*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 257084 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος museum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #532 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 01:27:49 πμ »
συμφωνώ και να φανταστείς δεν υπάρχουν και οργανικές νομίζω στα σμεα ασεπ στην ειδική ακόμα τον περιμένουμε να βγει από 2010 και πολλοί απ'ότι έχω καταλάβει μπορεί να παρακλουθούν ήδη της Βουλγαρίας και της Κύπρου και γράφουν διάφορα για να μπερδεύουν και να ανστατώνουν τους άλλους μην τους φάνε τις απειροελάχιστες θέσεις δεν φθάνει που δίνουν και υπέρογκα ποσά τέτοιες εποχές

Υπάρχουν κάποιες οργανικές σε ΣΜΕΑΕ και ΚΕΔΔΥ (εγώ έχω μία από αυτές).

Από αυτό, όμως, μέχρι την πληθώρα των κατόχων και φοιτητών μεταπτυχιακών οι οποίοι έχουν ήδη γίνει (ή γίνονται τώρα) αντικείμενα εκμετάλλευσης και οικονομικής αφάιμαξης, από πανεπιστήμια που κάθε μέρα έχουν και ένα διαφορετικό πρόγραμμα σπουδών..........

ΔΕΝ πρόκειται να απορροφηθούν όλοι! Και βάζω το χέρι μου στη φωτιά γι' αυτό. Μπορεί να απορροφηθούν κάποιες τεχνικές ειδικότητες, αλλά νηπιαγωγοί, δάσκαλοι, φιλόλογοι, ξενόγλωσσοι....... Αν ήμουν στη θέση τους, ειλικρινά δεν θα το έκανα, και με τέτοιες γελοίες συνθήκες σπουδών

Οι συνθήκες σπουδών δεν μου φαίνονται γελοίες και δεν νομίζω πως ένα πρόγραμμα που προσφέρεται στην ελληνική γλώσσα και εξ ορισμού θα το παρακολουθήσουν Κύπριοι και Έλληνες (κυρίως το εξ αποστάσεως) είναι κακό αυτοί που το προσφέρουν να εξασφαλίζουν αναγνώριση από την χώρα από την οποία θα προέρχονται όλοι οι φοιτητές.
Θεωρώ πως το πρόβλημα με το 12μηνο 18μηνο βγαίνει από το άγχος όλων να προλάβουν να το τελειώσουν πιο γρήγορα για να εξασφαλίσουν μια καλύτερη θέση. Λυπηρό μεν, αλλά ελληνική πραγματικότητα χρόνια τώρα.
Δεν νομίζω πως η ποιότητα του εν λόγω μεταπτυχιακού έχει προλάβει ή θα προλάβει να αλλάξει μέσα σε λίγους μήνες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:46:23 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #533 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 01:34:51 πμ »
Mάλλον δεν έχετε καταλάβει κάτι όλοι εδώ μέσα: πραγματικά να μην σας νοιάζει αν είναι 12μηνο ή 18 μηνο ή ακόμα και 6μηνο, αλλά πιστέψτε με να σας νοιάζει ο ΔΟΑΤΑΠ.
Γιατί με τον ΔΟΑΤΑΠ θα έχετε πρόβλημα αν είναι 12μηνο.

Ο ΔΟΑΤΑΠ ούτε που τον νοιάζει αν είναι ανεβασμένη η ποιότητα ή όχι, ή αν πήρατε γνώσεις τον νοιάζει όμως να τηρηθούν τα προσυμφωνημένα. Και αν τα προσυμφωνημένα είναι 18 μήνες αυτό τον νοιάζει. Αν δεν βγάλει νέα απόφαση ο ΔΟΑΤΑΠ για 12μηνο αναγνωρισμένο, σημαίνει ότι αν το τελειώσετε σε 1 χρόνο θα πρέπει να κάνετε εσείς μόνοι σας πάλι από την αρχή την διαδικασία που έκανε το πανεπιστήμιο. Έχω ακούσει για περιπτώσεις, στις οποίες το πανεπιστήμιο δεν είχε εξασφαλίσει από πριν αναγνώριση δομής, ότι άργησαν μέχρι και 2 χρόνια να πάρουν την αναγνώριση !!!!!!! Προσέξτε γιατί ακόμα και μια λέξη στον τίτλο του μαστερ να αλλάξει από αυτον το τίτλο που αναγνώρισε ο ΔΟΑΤΑΠ είναι αιτία να ξαναρχίσετε την διαδικασία από την αρχή της αναγνώρισης, μιας και ο ΔΟΑΤΑΠ θεωρεί ότι άλλαξε το μαστερ, άρα πρέπει να ξανασυνεδριάσει. Αυτη είναι η πραγματικότητα.

