύτερη τύχη στον επόμενο διαγωνισμό.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 09, 2009, 02:31:20 μμ »
αν έχει γράψει κάποιος ψηλά στη ν ειδική διδακτική των αρχαίων ας μας πει.. καλό θα ήταν να περιοριστούν τα τόπικ αυτά σε συμβουλές μόνο όσων πέτυχαν. μην πλατιάζουμε για τη δική μας ευκολία.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 09, 2009, 03:12:39 μμ »
Επέλεξα ειδική αρχαίων(για 2η φορά) επειδή μόνο με τα αρχαία νιώθω ασφαλής.Έγραψα 71 και κάτι ψιλά.Στο πρώτο ερώτημα έκανα μόνο σχέδιο διδασκαλίας αναλυτικά,με στόχους,παράλληλα κείμενα,εποπτικά μέσα,ερωτήσεις,διαθεματική εργασία...ότι μπορούσα να σκεφτώ εκείνη τη στιγμή.Στη σκηνή του Αχιλλέα από άγχος (αν και περιέγραψα αναλυτικά το "συμβάν" και το ανέλυσα όσο μπορούσα) ξέχασα να αναφέρω τη λέξη-κλειδί(πιστευω) "νεκυια" αν και την υπονοούσα από τα συμφραζόμενα.

καλό θα ήταν να περιοριστούν τα τόπικ αυτά σε συμβουλές μόνο όσων πέτυχαν. μην πλατιάζουμε για τη δική μας ευκολία.
Δεν καταλαβαίνω το περιορισμό.
Δηλαδή για παράδειγμα η Supreme με 74 δεν έχει να μας πει κάτι που θα μας βοηθήσει;Εγώ το 74 δεν το θεωρώ βαθμό "αποτυχίας"..
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος paogate13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 09, 2009, 03:35:28 μμ »
Καταθετω  την  εμπειρια  τησ  γυναικας  μου-διορισθηκε  το  2007  με  93  διδακτικη  αρχαιων.
1. Διαβασε  πολυ  καλα  τα  σχεδια  διδασκαλιας  απο  τα  βιβλια  καθηγητη  για  Γυμνασιο/Λυκειο  (επίσης  σχεδια  απο  Διδακτικη  Καραγεωργιου  για  Αρχαια  και  απο  Ασπρουλακη).
2. εκανε  πολλα  σχεδια  μονη  τησ- χρησιμο  για  time management  την  ωρα  των  εξετασεων.
3. Εκανε  ΠΛΗΡΕΣ  σχεδιο  με  διακειμενικη/διαχρονικη  προσεγγιση
4. Εκ  παραλλήλου  η  αναλθση  τησ  εδειχνε  οτι  πατουσε  πολυ  καλα  στο  γνωστικο
5. Παρακολούθησε  πολυ  καλη  διδακτικολόγο  (οποιος  θελει  του  στελνω  σε  π.μ  λεπτομερειεσ)
6. Εγραφε  ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ. Γεμισε  16  σελιδες!- απιστευτο  της  φαινεται  ακομη  και  τωρα... (Χαρη  ομως  στο  βαθμο  που  πηρε  ξεπερασε  το  40  στο  γνωστικο  Ιστοριας (!!!!)  και  ειναι  πανευτυχής  διορισμένη. Παρεμπιπτόντως, λιγο  καιρο  αφοθ  εδωσε, απο  τον  Ιούνιο  ξεκινησε  πάλι  διαβασμα  για  τον  επόμενο  ΑΣΕΠ. της  Αγια-Μαρινας  ομως  (μεγάλη  η  χαρη  τησ!)  βγηκαν  αποτελεσματα  και  αφησε  τα  νεα  στη  μεση...

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ειδικη διδακτικη αρχαιων
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 09, 2009, 03:49:26 μμ »
θα συμφωνησω και εγω απολυτα με αυτα..ειναι πολυ σημαντικο να γραψετε πολλα σχεδια..και να γραψετε παρα πολλες λεπτομερειες... επισης μεγαλη προσοχη στα φεκ, οδηγιες φιλολογικων κτλ.. εγω εφτιαξα δικο μου σχεδιο με βαση αυτα..πρωτα απ ολα διαβασα γενικη διδακτικη και το βιβλιο του χατζηδημου προετοιμασια και σχεδιασμος διδασκαλιας. επειτα διαβασα πολυ προσεκτικα τα α. π και τις οδηγιες φιλολογικων μαθηματων. αυτα με βοηθησαν πολυ γιατι εκει στηριχτηκα. παρακολουθησα κατι μαθηματα στο φπ θεσσαλονικης. επισης οπως ειπα καλη γωση βιβλιων και βιβλιων καθηγητη. εδινα βαση στο πως ζηταν να διδαχθει το καθε τι.
λοιπον πιο αναλυτικα..
1. γενικοι σκοποι αρχαιων ελληνικων ( ειχα γραψει μια παραγραφο απο αυτα που ειχα διαβασει απο φεκ)
2. ειδικοι σκοποι διδασκαλιας ομηρικων επων (μια παραγραφος)
3. επιστημονικη προετοιμασια εκπαιδευτικου ( ειπα οτι ο εκπαιδευτικος χρειαζεται να διαβασει τη σχετικη βιβλιογραφια και τετοια χαζα. εβαλα βιβλιογραφια πολυ καλη που περιλαμβανε και σχολικα, βιβλια καθηγητη, οδηγιες)
4.προοργανωτης ( πορεια, μεθοδος, εποπτικα, μορφη)
5.στοχοι διδασκαλιας
6. αφορμηση ( δεν ηταν πολυ πρωτοτυπη με βιντεο και τετοια χαζα. δεν τα θελουν οι κλασικοι. εβαλα απλα συνδεση με τα προηγουμενα. βεβαια εδειξα καλη γνωση του σχολικου - οτι πχ διδασκονται σε περιληψη κτλ)
7. επαξεργασια. αναλυτικα... πολυ αναλυτικα.... σε γ προσωπο με υποκειμενο τους μαθητες και τα παντα εβγαιναν μεσα απο ερωτησεις.οτι μπορεις κολλας εδω απο διαπολιτισμικοτητα κτλ
8. ανακεφαλαιωση... εδω εβαλα την περιληψη.. εκανα διαθεματικοτητα με τα νεα ελληνικα καθως οι μαθητες τις β' εχουν διδαχτει στην 3η ενοτητα της γλωσσας α γυμνασιου την περιληψη. μεσα απο ερωτησεις εκαναν ανακληση προηγουμενης γνωσης. και για οσους δεν θυμουνταν μοιρασα φυλλο πληροφοριων με τους βασικους κανονες οπου και τους ανεφερα αναλυτικα ( γενικα οτι κανεις το αναλυεις )
9. αξιολογηση μοιρασα φυλλο εργασιας..
 
πηρα 88 διδακτικη!!!

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2009, 03:58:23 μμ από swtia »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.