*

Αποστολέας Θέμα: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ  (Αναγνώστηκε 166544 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος petrosp_13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #532 στις: Αύγουστος 02, 2009, 03:28:02 μμ »
Αφενός τι ακριβώς σχέση έχει το τμήμα πληροφορικής με το τμήμα ψηφιακών συστημάτων στο Πα.Πει;;άμα είναι να βρούμε και ρουσφέτια από το χρηματοοικονομικό...

Αφετέρου...όταν μπήκα στο ΔΤΨΣ το 2005 είχα ψάξει και είχα ρωτήσει και ήξερα οτι από τη σχολή αυτή θα μπορούσα να διδάξω απευθείας σε σχολείο σε αντίθεση με άλλες σχολές πληροφορικής.Ομολογώ οτι δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή και οτι τα 16500 μόρια που είχα τότε σε σχέση με τα 15100 μόρια της τότε βάσης μου έιχαν φανεί υπερβολικά πολλά..Πήγα δοκιμαστικά αλλά στην πορεία συνειδητοποίησα πως το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος δεν υστερούσε σε σχέση με άλλες σχολές πληροφορικής,ίσα-ίσα.Δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω το πως νιώθουν οι άλλοι απόφοιτοι τμημάτων πληροφορικής αλλά δεν είναι ανάγκη να υποβιβάζουν εμάς επειδή το τμήμα μας διεκδίκησε επί έτη και κατέκτησε κάτι που ήθελε τόσο. Και στην τελική αντί να κάθεστε να βρίζετε τους προπτυχιακούς και απόφοιτους του ΔΤΨΣ και να ψάχνετε ρουσφέτια και κομπίνες,δεν θα ήταν καλύτερο να διεκδικήσετε κι εσείς τα όποια δικαιώματα των δικών σας τμημάτων;; Και μεταξύ μας, η όποια κόρη του υφυπουργού δε νομίζω οτι έχει ανάγκη τα 1000 ευρώ του καθηγητή για να ζήσει ούτε το διορισμό για να βρει δουλειά.Όλα αυτά μόνο ως αφορμές για λασπολογίες προς το τμήμα μπορούν να χαρακτηριστούν.

Θέλουν πολύ απλά να μας τρελάνουν. Αφού το 2005 ΔΕΝ είχε βγει η συγκεκριμένη τροπολογία και είσασταν στην ίδια μοίρα με όλους μας, ή ακόμα καλύτερα ΠΡΙΝ την αναγνώριση σας ως ΠΕ19 ΠΩΣ είσασταν σίγουροι ότι θα βγείτε "έτοιμοι πληροφορικοί" όπως ανέφεραν άλλοι απόφοιτοι του συγκεκριμένου τμήματος σε προηγούμενα ποστ? Θέλετε να μας τρελάνετε όλους. Άκου είχαμε ρωτήσει και ξέραμε κτλ. @@ ξέρατε, εκτός αν σας το είχαν τάξει από τότε οι βουλευτές σας ότι θα σας αναγνωρίσουν παιδαγωγική επάρκεια. Γι' αυτό σταματήστε τις ανοησίες (για να μη χρησιμοποιήσω καμιά πιο βαριά έκφραση) και σταματήστε να προκαλείται και να το παίζεται "μάγκες" και "υπεράνω".

+1

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:17:04 »

Αποσυνδεδεμένος Marizza

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #533 στις: Αύγουστος 02, 2009, 07:28:58 μμ »

Αφενός τι ακριβώς σχέση έχει το τμήμα πληροφορικής με το τμήμα ψηφιακών συστημάτων στο Πα.Πει;;άμα είναι να βρούμε και ρουσφέτια από το χρηματοοικονομικό...

Αφετέρου...όταν μπήκα στο ΔΤΨΣ το 2005 είχα ψάξει και είχα ρωτήσει και ήξερα οτι από τη σχολή αυτή θα μπορούσα να διδάξω απευθείας σε σχολείο σε αντίθεση με άλλες σχολές πληροφορικής.Ομολογώ οτι δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή και οτι τα 16500 μόρια που είχα τότε σε σχέση με τα 15100 μόρια της τότε βάσης μου έιχαν φανεί υπερβολικά πολλά..Πήγα δοκιμαστικά αλλά στην πορεία συνειδητοποίησα πως το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος δεν υστερούσε σε σχέση με άλλες σχολές πληροφορικής,ίσα-ίσα.Δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω το πως νιώθουν οι άλλοι απόφοιτοι τμημάτων πληροφορικής αλλά δεν είναι ανάγκη να υποβιβάζουν εμάς επειδή το τμήμα μας διεκδίκησε επί έτη και κατέκτησε κάτι που ήθελε τόσο. Και στην τελική αντί να κάθεστε να βρίζετε τους προπτυχιακούς και απόφοιτους του ΔΤΨΣ και να ψάχνετε ρουσφέτια και κομπίνες,δεν θα ήταν καλύτερο να διεκδικήσετε κι εσείς τα όποια δικαιώματα των δικών σας τμημάτων;; Και μεταξύ μας, η όποια κόρη του υφυπουργού δε νομίζω οτι έχει ανάγκη τα 1000 ευρώ του καθηγητή για να ζήσει ούτε το διορισμό για να βρει δουλειά.Όλα αυτά μόνο ως αφορμές για λασπολογίες προς το τμήμα μπορούν να χαρακτηριστούν.