Αν τώρα βγάλουν 12μηνο θα πρέπει αυτό να έχει άλλο αριθμό έγκρισης ΔΟΑΤΑΠ. Δεν είναι τόσο απλό το ζήτημα όσο νομίζετε. Η ελάχιστη διάρκεια είναι το Α και το Ω για ένα μάστερ.

Η αλήθεια που σας κρύβουν και δεν λένε γενικά, είναι ότι θα περιμένετε κάποιους μήνες να πάρετε την ονομαστική αναγνώριση και αν κάτι αλλάξει ενδιάμεσα (τίτλος, χρόνος σπουδών) τόσο πιο πίσω θα πάει αυτή.

Τι να σου πω οι τεχνικές ειδικά ειδικότητες που είναι υπεράριθμοι όλοι στην γενική και θα πάρουνε μετάθεση στην ειδική έχουν πολύ μέλλον στην ειδική. Μα καλά τα πιστεύετε αυτά;

Αυτό που καίει τώρα το Υπουργείο είναι η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών. Πόσοι θα βγουν ακατάλληλοι για να γίνουν και οι κατάλληλες μετατάξεις
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 01:41:50 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #534 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 01:55:24 πμ »
@ Foibos81 Τι να σου πω οι τεχνικές ειδικά ειδικότητες που είναι υπεράριθμοι όλοι στην γενική και θα πάρουνε μετάθεση στην ειδική έχουν πολύ μέλλον στην ειδική. Μα καλά τα πιστεύετε αυτά;

 σε ποιόν αναφέρεσαι? γιατί εγώ δεν έγραψα κάτι τέτοιο πριν

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #535 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 01:59:10 πμ »

Οι συνθήκες σπουδών δεν μου φαίνονται γελοίες και δεν νομίζω πως ένα πρόγραμμα που προσφέρεται στην ελληνική ήγλώσσα και εξ ορισμού θα το παρακολουθήσουν Κύπριοι και Έλληνες (κυρίως το εξ αποστάσεως) είναι κακό αυτοί που το προσφέρουν να εξασφαλίζουν αναγνώριση από την χώρα από την οποία θα προέρχονται όλοι οι φοιτητές.
Θεωρώ πως το πρόβλημα με το 12μηνο 18μηνο βγαίνει από το άγχος όλων να προλάβουν να το τελειώσουν πιο γρήγορα για να εξασφαλίσουν μια καλύτερη θέση. Λυπηρό μεν, αλλά ελληνική πραγματικότητα χρόνια τώρα.
Δεν νομίζω πως η ποιότητα του εν λόγω μεταπτυχιακού έχει προλάβει ή θα προλάβει να αλλάξει μέσα σε λίγους μήνες.

Όταν αλλάζει το πρόγραμμα σπουδών από μήνα σε μήνα (18μηνο, 12μηνο και τούμπαλιν), όταν ένα πανεπιστήμιο "χτίζει" ένα π΄ρογραμμα σπουδών πάνω στα πλαίσια που αναγνωρίζει ο όποιος ΔΟΑΤΑΠ αντί να το "χτίζει " πάνω σε γνώσεις και αντικείμενα επιστημονικά, τότε ναι! Οι συνθήκες είναι επιεικώς γελοίες!

Τα σοβαρά πανεπιστήμια δεν τα ενδιαφέρει από πού προέρχονται οι φοιτητές τους, ώστε να φτιάξουν πρόγραμμα σπουδών που θα αναγνωρίζεται στη χώρα της πλειοψηφίας. Τα ενδιαφέρει να προσφέρουν ουσιαστικές γνώσεις και μόνο. Αν αναγνωριστούν, έχει καλώς, αν όχι το πανεπιστήμιο κάνει την πραγματική του δουλειά (προώθηση επιστήμης). Αλλιώς μετατρέπεται σε ένα μπακάλικο πτυχίων!

