*

Αποστολέας Θέμα: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις  (Αναγνώστηκε 12623 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Θελω τη γνωμη σας για κατι, δοκιμασα και σε αλλα θεματα, αλλα δε θελω να τα μπλεκω, η εχω ηση μπλεχτει!

Ειμαι κατω απο τη μεση στους διοριστεους 10 θεσεις. Υπαρχει μια μικρη περιπτωση απ'οτι εχω καταλαβει να διοριστω φετος, και αναρωτιεμαι:

1. Δηλωνω φετος μονο περιοχη μου και αν με παρουν καλως, αν δε με παρουν, δηλωνω του χρονου πρωτα περιοχη μου και μετα κι αλλες (αλλα θα ειμαι απο τους πρωτους αρα θα με παρουν);

ή 2. Δηλώνω φέτος όλες τις περιοχές γιατί δεν ξέρω αν θα βγάλει κενά του χρόνου και μετά προσπαθώ για μετάθεση;

Και εδώ έρχεται και το ερώτημα το μεγάλο: Πού θα βρω πόσα μόρια αναλυτικά θα έχω για μετάθεση(π.χ. 4 γάμο, 4 παιδί, 2 για κάθε έτος και τα μόρια του εκάστοτε σχολείου;έτσι πάει;) και πόσα θα χρειάζονται για να έρθω στον τόπο μου; Κι επίσης, μετάθεση παίρνει κάποιος σε σχολείο ή σε περιοχή;

Να σημειώσω ότι μιλάω για Κυκλάδες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 17, 2009, 08:53:31 πμ »
Να συμπληρωσω οτι μολις ανακαλυψα στη σελιδα της ΔΟΕ οτι για πε06 ηταν 8,25 μορια. Δηλαδη ο τελευταιος που πηρε μεταθεση για Κυκλαδες, ειχε τοσα μορια, αρα ολοι πανω απο τοσα πηραν κι αυτοι μεταθεση;

Αποσυνδεδεμένος J-PHYS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 17, 2009, 09:11:15 πμ »
οι κυκλάδες γενικά έχουν χαμηλή ζήτηση οπότε να κάνεις αίτηση φέτος για την περιοχή 
αν μπορείς να φύγεις για μία χρονιά δήλωσε από φέτος και όλες τις άλλες περιοχές.
πιστεύω ότι έχεις πιθανότητες να σε πάρουν κάπου στις κυκλάδες

τις βάσεις μεταθεσεων μπορείς να τις βρεις στο υπουργείο και στο   pde.

 επίσης παίρνεις 4 μόρια για συνυπηρέτηση αν ο σύζυγος σου δουλεύει στην περιοχή και
 2 μόρια αν είσαι δημότης (εντοπιότητα)  (αυτά ισχύουν για τις μεταθέσεις)

καλό διορισμό.

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 17, 2009, 09:19:34 πμ »
Συμφωνώ με τον J-PHYS. Έχεις πολλές πιθανότητες να διοριστείς από φέτος αλλά ακόμα και αν δεν γίνει αυτό φέτος του χρόνου είναι πολύ πιθανό να πάρεις μετάθεση. Μπορείς να δηλώσεις εκτός από την α βαθμια και τις 4 περιοχές της β βαθμιας για να έχεις περισσότερες πιθανότητες να διοριστείς στις Κυκλάδες.
Γενικά στις Κυκλάδες (αλλά και στους υπόλοιπους νησιωτικούς νομούς) υπάρχει έντονη κινητικότητα κάθε χρόνο. Πολλοί είναι αυτοί που θέλουν να φύγουν, ενώ πολύ λιγότεροι αυτοί που θέλουν να έρθουν.
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 17, 2009, 09:43:49 πμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Εψαξα τις βασεις μεταθεσεων, και στην Αβαθμια ηταν 8,25 οπως ειπα, ενω στη Ββαθμια, πολυ υψηλοτερες σε ολες τις περιοχες, με αποκορυφωμα 39,64 στη Γ κυκλαδων που θελω!!

Δεν μπορω να φυγω καθολου μακρια, αλλα εχω αδεια ανατροφης για την πρωτη χρονια. Η βαση της Αβαθμιας μου φαινεται χαμηλη, ηδη με γαμο και παιδι σχεδον τα φτανω! Θελω να πω, λετε να με διευκολυνει πιο πολυ να δηλωσω πολλες περιοχες Αβαθμιας αφου ειναι σχεδον σιγουρο οτι αν υπαρχει κενο θα παρω μεταθεση Κυκλαδες; Γιατι αν δηλωσω Ββαθμια και με παρουν και μετα δεν πιανω ποτε τη βαση για μεταθεση;

Αυτα τα μορια που εγραψα πριν (2 για καθε ετος και τα μορια του καθε σχολειου) τα παιρνω και στην αδεια;

