*

Αποστολέας Θέμα: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ  (Αναγνώστηκε 202821 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω...τα νησιά της άγονης γραμμής
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1190 στις: Ιούλιος 12, 2007, 11:05:00 πμ »
Συγχαρητήρια σε όσους τα καταφέρατε! Συγχαρητήρια και σε όσους κάναμε την προσπάθεια.. Στα 40 μου έδωσα πρώτη φορά ΑΣΕΠ και από αυτό το διαγωνισμό έμεινα με μια τεράστια απορία: Τελικά, ποιοι μας βαθμολόγησαν και με ποια κριτήρια? Φίλη νηπιαγωγός, χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα, έγραψε διδακτική 86, αναπτύσσοντας μουσικοκινητική δραστηρίοτητα στο θέμα της "Βροχής" και γράφοντας τηλεγραφικά (κατά τα λεγόμενά της) το θέμα της Χιονάτης. Έκπληξη ακόμα και για την ίδια. Από τη μια χαίρομαι για εκείνη και από την άλλη αναρωτιέμαι, μήπως τελικά εκτός από το διάβασμα χρειάζεται και μπόλικη τύχη για να πέσεις σε "καλό ή άσχετο" βαθμολογητή?
Ναι! Αύτη τη στιγμή με ΜΟ 75 νοίωθω ηττημένη! Θα μου περάσει.
Ευχαριστώ το Forum για τους μήνες που μου έκανε συντροφία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:13:52 »

Αποσυνδεδεμένος tinky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1191 στις: Ιούλιος 12, 2007, 11:40:20 πμ »
μήπως τελικά εκτός από το διάβασμα χρειάζεται και μπόλικη τύχη

Κατά την ταπεινή μου άποψη, αυτό είναι το μόνο σίγουρο σ' αυτές τις εξετάσεις.
Όσο για το ποιος μας βαθμολόγησε, κι εγώ αναρωτιέμαι!

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1192 στις: Ιούλιος 12, 2007, 01:24:01 μμ »
Παιδιά θέλω να σας ευχαριστήσω για τη συντροφιά και τις πολίτιμες πληροφορίες που μου προσφέρατε τόσο καιρό. Δεν ήμουν εγγεγραμένη αλλά παρακολουθώ εδώ και 3μήνες τις συζητήσεις σας βρίσκοντας στα λόγια σας δικές μου ανησυχίες αγωνίες κτλ. Τα χθεσινά αποτελέσματα ήταν απρόσμενα καλά για μενα! δεν πίστευα καν να έχω περάσει κι όμως...είμαι στους διοριστέους του πρώτου χρόνου (μαλλον ???)!!! Δεν το εχω πιστεψει ακόμα. Συγχαρητήρια σε ολους και εύχομαι στους φιλόλογους(ή φιλολολους όπως λέτε ;D) να βγει σε καλο και η δική τους ταλαιπωρία!! Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1193 στις: Ιούλιος 12, 2007, 01:33:43 μμ »

 welcome anna-s και συγχαρητήρια για τον διορισμό σου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:13:52 »

Αποσυνδεδεμένος sisses

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή τελικά είναι ωραία!!!- ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1194 στις: Ιούλιος 12, 2007, 01:40:17 μμ »
Εύχομαι σε όλους τους διοριστέους και επιτυχόντες νηπιαγωγούς θερμά συγχαρητήρια για τη δικαίωση των αγώνων και των κόπων τους!!!!!!! Να έχετε όλοι σας μια λαμπρή σταδιοδρομία σαν εκπαιδευτικοί!!!
Εμείς τι να κάνουμε; Ακόμη περιμένουμε...  Παίρνω συνέχεια σήμερα τηλ. στο ΑΣΕΠ και δεν απαντάει κανείς τους. Τελείως αναίσθητοι και ανεύθυνοι!!!

Αποσυνδεδεμένος EVELINA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1195 στις: Ιούλιος 12, 2007, 02:01:51 μμ »
Συγχαρητήρια σε όλους τους αγωνισθέντες του ΑΣΕΠ, διοριστέους, επιτυχόντες και μή.
Εμένα αυτή τη φορά μου έλαχε να είμαι στους διορστέους, αλλά θα συνεχίσω να συμμερίζομαι και να αγωνίζομαι για τα δίκαια αιτήματα των επιτυχόντων και μή διοριστέων του ΑΣΕΠ.
andrian, δεν πρέπει να νοιώθεις ηττημένη, γιατί στις εξετάσεις αυτές χρειάζεται να σε συντροφεύει και περισσή τύχη.
Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους μας.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1196 στις: Ιούλιος 12, 2007, 02:29:58 μμ »
Φίλη νηπιαγωγός, χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα, έγραψε διδακτική 86, αναπτύσσοντας μουσικοκινητική δραστηρίοτητα στο θέμα της "Βροχής" και γράφοντας τηλεγραφικά (κατά τα λεγόμενά της) το θέμα της Χιονάτης. Έκπληξη ακόμα και για την ίδια. Από τη μια χαίρομαι για εκείνη και από την άλλη αναρωτιέμαι, μήπως τελικά εκτός από το διάβασμα χρειάζεται και μπόλικη τύχη για να πέσεις σε "καλό ή άσχετο" βαθμολογητή?