Θέλουν πολύ απλά να μας τρελάνουν. Αφού το 2005 ΔΕΝ είχε βγει η συγκεκριμένη τροπολογία και είσασταν στην ίδια μοίρα με όλους μας, ή ακόμα καλύτερα ΠΡΙΝ την αναγνώριση σας ως ΠΕ19 ΠΩΣ είσασταν σίγουροι ότι θα βγείτε "έτοιμοι πληροφορικοί" όπως ανέφεραν άλλοι απόφοιτοι του συγκεκριμένου τμήματος σε προηγούμενα ποστ? Θέλετε να μας τρελάνετε όλους. Άκου είχαμε ρωτήσει και ξέραμε κτλ. @@ ξέρατε, εκτός αν σας το είχαν τάξει από τότε οι βουλευτές σας ότι θα σας αναγνωρίσουν παιδαγωγική επάρκεια. Γι' αυτό σταματήστε τις ανοησίες (για να μη χρησιμοποιήσω καμιά πιο βαριά έκφραση) και σταματήστε να προκαλείται και να το παίζεται "μάγκες" και "υπεράνω".



Κι εγώ είμαι φοιτήτρια του έτους εισαγωγής 2005 και πραγματικά δεν θέλω να κοροϊδέψω ούτε να υποτιμήσω κανέναν αλλά πραγματικά όταν μπήκαμε υπήρχε η φήμη ότι ήμασταν αναγνωρισμένοι ως ΠΕ19. Στο σημείο αυτό μπορεί να έχεις δίκιο όταν λες ότι "@@ ξέραμε" γιατί αφού μπήκαμε αυτό είδαμε ότι δεν ήταν αλήθεια...Μάθαμε μετά ότι υπήρχε η πρόθεση να γίνει από το 1999 που ιδρύθηκε η σχολή μας και υπήρχε η διαβεβαιώση από τους καθηγητές μας ότι θα γινόταν στο μέλλον...Τώρα, το ότι έγινε αυτές τις μέρες, ειλικρινά μας χαροποίησε όλους γιατί ήταν κάτι που πραγματικά πολλοί θέλαμε από την στιγμή που συμπληρώσαμε το μηχανογραφικό μας. Κι αν δεν πήθεστε με αυτά που λέω σας παραθέτω ένα επίσημο pdf της σχολής μας που παρότι κάποιων χρόνων πριν το αναφέρει αυτό...

Μας συγχωρείτε για τη χαρά μας, αλλά δεν το υπερηφανευτήκαμε πουθενά ούτε είχαμε σκοπό να υποβιβάσουμε κάποιους ή τους κόπους κάποιων. Αν εσείς το μάθετε μέσα σε μια μέρα, δεν φταίμε εμείς γιατί εμείς πραγματικά παλεύουμε γι'αυτό 10 χρονιά (προσωπικά 4 χρονιά που είμαι στη σχολή). Το φταίξιμο δεν είναι δικό μας, αν εσείς θέλετε συστιματικά να αγνοείτε την ύπαρξη μας και να μας υποβιβάζετε συνεχώς. Είστε τυχεροί που μπήκατε σε μια σχολή που ήδη είχε ένα "όνομα". Εμείς ως νεοσύστατοι τώρα παλεύουμε να το φτιάξουμε. Κι αν λέτε ότι 4 χρόνια μάθαμε μόνο την "κομπίνα", έχω παδείγματα συμφοιτητών (αλλά και από προσωπική εμπειρία) που πραγματικά έχουν ξεχωρίσει κι έχουν διαπρεύσει έναντι φοιτητών άλλων σχολών. Δεν τα λέω αυτά για να υπερυφανευτώ απλά για να σταματήσετε να μας υποβιβάζετε.

