*

Αποστολέας Θέμα: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ  (Αναγνώστηκε 167182 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chiavi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #518 στις: Ιούλιος 31, 2009, 02:34:50 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:54 »

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #519 στις: Ιούλιος 31, 2009, 02:36:40 μμ »
Από δημοσιεύσεις βρήκα αυτά...

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=55173&cid=4
http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1983&Itemid=105
http://alfavita.gr/anakoinoseis/ank29_7_9_0545.php
Έχω στείλει κι αυτό
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank31_7_9_1138.php

Κι ένα σχόλιο: Δεν βλέπω ιδιαίτερη κινητικότητα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων... Λέμε "στείλτε, κάντε, κλπ" αλλά τα αφήνουμε κυρίως στους άλλους.. Η ΕΠΕ δεν φαίνεται να ενδιαφέρεται και ιδιαίτερα απ'ότι είδα από τις απαντήσεις τους... Γι'αυτό στείλετε όλοι από κάτι... Εγώ ότι μπορώ το έχω κάνει
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2009, 02:47:09 μμ από aroniotis »
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος chiavi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #520 στις: Ιούλιος 31, 2009, 02:44:37 μμ »
α! και η θρασύτατη απάντηση του υπουργείου...
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=55341&cid=4

Αποσυνδεδεμένος carina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #521 στις: Ιούλιος 31, 2009, 02:56:36 μμ »
Να ζήσει το Ελλαδιστάν !!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:54 »

Αποσυνδεδεμένος anaplirosiflwrinis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #522 στις: Ιούλιος 31, 2009, 02:58:19 μμ »
Κι ένα σχόλιο: Δεν βλέπω ιδιαίτερη κινητικότητα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων... Λέμε "στείλτε, κάντε, κλπ" αλλά τα αφήνουμε κυρίως στους άλλους.. Η ΕΠΕ δεν φαίνεται να ενδιαφέρεται και ιδιαίτερα απ'ότι είδα από τις απαντήσεις τους... Γι'αυτό στείλετε όλοι από κάτι... Εγώ ότι μπορώ το έχω κάνει






aronioti εγραψα κατι για εσας και για εμας  στο www.meafora.gr και μ' εγραψαν κανονικα.Δεν το διμοσιευσαν.

Τα 33 κολεγια που τους αναγνωρισαν τα επαγγελματικα δικαιωματα,εχει πληροφορικαριους ? θα μπορουν να δινουν Ασεπ ?

Αποσυνδεδεμένος aroniotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #523 στις: Ιούλιος 31, 2009, 03:01:41 μμ »

aronioti εγραψα κατι για εσας και για εμας  στο www.meafora.gr και μ' εγραψαν κανονικα.Δεν το διμοσιευσαν.

Τα 33 κολεγια που τους αναγνωρισαν τα επαγγελματικα δικαιωματα,εχει πληροφορικαριους ? θα μπορουν να δινουν Ασεπ ?
Αυτό δεν το ξέρω... Ρε συ, στο meafora δημοσιεύεται απευθείας (τουλάχιστον εμένα έτσι έγινε), μάλλον δεν θέλει έγκριση. Προσπάθησε ξανά. Και στα άλλα, alfavita, esos, μμε κλπ στέλνετε.
Proud creator of www.cretanbeaches.com

Όλες οι παραλίες της Κρήτης στην οθόνη σας

Αποσυνδεδεμένος almiaris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #524 στις: Ιούλιος 31, 2009, 03:18:20 μμ »
Τα 33 κολεγια που τους αναγνωρισαν τα επαγγελματικα δικαιωματα,εχει πληροφορικαριους ? θα μπορουν να δινουν Ασεπ ?
Έχω την εντύπωση πώς έχει πληροφορικάριους και ναι μπορούν να λάβουν μέρος στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ εφόσον είναι αναγνωρισμένοι από το κράτος - βλέπε άδεια λειτουργίας.

