*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 22953 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #98 στις: Ιούλιος 15, 2009, 11:58:41 πμ »
Ξέρω ΔΔΕ,η οποία πραγματικά προσπαθεί να κρατάει μία ισορροπία,όσο δύσκολο και αν είναι.
Προτεραιότητα έχουν οι 3τεκνοι,μετά αν δεν κάνω λάθος σειρά έχουν οι παλαιότεροι πτυχιούχοι.
Δυστυχώς αυτό δε συμβαίνει σε όλες.
Τώρα για τους επιτυχόντες.
Η επιτυχία που σου δίνει 2 και 3 μόρια,δε σου εξασφαλίζει και τίποτα....οπότε,η αναζήτηση γνωστού είναι μία λύση.

Συμφωνώ μ' αυτό που λες και εννοείται ότι δε θεωρώ ότι όλοι οι αποτυχόντες βάζουν δόντι και όλοι οι επιτυχόντες δεν βάζουν. Το ζήτημα είναι το πώς φιλτράρονται όλοι αυτοί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:05:02 »

Αποσυνδεδεμένος ζουζουνα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #99 στις: Ιούλιος 15, 2009, 12:34:16 μμ »
Φετος επισημως απο το υπουργειο θα προσληφθουν 24900 εκπαιδευτικοι ως εξης:
             6400 μονιμοι          (ποσοστο 25,70%)
             8500 αναπληρωτες  (ποσοστο 34,14%)
           10000 ωρομισθιοι      (ποσοστο 40,16%)
           24900 συνολο
Το ερωτημα που τιθεται ειναι οι 8500 αναπληρωτες, θα "αναπληρωσουν" εγκυμοσυνες, αναρρωτικες αδειες, κλπ,κλπ
Οι ωρομισθιοι  τι θα αναπληρωσουν?
Ειναι καιρος να ξυπνησουμε ολοι μας.
μαζικοι διορισμοι- διορισμοι μονιμων αντι αναπληρωτων- καταργηση της ωρομισθιας[/color]

Αποσυνδεδεμένος ζουζουνα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #100 στις: Ιούλιος 15, 2009, 12:37:41 μμ »
ΜΑΖΙΚΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ-ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΜΟΝΙΜΩΝ ΑΝΤΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ-ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑΣ

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #101 στις: Ιούλιος 15, 2009, 01:25:25 μμ »
ημερ/χρονολογια κτησης πτυχιου ειναι η ημερομηνια που ανακηρυχτηκες πτυχιουχος,  και οχι η ημερομηνια που γινετα η ορκομωσια.
Γλυκειά μου ξέρουμε πότε ουσιαστικά λέγεσαι πτυχιούχος όπως και ότι στον κλάδο μας πριν καν ορκιστεις "τυπικά" δε μπορείς να ελπίζεις..Αυτό όμως που με εκνευρίζει περισσότερο είναι ότι ενώ έβαλες μέσον και τελικά σε επέλεξαν εις βάρος κάποιων άλλων προφανώς..βρίζεις και το διευθυντή σα να αδικήθηκες.Εγώ τί πρέπει να κάνω;;;Να τον σκοτώσω;
δεν πηρα τη σειρα καποιου, γιατι δεν παιρνουν πδσ με σειρα!!!
Τώρα ποιός δουλεύει ποιόν;Εσύ λες ότι δεν πήρες τη σειρά κάποιου;
Στην δευτεροβάθμιά μου ο ίδιος κατά τα άλλα δίκαιος διευθυντής επέλεξε τους δικούς του και όταν τον παρακάλεσε συνάδελφος μητέρα δύο παιδιών δύο φορές επιτυχούσα να της δώσει ώρες για να πάει τον επόμενο χρόνο ωρομίσθια κτλ παρ'όλο που είχε σοβαρά προβλήματα την απαξίωσε...Τα προβλήματα ξέρεις ποια είναι;Είχαν αποφασίσει με τον άντρα της να αφιερωθεί στον ΑΣΕΠ δύο χρόνια για να εξασφαλίσει διορισμό.Μετά την επιτυχία του 2006 ο άντρας της αρρώστησε από καρκίνο και είχε μόλις λίγους μήνες ζωής.Η γυναίκα έχοντας πετύχει και έχοντας προτεραιότητα έναντι πολλών άλλων που τελικά επιλέχθηκαν ,παρακάλεσε το διευθυντή να της δώσει τις ώρες που δικαιούταν και πραγματικά είχε ανάγκη.
Ο διευθυντής είπε "..Λυπάμαι..δε μπορώ να βοηθήσω..".
Το αποτέλεσμα;Κάποιοι σαν εσένα επιλεχθηκαν μόνο και μόνο επειδή είχαν καλό λαδοτίρι αλλά κατα τ'άλλα κανένας δεν της πήρε τη σειρά...