Το αν σας αδικεί η σχετική τροπολογιά πραγματικά λυπάμαι γιατί πιθανόν αν ήμουν στη θέση σας έτσι να έννιωθα κι εγώ. Και καλά κάνετε και δηλώνετε την αγανάκτησή σας. Αναγνωρίζω ότι νιώθετε αδικημένοι (οι 30μηνοι) αλλά αν είσαταν στη δική μας θέση την ίδια χαρά θα νιώθατε. Γιατί ξαναλέω μπήκαμε σε αυτή την σχολή νομίζοντας ότι ίσχυε κάτι τέτοιο, κι όποιος θέλει ας το πιστεύει...(Να μας συγχωρεθεί η λάθως πληροφορήση μας, που είναι και το μόνο σημείο που μπορώ να δεχτώ την κατάκρισή σας, πουθενά αλλού). Λύπαμε αν κάποιοι αδικούνται (δεν μιλάω εκ του ασφαλούς κι υπεροπτικά) αλλά ας επιλεγούν οι καλύτεροι. Ίσως να είναι καιρός να ξεκινήσετε αγώνες για να πάρετε κι εσείς μια τέτοια έπαρκεια κι όχι να αφαιρέσετε την δικιά μας. Όλοι είμαστε νέοι άνθρωποι, που κάποτε συμπληρώσαμε ένα μηχανογραφικό και καλώς ή κακώς μπήκαμε σε μια σχολή. Είχαμε διαφορετικές επιλογές αλλά ίσως ίδια όνειρα...! Γιατί να βγάζουμε τόση χολή και κακία τώρα (όταν ξέρουμε ότι το σύστημα αξιολόγησης του κράτους μας, σε διάφορα θέματα, δεν είναι και το καλύτερο)?

Για το pdf εδώ: http://rapidshare.com/files/262912475/Leaflet_Dpt.pdf.html

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #534 στις: Αύγουστος 02, 2009, 07:55:18 μμ »

Αφενός τι ακριβώς σχέση έχει το τμήμα πληροφορικής με το τμήμα ψηφιακών συστημάτων στο Πα.Πει;;άμα είναι να βρούμε και ρουσφέτια από το χρηματοοικονομικό...

Αφετέρου...όταν μπήκα στο ΔΤΨΣ το 2005 είχα ψάξει και είχα ρωτήσει και ήξερα οτι από τη σχολή αυτή θα μπορούσα να διδάξω απευθείας σε σχολείο σε αντίθεση με άλλες σχολές πληροφορικής.Ομολογώ οτι δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή και οτι τα 16500 μόρια που είχα τότε σε σχέση με τα 15100 μόρια της τότε βάσης μου έιχαν φανεί υπερβολικά πολλά..Πήγα δοκιμαστικά αλλά στην πορεία συνειδητοποίησα πως το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος δεν υστερούσε σε σχέση με άλλες σχολές πληροφορικής,ίσα-ίσα.Δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω το πως νιώθουν οι άλλοι απόφοιτοι τμημάτων πληροφορικής αλλά δεν είναι ανάγκη να υποβιβάζουν εμάς επειδή το τμήμα μας διεκδίκησε επί έτη και κατέκτησε κάτι που ήθελε τόσο. Και στην τελική αντί να κάθεστε να βρίζετε τους προπτυχιακούς και απόφοιτους του ΔΤΨΣ και να ψάχνετε ρουσφέτια και κομπίνες,δεν θα ήταν καλύτερο να διεκδικήσετε κι εσείς τα όποια δικαιώματα των δικών σας τμημάτων;; Και μεταξύ μας, η όποια κόρη του υφυπουργού δε νομίζω οτι έχει ανάγκη τα 1000 ευρώ του καθηγητή για να ζήσει ούτε το διορισμό για να βρει δουλειά.Όλα αυτά μόνο ως αφορμές για λασπολογίες προς το τμήμα μπορούν να χαρακτηριστούν.

Θέλουν πολύ απλά να μας τρελάνουν. Αφού το 2005 ΔΕΝ είχε βγει η συγκεκριμένη τροπολογία και είσασταν στην ίδια μοίρα με όλους μας, ή ακόμα καλύτερα ΠΡΙΝ την αναγνώριση σας ως ΠΕ19 ΠΩΣ είσασταν σίγουροι ότι θα βγείτε "έτοιμοι πληροφορικοί" όπως ανέφεραν άλλοι απόφοιτοι του συγκεκριμένου τμήματος σε προηγούμενα ποστ? Θέλετε να μας τρελάνετε όλους. Άκου είχαμε ρωτήσει και ξέραμε κτλ. @@ ξέρατε, εκτός αν σας το είχαν τάξει από τότε οι βουλευτές σας ότι θα σας αναγνωρίσουν παιδαγωγική επάρκεια. Γι' αυτό σταματήστε τις ανοησίες (για να μη χρησιμοποιήσω καμιά πιο βαριά έκφραση) και σταματήστε να προκαλείται και να το παίζεται "μάγκες" και "υπεράνω".



