*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 22568 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 16, 2009, 08:50:20 πμ »
Άσε...θα ανοίξω και φύλο για πίτα τώρα,να δω πότε θα διαβάσω το έπος του Γιάννη!


ΥΓ : η αλήθεια είναι πάντως,ότι τον διαγωνισμό του ασεπ δεν τον υπερασπίζεσαι όσο θα έπρεπε.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:14:04 »

Αποσυνδεδεμένος mauri_agelada

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • οταν η εκπαιδευση παιδευει και τους εκπαιδευτες
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 16, 2009, 09:00:21 πμ »
Sorry κιόλας, αλλά το ότι κάποιος γράφει καλύτερα στον ΑΣΕΠ από κάποιον άλλο, (δεν κάνω σύγκριση όπως βλέπετε μεταξύ επιτυχόντα και αποτυχόντα ο οποίος στην τελική μπορεί να είναι και τόσο δίπλα σε ένα διορισμό για ελάχιστα δέκατα),   δε σημαίνει εκ των πραγμάτων,  ότι μάλλον έχει γράψει και καλύτερα από τον άλλο;;;;       και λέω μάλλον συνειδητά επειδή το έχω δει στον δικό που κλάδο αλλά νομίζω ισχύει παντού:  όσοι είναι πιο ψηλά στην τελική λίστα του ΑΣΕΠ είναι αυτοί που έχουν μεν γράψει καλύτερα αλλά βέβαια έχουν πάρει και κάτι απίστευτες προσαυξήσεις (και μπράβο τους στην τελική, αφού το δικαιούνται εννοείται)   από πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά και προυπηρεσία).    εντούτοις  είναι και μέσα σε αυτούς στην πλειοψηφία τους, με τους μεγαλύτερους γραπτούς βαθμούς.  Δεν μπορούμε να το ξεχνάμε.

Δεν υπήρξα ποτέ στην επετηρίδα και δεν ξέρω αν θα μπορούσα ούτως ή άλλως να την υπερασπιστώ, αλλά θα ήθελα να πω 2 πράγματα:

από τη μία ίσως η ύπαρξή της να έβαζε τέλος στη μανία μας σαν Έλληνες να σπουδάσουμε κάτι απλώς για να το κάνουμε εάν βλέπαμε ότι στην τελική είναι χάσιμο χρόνου, αν μας ενδιέφερε βέβαια αυτή η επαγγελματική αποκατάσταση σαν εκπαιδευτικοί,  οπότε σε αυτό μάλλον είμαι υπερ.

από την άλλη, δεν είναι σε καμία περίπτωση αντικειμενικό κριτήριο η ικανότητα κάποιου να μπει σε ένα σχολείο το ότι   έχει πάρει απλώς ένα πτυχίο,   από τις σχολές που οι περισσότεροι μάλλον τελειώσαμε, όπου ουδείς λόγος γίνόταν μέχρι πρόσφατα για τη Διδακτική της Επιστήμης μας!!!!!!!!!   (βλέποντας τη δική μου σχολή που άλλαξε πρόγραμμα συμπεριλαμβάνοντας και τη Διδακτική σαν επιλογής το οποίο μάλλον γίνεται,  γιατί όταν ήθελα να το επιλέξω εγώ μου είπαν ότι ποτέ δεν έχει γίνει.).
Θα μου πείτε βέβαια ότι δεν ευθυνόμαστε για αυτό, αλλά δεν μπορούμε και να το αγνοούμε.   οπότε σε αυτήν την περίπτωση, είναι ένα πιο αντικειμενικό κριτήριο ο ΑΣΕΠ.   και από την  άλλη το παράλογο του ΑΣΕΠ,  ζητά από εμάς ο ΑΣΕΠ την ειδική Διδακτική σαν να την έχουμε διδαχθεί ενώ ποτέ δε συνέβη, λέγοντας ξεκάθαρα ότι θα τη μάθουμε σε ένα φροντιστήριο.   όπως κι εγώ,  για όσους θα ήθελαν να ρωτήσουν!!!