Αν εσύ φωνάζεις για το διευθυντή που σε επέλεξε αλλά τελικά δε δούλεψες αυτή τί πρέπει να κάνει;
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:05:02 »

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #102 στις: Ιούλιος 15, 2009, 02:28:47 μμ »
 με όλα αυτά που έχω πληροφορηθεί ότι γίνονται  μέσα από παραπάνω σελίδες εξοργίζομαι πολύ ,, μα πολύ άγρια.. και να ρωτήσω κάτι .. αφού παραδεχόμαστε ότι το συστημα προσλήψεων στην ΠΔΣ είναι σιχαμένο ,,,τι το ουσιαστικό κάνουμε πέρα από το να το διαπιστώνουμε??? στείλαμε καμιά επιστολή διαμαρτυρίας στο Υπουργείο παιδείας ,, στα μμε ή δεν ξέρω πού αλλού?? προτείναμε τις αλλαγές που θέλουμε???ή μήπως έχουμε κανένα εξουσιοδοτημένο όργανο να μας εκπροσωπεί και να διεκδικήσουμε το δίκιο μας???
προσωπικά πιστεύω ότι όσο είναι στη νοοτροπία του Έλληνα να βρίσκει γνωστούς  το χάλι θα συνεχίζει .....ένα παράθυρο μπορεί να κλείνει ,,, μα 100 θα ανοίγουν..πολλοί θα βολεύονται , ακόμα πιο πολλοί θα τους βλέπουν χωρίς να μπορούν να κάνουν τίποτα και όλοι μαζί θα αλληλοτρωγόμαστε ...έχουμε χάσει κάθε μπούσουλα ..μεγάλη ξεφτίλα η όλη ιστορία!!!

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #103 στις: Ιούλιος 15, 2009, 02:36:28 μμ »
με όλα αυτά που έχω πληροφορηθεί ότι γίνονται  μέσα από παραπάνω σελίδες εξοργίζομαι πολύ ,, μα πολύ άγρια.. και να ρωτήσω κάτι .. αφού παραδεχόμαστε ότι το συστημα προσλήψεων στην ΠΔΣ είναι σιχαμένο ,,,τι το ουσιαστικό κάνουμε πέρα από το να το διαπιστώνουμε??? στείλαμε καμιά επιστολή διαμαρτυρίας στο Υπουργείο παιδείας ,, στα μμε ή δεν ξέρω πού αλλού?? προτείναμε τις αλλαγές που θέλουμε???ή μήπως έχουμε κανένα εξουσιοδοτημένο όργανο να μας εκπροσωπεί και να διεκδικήσουμε το δίκιο μας???
προσωπικά πιστεύω ότι όσο είναι στη νοοτροπία του Έλληνα να βρίσκει γνωστούς  το χάλι θα συνεχίζει .....ένα παράθυρο μπορεί να κλείνει ,,, μα 100 θα ανοίγουν..πολλοί θα βολεύονται , ακόμα πιο πολλοί θα τους βλέπουν χωρίς να μπορούν να κάνουν τίποτα και όλοι μαζί θα αλληλοτρωγόμαστε ...έχουμε χάσει κάθε μπούσουλα ..μεγάλη ξεφτίλα η όλη ιστορία!!!