Κι εγώ είμαι φοιτήτρια του έτους εισαγωγής 2005 και πραγματικά δεν θέλω να κοροϊδέψω ούτε να υποτιμήσω κανέναν αλλά πραγματικά όταν μπήκαμε υπήρχε η φήμη ότι ήμασταν αναγνωρισμένοι ως ΠΕ19. Στο σημείο αυτό μπορεί να έχεις δίκιο όταν λες ότι "@@ ξέραμε" γιατί αφού μπήκαμε αυτό είδαμε ότι δεν ήταν αλήθεια...Μάθαμε μετά ότι υπήρχε η πρόθεση να γίνει από το 1999 που ιδρύθηκε η σχολή μας και υπήρχε η διαβεβαιώση από τους καθηγητές μας ότι θα γινόταν στο μέλλον...Τώρα, το ότι έγινε αυτές τις μέρες, ειλικρινά μας χαροποίησε όλους γιατί ήταν κάτι που πραγματικά πολλοί θέλαμε από την στιγμή που συμπληρώσαμε το μηχανογραφικό μας. Κι αν δεν πήθεστε με αυτά που λέω σας παραθέτω ένα επίσημο pdf της σχολής μας που παρότι κάποιων χρόνων πριν το αναφέρει αυτό...

Μας συγχωρείτε για τη χαρά μας, αλλά δεν το υπερηφανευτήκαμε πουθενά ούτε είχαμε σκοπό να υποβιβάσουμε κάποιους ή τους κόπους κάποιων. Αν εσείς το μάθετε μέσα σε μια μέρα, δεν φταίμε εμείς γιατί εμείς πραγματικά παλεύουμε γι'αυτό 10 χρονιά (προσωπικά 4 χρονιά που είμαι στη σχολή). Το φταίξιμο δεν είναι δικό μας, αν εσείς θέλετε συστιματικά να αγνοείτε την ύπαρξη μας και να μας υποβιβάζετε συνεχώς. Είστε τυχεροί που μπήκατε σε μια σχολή που ήδη είχε ένα "όνομα". Εμείς ως νεοσύστατοι τώρα παλεύουμε να το φτιάξουμε. Κι αν λέτε ότι 4 χρόνια μάθαμε μόνο την "κομπίνα", έχω παδείγματα συμφοιτητών (αλλά και από προσωπική εμπειρία) που πραγματικά έχουν ξεχωρίσει κι έχουν διαπρεύσει έναντι φοιτητών άλλων σχολών. Δεν τα λέω αυτά για να υπερυφανευτώ απλά για να σταματήσετε να μας υποβιβάζετε.

Το αν σας αδικεί η σχετική τροπολογιά πραγματικά λυπάμαι γιατί πιθανόν αν ήμουν στη θέση σας έτσι να έννιωθα κι εγώ. Και καλά κάνετε και δηλώνετε την αγανάκτησή σας. Αναγνωρίζω ότι νιώθετε αδικημένοι (οι 30μηνοι) αλλά αν είσαταν στη δική μας θέση την ίδια χαρά θα νιώθατε. Γιατί ξαναλέω μπήκαμε σε αυτή την σχολή νομίζοντας ότι ίσχυε κάτι τέτοιο, κι όποιος θέλει ας το πιστεύει...(Να μας συγχωρεθεί η λάθως πληροφορήση μας, που είναι και το μόνο σημείο που μπορώ να δεχτώ την κατάκρισή σας, πουθενά αλλού). Λύπαμε αν κάποιοι αδικούνται (δεν μιλάω εκ του ασφαλούς κι υπεροπτικά) αλλά ας επιλεγούν οι καλύτεροι. Ίσως να είναι καιρός να ξεκινήσετε αγώνες για να πάρετε κι εσείς μια τέτοια έπαρκεια κι όχι να αφαιρέσετε την δικιά μας. Όλοι είμαστε νέοι άνθρωποι, που κάποτε συμπληρώσαμε ένα μηχανογραφικό και καλώς ή κακώς μπήκαμε σε μια σχολή. Είχαμε διαφορετικές επιλογές αλλά ίσως ίδια όνειρα...! Γιατί να βγάζουμε τόση χολή και κακία τώρα (όταν ξέρουμε ότι το σύστημα αξιολόγησης του κράτους μας, σε διάφορα θέματα, δεν είναι και το καλύτερο)?