αυτά τα ολίγο περισσότερα για καλό ξύπνημα από εμένα!!!!
BYE!
ΠΕ0404
ετσι απλα....

Αποσυνδεδεμένος ggg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 16, 2009, 09:45:08 πμ »
πρεπει να παιρνουν ωρομισθιους είτε για σδε είτε για πδσ είτε για τον οαεδ είτε για σιβιτανιδειο από τους πινακες ωρομισθιων, αφου από ολα αυτα παιρνεις μόρια για τον πινακα, και στον πινακα μετραει και ο ασεπ, είναι αυτη την στιγμη το πιο αξιοκρατικο συστημα.Αλλα αυτο δεν γίνεται για τους γνωστους λόγους της ρουσφετολογιας

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 16, 2009, 10:15:58 πμ »
Αγάπη,λέω να κάνεις και κανένα μπακλαβά (που μου αρέσει),γιατί θέλω να απαντήσω στον ioannis00 και όχι μόνο!

Φίλε μου (ελπίζω να μου επιτρέπεις τον χαρακτηρισμό,γιατί πραγματικά χάρηκα το μήνυμά σου,αφού μου απαντάς λογικά και ψύχραιμα ερμηνεύοντας ορθά την πρόθεσή μου,η οποία δεν είναι η πρόκληση).
Καταλαβαίνω την κατάσταση που προκάλεσε η επετηρίδα στους παλαιότερους,όμως θεωρώ ότι ο εκπ/κός δεν πρέπει να μένει αποκομμένος από την εποχή του(και αυτή είναι μια καινοτομία που προσπαθεί να προωθήσει και ο διαγωνισμός βασιζόμενος σε παιδαγωγικές θεωρίες).
Δηλαδή είχαν πολλοί συνάδελφοι την ατυχία να πέσουν πάνω στην τομή που συνέβη με την καθυστερημένη προσπάθεια του εκσυγχρονισμού της χώρας σύμφωνα με τις αξίες της νεωτερικότητας (παρακαλώ να μη συνδεθεί η φράση με οποιοδήποτε κομματικό σχηματισμό) και ενώ ο δυτικός κόσμος είχε ήδη εισέλθει στην εποχή της μετανεωτερικότητας....
Στο πλαίσιο αυτό δόθηκε έμφαση στα δικαιώματα του ατόμου και την ενίσχυση των ανεξάρτητων αρχών.Δεν ήταν δυνατόν να εξακολουθήσει να υφίσταται σε ευρωπαική χώρα ο αποκλεισμός ανθρώπων από το δικαίωμα της εργασίας με μόνη αιτιολογία την ηλικία (επιμένω,γιατί κάποιοι που σήμερα είναι 30 ετών δεν θα είχαν καμιά δυνατότητα να δουλέψουν,αφού σε πολλές ειδικότητες η επετηρίδα είχε ουσιαστικά κλείσει).
Η πολιτεία, με αφορμή την δήθεν μέριμνα για όσους θίγονται,θέσπισε την ομαλή μετάβαση στο νέο σύστημα διορισμών προβλέποντας τη σταδιακή επιλογή 100% από το ΑΣΕΠ μετά το 2003.Και τότε άρχισε το κακό...
Φτάσαμε σήμερα,να έχουν περάσει πάνω από 10 χρόνια και το 60% μέσω ΑΣΕΠ να λειτουργεί μόνο στα χαρτιά με αφορμή εκείνη την πρόβλεψη για την επετηρίδα (νόμοι Ευθυμίου και Γιαννάκου).
Ένα άλλο στοιχείο που έχει αλλάξει από τότε και πρέπει ο εκπ/κός να προσαρμοστεί σε αυτό,είναι η δια βίου μάθηση.Γνωρίζω ότι πολλοί συνδικαλιστές τη βλέπουν ως κόκκινο πανί,όμως ας εξετάσουμε λίγο συνολικά τί είδους παιδεία θέλουμε.Επιθυμούμε το αγγλοσαξωνικό μοντέλο εκπ/σης,όπου η σύνδεση με την αγορά εργασίας είναι πιο άμεση;Πρέπει να έχουμε υπόψιν μας ότι κάτι τέτοιο συνεπιφέρει και μεγαλύτερο ανταγωνισμό και συνεχείς αξιολογήσεις.Ακόμα και οι τάξεις, για παράδειγμα, μπορεί να διαμορφώνονται με βάση όχι μόνο διαγνωστική,αλλά και κατατακτήρια αξιολόγηση των μαθητών.Όπως καταλαβαίνουμε σε ένα τέτοιο σύστημα είναι μεγάλος ο κίνδυνος των κοινωνικών αποκλεισμών και της διαιώνισης του χάσματος μεταξύ των κοινωνικών τάξεων.Από την άλλη μπορούμε να ακολουθήσουμε το περισσότερο "ευρωπαικό"μοντέλο εκπ/σης,όπου η είσοδος στην τριτοβαθμια εκπ/ση θα είναι περισσότερο ανοιχτή για όλες τις κοινωνικές τάξεις,αλλά με αναπόφευκτο κίνδυνο την πτώση του επιπέδου των παρεχόμενων σπουδών και την προσφορά πτυχίων αποκομμένων απο την αγορά εργασίας.
Η χώρα μας (και ευτυχώς κατά την προσωπική μου άποψη) έχει επιλέξει το δεύτερο μοντέλο,το οποίο έδωσε την ευκαιρία σε παιδιά φτωχών οικογενειών να σπουδάσουν ιατρική,νομική και άλλες επιστήμες που αποτελούσαν πάντα το όνειρο της ελληνικής οικογένειας.Όμως φτάσαμε στη σημερινή κατάντια των ελληνικών πανεπιστημίων με τους φοιτητές των δύο ταχυτήτων κτλ.,αλλά και με 20000 άνεργους φιλολόγους....Δηλαδή το "χαρτί"του ελληνικού πανεπιστημίου δεν έχει ανάγκη τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για να απαξιωθεί και να υποτιμηθεί.Είναι από μόνο του αρκετά υποβαθμισμένο σε σχέση με τα παλαιότερα χρόνια.