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10822.360

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6930.390

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=9763.0

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=12025.75

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #104 στις: Ιούλιος 15, 2009, 02:39:27 μμ »
με όλα αυτά που έχω πληροφορηθεί ότι γίνονται  μέσα από παραπάνω σελίδες εξοργίζομαι πολύ ,, μα πολύ άγρια.. και να ρωτήσω κάτι .. αφού παραδεχόμαστε ότι το συστημα προσλήψεων στην ΠΔΣ είναι σιχαμένο ,,,τι το ουσιαστικό κάνουμε πέρα από το να το διαπιστώνουμε??? στείλαμε καμιά επιστολή διαμαρτυρίας στο Υπουργείο παιδείας ,, στα μμε ή δεν ξέρω πού αλλού?? προτείναμε τις αλλαγές που θέλουμε???ή μήπως έχουμε κανένα εξουσιοδοτημένο όργανο να μας εκπροσωπεί και να διεκδικήσουμε το δίκιο μας???
Φτάνει που γκρινιάζουμε και καθόμαστε μπροστά σε ένα υπολογιστή όσο άλλοι ξημεροβραδιάζονται σε γραφεία πολιτικών ή άλλοι στέλνουν ευχαριστήριες επιστολές...Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι απολαμβάνουμε αυτό που μας αξίζει...

Αποσυνδεδεμένος mauri_agelada

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • οταν η εκπαιδευση παιδευει και τους εκπαιδευτες
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 15, 2009, 02:52:00 μμ »
Εγώ θα πω αυτό που αντιλαμβάνομαι κάθε ώρα και στιγμή για τον χώρο της παιδείας και κυρίως των εκπαιδευτικών (στην πλειοψηφία ή μειοψηφία ο καθένας όπως νομίζει):      "Υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ Σαπίλα".....!!!!!!!!!!!!!!!!"

ας ελπίσουμε ότι ο καθένας μας εφόσον το συνειδητοποιεί,  θα κάνει κάτι με τον τρόπο του σιγα-σιγά να μειωθεί.   Να εξαληφθεί μάλλον αποκλείεται,   αλλά υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ περιθώριο βελτίωσης σχεδόν όλων μας.

καλό κουράγιο σε ότι έχουμε ταχθεί...!!!
ΠΕ0404
ετσι απλα....

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 15, 2009, 03:02:40 μμ »
Δυστυχώς συμβαίνει ό,τι ακριβώς συμβαίνει σε όλους τους τομείς της ζωής της ελληνικής κοινωνίας.Δεν είναι τυχαίες οι υψηλές θέσεις ως προς τη διαφθορά...
Το πρόβλημα ειναι ότι καθόμαστε χωρίς να κάνουμε τίποτα,γιατί όλοι στο πισω μέρος του μυαλού τους  λένε ¨άσε, πού ξέρεις,και αν σου κάτσει;¨Έτσι αρκούμαστε σε γκρίνιες για την κατάσταση...Γι'αυτό καλά κάνουν οι επιτήδειοι και εκμεταλλεύονται την αναποφασιστικότητα και τη δειλία.Τουλάχιστον αυτοί τόλμησαν να χάσουν την αξιοπρέπειά τους και δεν περίμεναν υποκριτικά να τους έρθουν όλα στο πιάτο...

Ως προς την αυτοβελτίωση,φυσικά και πρέπει να αποτελεί σκοπό όλων μας.Αλλά για σκεφτείτε και θέλω να μου δικαιολογήσει κάποιος την αντίθετη άποψη:Αν δεν υπήρχε τέτοιος έλεγχος π.χ. στο μετρό,θα διατηρούνταν ακόμα τόσο καθαρό,ώστε να προκαλεί πραγματικά την εντύπωση των ξένων επισκεπτών;

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 15, 2009, 05:06:03 μμ »
Παιδιά, έχετε δίκιο σε πολλά από αυτά που γράφετε...Ψυχραιμία όμως, δεν είναι η eleni09 ΠΕ02 η αιτία όλων των δεινών!!!! Όλοι μπορεί να έχουμε τις ενστάσεις και τις αντιρρήσεις μας, καλό θα ήταν όμως να προσέχουμε τον τρόπο με τον οποίον απευθυνόμαστε σε άλλους ανθρώπους...