Andrian,καταρχήν συγχαρητήρια! Με το 75 ΜΟ σίγουρα δεν πρέπει να νιώθεις ηττημένη...εδώ δεν ένιωθα εγώ έτσι στον προηγούμενο διαγωνισμό με 70,5 ΜΟ!!! :P
Για το ποιοι είναι βαθμολογητές δε θα μιλήσω...τα έχουμε πει και παλιότερα και ξέρουμε όλοι ότι είμαστε έρμαια του καθενός! :-\
Αυτό που κατάλαβα εγώ, μετά την τρίτη φορά που έδωσα, είναι ότι στο θέμα της διδακτικής παίζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο η εμπειρία. Ξέρω πολλές περιπτώσεις με 1 (!) χρόνο εντατικού διαβάσματος και φροντιστηρίου που δεν τα κατάφεραν γιατί είχαν ελάχιστη ή και καθόλου εμπειρία από τάξη. Κατάλαβα επίσης ότι παίζει ρόλο η "πρωτοτυπία" (ίσως η μουσικοκινητική πχ της γνωστής σου, να έκανε τη διαφορά), ο τρόπος που θα παρουσιάσεις το θέμα σου, ο τηλεγραφικός λόγος (ναι...ναι...μην σου κάνει εντύπωση), το να μην χαθείς σε θεωρίες και παραθεωρίες και γράφεις σελίδες κατεβατά χάνοντας την ουσία. Μην ξεχνάς ότι οι βαθμολογητές πληρώνονται με το "κομμάτι".  ::)
Η επιτηρήτρια στο κέντρο που έδινα μας έλεγε συνεχώς "λίγα και καλά...ο βαθμολογητής δε θα κάτσει ν' ασχοληθεί με γραπτό 8 σελίδων το κάθε θέμα. Θέλει να διορθώσει όσο γίνεται περισσότερα και όσο γίνεται πιο γρήγορα. Γι' αυτό ό, τι έχετε να του "πείτε" θέλει να το βλέπει γραμμένο σωστά και περιεκτικά. Οι "σάλτσες & φανφάρες" παραπέμπουν σε άνθρωπο που δεν ξέρει την ουσία και το πάει γύρω γύρω..."
Αν κρίνω από τη δική μου εμπειρία, μάλλον είχε δίκιο! Κι εμείς σαν κλάδος, παραδοσιακά, το 'χουμε το χούι να γράφουμε πολλά! :(
Επιπλέον, φέτος το θέμα της βροχής "έκαψε" πολύ κόσμο καθώς ανέπτυξαν θεματική προσέγγιση (ακολουθώντας το ρεύμα του νέου αναλυτικού) πράγμα που, όπως κατάλαβα, δεν ήθελαν (αυτή ήταν και η "παγίδα" τους άλλωστε!!! :P)
Τι άλλο να πω...ήταν "ιδιαίτερη" χρονιά από άποψη θεμάτων κι ελπίζω την επόμενη φορά τα πράγματα να είναι πιο ξεκάθαρα!!! :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2007, 02:45:39 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος andrian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω...τα νησιά της άγονης γραμμής
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1197 στις: Ιούλιος 12, 2007, 04:12:08 μμ »
Έχεις δίκιο, Sophie, η εμπειρία στην τάξη τελικά πρέπει να έπαιξε το ρόλο της. Όσο για τα φροντιστήρια και τα διαβάσματα τα ένιωσα καλά φέτος στο πετσί μου. Για τη διαθεματική προσέγγιση έχω τις επιφυλάξεις μου. Είναι στους διοριστέους αρκετοί που ανέπτυξαν τη Βροχή έτσι..
Η απογοήτευσή μου οφείλεται και στο φρέσκο του πράγματος. Θα υποχωρήσει σιγά σιγά! Ξεκινά και η άδειά μου τον Αύγουστο που   φέτος δε θα με βρει να διαβάζω!  Επιτέλους! Τέλος!

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1198 στις: Ιούλιος 12, 2007, 07:55:11 μμ »
Κι από μένα συγχαρητήρια σε όσες νηπιαγωγούς τα κατάφεραν και καλή δύναμη σε όσες θα ξαναπροσπαθήσουν.

Άντε, και στα δικά μας οι λεύτερες !!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος tinky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1199 στις: Ιούλιος 13, 2007, 10:04:01 πμ »
Παιδιά εγώ έχω συμφοιτήτριες (4 για την ακρίβεια) που διορίστηκαν με τον ΑΣΕΠ του 2005 μόλις πήραν πτυχίο και χωρίς καμία προηγούμενη εμπειρία. Είχαν διαβάσει όμως επιλεκτικά κάποιες σημειώσεις...
Δεν ξέρω τελικά τι παίζει ρόλο.
Εγώ πάλι φέτος δεν είχα ανοίξει βιβλίο (και δεν έχω εμπειρία) και είμαι σειρά κάπου 2500. Ένα μυστήριο είναι αυτές οι εξετάσεις.