Όταν λοιπόν λέω ότι δεν γίνεται να εξισώνουμε  το ΑΣΕΠ με την επετηρίδα,εννοώ ότι δεν γίνεται να εξισώσουμε δύο διαφορετικές χρονικές περιόδους.Η εποχή μας τρέχει με φρενήρεις ρυθμούς και η επετηρίδα δεν μπορεί να τους παρακολουθήσει.Είναι δυνατόν να πεις σε ένα σημερινό τριαντάρη με δύο πτυχία,μεταπτυχιακές σπουδές κτλ.ότι δεν μπορεί να δουλέψει επειδή κάποιος άλλος πήρε πτυχίο νωρίτερα από αυτόν χωρίς ο ίδιος να φέρει καμιά ευθύνη γι'αυτό;Επομένως θεωρώ ότι, όταν τόσο λογικοί άνθρωποι όπως εσύ(οι οποίοι μπορούν να συνεισφέρουν πάρα πολλά πράγματα για έναν εποικοδομητικό διάλογο με νηφάλια και απροκατάληπτη σκέψη,προκειμένου να πετύχουμε έναν πιο αξιοκρατικό τρόπο διορισμού, μακριά από κάθε είδους αναξιοπρεπείς συμπεριφορές που αμαυρώνουν το λειτούργημα του εκπ/κού),δεν αποδέχονται μια ελάχιστη βάση διαλόγου όπου όλοι θα συμφωνούμε,τότε ,ναι, εξασθενεί και η παραμικρή πιθανότητα συλλογικής διεκδίκησης μιας καλύτερης παιδείας,καθώς ακολουθεί η διάσπαση από τον κοινό στόχο και ο αποπροσανατολισμός.