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 16, 2009, 01:35:49 πμ »
Ζητώ συγνώμη αν φάνηκε ότι εγώ μιλούσα για τη συγκεκριμένη κοπέλα.Για την ακρίβεια δεν ξέρω τί θέμα έχει προκύψει με συγκεκριμένα άτομα,καθώς αποφεύγω να διαβάζω λεπτομερώς τις προσωπικές αντιπαραθέσεις που δεν αφορούν επιχειρήματα γενικότερου ενδιαφέροντος.
Έτσι και αλλιώς δεν με εκνευρίζουν τόσο τα ψίχουλα της ΠΔΣ,όσο το να δουλεύεις 2 χρόνια σε δυσπρόσιτο εκκλησιαστικό και να διορίζεσαι χωρίς ΑΣΕΠ κτλ.
Αφήστε που θεωρώ ότι αν αρχίσουν να μπαίνουν στους πίνακες εργαζόμενοι άλλων υπουργείων με προυπηρεσίες-μαμούθ,τότε όχι μόνο από ΠΔΣ δεν θα μπορείς να διοριστείς σύντομα,αλλά ούτε και να πας ωρομίσθιος αν έχεις 17 μόρια από έναν ΑΣΕΠ.Ειδικά αν συνεχιστεί η μείωση των μορίων από τον προηγούμενο διαγωνισμό.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 16, 2009, 02:07:32 πμ »
με όλα αυτά που έχω πληροφορηθεί ότι γίνονται  μέσα από παραπάνω σελίδες εξοργίζομαι πολύ ,, μα πολύ άγρια.. και να ρωτήσω κάτι .. αφού παραδεχόμαστε ότι το συστημα προσλήψεων στην ΠΔΣ είναι σιχαμένο ,,,τι το ουσιαστικό κάνουμε πέρα από το να το διαπιστώνουμε??? στείλαμε καμιά επιστολή διαμαρτυρίας στο Υπουργείο παιδείας ,, στα μμε ή δεν ξέρω πού αλλού?? προτείναμε τις αλλαγές που θέλουμε???ή μήπως έχουμε κανένα εξουσιοδοτημένο όργανο να μας εκπροσωπεί και να διεκδικήσουμε το δίκιο μας???
προσωπικά πιστεύω ότι όσο είναι στη νοοτροπία του Έλληνα να βρίσκει γνωστούς  το χάλι θα συνεχίζει .....ένα παράθυρο μπορεί να κλείνει ,,, μα 100 θα ανοίγουν..πολλοί θα βολεύονται , ακόμα πιο πολλοί θα τους βλέπουν χωρίς να μπορούν να κάνουν τίποτα και όλοι μαζί θα αλληλοτρωγόμαστε ...έχουμε χάσει κάθε μπούσουλα ..μεγάλη ξεφτίλα η όλη ιστορία!!!

Σωστές οι παρατηρήσεις σου. Η συλλογική εκπροσώπηση, όμως, δεν είναι εύκολο να κατακτηθεί σε μια χώρα με τόσο μικρή παράδοση συλλογικών αγώνων και αδύναμη κοινωνία των πολιτών, όπου πολλοί έχουν μάθει να διεκδικούν το δίκιο τους με το "μέσο" τους, όποιο και αν είναι αυτό. Ίσως η συμμετοχή μας σ' αυτό το φόρουμ και σε ανάλογες δια ζώσης συζητήσεις με συναδέλφους αποτελέσουν το προοίμιο μιας κάποιας μορφής οργάνωσης, θα δούμε.

