*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 257024 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #616 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 03:50:59 πμ »
Δεν έγραψα πως δε βρίσκει κανείς πληροφορίες. Γράφω πως για να τις βρει πρέπει να ψάχνει και να προσπερνάει άσχετα μηνύματα όπως αυτό που γράφω τώρα και όπως αυτά που γράφεις παραπάνω. Οι περισσότεροι έχουμε καταλάβει όσα λες άσχετα αν συμφωνουμε ή όχι. Το πόσα είναι διατεθειμένος να πληρώσει κανείς, το πόσα ζητάει το Πανεπιστήμιο, το αν σου αρέσει ή όχι το Πρόγραμμα Σπουδών δεν είναι κάτι που αφορά το φόρουμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2013, 07:45:35 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:33:23 »

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #617 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 02:56:15 μμ »
θεωρεις οτι ειναι καλυτερο να παρεις 9 μαθηματα ή 7 και διπλωματικη?
δεν μπορω να σου απαντησω ακομα γιατι ειναι πολυ νωρις και για μενα ...αλλα μεχρι τωρα παρολο που το συγκεκριμενο μαθημα ηταν καινουργιο για μενα τα καταφερα ικανοποιητικα ... αρα παιζουν και τα 2 ενδεχομενα για την τελικη επιλογη μου!!!!

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #618 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 03:00:49 μμ »
Καλό απόγευμα και από εμένα. Επειδή και εγώ έχω αποφασίσει να παρακολουθήσω το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, αλλά από το επόμενο εξάμηνο, παρακολουθώ συνέχεια τις πληροφορίες σας και ομολογώ με έχουν βοηθήσει πολύ. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που το παρακολουθείτε, θεωρείτε πως είναι εύκολο να ανταπεξέλθεις όταν ουσιαστικά δεν έχεις καμία βοήθεια?? Εννοώ ότι αν ήμασταν στο πανεπιστήμιο θα είχαμε την αλληλοβοήθεια με τους συμφοιτητές μας για τυχόν απορίες κτλ. Τώρα που ουσιαστικά ο καθένας είναι σπίτι του χωρίς κάποια βοήθεια εκτός των καθηγητών έστω και για την πιο απλή απορία, είναι εύκολο αυτό?
ναι ειναι ευκολο να ανταπεξελθεις γιατι δεν σε αφηνουν μετεωρο .... εισαι υποχρεωμενος να εχεις καθημερινη προσβαση που εχουν ολα τα εξ αποστασεως σε μια πλατφορμα ωστε εκει να λες αποριες να διαβαζεις αποριες να διαβαζεις αλλες ιδεες συμφοιτητων σου , να απαντας να ρωτας τα παντα... δεν εισαι μονη .... και βεβαια εχεις συνεχη επικοινωνια με τον διδασκοντα με οποιον τροπο εσυ μπορεις σου δινει διαφορες επιλογες

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #619 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 03:12:13 μμ »
Πιστεψε με το ΕΠΠΑΙΚ είναι κλάσης ανώτερο από πλευράς κάποιων μικρών πρακτικών και καθημερινών πραγμάτων. Π..χ στο μαστερ δεν κάνεις μικροδιδασκαλίες, ενώ στο ΕΠΠΑΙΚ κάνεις. Καμιά σχέση αυτά που θα μάθεις στο εν λόγω μαστερ και γενικά στα μαστερ. Τα μαστερ εστιάζουν ερευνητικά. Στο μαστερ μαθαίνεις μια γενικούρα, στο ΕΠΠΑΙΚ επίσηε μαθαίνεις γενικούρα αλλά κάνεις και λίγο πρακτική, ακους κανμα δυο κουβεντούλες. Αναφέρομαι πάντα στο πρακτικο κομμάτι της επάρκειας.  Δεν αποθεώνω το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ αλλά όπως και να το κάνουμε είναι πιο πρακτικά εστιασμένο και πιο κοντά σε αυτά που μπαίνουν στις εξετάσεις ΑΣΕΠ.