Για το pdf εδώ: http://rapidshare.com/files/262912475/Leaflet_Dpt.pdf.html

Marizza μάλλον δεν έχεις καταλάβει ακόμα τι "παίχτηκε" με αυτή την τροπολογία και φυσικά δεν σε κατηγορώ γιατί και εγώ προτού τελειώσω τη σχολή δεν είχα ιδέα για την κατάντια του κλάδου μας. Συνοπτικά να σου πω ότι ΠΕ19 ΉΣΑΣΤΑΝ και πριν την τροπολογία (από το 2003-2004 θα σε γελάσω). Μην ακούς τα παραμύθια που λέει στην απάντηση του ο υφυπουργός κ. Λυκουρέντζος στη ζούγκλα. Το ότι ήσασταν ΠΕ19 σήμαινε ότι μπορούσατε, όπως και εμείς, να δώσετε κανονικά ΑΣΕΠ και να διεκδικήσετε θέσεις στην εκπαίδευση είτε ως διοριστέοι είτε ως ωρομίσθιοι αναπληρωτές. Αυτό που γίνεται τώρα με την τροπολογία είναι ότι σας αναγνωρίζουν παιδαγωγική κατάρτιση, η οποία δεν έχει αναγνωριστεί σε ΚΑΜΙΑ άλλη σχολή του κλάδου, με αποτέλεσμα να προτάσσεστε υψηλότερα από όλους τους υπόλοιπους στου πίνακες ωρομισθίων κτλ. Δηλαδή δε πα να δούλευε ο άλλος 5 χρόνια ως ωρομίσθιος, έρχεστε εσείς με το έτσι θέλω μια καλοκαιριάτικη μέρα του Ιούλη, και του παίρνετε τη θέση.

Αυτά τα λίγα για να ξέρουμε και για τι πράγμα μιλάμε. Φυσικά δε σας κατηγορεί κανείς που χαίρεστε, όλοι το ίδιο θα κάναμε στη θέση σας, απλά ορισμένοι γίνονται προκλητικοί λέγοντας αναλήθειες και προσπαθώντας να μας κάνουν να σωπάσουμε και να μην αγωνιστούμε για τα δίκαια αιτήματα μας.  Viva la resistance !!!

Αποσυνδεδεμένος Marizza

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #535 στις: Αύγουστος 02, 2009, 08:29:49 μμ »
Όσο κι αν ακούγεται υπερβολικό αλλά όταν μπήκαμε στη σχολή υπήρχε αυτή η φήμη (=αυτό ακριβώς που βγήκε με τη συγκεκριμένη τροπολογία). Ξέρω ακριβώς τι λέει η τροπολογία και για τι πράγμα έχετε εξαγριωθεί αλλά είπα να μην ανάψω κι άλλο τα πνεύματα και να είμαι πιο ευγενική προσπαθώντας να σταματήσω τη λασπολογία προς τη σχολή μου. Θα είμαι απόλυτα ειλικρινής, η παιδαγωγική ιδιότητα δεν είναι από τις πρώτες επιλογές μου αλλά όταν συμπλήρωνα το μηχανογραφικό είχα διαβάσει κάποιο άρθρο που έλεγε αυτό που βγήκε με την τωρινή τροπολογία ίσχυε από τότε (=Ιούνιο του 2005). Θα επαναλάβω αυτό που είπα και προϋγουμένος όταν μπήκαμε τελικά στη σχολή είδαμε ότι δεν ίσχυε αλλά υπήρχε η υπόσχεση ότι σύντομα θα γινόταν...

Αναφορικά να πω ότι όταν το 1999 ιδρύθηκε η σχολή μας, ιδρύθηκε με αυτό το σκοπό και κυρίως, για να είμαι πιο ακριβής για να πάρει τα παιδαγωγικά δικαιώματα από τη ΣΕΛΕΤΕ. Η τελευταία όμως κατάφερε να τα κρατήσει και ένας μεγάλος αγώνας, κυρίως από τους αποφοίτους μας ξεκίνησε...Δεν είναι άδικο να κατηγορούμαστε και να δησφημούστε για κάτι που θεωρούσαμε κεχτημένο, μετά έγινε απλά μια υπόσχεση και τελικά αποχτήθηκε μετά από 10ετή αγώνα?