Λυπάμαι που εκφράζομαι έτσι, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:46:23 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #536 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 11:37:10 πμ »
Ενώ εδώ στην Ελλάδα που έχτιζαν και καλά τα μαστερ πάνω στην εξειδίκευση και εποστημονικη κατάρτιση, βγήκαμε όλοι ξεφτέρια. Για αυτο το λόγο κατέρρευσαν όλα, γιατί ήταν ψεύτικα.

Περιμένω να δω ο Βόλος ή το Μακεδονίας τι πρωτοτυπία θα κάνουν, μιας και είναι σίγουρο ότι θα έχουν εξαιρετικά μειωμένη ζήτηση τα μαστερ τους φέτος. Πάνε για σύγγρουση κατά μέτωπο.

Μάλλον αυτοί θα εφαρμόσουν τη μέθοδο εξ ασποστάσεως εκπαίδευσης σε κύπριους μόνο. Έτσι αμοιβαία πράγματα.

Ξέρει κανένας πως μπορώ να να ανοίξω διαδικτυακό πανεπιστήμιο (εννοώ ΑΕΙ που να μην έχει φυσικούς χώρους) για να μπω στην μπίζνα και εγώ; Εννοώ ποιες διαδικασίες απαιτούνται. Θεωρείται επιχείρηση αν το ανοίξω μέσω διαδικτύου, μιας ιστοσελίδας, πρέπει να κάνω κάτι επίσημο; π.χ. κάνω έναρξη στο Βιομηχανικό επιμελητήριο;
μπορώ να δημιουργήσω μια ιστοσελίδα ενός διαδικτυακού και καλά ΑΕΙ, να κόβω και αποδείξεις ως επιχείρηση. Από εκεί και πέρα υπάρχει κάτι πιο επίσημο που πρέπει να κάνω; Π.χ.  βρίσκω συνεργάτες διδάκτορες; Σοβαρά το ρωτά. Όποιος ξερει διαδικασίες ας απαντήσει. Eννοείται νόμιμα πάντα πράγματα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 11:56:48 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος tabacaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η πλατεία θα μείνει έρημη.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #537 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 12:31:18 μμ »
Τα πάντα ρει. Τι σας φαίνεται παράξενο? Αυτό θα γίνει πλέον και στην παιδεία. Προετοιμάζεται απο καιρό. Καπιταλισμό έχουμε, άλλωστε. Τα μεγάλα κεφάλαια και κεφάλια, θα διαπέψουν και εμείς θα πληρώνουμε στην κυριολεξία για την επιβίωση. Και θα τρωγόμαστε και μεταξύ μας, γιατί είναι στη φύση μας. Πάλι εις βάρος μας. Απο τη μεταπολίευση και μετά όμως τίποτα δε κάναμε. Τώρα θα τα κάνουμε όλα?

Κι όσο για τα "καθως πρέπει" ελληνικά πανεπιστήμια, όταν αλλάξουν τις κοτσουμπολίστικες ερωτήσεις της συνέντευξης στα μεταπτυχιακά των πανεπιστημίων τους (εννοείται πέτυχες στις γραπτές εξετάσεις), όταν θα σε κοιτάζουν με αξιοκρατικό βλέμμα, κι εσένα τον φτωχό που δεν είσαι βολεμένος, κι εσένα που αξίζεις, γιατί έφτυσες αίμα αυτά τα χρόνια, κι εσένα που είσαι διδάκτορας ή καθηγητής με την αξία σου (κι όχι επειδή ήταν ο μπαμπάς), κι εσένα που σπούδασες στην επαρχία, κι εσένα που δεν έχεις αφήσει σεμινάριο και ξενόγλωσσο φροντιστήριο, αλλά ούτε και φράγκο στη τσέπη σου για να έχεις ενα παχυλό βιογραφικό (που τέτοιο θέλει η αγορά), ας έρθουν να μας μιλήσουν για την επιστημονικότητα και για τα κριτηρία της. Αν την ξέρουν οι κύριοι.