Α και όσοι σκέφτεστε να κάνετε το μαστερ αυτο γιοα επάρκεια, η ΑΣΠΑΙΤΕ πολύ απλά κάθε χρόνο αυξάνει τις θέσεις σε κάθε παράρτημα και από του χρόνου θα προσφέρει και το μαστερ το αγγλικό που έχει στα παιδαγωγικά σε όλα τα παραρτήματα. Για αυτο και για εμένα κανένα μαστερ πλεον δεν πρέπει να δίνει παιδαγωγικη επάρκεια. Είναι άλλος ο ρόλος του μαστερ.
σχεδον ολα για εμενα αυτα που λες ειναι δεκτα και ισως να εχεις και δικιο απο μια αλλη οπτικη αλλα δεν μου λες τον τροπο οταν εγω για να μπω στην ΑΣΠΑΙΤΕ εχω δωσει μαζι και με τα ταχυδρομεια ολα αυτα τα χρονια πανω απο 500 € όταν όλοι οι συανδελφοι μου ηταν στα αποτελεσματα πριν απο εμενα τουλαχιστον με 1 διαδακτορικο και 2 μεταπτυχιακα πως εγω να μπω ??? δηλ τελειωνοντας να κανω αιτηση ασπαιτε μονο και μονο για να κανω τα πρακτικά όταν ολα αυτα τα χρονια ειμαι ωρομισθια ή και αναπληρωτρια ή και σε φροντιστηρια ή και σε ιδιαιτερα , το πρακτικό κομματι το ξερω μου λειπει το θεωρητικό πως να αντιμετωπισω ενα παιδι οταν έχει ΔΕΠΥ και σηκωνεται και κανει βολτες ενω δεν μου εχει πει κανενας τι εχει !!!!! Για μενα ειναι οι θεωρητικες γνωσεις (δηλ να ξερεις τι αντιμετωπιζεις με το που βλεπεις την συμπεριφορα) και 2ον η εμπειρια σε πραγματική ταξη ...........
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2013, 03:57:51 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:33:23 »

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #620 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 03:18:29 μμ »
μπορει να μην το πιστευεις αλλα εγω θα πηγαινα γιατι εχω περασει τοσο δυσκολα την πρωτη φορα που μπηκα σε ταξη με ενα παιδι με ΔΕΠΥ και δεν με ενημερωσε ουτε διευθυντης ουτε δασκαλα ουτε κανενας και το ανακαλυψα για το τι ειχε οταν απο μονη μου ψαχτηκα στο πανεπιστημιο Θεσσαλιας απο κατι σεμιναρια και συνεδρια και εμαθα γι αυτο και κανω και το μεταπτυχιακό και γι αυτο θα εδινα και 1000€ για να εχω αυτην προσωπικη επιβλεψη όλων των συμπεριφορων ενος παιδιού .... τα παιδια μας χρειαζονται κια ειμαστε υποχρεωμενοι να γνωριζουμε 2 πραγματα ωστε να μην τα ταλαιπωρουμε....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2013, 03:56:54 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #621 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 05:54:08 μμ »
Με λίγα λόγια, ο καθένας έχει τους λόγους τους που κάνει το μαστερ. Εγώ θα ρωτήσω βέβαια κάτι που τσούζει:

Στα αλήθεια αν σας έλεγαν: με 1000 ευρώ σας εκπαιδευουμε πρακτικά στο τομέα ειδικής αγωγής, με επίσημο πιστοποιητικό. Θα αναλάβετε ένα παιδί με ειδικές ανάγκες σε κατασκηνώσεις να το επιβλέπετε για 2 μήνες, θα μας πληρώσετε 1000 ευρώ και εμείς θα σας καταρτίσουμε και θεωρητικά και πρακτικά στο πρόβλημα που έχει και θα σας δώσουμε και επισημοτατο πιστοποιητικο κατάρτισης. Θα πηγαίνατε άραγε;

Είμαι σίγουρος ότι ούτε το 90% αυτών που κάνουν το θεωρητικό μαστερ δεν θα πατούσε. Αυτή είναι η αλήθεια. Αμφιβάλλω πραγματικά αν τόσος κόσμος ξέρει γιατί κάνει κάτι. Όπως προείπα τα φύκια που μοιάζουν με μετάξι είναι πολλά στην αχανή θάλασσα της ελλάδας της κρίσης.
Αν μου το 'λεγε κάποιος αυτό, εγώ αυτό που θα απαντούσα είναι ότι είναι απολύτως άσχετος με εκπαίδευση και ειδικά με ειδική αγωγή!!! Το παράδειγμα που έφερες είναι επιεικώς άκυρο ... θα "καταρτιζόμασταν" στο πώς να αντιμετωπίζουμε ένα συγκεκριμένο παιδί και μετά θα είχαμε τα προσόντα για να αντιμετωπίσουμε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση;;; Μα στην ειδική αγωγή ποτέ δύο περιπτώσεις δεν είναι απολύτως ίδιες! και εννοείται πώς δεν θα πήγαινα, δεν είμαστε μόνο εκπαιδευτικοί έχουμε και ζωή και άλλες υποχρεώσεις

Το να πεις "προσέχτε, γιατί μπορεί να μην αναγνωριστεί το μεταπτυχιακό από το ΔΟΑΤΑΠ" είναι θεμιτό και ωφέλιμο για όλους, γι' αυτό μπαίνουμε άλλωστε. Το να συνεχίζεις με τόση εμμονή και εμπάθεια την κριτική προς τις αποφάσεις και τα κίνητρα μας ξεφεύγει από το σκοπό ενός φόρουμ. Το τόπικ αυτό όντως έγινε πολύ κουραστικό, ψάχνεις μία ώρα για να βρεις μία χρήσιμη πληροφορία ανάμεσα σε άλλες είκοσι άσχετες απαντήσεις.
Νομίζω ότι πρέπει να βρεις τίποτα καλύτερο να ασχοληθείς και όχι με το τι αποφασίζουμε εμείς να κάνουμε με το χρόνο μας και τα λεφτά μας.