Είναι κρίμα να κατηγορείτε χωρίς να γνωρίζετε από "έσω" τι γίνεται σε μια σχολή...Έσεις απλά συνηδητοποιείτε την αλλαγή "μια καλοκαιριάτικη μέρα του Ιούλη" και αγαναχτείτε. Εμείς αγαναχτούσαμε εδώ και 10 χρόνια (προσωπικά 4) πιστεύοντας ότι κάναμε λάθος επιλογές...Καιρός να αρχίσουν να υπολογίζουν τη σχολή μας αρκετά πιο σοβαρά και να μην την κρίνουν απλά από τα μόρια εισαγωγής χωρίς να βλέπουν το πρόγραμμα σπουδών της και τις προοπτικές που δίνει για επαγγελματική απασχόληση...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:17:04 »

Αποσυνδεδεμένος Marizza

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #536 στις: Αύγουστος 02, 2009, 08:37:26 μμ »
Επίσης τα "δίκαια αιτήματα" δεν νομίζω ότι είναι να μας αφαιρέσετε από μας αυτό που μόλις αποχτήσαμε (με τον όποιο τρόπο, δεν μπορώ να ξέρω αν πραγματικά είναι αλήθειες τα περί "ρουσφέτια" ούτε να τα αποκλήσω), αλλά να αγονηστείτε κι εσείς για κάτι αντίστοιχο... Δεν ξεκινήσαμε εμείς να σας υποβιβάζουμε και να πετάμε χολή κι ότι κάποιοι έγιναν παραπάνω προκλητικοί ήταν από την αγαναχτησή τους για αυτά που διάβαζαν κι αμύνθηκαν. Θα σας άρεσε να σας λέγαν ότι "δεν αξίζετε τπτ"? ? ?  ???

nikit

  • Επισκέπτης
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #537 στις: Αύγουστος 02, 2009, 10:31:51 μμ »
Αν και ο/η nikit έχει κρατήσει από τις πιο μετριοπαθείς θέσεις από τους αποφοίτους της συγκεκριμένης σχολής, δήλωνε τα παρακάτω στις 22 Ιουλίου (μόλις 1 μέρα πριν την κατάθεση της τροπολογίας που του/της αναγνώρισε παιδαγωγική επάρκεια):

"Ρε παιδιά δεν είναι αδικία για όσους έχουν 29 και 30 μήνες προυπηρεσία,έχουν πάει επαρχεία αναπληρωτές,έτρεχαν χρόνια ωρομίσθιοι, να είναι στον πίνακα διορισμών κάτω απο αυτούς που έχουν παιδαγωγική επάρκεια και 1 μέρα προυπηρεσία?δεν το καταλαβαίνω αυτό....για να μπείς στην ΑΣΠΑΙΤΕ είναι δύσκολο όπως επίσης δύσκολο είναι να μπείς σε μεταπτυχιακό που να σου δίνει παιδαγωγική επάρκεια...δηλαδή τι πρέπει να κάνουμε να γεράσουμε και να είμαστε ακόμα ωρομίσθιοι?ας μας πούν δηλαδή τι θα γίνει για να το πάρουμε απόφαση και να τα παρατήσουμε...."

Ξέρω η απάντηση είναι το δικαιούμασταν και διεκδικείστε κι εσείς κλπ κλπ. Δε διαφωνώ, απλώς και της ΑΣΠΑΙΤΕ τα ίδια έλεγαν σε σένα πριν την τροπολογία...

Και δεν αλλάζω θέση συνάδελφε...ή αποψή μου εξακολουθεί να είναι η ίδια...έχω κάνει 18 παιδαγωγικά μαθήματα τελειώνοντας αυτο το τμήμα ΑΛΛΑ έχω περίπου 30 μήνες προυπηρεσία,μεταπτυχιακό και έχω ταλαιπωρηθεί πολύ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΚΑΙ Μ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΟΥ γι αυτό το παλεύω χρόνια!!!είχα κάνει αίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ και ποτέ δεν πετύχαινα την κατάλληλη πόλη...εκανα αίτηση Αθήνα δεν με επαιρναν,αν είχα κάνει Πατρα θα εμπαινα...αυτό επι 3 χρόνια....
Η συγκεκριμένη τροπολογία δεν δίνει σε κανέναν το δικαίωμα να αμφισβητεί τους κόπους μου,να βρίζει,να υποτιμάει και να ισοπεδώνει τα πάντα,να μιλάει για βολεμένα πλουσιόπαιδα που είναι απόφοιτοι...ούτε πλουσιόπαιδο είμαι ούτε βολεμένη....αλλά μου κάνει εντύπωση ότι μέχρι να ψηφιστεί η τροπολογία όλοι ήμασταν συνάδελφοι και ξαφνικά όσοι έχουμε τελειώσει το ΔΤΨΣ γίναμε άχρηστοι,άσχετοι,βολεμένοι...