Μέχρι τότε, όμως, όσοι τουλάχιστο από εμάς δεν εννοoύν να "προσκυνήσουν" το σύστημα προστασίας- πελατείας, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε για να διεκδικήσουμε το δίκιο μας; Ασφαλώς και μπορούμε. Όταν διαπιστώνουμε ότι αδικούμαστε σε κάποια διαδικασία επιλογής εκπαιδευτικού προσωπικού πρέπει πάντοτε να αντιδρούμε.  Καταρχήν υποβάλλοντας ένσταση κατά της επιλογής που έχει γίνει και αν δεν μας πείσει η απάντηση που θα μας δοθεί να το "τραβήξουμε" μέχρι τα δικαστήρια.  Γενικότερα κάθε φορά που διαπιστώνουμε στο χώρο που κινούμαστε κάποια παρατυπία ή παρανομία να το καταγγέλουμε ατομικά ή συλλογικά. Μπορούμε να συντάξουμε επιστολές διαμαρτυρίας προς τις προιστάμενες αρχές των παρανομούντων (μέχρι το Υπουργείο Παιδείας), να αναφέρουμε τα γεγονότα στα ΜΜΕ, ιδιαίτερα σε όσα έχουν επιδείξει σχετικές ευαισθησίες, να καταγγέλουμε τις παρανομίες στο Συνήγορο του Πολίτη κ.α. Δεν φαντάζεστε πόσο αποτελεσματικές μπορεί να είναι αρκετές φορές αυτές οι πρακτικές. Πρέπει να καταλάβουν οι ιθύνοντες ότι κάποιοι σ' αυτή τη χώρα επιμένουν  να υπερασπίζονται αξίες όπως η αξιοπρέπεια και η αξιοκρατία.    

Λίγα λόγια τώρα για τους συναδέλφους που επέλεξαν τον ατομικό δρόμο του "γνωστού", του "μέσου". Στην προηγούμενη παρέμβαση μου έγραψα ότι δεν θέλω να τους κατηγορήσω, θεωρώντας ότι το σύστημα των προσλήψεων τους εξωθεί στην πρακτική που υιοθετούν. Αυτό, όμως,  δεν σημαίνει ότι  πρέπει να υπερηφανεύονται κιόλας στο φόρουμ για την τακτική που ακολουθούν και να θεωρούν κάθε κριτική της συμπεριφοράς τους στείρα ηθικολογία. Όταν παίρνουν τη θέση κάποιου συναδέλφου τους με περισσότερα προσόντα απ' αυτούς ή μεγαλύτερη ανάγκη για δουλειά, αισθάνονται καλά; Πως θα τους φαινόταν αν αύριο- μεθαύριο κάποιος άλλος με μεγαλύτερο "δόντι" τους πετούσε έξω απ' τη δουλειά τους ή το παιδί τους, που μεγαλώνουν με κόπο για να έχει τα προσόντα για επαγγελματική αποκατάσταση, δεν μπορέσει να βρει δουλειά  εξαιτίας της αναξιοκρατίας που επικρατεί σ' αυτή τη χώρα. Γιατί δεν προσπαθούν να αποκτήσουν τα απαραίτητα προσόντα ώστε να αποκτήσουν με αξιοπρέπεια τη θέση που ονειρεύονται και να απαιτήσουν διορισμούς με αξιοκρατικά κριτήρια; Δεν γνωρίζουν ότι σ' αυτό τον κόσμο τίποτε δεν δωρίζεται και όλα έχουν ένα αντάλλαγμα; Όταν προσλαμβάνεσαι με "μέσο", πόσο καλός υπάλληλος μπορείς να είσαι στη δουλειά σου και πόσο μπορείς να αντισταθείς όταν αυτός που σε διόρισε ή κάποιος δικός του πάτρωνας σου ζητήσει να κάνεις κάτι αντιδεοντολοιγικό ή παράνομο; Διαμαρτυρόμαστε όλοι για την κακή ποιότητα των δημοσίων υπηρεσιών. Πόσοι από μας αναρωτήθηκαν αν αυτό οφείλεται και στην επιμονή τη δική μας να διοριζόμαστε εμείς ή τα παιδιά μας χωρίς τα απαραίτητα προσόντα στις διάφορες θέσεις του Δημοσίου. Το δικό μας παράνομο "βόλεμα" συντελεί ουσιαστικά στον διεφθαρμένο και ανίκανο δημόσιο τομέα της χώρας μας. Ακούω ήδη κάποιους να λένε: "δεν μ' αρέσει να χρησιμοποιώ τους γνωστούς μου ως μέσο, αλλά δεν μπορώ να μείνω και άνεργος για πάντα". Και σ' αυτό υπάρχει απάντηση. Αν κάποιος θέλει να διατηρήσει την αξιοπρέπεια του, μπορεί, αν διαπιστώσει ότι παρά τις προσπάθειές του δεν μπορεί να διοριστεί αξιοκρατικά στο Δημόσιο, να στραφεί προς τον  ιδιωτικό τομέα. Η άρνηση πολλών να ακολουθήσουν αυτή τη λύση οφείλεται άραγε απλά στη μονιμότητα του δημοσίου υπαλλήλου (ως πότε άραγε και αυτή;) ή μήπως παίζουν το ρόλο τους και η διαφθορά και η τεμπελιά που κυριαρχούν σε αρκετές δημόσιες υπηρεσίες;