Το ό,τι παλιά έκαναν μεταπτυχιακό αυτοί που το άξιζαν πραγματικά, αληθεύει, αλλά σε ένα ποσοστό 10%! Οι άλλοι είχαν άλλα εφόδια στο καλάθι τους. Εδώ τη δεκαετία του ΄60 η μισή Ελλάδα (και παραπάνω) πεινούσε και οι άλλοι έκαναν μεταπτυχιακά και διδακτορικά στη Σορβόνη!

Όλοι είμαστε σε αδιέξοδο. Η κρίση δεν είναι μόνο οικονομική, αλλά κυρίως δομική. Εδώ που φτάσαμε, καλύτερα ένα μεταπτυχιακό απο μπακάλικο, παρα ένα μεταπτυχιακό απο το παντοπωλείο της γειτονιάς που "σερβίρει" πολλά "καλά" μεταξύ πολλών "καλών" κι αναρωτιέσαι: μπας κι είναι μεταλλαγμένα?

p.s: foibos81 νομίζω πως μπορείς να το κάνεις. Ρώτα ένα δικηγόρο. Εδώ η Κοκκίνου, άνοιξε παιδικό σταθμό. Τι λέμε τώρα..
"Η εκπαίδευση είναι μια πράξη αγάπης, επομένως μια πράξη θάρρους. Δεν πρέπει να φοβάται την αντιπαράθεση, την ανάλυση της πραγματικότητας, τη δημιουργική συζήτηση, αν δε θέλει να καταλήξει σε παρωδία". (Paulo Freire).

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #538 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 12:38:45 μμ »
p.s: foibos81 νομίζω πως μπορείς να το κάνεις. Ρώτα ένα δικηγόρο. Εδώ η Κοκκίνου, άνοιξε παιδικό σταθμό. Τι λέμε τώρα..

με κύρια γλώσσα τα αγγλικά παρακαλώ :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #539 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 12:48:31 μμ »
Τα πάντα ρει. Τι σας φαίνεται παράξενο? Αυτό θα γίνει πλέον και στην παιδεία. Προετοιμάζεται απο καιρό. Καπιταλισμό έχουμε, άλλωστε. Τα μεγάλα κεφάλαια και κεφάλια, θα διαπέψουν και εμείς θα πληρώνουμε στην κυριολεξία για την επιβίωση. Και θα τρωγόμαστε και μεταξύ μας, γιατί είναι στη φύση μας. Πάλι εις βάρος μας. Απο τη μεταπολίευση και μετά όμως τίποτα δε κάναμε. Τώρα θα τα κάνουμε όλα?

Κι όσο για τα "καθως πρέπει" ελληνικά πανεπιστήμια, όταν αλλάξουν τις κοτσουμπολίστικες ερωτήσεις της συνέντευξης στα μεταπτυχιακά των πανεπιστημίων τους (εννοείται πέτυχες στις γραπτές εξετάσεις), όταν θα σε κοιτάζουν με αξιοκρατικό βλέμμα, κι εσένα τον φτωχό που δεν είσαι βολεμένος, κι εσένα που αξίζεις, γιατί έφτυσες αίμα αυτά τα χρόνια, κι εσένα που είσαι διδάκτορας ή καθηγητής με την αξία σου (κι όχι επειδή ήταν ο μπαμπάς), κι εσένα που σπούδασες στην επαρχία, κι εσένα που δεν έχεις αφήσει σεμινάριο και ξενόγλωσσο φροντιστήριο, αλλά ούτε και φράγκο στη τσέπη σου για να έχεις ενα παχυλό βιογραφικό (που τέτοιο θέλει η αγορά), ας έρθουν να μας μιλήσουν για την επιστημονικότητα και για τα κριτηρία της. Αν την ξέρουν οι κύριοι.

Το ό,τι παλιά έκαναν μεταπτυχιακό αυτοί που το άξιζαν πραγματικά, αληθεύει, αλλά σε ένα ποσοστό 10%! Οι άλλοι είχαν άλλα εφόδια στο καλάθι τους. Εδώ τη δεκαετία του ΄60 η μισή Ελλάδα (και παραπάνω) πεινούσε και οι άλλοι έκαναν μεταπτυχιακά και διδακτορικά στη Σορβόνη!