Και αυτή η ελάχιστη κοινή βάση διαλόγου είναι προς το παρόν η μοναδική μορφή αξιολόγησης εκπ/κών που λέγεται διαγωνισμός του ΑΣΕΠ.Ο εκπ/κός δεν αξιολογείται πουθενά αλλού σήμερα και μάλιστα του δίνεται η ευκαιρία να ενημερωθεί για τις ταχύτερα εξελισσόμενες εκ των θεωρητικών επιστημών :την παιδαγωγική και ιδιαίτερα τη διδακτική.Ας αφήσουμε και το γεγονός ότι υποχρεώνει τον πτυχιούχο να διατηρεί και μια επαφή με το αντικείμενο σπουδών του,έστω και ανά δύο έτη. Έχω αναφερθεί ξανά στα ελαττώματα του διαγωνισμού(εκλαίκευση και τυποποιηση παιδαγωγικών θεωριών,επιφανειακή εξέταση του γνωστικού αντικειμένου στις ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών κ.α.),όμως, αντί να προσπαθούμε να τον βελτιώσουμε και να τον ενισχύσουμε,γκρινιάζουμε γιατί δεν είναι τέλειος εκκινούμενοι συχνά από προσωπική πικρία και απογοήτευση.Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ωστόσο, ότι, αν και η επιτυχία στον διαγωνισμό δεν σε καθιστά αυτόματα και εκπ/κό,πολύ περισσότερο δεν σε καθιστά η είσοδός σου σε μια τάξη χωρίς να διαθέτεις τα απαραίτητα θεωρητικά εφόδια.Δεν είναι δυνατόν να γίνεσαι εκπ/κός στου "κασίδι το κεφάλι" ή να αρνείσαι το γεγονός ότι μπορεί και να έχεις γράψει άσχημα σε έναν διαγωνισμό(πολλώ δε μάλλον πώς είναι δυνατόν να ανεχτείς την οποιαδήποτε κριτική από τους μαθητές σου...).

Υ.Γ.Ναι,αλλά από τη μεταγλωττισμένη εκδοχή του ονόματός του για τις ανάγκες της προώθησης της (αξεπέραστης) ταινίας του Ταρκόφσκι!!!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:14:04 »

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 16, 2009, 10:23:05 πμ »
mary k....ημουν ξεκαθαρη νομιζω......δεν πηρα τη σειρα καποιου......γιατι το συστημα πδσ δεν δουλευει βασει σειρας....και γι αυτο δεν ευθυνομαι εγω!
δεν δουλευω κανεναν. ξερω τι συμβαινει. γι αυτο και ειπα την αληθεια, οχι για να προκαλεσω, αλλα γιατι πιστευω οτι ολοι ξερουμε τι συμβαινει, και ποσο ξεφτιλα ειναι...δεν βρηκα λογο να υποκριθω. και ειδικοτερα οον αφορα τη ορκομωσια μου, το οτι την καθυστερησα για λογους υγειας και ορκιζομουν την πρωτη μερα που θα ξεκινουσα μαθημα στο σχολειο..ειλικρινα δεν το θεωρω καπως..και δεν θα μπω σε διαδικασια να αναλυσω τα προσωπικα μου, αλλα μιας και δεν ξερουμε καταστασεις καλο ειναι να μην ειμαστε απολυτοι. .....και δεν ειμαι εγω το προβλημα, επειδη μπηκα στο λουκι να ακολουθησω οτι κανουν οι πολλοι.....προβλημα ειναι η ολη διαδικασια της πδσ και γι αυτην δεν ευθυνομαι εγω.....και σε σπρωχνει η κατσταση να βρεις μια λυση μπας και παρεις κανα μοριο...ολοι το ξερουμε αυτο...