Τέλος, μια απάντηση στο συνάδελφο rublev (ωραίο όνομα παρεμπιπτόντως, απ' το Ρώσο αγιογράφο είναι;). Φοβάμαι ότι παρεξήγησες το νόημα αυτών που έγραψα. Δεν εξίσωσα τον ΑΣΕΠ με την επετηρίδα. Για μένα είναι και τα δύο σχετικά διαφανή και αντικειμενικά συστήματα, με διαφορετικά προτερήματα και μειονεκτήματα, που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν ως βάση συζήτησης. Το διευκρίνισα εξάλλου ότι πρόβλημα δημιουργείται μόνο με τις προυπηρεσίες και τις  ειδικές ρυθμίσεις, γιατί αυτές άνοιξαν το "παράθυρο" στα ρουσφέτια και στη δημιουργία διαφόρων κατηργοριών εκπαιδευτικών που η μία αντιμάχεται την άλλη. Το "ΑΣΕΠίτες εναντίον επετηρίδας" δεν είχε την έννοια της εξίσωσής τους, απλά δόθηκε ως παράδειγμα αυτού του γενικευμένου πολέμου όλων εναντίον όλων.  

Γράφεις ότι η επετηρίδα είναι απαράδεκτη γιατί διακρίνει τους εκπαιδευτικούς με βάση το έτος γέννησής τους  (με βάση την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου τους  στην πραγματικότητα, πράγμα που δεν είναι ακριβώς το ίδιο). Υπάρχουν όμως πολλοί εκπαιδευτικοί που σπούδασαν γνωρίζοντας ότι το πτυχίο τους ήταν το μοναδικό προαπαιτούμενο για να διοριστούν, νομίζεις ότι είναι εύκολο γι' αυτούς να αποδεχτούν αυτή την υποβάθμιση του "χαρτιού" τους που σηματοδοτεί ο ΑΣΕΠ. Είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα για τους νεότερους που σπούδασαν γνωρίζοντας τα νέα δεδομένα (διαγωνισμός ΑΣΕΠ). Σε κάθε περίπτωση για πολλά μπορείς να κατηγορήσεις την επετηρίδα, αλλά δεν άφηνε περιθώρια στις παρεμβάσεις των "γνωστών" ούτε έστρεφε τον ένα εκπαιδευτικό εναντίον του άλλου, χαρακτηριστικά που για μένα είναι απαραίτητα σε κάθε αποδεκτό σύστημα διορισμών- προσλήψεων.