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #525 στις: Ιούλιος 31, 2009, 03:54:04 μμ »
Εγώ σαν Μηχανικός Η/Υ έκανα συνολικά 8 ας πούμε... (5+2+1)

Όπως άκουσα κι έναν σχολικό σύμβουλο να λέει: 'η Εκπαίδευση τιμωρεί τα καλύτερα παιδιά της'. Αυτή η φράση μου έμεινε γιατί είναι η πικρή αλήθεια. Προσπαθείς να είσαι ο καλύτερος μαθητής στο Λύκειο για να μπεις στο Πολυτεχνείο και μετά όταν θες να δουλέψεις στην Εκπαίδευση το Κράτος σε αντιμετωπίζει ως υποδεέστερο των συναδέλφων και αυτό φαίνεται ακόμα και μισθολογικά (περί τα 100 ευρώ λιγότερα καθαρά το μήνα).

Α και για να προσθέσω ένα βασικό στοιχείο στο θέμα, ο κ. Μπελεσιώτης είναι σχολικός σύμβουλος ΠΕ19 αλλά και σχετίζεται με το τμήμα Πληροφορικής του ΠαΠει (www.belesiotis.gr). Λέτε να επηρέασε καταστάσεις;

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #526 στις: Ιούλιος 31, 2009, 05:13:55 μμ »
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=13652.0

για τους ΠΕ20 και τους ΠΕ19, μη αποφοίτους του ΔΤΨΣ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2009, 02:17:40 μμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #527 στις: Ιούλιος 31, 2009, 11:16:18 μμ »
Φίλοι μου η μόνη απάντηση στο υπουργείο είναι η συγκέντρωση έξω από το υπουργείο.Μόνο έτσι θα πάρει έκταση το θέμα και υπάρχει περίπτωση να εξηγησουμε στον κύριο Λυκουρεντζο ότι η τροπολογία αυτή δεν έγινε για να δώσουν ασεπ οι απόφοιτοι του Πειραιά αλλά για να τους βοηθήσει να διοριστούν στην εκπαίδευση.
Οσον αφορά τις αρλούμπες που είπε τον καταλαβαίνω, σου λέει οι πληροφορικαριοι με κατάλαβαν κατσε να πω τα δικά μου για να κερδίσω τις εντυπώσεις από τον υπόλοιπο κόσμο(που δεν γνωρίζει τα εκπαιδευτικά).Είχε και την κόρη βέβαια γι αυτό και αναγκάστηκε να πει οτι να ναι...
Αν ήταν τόσο καθαρά τα πράγματα θα έλεγε αλλα, απο αυτό και μόνο καταλαβαίνετε τι παιχνίδια παιζονται...
Ακου εκει,πέρασε τροπολογία για να δώσουν ΑΣΕΠ!!!
Γιατί το είπε αυτό κύριοι απόφοιτοι του Πειραιά;Δεν του εξηγήσατε τα δικαια αιτηματά σας έτσι ώστε να πει αυτά; περίεργα πράγματα συμβαλινουν στην Ελλάδα. Αυριο με τα κολέγια θα φωνάζουν και οι ευνοημένοι! Τι σου επιφυλλάσει η ζωή αλλά και οι πολιτικοί....

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #528 στις: Αύγουστος 01, 2009, 01:14:48 πμ »
Φίλοι μου η μόνη απάντηση στο υπουργείο είναι η συγκέντρωση έξω από το υπουργείο.Μόνο έτσι θα πάρει έκταση το θέμα και υπάρχει περίπτωση να εξηγησουμε στον κύριο Λυκουρεντζο ότι η τροπολογία αυτή δεν έγινε για να δώσουν ασεπ οι απόφοιτοι του Πειραιά αλλά για να τους βοηθήσει να διοριστούν στην εκπαίδευση.
Οσον αφορά τις αρλούμπες που είπε τον καταλαβαίνω, σου λέει οι πληροφορικαριοι με κατάλαβαν κατσε να πω τα δικά μου για να κερδίσω τις εντυπώσεις από τον υπόλοιπο κόσμο(που δεν γνωρίζει τα εκπαιδευτικά).Είχε και την κόρη βέβαια γι αυτό και αναγκάστηκε να πει οτι να ναι...
Αν ήταν τόσο καθαρά τα πράγματα θα έλεγε αλλα, απο αυτό και μόνο καταλαβαίνετε τι παιχνίδια παιζονται...
Ακου εκει,πέρασε τροπολογία για να δώσουν ΑΣΕΠ!!!
Γιατί το είπε αυτό κύριοι απόφοιτοι του Πειραιά;Δεν του εξηγήσατε τα δικαια αιτηματά σας έτσι ώστε να πει αυτά; περίεργα πράγματα συμβαλινουν στην Ελλάδα. Αυριο με τα κολέγια θα φωνάζουν και οι ευνοημένοι! Τι σου επιφυλλάσει η ζωή αλλά και οι πολιτικοί....