Επισης, συνηπηρετηση ειναι αν δουλευει ο συζυγος παλι ως δημοσιος υπαλληλος ετσι;

Αποσυνδεδεμένος J-PHYS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 17, 2009, 09:49:11 πμ »
1) συνυπηρ΄τηση θεωρείται KAI ιδιωτικός υπάλληλος αν είναι
2) αν έχεις άδεια ανατροφής θεωρείται ότι υπηρετείς κανονικά καιν έχεις και δικαίωμα μετάθεσης
3) πρώτα έπρεπε να μας πεις για την άδεια. σ συμβουλεύω οπωσδήποτε να δηλώσεις φέτος όλες τις περιοχές και να διοριστείς και του χρόνου παίρνεις μετάθεση σιγουρα.
αν σε εξαιρετική περίπτωση δεν πάρεις σίγουρα θα πάρεις απόσπαση για Κυκλάδες γιατί γενικά δεν υπάρχουν άτομα για Κυκλάδες

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 17, 2009, 09:51:56 πμ »
1) συνυπηρ΄τηση θεωρείται KAI ιδιωτικός υπάλληλος αν είναι

Δηλαδή αν ο σύζυγός σου δουλεύει Αθήνα ιδιωτικός υπάλληλος αυτό θεωρείται συνυπηρέτηση? Και μπορείς να έρθεις Αθήνα για παράδειγμα? Μπερδεύτηκα τώρα...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 17, 2009, 09:58:34 πμ »
Πω πω δεν ξερω ποσα ευχαριστω να πω, κοντευω να ξετυλιξω το κουβαρι!

Άν δεν ειναι ιδιωτικος υπαλληλος αλλα ελευθερος επαγγελματιας η αγροτης;;

Υπολογιζω τα μορια μου και υποθετικα, αν διοριστω οπουδηποτε φετος, με μ.ο. σχολειο με 3 μορια, θα εχω τελος της χρονιας:

2(ετος)+3(σχολειο)+4(γαμος)+4(κορη)+2(δημοτης)+4(συνηπηρετηση,αν πιανεται στην περιπτωση μου)=19!

Τι στο καλο, εκεινη τη χρονια θα τυχει να θελουν ολοι να ερθουν Κυκλαδες;;

Πολυ χαρουμενη με κανατε!!!

Αποσυνδεδεμένος antikerk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • voutaoooo
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 17, 2009, 10:00:49 πμ »
1) συνυπηρ΄τηση θεωρείται KAI ιδιωτικός υπάλληλος αν είναι

Δηλαδή αν ο σύζυγός σου δουλεύει Αθήνα ιδιωτικός υπάλληλος αυτό θεωρείται συνυπηρέτηση? Και μπορείς να έρθεις Αθήνα για παράδειγμα? Μπερδεύτηκα τώρα...
΄
Καλημέρα..Έχω την εντύπωση, έτσι άκουσα από κοντινό μου πρόσωπο που το χρησιμοποίησε, ότι η συνηπηρέτηση του συζύγου έχει τη μισή βαρύτητα από ότι αν δούλευε στο δημόσιο τομέα. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.
ΠΕ0401

Αποσυνδεδεμένος antikerk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • voutaoooo
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 17, 2009, 10:09:03 πμ »


Υπολογιζω τα μορια μου και υποθετικα, αν διοριστω οπουδηποτε φετος, με μ.ο. σχολειο με 3 μορια, θα εχω τελος της χρονιας:

2(ετος)+3(σχολειο)+4(γαμος)+4(κορη)+2(δημοτης)+4(συνηπηρετηση,αν πιανεται στην περιπτωση μου)=19!


+2 της πρώτης επιλογής
ΠΕ0401

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 17, 2009, 10:20:40 πμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Εψαξα τις βασεις μεταθεσεων, και στην Αβαθμια ηταν 8,25 οπως ειπα, ενω στη Ββαθμια, πολυ υψηλοτερες σε ολες τις περιοχες, με αποκορυφωμα 39,64 στη Γ κυκλαδων που θελω!!
irene.a προσοχή! Τα μόρια της Αθμιας και της Βθμιας διαφέρουν. Οι της Αθμιας δεν παίρνουν μόρια με τον ίδιο τρόπο που παίρνουν της Βθμιας, γι αυτό σου φαίνεται πιο χαμηλή η βάση. Στην πόλη που είμαι για παράδειγμα οι της Βθμιας παίρνουν 3 μόρια από τα σχολεία, ενώ της Αθμιας 1 μόριο. Δες εάν στις Κυκλάδες υπάρχουν διαφορές μεταξύ των μορίων που δίνουν οι δύο βαθμίδες. Δεν ξέρω εάν υπάρχει διαφορά και στα μόρια γάμου, παιδιών κτλ. Ένα τηλέφωνο στην ΔΠΕ θα σε διαφωτίσει.