Αποσυνδεδεμένος JulieJulie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #622 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 06:18:50 μμ »
Γνωρίζει κανείς εάν μπορούμε να βρούμε τα βιβλία σε ονλάιν μορφή ή μεταχειρισμένα??? Και από που?

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #623 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 09:31:53 μμ »
Εγώ που είμαι μόνιμη 42 ετών, μπορώ να κάνω master; Νομίζω ότι πρέπει λίγο να συνέλθουν όλοι. Είναι δυνατόν να αρνούμαστε σε έναν μόνιμο συνάδελφο να κάνει μεταπτυχιακό, γιατί δεν μας βολεύει; Και στην τελική οι εκπαιδευτικοί πριν ισχύσει ο ΑΣΕΠ, διορίζονταν με επετηρίδα, να τους πνίξουμε, για να βολευτούμε εμείς; Και θα κάνετε μάθημα σε παιδιά με τέτοιες αντιλήψεις; Τι θα τους λέτε;

Αποσυνδεδεμένος xristos_f

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #624 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 09:47:22 μμ »
εγω σαν μονιμος εκπαιδευτικος σας λεω οτι ενα μεταπτυχιακο ποτε δε παει χαμενο.....ειδικα στην εποχη που ζουμε....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2013, 10:18:35 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #625 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 09:50:32 μμ »
εγώ απλά δεν πιστεύω αυτά που διάβασα  :o :o :o :o και για να 'μαι ειλικρινής δεν μπορώ να συγκρατήσω τα γέλια μου....


Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #626 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 10:00:01 μμ »
Πραγματικά δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο να απαντάτε στον Φοίβο, από τη στιγμή που σας ενοχλούν τα όσα (απαράδεκτα) λέει.  :-X
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #627 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 10:08:18 μμ »
Το να θες να ενημερωθείς για τις εξελίξεις στην επιστήμη σου είναι αρνητικό; Έλεος, δηλαδή! Εάν υπάρχουν στα σχολεία παιδιά "κατεστραμμένα" από την Ε' Δημοτικού, είναι γιατί υπάρχουν δάσκαλοι που βαριούνται να ανοίξουν  βιβλίο και εμμένουν σε αυτά που έμαθαν πριν από 20 χρόνια. Ακόμα και στις δικές μας επιστήμες -που θεωρούνται λανθασμένα "στατικές"- υπάρχουν τεράστιες αλλαγές στην ανάλυση κειμένου ή στη διδακτική. Δηλαδή, κάποιος που έχει τελειώσει Φυσικό ή Πολυτεχνείο πριν απο 20 χρόνια μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αντικειμένου του και της διδασκαλίας, εάν δεν έχει ανοίξει βιβλίο από τότε; Προσωπικά, το αντικείμενο του μεταπτυχιακού μου δεν έχει καμία σχέση με τα Παιδαγωγικά, αλλά βγάζω το καπέλο στους συναδέλφους που ψάχνουν καινούργιες μεθόδους διδασκαλίας και προσέγγισης των μαθητών με δυσκολίες. Μακάρι να ήταν περισσότεροι.
Εάν διαφωνώ με κάτι, είναι με το εμπόριο των master Ειδικής Αγωγής, αλλά ο επιστήμονας και ο κάθε επαγγελματίας οφείλει να ενημερώνεται. Εξάλλου δεν υπάρχουν πλεόν "καλοί" και "κακοί" μαθητές, αλλά μαθητές με δυσκολίες. Σύμφωνα με σένα, το παιδί με δυσλεξία θα πρέπει ο άσχετος συνάδελφος να το τιμωρεί στη γωνία και ο ακτινολόγος που είναι 50 ετών θα πρέπει να διαβάζει μόνο ακτινογραφίες και να μην έχει ιδέα από υπέρηχους και αξονικές και ο γυναικολόγος να ξεγεννάει με κουτάλες.Ωραία αντίληψη...

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #628 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 10:16:12 μμ »
Το θέμα κλειδώνεται μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Επιπλέον θα διαγραφούν μηνύματα που ξεφεύγουν από τους κανόνες καλής συμπεριφοράς και δεοντολογίας του φόρουμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2013, 10:17:44 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #629 στις: Μάιος 26, 2013, 02:26:05 πμ »
εκτός από το εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό του Πανεπιστημίου της Λευκωσίας, ποια άλλα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια προσφέρουν εξ αποστάσεως μεταπτυχιακά προγράμματα; υπάρχει κάποια σελίδα για να ενημερωθώ
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159781
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.