οταν λεω μην δουλευομαστε εννοω οτι ολοι ξερουμε οτι δεν δινεται προτεραιοτητα σε αυτους που πρεπει.. αλλα δεν καταλαβαινω γιατι μου λες οτι πρεπει εγω να κανω τη διαφορα...ηθικα ναι , το σωστο ειναι να πεις οχι ρε φιλε...δεν θα εκμεταλλευτω τον γνωστο που βρεθηκε, για να παει καποιος που προηγειται...αυτο ειναι το σωστο...συμφωνουμε ολοι απολυτα σε αυτο....πες μου ομως ποσοι το κανουν αυτο? γιατι οπως ξερεις οσοι το κανουν χαρακτηριζονται...........μ...........ξερεις.... και απλα αν δεν ημουν εγω θα ηταν καποιος αλλος...οπως ειναι και τοσοι αλλοι...και οχι αυτοι που εχουν προτεραιοτητα.
και φανταζομαι πως το οτι δεν πηγα τελικα εγω αλλα καποια γνωστη του λυκειαρχη...δεν ελυσε το προβλημα.....οπως δεν λυνεται αν το προσωποποιεις σε μενα, χωρις καν να με ξερεις.
την πρωτη φορα που ρωτησα στη β' βαθμια μου  το ειπαν ξεκαθαρα. αν δεν εχεις καποιον γνωστο...δεν θα μπεις πδσ. απλα. και δυστυχως οι καταστασεις που επικρατουν δεν μας δινουν τα περιθωρια να ενεργησουμε βασει ηθικης...αλλα βασει του προσωπικου μας συμφεροντος. γιατι οταν παντου σου κλεινουν πορτες, και εισαι τοσο απογοητευμενος και ψαχνεις λυση μπας και κανεις τιποτα, οσο ασχημο και αν ειναι, οταν βρεθει μια εευκαιρια, δεν θα την αρνηθεις.και νομιζω οτι ειμαστε ολοι σε παρομοια κατασταση. δυστυχως.
 και νομιζω ειναι αδικο να με καταδικαζετε απλα κ μονο επειδη εχω το θαρρος να παραδεχομαι οτι υπηρξε καποιος γνωστος, πραγμα το οποιο συμβαινει σε ολους οσουν εχουν πδσ , ειδικα στους πε02, για τις αλλες ειδικοτητες δεν ξερω.δεν ειναι σωστο αλλα ειναι η αληθεια. και αυτην ειπα, δεν την υπερασπιστηκα, ουτε διαφωνησα με οσα ειπατε. αντιθετως.συμφωνησα, αλλα ημουν ειλικρινης. 



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2009, 10:30:17 πμ από eleni09 ΠΕ 02 »

Αποσυνδεδεμένος possessed

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 16, 2009, 10:24:46 πμ »
αμαν βρε παιδάκι μου..4 ώρες η ταινία, 4 ώρες και το μήνυμα...

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 16, 2009, 10:28:05 πμ »
Ξαφνικά νοιώθω κουρασμένη... και μόλις ξύπνησα   :-*

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 16, 2009, 10:45:33 πμ »
Βρε παιδιά..........έλεος με τα τεράστια τα μηνύματά σας........2 τσιγάρα θέλει να καπνίσεις μέχρι να τα τελειώσεις.........
Και δεν καπνίζω και στο δωμάτιο κιόλας..........
Λίγο μικρότερα αν ήταν θα ήταν καλύτερα πιστεύω.... :-\


ΥΓ : η τυρόπιτα φουρνίστηκε,τώρα ετοιμάζω τη μελιτζανόπιτα.
       μπακλαβά εμείς κάνουμε μόνο τα Χριστούγεννα,με δικό μας φύλλο ενοείται


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 16, 2009, 10:48:28 πμ »
Αγαπη εχουμε και μια συνατγη κουρου πογατζα αλα Καβαφη....αν ενδιαφερεσαι........... ;) :-* ;D

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 16, 2009, 11:01:32 πμ »
Ρε σεις........μπας και τα γράφεται τόσο μεγάλα για να μην τα διαβάσω εγώ και πάρω αναποδες?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος exterr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 16, 2009, 11:43:25 πμ »
Ουφ !!! Επιτέλους τα διάβασα όλα !!