Όλοι είμαστε σε αδιέξοδο. Η κρίση δεν είναι μόνο οικονομική, αλλά κυρίως δομική. Εδώ που φτάσαμε, καλύτερα ένα μεταπτυχιακό απο μπακάλικο, παρα ένα μεταπτυχιακό απο το παντοπωλείο της γειτονιάς που "σερβίρει" πολλά "καλά" μεταξύ πολλών "καλών" κι αναρωτιέσαι: μπας κι είναι μεταλλαγμένα?

p.s: foibos81 νομίζω πως μπορείς να το κάνεις. Ρώτα ένα δικηγόρο. Εδώ η Κοκκίνου, άνοιξε παιδικό σταθμό. Τι λέμε τώρα..

 Δυστυχώς είναι έτσι ακριβώς όπως τα γράφεις

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #540 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 01:46:23 μμ »
Ολα για τα χρηματα γινονται παιδια.!!!Που θα απορροφηθουν ολοι αυτοι οι πτυχιουχοι??????????????????????????Μην τους δινετε λεφτα!!!!Εκμεταλλευση σκετη ειναι. Πολλα like στο παιδι με το σχολιο για την Κοκκινου!!!!με εκανε και γελασααααααα :) :)

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #541 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 02:26:08 μμ »
Καλησπέρα! Έχει μιλήσει κανείς με τον ΔΟΑΤΑΠ για το μεταπτυχιακό πρόγραμμα εξ αποστάσεως της Κύπρου στην κατεύθυνση Εκπαιδευτική Ηγεσία και Διοίκηση;
Γνωρίζετε αν έχει εγκριθεί από τον οργανισμό; Τηλεφώνησα σήμερα και δεν έχω πάρει κάποια συγκεκριμένη απάντηση....

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #542 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 03:12:21 μμ »
Aπ'όσο ξέρω έχει αναγνωριστεί το Μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής, επομένως και οι 2 κατευθύνσεις του- Ειδική Αγωγή και Εκπαιδευτική Ηγεσία και Διοίκηση. Κι εγώ τη δεύτερη έχω επιλέξει και ξέρω ότι το Σεπτέμβριο αναγνωρίστηκε από τον ΔΟΑΤΑΠ.

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #543 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 03:21:39 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! Έχεις ξεκινήσει τα μαθήματα;

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #544 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 03:28:12 μμ »
Όχι, θα ξεκινήσω το Φεβρουάριο. Και θα ήθελα και κάποια ενημέρωση από τους "παλιούς", να μας πουν τις εντυπώσεις τους από τις εργασίες, τις εξετάσεις κτλ.
Κι εσύ το Φεβρουάριο θα ξεκινήσεις;

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #545 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 03:58:07 μμ »
Θέλω να εκφράσω μία απορία: Ο γιος μου, μαθητής δημοτικού, έχει μαθησιακές δυσκολίες και ψαχνόμαστε για δυσλεξία. Στο σχολείο κάνει βέβαια ενισχυτική, αλλά δεν επαρκεί. Η δασκάλα του δουλεύει αποκλειστικά με τους καλούς μαθητές και δεν καταβάλλει καμία προσπάθεια με τον δικό μου. Τον έχουμε πάει σε λογοθεραπευτές, εργοθεραπευτές κλπ, ενώ παράλληλα τον διαβάσει εξειδικευμένη δασκάλα στο σπίτι. Ρωτάω εγώ τώρα:1ο) Το δημόσιο σχολείο δεν θα έπρεπε να εξασφαλίζει την εκπαίδευση και πρόοδο και αυτών των παιδιών; 2ο) Όλοι όσοι κάνουν μεταπτυχιακά ή εξειδικεύονται στην ειδική αγωγή είναι σε θέση να βοηθήσουν αυτά τα παιδιά; 3ο)Μπορώ να εμπιστευτώ κάποιους που τους ενδιαφέρει μόνον η παιδαγωγική επάρκεια (δεν μπορώ να δεχτώ ότι άσχετες με την εκπαίδευση ειδικότητες αγάπησαν ξαφνικά την ειδική αγωγή); Αυτά με όλη την καλή διάθεση, γιατί υποψιάζομαι ότι κάποιοι κόπτονται για τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά,όπως κόπτονταν κάποιοι άλλοι παλιότερα να γίνουν δάσκαλοι ή καθηγητές για τον διορισμό και αδιαφορούσαν για όλα τα άλλα.