nikit

  • Επισκέπτης
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #538 στις: Αύγουστος 02, 2009, 10:38:30 μμ »
Και αν είχα γνωστό βουλευτή και πλούσιο μπαμπα δεν θα περίμενα να βγει η τροπολογία ή να γίνω καθηγήτρια....ούτε η κόρη του υπουργου,που δεν ήξερα καν οτι ειναι φοίτήτρια του τμήματος,έβαλε τον μπαμπα της να βγάλει την τροπολογία αυτή...ας σκεφτόμαστε λίγο πριν πούμε κάποια πράγματα κι ας μην κάνετε επιθέσεις που δεν έχουν καμία βάση....
Νομιζω επίσης ότι οι εκπρόσωποι του συλλόγου αποφοίτων του τμήματος  έδωσαν απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #539 στις: Αύγουστος 02, 2009, 10:46:15 μμ »
Εγώ δεν είπα τίποτα για το τμήμα σας, για το άδικο του πράγματος είπα. Και δεν είπα ότι δεν το αξίζετε. Μπορεί και να το αξίζετε. Απλώς θα πω (για 3η φορά), πως θα μπορούσαν να ορίσουν κριτήρια 1 χρόνο πριν και να αποφασίσουν οι σχολές τι θέλουν να κάνουν. Εκεί είναι η αδικία...

nikit

  • Επισκέπτης
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #540 στις: Αύγουστος 02, 2009, 11:23:42 μμ »
Εσύ δεν είπες αλλά δυστυχώς έχουν ειπωθεί πάρα πολλά προσβλητικά σχόλια απο άλλους...και εγώ προσωπικά ούτε μαγκιά πούλησα ούτε οι απόψεις μου άλλαξαν μετά την τροπολογία και κάλώς έκανες και επανέλαβες όσα έγραψα μια μέρα πριν βγει..

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #541 στις: Αύγουστος 03, 2009, 12:34:33 πμ »
+1000 Στήν Νίκη !

( Ακόμα περιμένω τηλέφωνό σου ...)

Αποσυνδεδεμένος chiavi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #542 στις: Αύγουστος 04, 2009, 11:02:06 πμ »
Σήμερα έλαβα την εξής απάντηση από την κ. Διαμαντοπούλου......


Με την ιδιότητα της πολιτικής εκπροσώπου του ΠΑΣΟΚ για τα θέματα Παιδείας, θέλω να καταστήσω σαφές ότι η παιδαγωγική και επιστημονική αξιολόγηση των πανεπιστημιακών σχολών που αφορά την επάρκειά των αποφοίτων τους προκειμένου να σταδιοδρομήσουν  ως εκπαιδευτικοί στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση είναι μια σοβαρή και υψηλής ευθύνης διαδικασία που χρειάζεται συνολικό σχεδιασμό.

Αντ΄αυτού η κυβέρνηση με φωτογραφικές ρυθμίσεις και λογική ‘’διαίρει και βασίλευε’’ στερεί την εκπαίδευση από τον σχεδιασμό που έχει ανάγκη με σοβαρές επιπτώσεις στην ίση μεταχείριση των αποφοίτων, στην αξιοκρατία και εν τέλει στην ποιότητα της εκπαίδευσης.

Θέλω να σε  ενημερώσω ότι η τροπολογία κατατέθηκε και πρόκειται να ψηφισθεί φαντάζομαι από την κυβερνητική πλειοψηφία στο τέλος Αυγούστου 2009. Το ΠΑΣΟΚ είναι απέναντι σε τέτοιες μεθοδεύσεις.


Άννα Διαμαντοπούλου     

Αποσυνδεδεμένος sakis79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #543 στις: Αύγουστος 04, 2009, 10:18:52 μμ »
Σήμερα έλαβα την εξής απάντηση από την κ. Διαμαντοπούλου......


Με την ιδιότητα της πολιτικής εκπροσώπου του ΠΑΣΟΚ για τα θέματα Παιδείας, θέλω να καταστήσω σαφές ότι η παιδαγωγική και επιστημονική αξιολόγηση των πανεπιστημιακών σχολών που αφορά την επάρκειά των αποφοίτων τους προκειμένου να σταδιοδρομήσουν  ως εκπαιδευτικοί στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση είναι μια σοβαρή και υψηλής ευθύνης διαδικασία που χρειάζεται συνολικό σχεδιασμό.

Αντ΄αυτού η κυβέρνηση με φωτογραφικές ρυθμίσεις και λογική ‘’διαίρει και βασίλευε’’ στερεί την εκπαίδευση από τον σχεδιασμό που έχει ανάγκη με σοβαρές επιπτώσεις στην ίση μεταχείριση των αποφοίτων, στην αξιοκρατία και εν τέλει στην ποιότητα της εκπαίδευσης.

Θέλω να σε  ενημερώσω ότι η τροπολογία κατατέθηκε και πρόκειται να ψηφισθεί φαντάζομαι από την κυβερνητική πλειοψηφία στο τέλος Αυγούστου 2009. Το ΠΑΣΟΚ είναι απέναντι σε τέτοιες μεθοδεύσεις.