Στην Ελλάδα ,όλοι μας μεγαλώνουμε με ένα δόγμα :

"Ο σωζων εαυτον σωθητω"

Αυτό είναι η αιτία όλων των κακώς κείμενων που γράφετε παραπάνω.
Αυτό μπορεί να αλλάξει ;

Ελα ντε !!!

ΥΓ. Ηρεμα Αγάπη ,Ηρεμα !!!
     Το δικό μου είναι μικρό ,έτσι;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2009, 11:46:20 πμ από exterr »
"Πώς είναι δυνατό να μαστουριάζεις
εξήγησέ μου,
άμα σου περιφράξαν την καρδιά."

Νικόλας Ασιμος

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 16, 2009, 11:50:24 πμ »
Ουφ !!! Επιτέλους τα διάβασα όλα !!

Στην Ελλάδα ,όλοι μας μεγαλώνουμε με ένα δόγμα :

"Ο σωζων εαυτον σωθητω"

Αυτό είναι η αιτία όλων των κακώς κείμενων που γράφετε παραπάνω.
Αυτό μπορεί να αλλάξει ;

Ελα ντε !!!

ΥΓ. Ηρεμα Αγάπη ,Ηρεμα !!!
     Το δικό μου είναι μικρό ,έτσι;


εχεις δικιο....απολυτο....και σωστα εθεσες το ερωτημα. +++++

Αποσυνδεδεμένος possessed

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #124 στις: Ιούλιος 16, 2009, 11:52:44 πμ »
Ουφ !!! Επιτέλους τα διάβασα όλα !!

Στην Ελλάδα ,όλοι μας μεγαλώνουμε με ένα δόγμα :

"Ο σωζων εαυτον σωθητω"

Αυτό είναι η αιτία όλων των κακώς κείμενων που γράφετε παραπάνω.
Αυτό μπορεί να αλλάξει ;

Ελα ντε !!!


ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

μη σχολιάσετε...

ΥΓ. Ηρεμα Αγάπη ,Ηρεμα !!!
     Το δικό μου είναι μικρό ,έτσι;


εχεις δικιο....απολυτο....και σωστα εθεσες το ερωτημα. +++++

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ vs ΑΣΕΠ
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 16, 2009, 02:18:45 μμ »
mary k....ημουν ξεκαθαρη νομιζω......δεν πηρα τη σειρα καποιου......γιατι το συστημα πδσ δεν δουλευει βασει σειρας....και γι αυτο δεν ευθυνομαι εγω!
δεν δουλευω κανεναν. ξερω τι συμβαινει. γι αυτο και ειπα την αληθεια, οχι για να προκαλεσω, αλλα γιατι πιστευω οτι ολοι ξερουμε τι συμβαινει, και ποσο ξεφτιλα ειναι...δεν βρηκα λογο να υποκριθω. και ειδικοτερα οον αφορα τη ορκομωσια μου, το οτι την καθυστερησα για λογους υγειας και ορκιζομουν την πρωτη μερα που θα ξεκινουσα μαθημα στο σχολειο..ειλικρινα δεν το θεωρω καπως..και δεν θα μπω σε διαδικασια να αναλυσω τα προσωπικα μου, αλλα μιας και δεν ξερουμε καταστασεις καλο ειναι να μην ειμαστε απολυτοι. .....και δεν ειμαι εγω το προβλημα, επειδη μπηκα στο λουκι να ακολουθησω οτι κανουν οι πολλοι.....προβλημα ειναι η ολη διαδικασια της πδσ και γι αυτην δεν ευθυνομαι εγω.....και σε σπρωχνει η κατσταση να βρεις μια λυση μπας και παρεις κανα μοριο...ολοι το ξερουμε αυτο...