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1200 στις: Ιούλιος 13, 2007, 10:30:26 πμ »
εγώ εγκαταλείπω την όλη προσπάθεια, δεν άξιζε τις θυσίες που έκανα σε καμιά περίπτωση. την προηγούμενη φορά, ενώ δούλευα διάβαζα και πήγα πολύ καλύτερα απ' ο,τι τώρα που αφιέρωσα μέχρι και τις αργίες, γιορτές, τα πάντα προκειμένου να διαβάζω συγγράμματα και ιστορίες και κατείχα το αντικείμενο και θεωρητικά και πλέον από άποψη εμπειρίας. μπορεί κατά βάθος να μην ήθελα να περάσω, μπορεί να έπεσε το γραπτό μου σε στρυφνούς διορθωτές, αυτό ποτέ δεν θα το μάθω. απλά απορώ τελικά ποια είναι τα κριτήρια? έχουμε την ατυχία να ζούμε σε ένα κράτος που μας περνά από χίλιες εξετάσεις. τι να τα κάνω κ τα τεστ αξιολόγησης? κάντε ψυχομετρικά τεστ, κάντε άλλες δοκιμασίες...κοπέλα στην Κεφαλλονιά απειλεί ότι θα σκοτώσει συναδέλφους, παίρνει ψυχοφάρμακα και διδάσκει!!!! πείτε μου, αυτή αξίζει παραπάνω από τον καθένα από εμάς που δεν διορίζεται? εκείνη όμως διορίστηκε...Π02 κουράγιο παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος despina694

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να'χεις το νου σου στο παιδί... ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Σουσάμι Άνοιξε
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1201 στις: Ιούλιος 13, 2007, 10:44:20 πμ »
Καλημέρα κι από μένα!Όσον αφορά το θέμα της βροχής ξέρω από βαθμολογητή καθηγητή του Πανεπιστημίου της Φλώρινας πως η γραμμή που τους έδωσαν ήταν να πάρουν ως σωστά και τη θεματική και το πείραμα(ή μεμονωμένη δραστηριότητα).
Επίσης για το ποιοί βαθμολογούν,έμαθα από τον καθηγητή πως στον ασεπ του 2005 μια καθηγήτρια βαθμολογούσε με άριστα το 10(Με άριστα το 20 βαθμολογούν κανονικά!!!) και το έμαθε πολύ αργότερα πως είχε κάνει λάθος!!! Τι να πει κανείς???
Δάσκαλε που δίδασκες...

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1202 στις: Ιούλιος 13, 2007, 10:53:19 πμ »
Καλή μου Maya καταλαβαίνω την πίκρα σου και την απογοήτευση για τους κόπους που κατέβαλες,όμως σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τα παρατήσεις!!!
Όπως έχω πει και σε άλλο θέμα,συνάδελφος μαθηματικός έγραψε και στους τρεις διαγωνισμούς 100 στο γνωστικό και τελικά τώρα τα κατάφερε!!!Αυτός τι έπρεπε να κάνει?Αυτός που για μένα πρέπει να είναι Η κορυφή,γιατί αυτό,και χρόνια να παλεύεις,δεν το πετυχαίνεις.Ένας άνθρωπος που είναι πλέον 47 ετών και όμως δεν τα παράτησε.Έστω και αργά δικαιώθηκε.Δεν σου εύχομαι βέβαια να φτάσεις σε τέοια ηλικία,ούτε καν στη δική μου,που είμαι 37 και διορίζομαι τώρα,όμως σε παρακαλώ μην χάνεις το κέφι και την πίστη σου.Σε έχουμε συνηθίσει και σε θέλουμε γελαστή :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος andrian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω...τα νησιά της άγονης γραμμής
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα εξετάσεων Ασεπ
« Απάντηση #1203 στις: Ιούλιος 13, 2007, 11:19:27 πμ »
Κάπως σαν τη Maya αισθάνομαι και εγώ. Ο διαγωνισμός με άφησε με ερωτηματικά και με ένα θυμό για το χρόνο που στέρησα από την οικογένειά μου.
Μέχρι τώρα δεν ήξερα έναν που να ξέρει έναν που να ξέρει έναν που διορθώνει ΑΣΕΠ. Να λοιπόν κάποιοι! Να λοιπόν και μία -περίπου- οδηγία!
Όσο για το πόσοι εκπαιδευτικοί είναι ανάξιοι και επικίνδυνοι, ας το αφήσουμε καλύτερα. Έχοντας παιδιά στο δημοτικό, θα μπορούσα να γράφω ώρες.
Το μόνο καλό αυτού του διαγωνισμού ήταν η κατά τύχη μου, όπως περιφερόμουν στο Ίντερνετ, "συνάντηση" μαζί μας.
Υπομονή φιλόλογοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159782
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 565
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.