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 17, 2009, 11:47:38 πμ »
Όντως υπάρχουν και στις Κυκλάδες διαφορές στα μόρια ανάμεσα σε α βαθμια και β βαθμια, π.χ. στην Ερμούπολη παίρνεις 3 μόρια στην α βαθμια και 5 στην β βαθμια.
http://dipe.kyk.sch.gr/sxoleia.htm
Είναι από το site της α βαθμιας Κυκλάδων όπου υπάρχουν όλα τα σχολεία ανά γραφείο και τα μόρια που δίνουν.
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 17, 2009, 12:07:53 μμ »
1) συνυπηρ΄τηση θεωρείται KAI ιδιωτικός υπάλληλος αν είναι

Δηλαδή αν ο σύζυγός σου δουλεύει Αθήνα ιδιωτικός υπάλληλος αυτό θεωρείται συνυπηρέτηση? Και μπορείς να έρθεις Αθήνα για παράδειγμα? Μπερδεύτηκα τώρα...
΄
Καλημέρα..Έχω την εντύπωση, έτσι άκουσα από κοντινό μου πρόσωπο που το χρησιμοποίησε, ότι η συνηπηρέτηση του συζύγου έχει τη μισή βαρύτητα από ότι αν δούλευε στο δημόσιο τομέα. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.


Τα μορια της  συνηπηρετησης(4) τα παιρνεις ειτε με δημοσιο /α ειτε με ιδιωτικο/η υπαλληλο συζυγο αλλα επισυναπτεις βεβαιωση εργοδοτη(οτι εργαζεται στον τοπο που αιτεισαι να μετατεθεις)που καθοριζει το χρονο απασχολησης(ο οποιος ειναι 2 ετη τουλαχιστον μεχρι την ημερομηνια της αιτησης μεταθεσης) και βεβαιωση απο τον ασφαλιστικο φορεα του/της συζυγου(εμενα τουλαχισταν τη ζητησαν).
Αν μπορεις να ερθεις στην Αθηνα:εξαρταται απο το συνολο των μοριων σου και τα μορια της περιοχης που ζητας να μετατεθεις .

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Διλημμα για αιτηση διορισμου κ ερωτήματα για μεταθέσεις
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 17, 2009, 02:03:49 μμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Εψαξα τις βασεις μεταθεσεων, και στην Αβαθμια ηταν 8,25 οπως ειπα, ενω στη Ββαθμια, πολυ υψηλοτερες σε ολες τις περιοχες, με αποκορυφωμα 39,64 στη Γ κυκλαδων που θελω!!
irene.a προσοχή! Τα μόρια της Αθμιας και της Βθμιας διαφέρουν. Οι της Αθμιας δεν παίρνουν μόρια με τον ίδιο τρόπο που παίρνουν της Βθμιας, γι αυτό σου φαίνεται πιο χαμηλή η βάση. Στην πόλη που είμαι για παράδειγμα οι της Βθμιας παίρνουν 3 μόρια από τα σχολεία, ενώ της Αθμιας 1 μόριο. Δες εάν στις Κυκλάδες υπάρχουν διαφορές μεταξύ των μορίων που δίνουν οι δύο βαθμίδες. Δεν ξέρω εάν υπάρχει διαφορά και στα μόρια γάμου, παιδιών κτλ. Ένα τηλέφωνο στην ΔΠΕ θα σε διαφωτίσει.
Όντως υπάρχουν και στις Κυκλάδες διαφορές στα μόρια ανάμεσα σε α βαθμια και β βαθμια, π.χ. στην Ερμούπολη παίρνεις 3 μόρια στην α βαθμια και 5 στην β βαθμια.
http://dipe.kyk.sch.gr/sxoleia.htm
Είναι από το site της α βαθμιας Κυκλάδων όπου υπάρχουν όλα τα σχολεία ανά γραφείο και τα μόρια που δίνουν.

Τα κοιταξα, ναι, δεν το ηξερα. Βεβαια μου φαινεται περιεργο να ειναι διαφορετικα τα "στανταρ" μορια, οπως γαμου και παιδιου!

Αλλη μια ερωτηση. Μεταθεση παιρνεις για περιοχη η για σχολειο; Δηλαδη αν παρει καποιος οργανικη στη Συρο, κανει αιτηση για μεταθεση σε συγκεκριμενο σχολειο π.χ. Παρο, ή είσαι Κυκλάδες και κάνεις μετάθεση πάλι για...Κυκλάδες κι απλά περιμένεις να σου δώσουν οργανική αλλού; Με τη δεύτερη περίπτωση δεν είναι παρακινδυνευμένο; Θέλω να πω, τι γίνεται αν σε διώξουν από το ένα σχολείο της Σύρου και σε πάνε σε άλλο σχολείο πάλι στη Σύρο; Δε δηλώνεις ακριβώς σε ποιο σχολείο θέλεις να πας;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159414
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 170
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 117
Σύνολο: 123

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.