οταν λεω μην δουλευομαστε εννοω οτι ολοι ξερουμε οτι δεν δινεται προτεραιοτητα σε αυτους που πρεπει.. αλλα δεν καταλαβαινω γιατι μου λες οτι πρεπει εγω να κανω τη διαφορα...ηθικα ναι , το σωστο ειναι να πεις οχι ρε φιλε...δεν θα εκμεταλλευτω τον γνωστο που βρεθηκε, για να παει καποιος που προηγειται...αυτο ειναι το σωστο...συμφωνουμε ολοι απολυτα σε αυτο....πες μου ομως ποσοι το κανουν αυτο? γιατι οπως ξερεις οσοι το κανουν χαρακτηριζονται...........μ...........ξερεις.... και απλα αν δεν ημουν εγω θα ηταν καποιος αλλος...οπως ειναι και τοσοι αλλοι...και οχι αυτοι που εχουν προτεραιοτητα.
και φανταζομαι πως το οτι δεν πηγα τελικα εγω αλλα καποια γνωστη του λυκειαρχη...δεν ελυσε το προβλημα.....οπως δεν λυνεται αν το προσωποποιεις σε μενα, χωρις καν να με ξερεις.
την πρωτη φορα που ρωτησα στη β' βαθμια μου  το ειπαν ξεκαθαρα. αν δεν εχεις καποιον γνωστο...δεν θα μπεις πδσ. απλα. και δυστυχως οι καταστασεις που επικρατουν δεν μας δινουν τα περιθωρια να ενεργησουμε βασει ηθικης...αλλα βασει του προσωπικου μας συμφεροντος. γιατι οταν παντου σου κλεινουν πορτες, και εισαι τοσο απογοητευμενος και ψαχνεις λυση μπας και κανεις τιποτα, οσο ασχημο και αν ειναι, οταν βρεθει μια εευκαιρια, δεν θα την αρνηθεις.και νομιζω οτι ειμαστε ολοι σε παρομοια κατασταση. δυστυχως.
 και νομιζω ειναι αδικο να με καταδικαζετε απλα κ μονο επειδη εχω το θαρρος να παραδεχομαι οτι υπηρξε καποιος γνωστος, πραγμα το οποιο συμβαινει σε ολους οσουν εχουν πδσ , ειδικα στους πε02, για τις αλλες ειδικοτητες δεν ξερω.δεν ειναι σωστο αλλα ειναι η αληθεια. και αυτην ειπα, δεν την υπερασπιστηκα, ουτε διαφωνησα με οσα ειπατε. αντιθετως.συμφωνησα, αλλα ημουν ειλικρινης. 

Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες...Δέν κατάλαβες πού προκαλείς.Θα το επαναλάβω άλλη μία φορά
Βάζεις μέσον για έναν κλαδο πολύ δύσκολο και τελικά σε επιλέγουν...Άλλοι ούτε στον ύπνο τους δεν έχουν δει να κάνουν πδς.Τελικά δεν έχεις ορκιστεί και επειδή οι βυσματούχοι είναι αρκετοι πέρνουν κάποιον άλλο.Παρ'ότι χρησιμοποίησες μέσο για να επιλεχθείς βρίζεις το διευθυντή επειδή τελικά αντικατέστησε το ένα "μέσον" με ένα "άλλο"...Με καθαρά λόγια αυτή είναι η κατάσταση..
Πολλοί βάζουν μέσο ναι...αλλά το να τα βαζεις με το διευθυντή σε ένα topic που αναλύουμε τα στραβά της πδς και πολλοί δεν έχουν επιλεγεί ποτέ μου θυμίζει το "κλαίν' οι χήρες κλαίν' κ οι παντρεμένες...."
Και δεν τα λέω μόνο σε σένα αλλά και στο συμφοιτητή μου (βυσματούχο) που γκρινιάζει γιατί έχει μόνο 4 ώρες και σε όποιον βρίισκεται σε αντίστοιχη κατάσταση...
Η πλεονεξία κάποτε ανήκε στα 7 θανάσιμα αμαρτήματα!
ΠΕ02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 340

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.