Από την παρακολουθήση του φόρουμ δεν αποκόμισα την εντύπωση ότι όλοι στρέφονται κατά του ΑΣΕΠ. Στρέφονται εναντίον του αυτές οι συγκεκριμένες  κατηγορίες που αναφέρεις και εσύ στα πλαίσια του γενικευμένου πολέμου εκπαιδευτικών, όπου ο καθένας προασπίζεται τα συμφέροντα της "συντεχνίας" του. Ξεκαθάρισα νομίζω επαρκώς ότι εγώ, αλλά και άλλοι συνάδελφοι απ' ότι έχω καταλάβει, δεν θεωρούμε ως το αδύνατο σημείο του συστήματος τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Δεν σου κρύβω όμως ότι με ενοχλεί η οίηση ορισμένων επιτυχόντων του ΑΣΕΠ που θεωρούν ότι η επιτυχία τους στο συγκεκριμένο διαγωνισμό αποτελεί αδιάσειστη απόδειξη  του γεγονότος ότι είναι οι καλύτεροι εκπαιδευτικοί και άρα αξίζουν το διορισμό. Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι η επιτυχία τους αποδεικνύει απλά ότι κατανόησαν (ή αποστήθισαν) την εξεταστέα ύλη καλύτερα απ' όσους απέτυχαν, πράγμα που βεβαίως θα μπορούσε να αποτελεί κριτήριο αξιολόγησης, αλλά όχι και το καλύτερο δυνατό για τη συγκεκριμένη δουλειά που θα αναλάβουν. Η δουλειά του εκπαιδευτικού είναι να διδάσκει σε τάξη και επομένως το πιό πρόσφορο κριτήριο για την αξιολόγησή του πιστεύω ότι θα ήταν η εξέτασή του σ' αυτό ακριβώς που θα κληθεί να κάνει, δηλαδή η αξιολόγηση μιας  διδασκαλίας (ή μικροδιδασκαλίας) του σε μαθητές.

Τέλος δεν κατάλαβα γιατί η στάση μου εμποδίζει τις συλλογικές διεκδικήσεις και οδηγεί στον κατακερματισμό των εκπαιδευτικών.  

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 16, 2009, 07:01:18 πμ »
Βρε Γιάννη μου,τι τεράστια μηνύματα είναι αυτά που γράφεις...........και δεν έχω πιει ούτε καφέ ακόμα..........
Δε γίνεται να τα μικρύνουμε λιγουλάκι? :(


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 16, 2009, 08:31:46 πμ »
Συνοπτικά μια απάντηση στον Ιωάννη .
Πήρα πτυχίο το 1997 .  Γράφτηκα στην επετηρίδα  και σύμφωνα με αυτή θα έφθανε η σειρά μου όταν θα πλησίαζα τα 60 ( ένας με πτυχίο το 2003 όταν πλησίαζε τα 70 και ένας με πτυχίο φέτος θα διοριζόταν μετά θάνατον...) . Δεν νομίζω ότι πρέπει να πω κάτι άλλο κατά της επετηρίδας έτσι ?
 Δεν υπερασπιζόμαστε τον ΑΣΕΠ ως το αλάνθαστο σύστημα διορισμών . Απλά ως το καλύτερο δυνατό και ταυτόχρονα δίκαιο . Να σε ενημερώσω δε , ότι οι μαθηματικοί που διορίστηκαν μέσω ΑΣΕΠ ( λογικά και άλλες πολλές ειδικότητες ) θα γελάνε όταν διαβάζουν ''ότι η επιτυχία τους αποδεικνύει απλά ότι κατανόησαν (ή αποστήθισαν) την εξεταστέα ύλη καλύτερα απ' όσους απέτυχαν''. Στα μαθηματικά δεν υπάρχει αυτό που λες , ευτυχώς ..
Αυτά τα λίγα , μέχρι να πιει καφέ η Αγάπη ...  :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 709
Σύνολο: 726

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.138 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.