Όχι. Αυτό δε θα συμβεί αύριο. Αυτό συμβαίνει ΤΩΡΑ. Τώρα φωνάζουν  οι ευνοημένοι....
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος dtps-pe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #529 στις: Αύγουστος 01, 2009, 05:44:09 πμ »
Παράθεση
Α και για να προσθέσω ένα βασικό στοιχείο στο θέμα, ο κ. Μπελεσιώτης είναι σχολικός σύμβουλος ΠΕ19 αλλά και σχετίζεται με το τμήμα Πληροφορικής του ΠαΠει (www.belesiotis.gr). Λέτε να επηρέασε καταστάσεις;

Αφενός τι ακριβώς σχέση έχει το τμήμα πληροφορικής με το τμήμα ψηφιακών συστημάτων στο Πα.Πει;;άμα είναι να βρούμε και ρουσφέτια από το χρηματοοικονομικό...

Αφετέρου...όταν μπήκα στο ΔΤΨΣ το 2005 είχα ψάξει και είχα ρωτήσει και ήξερα οτι από τη σχολή αυτή θα μπορούσα να διδάξω απευθείας σε σχολείο σε αντίθεση με άλλες σχολές πληροφορικής.Ομολογώ οτι δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή και οτι τα 16500 μόρια που είχα τότε σε σχέση με τα 15100 μόρια της τότε βάσης μου έιχαν φανεί υπερβολικά πολλά..Πήγα δοκιμαστικά αλλά στην πορεία συνειδητοποίησα πως το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος δεν υστερούσε σε σχέση με άλλες σχολές πληροφορικής,ίσα-ίσα.Δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω το πως νιώθουν οι άλλοι απόφοιτοι τμημάτων πληροφορικής αλλά δεν είναι ανάγκη να υποβιβάζουν εμάς επειδή το τμήμα μας διεκδίκησε επί έτη και κατέκτησε κάτι που ήθελε τόσο. Και στην τελική αντί να κάθεστε να βρίζετε τους προπτυχιακούς και απόφοιτους του ΔΤΨΣ και να ψάχνετε ρουσφέτια και κομπίνες,δεν θα ήταν καλύτερο να διεκδικήσετε κι εσείς τα όποια δικαιώματα των δικών σας τμημάτων;; Και μεταξύ μας, η όποια κόρη του υφυπουργού δε νομίζω οτι έχει ανάγκη τα 1000 ευρώ του καθηγητή για να ζήσει ούτε το διορισμό για να βρει δουλειά.Όλα αυτά μόνο ως αφορμές για λασπολογίες προς το τμήμα μπορούν να χαρακτηριστούν.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4045
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #530 στις: Αύγουστος 02, 2009, 02:47:14 μμ »
Αν και ο/η nikit έχει κρατήσει από τις πιο μετριοπαθείς θέσεις από τους αποφοίτους της συγκεκριμένης σχολής, δήλωνε τα παρακάτω στις 22 Ιουλίου (μόλις 1 μέρα πριν την κατάθεση της τροπολογίας που του/της αναγνώρισε παιδαγωγική επάρκεια):

"Ρε παιδιά δεν είναι αδικία για όσους έχουν 29 και 30 μήνες προυπηρεσία,έχουν πάει επαρχεία αναπληρωτές,έτρεχαν χρόνια ωρομίσθιοι, να είναι στον πίνακα διορισμών κάτω απο αυτούς που έχουν παιδαγωγική επάρκεια και 1 μέρα προυπηρεσία?δεν το καταλαβαίνω αυτό....για να μπείς στην ΑΣΠΑΙΤΕ είναι δύσκολο όπως επίσης δύσκολο είναι να μπείς σε μεταπτυχιακό που να σου δίνει παιδαγωγική επάρκεια...δηλαδή τι πρέπει να κάνουμε να γεράσουμε και να είμαστε ακόμα ωρομίσθιοι?ας μας πούν δηλαδή τι θα γίνει για να το πάρουμε απόφαση και να τα παρατήσουμε...."