Πριν σας απαντησω στα ερωτηματα σας θα ηθελα να ρωτησω : μετα απο τους λογοθεραπευτες, την ενισχυτικη στο σχολειο και την δασκαλα στο σπιτι .. τι προοδο έχετε δει στον γιο σας ??????????
Το σχολειο καταρχήν θα έπρεπε να σας παραπέμψει στα ΚΕΔΔΥ, μετα η δασκάλα του θα έπρεπε να είχε (πως να το πω) διαφορετική εκπαιδευτική διαδικασία για τον εν λόγω μαθητή χωρίς βέβαια να τον ξεχωριζει απο το σύνολο αλλα να μπορει να παρακολουθει αποτελεσματικά το μαθημα ... καλο είναι να μιλησετε με τον διευθυντη του σχολείου και με την δασκαλα του και να τους εκφρασετε τους προβληματισμούς σας.
Μετα ρωτατε αν τα μεταπτυχιακά και οι εξειδικευσεις βοηθουν αυτα τα παιδιά. και βέβαια έναν εκπαιδευτικό τον βοηθάνε για να προσεγγίσει καλυτερα τον μαθητή του ειδάλως θα έχουμε σε όλα τα σχολεία την αντιμετωπιση του γιου σας, σε όλα τα παιδια με παρόμοιες μαθησιακές δυσκολίες, απο όλους τους εκπαιδευτικούς, μην ξεχνατε όμως περα απο τα μεταπτυχιακά χρειαζεται και η εμπειρία αλλιώς θα αντιμετωπίσω εγω εναν μαθητη με υπερκινητικότητα και αλλίως ενας εκ[αιδευτικός με 30 χρονια προυπηρεσία και συγκεκριμενη εκπαιδευση
Τέλος πως μπορειτε να λετε οτι μας ενδιαφέρει μονο η επαρκεια οταν πλεον δεν προκειτε να γινουν διορισμοί και αν γίνουν οι προσληψεις θα ειναι με κατω απο 500€ το μηνα ένω εγω αυτη την στιγμη παρακολουθω ένα μεταπτυχιακό το οποίο μου κοστιζει πανω απο 6000€. Επίσης όταν την δευτερη φορά που μπηκα σε σχολική τάξη ως ωρομίσθια αντιμετώπισα ένα μαθητη με υπερκινητικότητα χωρις να έχω ενημέρωση απο κανεναν και καταλαβα ότι είχε ΔΕΠΥ πέρυσι, ένω είχα φύγει απο το σχολειο, όταν παρακολούθησα ένα εξειδικευμένο σεμιναριο (απο το πανεπιστημιο Θεσσαλιας) πάνω στις μαθησιακές δυσκολίες όπου και αυτο το πληρωσα αδρά.
Εμείς οι "άσχετες " με την εκπαιδευση ειδικότητες δεν αρχισαμε ξαφνικά να νοιαζόμαστε για την ειδική αγωγη αλλα η ειδική αγωγή ήρθε σε εμας... και θα μιλησω προσωπικά για εμενα δεν είχα καμια διαθεση τα τελευταια 2 χρονια να δωσω πανω απο 10000€ για να είμαι όσο μπορω πιο σωστή πάνω στους μαθητές μου και στους γονείς που μου αναθέτουν τα παιδιά τους να τα μάθω υπολογιστές. Είναι υποχρέωση μου να γνωρίζω για τις μαθησιακές δυσκολίες και τα άλλα σύνδρομα για να βοηθησω τον εαυτό μου στην αντιμετώπιση ένος παιδιού που χρειαζεται την βοηθεια μου... Ειναι υποχρέωση μου να ΜΗΝ καταντήσω σαν την δασκαλα του γιου σας που περιγράψατε πιο πάνω. Εκπαιδευτικός ΠΕ20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 479
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.