Άννα Διαμαντοπούλου     
Για να ενεργοποιηθούν οι βουλευτές, πρέπει πρώτα να ενεργοποιηθούμε όλοι εμείς και να αποτρέψουμε την ψήφιση αυτής της "ντροπολογίας". Πρέπει να καταλάβει επιτέλους το κράτος ότι οι ζωές και το μέλλον κάποιων δεν γίνεται να κρίνεται με τις κατά το δοκούν αποφάσεις κάποιων ανεγκέφαλων βουλευτών που τους ήρθαν ως επιφοίτηση. Μπορεί ιδεολογικά να μην είμαι με το ΠΑΣΟΚ, άλλα είπε κάτι πολύ σημαντικό η κ. Διαμαντοπούλου με το οποίο συμφωνώ 100%...

η παιδαγωγική και επιστημονική αξιολόγηση των πανεπιστημιακών σχολών που αφορά την επάρκειά των αποφοίτων τους προκειμένου να σταδιοδρομήσουν  ως εκπαιδευτικοί στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση είναι μια σοβαρή και υψηλής ευθύνης διαδικασία που χρειάζεται συνολικό σχεδιασμό.

...

αξιολόγηση από το παιδαγωγικό ινστιτούτο και σοβαρό μακροχρόνιο σχεδιασμό δεν βλέπω. Αντί αυτών βλέπω κινήσεις προς όφελος κάποιας μειοψηφίας και εις βάρος μια πλειοψηφίας. Μας βάζουν να τρωγόμαστε αναμεταξύ μας και χάνουμε το δέντρο.

Ας οργανωθούμε και ας τους τρίξουμε τα δόντια. Με τις συνεχείς πιέσεις στα ΜΜΕ πιστεύω ότι μπορούμε να καταφέρουμε κάτι. Μόνο που θα πρέπει να είμαστε ενωμένοι με μια δυνατή φωνή. Η τροπολογία ακόμα δεν έχει περάσει, πιστεύω ότι προλαβαίνουμε να κάνουμε πολλά.

Αποσυνδεδεμένος AAG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #544 στις: Αύγουστος 04, 2009, 11:52:12 μμ »
Καλησπέρα σας..

Σχολές όπως μαθηματικό η φυσικό που έχουν 1 μαθημα και αν και εχουν καθηγητική επάρκεια.. σας φαίνεται λογικό?
Το τμήμα έχει αρκετά μαθηματα παιδαγωγικών  όπως

Διδακτική Μεθοδολογία
Ψηφιακά Συστήματα στην Εκπαίδευση,
Εκπαιδευτική Ψυχολογία,
Διδακτική Ψηφιακών Τεχνολογιών,
Εφαρμογές Ψηφιακών Μέσων στην Εκπαίδευση,
Συστήματα Ηλεκτρονικής Μάθησης ,
Εκπαιδευτικός Σχεδιασμός στην Εκπαίδευση Ενηλίκων,
Συνεργατικά Περιβάλλοντα Μάθησης

Αφου δυστυχώς σχολές όπως είπα κ πιο πάνω έχουν επάρκεια τότε σίγουρα και οι άλλες σχολές πληροφορικής θα έπρεπε να έχουν, αλλά όχι ότι δεν αξίζει η σχολή την επάρκεια αυτή. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα..

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #545 στις: Αύγουστος 05, 2009, 02:18:59 πμ »
Εγώ ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί δε θορυβείστε να διεκδικήσετε κι εσείς παιδαγωγική επάρκεια αφού τόσο σας αξίζει.
Αλλά προφανώς δε σας αξίζει και λέτε αφου δε μπορείτε εσείς τότε κανένας.
Προσπαθείτε να κάνετε κάτι γι αυτή την "κατάφορη αδικία"? Γιατί δε ζητάτε να είστε ισότιμοι επαγγελματικά κκαι προσπαθείτε να θάψετε μια σχολή?

Δε θέλετε λοιπόν δικαιοσύνη αλλά απλό ξερό διορισμό πάσει θυσία.
Σου λέει αμα αυτός πάρει την παιδαγωγική επάρκεια  εγώ δε θα προλάβω α διοριστώ φέτος. Και αυτοί που καίγονται περισσότερο είναι αυτοί που περίμεναν φέτος να επωφεληθούν από την ΑΣΠΑΙΤΕ. Αυτοί είναι που καίγονται και για κινητοποιήσεις και για δημοσιεύσεις και ζητάνε τη συμμετοχή, την προσπάθεια και τα λεφτά των πολλών . Των πολλών που θα ταλαιπωρηθούν θα χρεωθούν θα παλέψουν για τους λίγους έξυπνους ριγμένους και απόφοιτους της ΑΣΠΑΙΤΕ.

Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160802
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.