Ξέρω η απάντηση είναι το δικαιούμασταν και διεκδικείστε κι εσείς κλπ κλπ. Δε διαφωνώ, απλώς και της ΑΣΠΑΙΤΕ τα ίδια έλεγαν σε σένα πριν την τροπολογία...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2009, 02:48:47 μμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #531 στις: Αύγουστος 02, 2009, 03:16:11 μμ »
Αφενός τι ακριβώς σχέση έχει το τμήμα πληροφορικής με το τμήμα ψηφιακών συστημάτων στο Πα.Πει;;άμα είναι να βρούμε και ρουσφέτια από το χρηματοοικονομικό...

Αφετέρου...όταν μπήκα στο ΔΤΨΣ το 2005 είχα ψάξει και είχα ρωτήσει και ήξερα οτι από τη σχολή αυτή θα μπορούσα να διδάξω απευθείας σε σχολείο σε αντίθεση με άλλες σχολές πληροφορικής.Ομολογώ οτι δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή και οτι τα 16500 μόρια που είχα τότε σε σχέση με τα 15100 μόρια της τότε βάσης μου έιχαν φανεί υπερβολικά πολλά..Πήγα δοκιμαστικά αλλά στην πορεία συνειδητοποίησα πως το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος δεν υστερούσε σε σχέση με άλλες σχολές πληροφορικής,ίσα-ίσα.Δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω το πως νιώθουν οι άλλοι απόφοιτοι τμημάτων πληροφορικής αλλά δεν είναι ανάγκη να υποβιβάζουν εμάς επειδή το τμήμα μας διεκδίκησε επί έτη και κατέκτησε κάτι που ήθελε τόσο. Και στην τελική αντί να κάθεστε να βρίζετε τους προπτυχιακούς και απόφοιτους του ΔΤΨΣ και να ψάχνετε ρουσφέτια και κομπίνες,δεν θα ήταν καλύτερο να διεκδικήσετε κι εσείς τα όποια δικαιώματα των δικών σας τμημάτων;; Και μεταξύ μας, η όποια κόρη του υφυπουργού δε νομίζω οτι έχει ανάγκη τα 1000 ευρώ του καθηγητή για να ζήσει ούτε το διορισμό για να βρει δουλειά.Όλα αυτά μόνο ως αφορμές για λασπολογίες προς το τμήμα μπορούν να χαρακτηριστούν.

Θέλουν πολύ απλά να μας τρελάνουν. Αφού το 2005 ΔΕΝ είχε βγει η συγκεκριμένη τροπολογία και είσασταν στην ίδια μοίρα με όλους μας, ή ακόμα καλύτερα ΠΡΙΝ την αναγνώριση σας ως ΠΕ19 ΠΩΣ είσασταν σίγουροι ότι θα βγείτε "έτοιμοι πληροφορικοί" όπως ανέφεραν άλλοι απόφοιτοι του συγκεκριμένου τμήματος σε προηγούμενα ποστ? Θέλετε να μας τρελάνετε όλους. Άκου είχαμε ρωτήσει και ξέραμε κτλ. @@ ξέρατε, εκτός αν σας το είχαν τάξει από τότε οι βουλευτές σας ότι θα σας αναγνωρίσουν παιδαγωγική επάρκεια. Γι' αυτό σταματήστε τις ανοησίες (για να μη χρησιμοποιήσω καμιά πιο βαριά έκφραση) και σταματήστε να προκαλείται και να το παίζεται "μάγκες" και "υπεράνω".

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161407
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 563
Σύνολο: 580

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.