*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ ??? πως να ξεπερασεις αυτο το εμποδιο...  (Αναγνώστηκε 10891 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anaplirosiflwrinis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ??? πως να ξεπερασεις αυτο το εμποδιο...
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 25, 2009, 09:07:19 μμ »
Αφεντικο μου εισαι η ζωο ειμαι και μου λες προσεξε τα επιχειρηματα σου ?

Η η δικια σου λογικη επικροτει τη συνεχιση της αδικιας και της τωρινης παλιοκαταστασης ,και τις συνεπειες που θα ερθουν οπως τις εγραψε ο physicos13 στο θεμα  http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10972.msg190643;topicseen#new

οι περισσοτεροι ΟΑΕΔιτες δεν εχουν επιτυχια ΑΣΕΠ και εχουν κουβαληθει με μεγαλες προυπηρεσιες αρα του χρονου θα διοριστουν παιρνοντας και τις 52 θεσεις του 40% ενω φετος θα παρουν θεσεις απο αναπληρωτες, δεν ειναι δυσκολο να καταλαβει κανεις τη συσσωρευση που θα γινει, δεν υπαρχει εκτος πινακων διορισμος, η πιττα ειναι συγκεκριμενη μπηκαν στους πινακες και στελνουν αυτους που θα διοριζονταν μονιμοι  για αναπληρωτες, καποιους αναπληρωτες για ωρομισθιους και καποιους που θα ηταν ωρομισθιοι στο πουθενα. ετσι αποκαθιστα την...αδικια της απολυσης τους η πολιτεια, φυσικα βαζοντας και καποια δικα της παιδια απο το παραθυρο, ακουγεται οτι καποιοι φουσκωσαν πολυ τις ωρες τους, μονο η μισθοδοσια μπορει να βεβαιωσει προυπηρεσια αλλα κανενας προισταμενος δεν την ελεγχει.
   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ ??? πως να ξεπερασεις αυτο το εμποδιο...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:59:09 »

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ??? πως να ξεπερασεις αυτο το εμποδιο...
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 25, 2009, 09:15:05 μμ »
Kι ομως ειναι το πιο σωστο
Ρωτησες τον αλλον που φυτουκλιαζε και δεν εβγαζε γκομενα για να παρει μορια Ασεπ τα οποια θα τα χανε μετα ? Τον ρωτησες γιατι δε τον επαιρναν τουλαχιστον στη ΠΔΣ επειδη παιρναν τους " μιλημενους" που δε περασαν Ασεπ ?
Έχεις δίκιο απόλυτο .Επίσης , μην προσπερνάμε τους χιλιάδες που καταφέρνουν να  πάνε ωρομίσθιοι μετά από 1 ή 2 ή παραπάνω επιτυχίες στον ΑΣΕΠ και πρέπει πάλι να ξαναδώσουν για να ανανεώσουν τα μόρια που χάνουν από κάθε ΑΣΕΠ .Οργώνουν και αυτοί την Ελλάδα ολόκληρη για να μαζέψουν λίγες ώρες αλλά για να μα ζέψουν αυτά τα ψίχουλα πρέπει πρώτα να πεθάνουν στο διάβασμα ώστε να έχουν κάποια επιτυχία στον ΑΣΕΠ .

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ??? πως να ξεπερασεις αυτο το εμποδιο...
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 25, 2009, 09:27:16 μμ »
Οι οαεδιτες ήξεραν όταν δίδασκαν ότι η προυπηρεσία τους δε θα μετρήσει.

Αυτό, νομίζω, είναι και το πιο σημαντικό στη συγκεκριμένη περίπτωση. Εξάλλου γι' αυτό πολλοί από εμάς επέλεξαν να οργώνουν τη χώρα και όχι να πάνε στη σχολή ΟΑΕΔ δίπλα απ' το σπίτι τους. Όπως έχει αναφερθεί και αλλού, ας αναγνωρίσουν και την προϋπηρεσία από τα φροντιστήρια. Μάθημα δεν γίνεται και εκεί; Στην τελική, γονείς και μαθητές συνεχώς αποδεικνύουν ότι αυτά τα εμπιστεύονται περισσότερο.
Άσχετο αλλά άκρως πρακτικό: πότε θα υπογράψουμε σύμβαση συνεργασίας με βενζινοπώλες και συνεργεία αυτοκινήτων;  ;D

Αποσυνδεδεμένος air

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ??? πως να ξεπερασεις αυτο το εμποδιο...
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 25, 2009, 09:29:51 μμ »
Φιλε Rubisco, βλεπεις ειδησεις στην τηλεοραση? ...πολυ?? Διοτι εκει συνηθως αναφερονται, π.χ. σε 35χρονη ιδιωτικο υπαλληλο, 60χρονο μεγαλογιατρο του ΕΣΥ, 50χρονη υπαλληλο της πολεοδομιας, 45χρονο γνωστο δικηγορο, κ.λ.π.

Προσωπικα δεν εχω αντιρρηση να μιλαμε ετσι (αλλωστε, αν ησουν λιγο πιο παρατηρητικος, θα εβλεπες οτι δεν εβγαλα εγω τα ονοματα στη ''σεντρα'').

Το γεγονος οτι ο Π.Θ. (Νο 127) ειναι το προτυπο του mardz, ειναι πλεον φανερο. Αυτο που περασε απαρατηρητο (περιεργως, διοτι το δηλωσα ρητα), ειναι πως ο Χ.Π-Μ (Νο 128) ειναι το δικο μου προτυπο, κι'ας ηταν κι'αυτος αποτυχων του ΑΣΕΠ 2007.

Και για να δικαιολογησω το θαυμασμο μου, θυμιζω απλως οτι με πτυχιο 2004, εχοντας στις 31 Αυγουστου 2007 συνολο μοριων: 0 (ολογραφως: μηδεν), βρισκεται στις 30 Ιουνιου 2009 με 38+ μορια.


Αν το παραπανω επιτευγμα δεν ειναι αξιο θαυμασμου, τοτε τι ειναι? Κι'αν καποιος κακοβουλος σκεφθει, οτι μαζι με τον θαυμασμο ενυπαρχει και καποια δοση φθονου, τοτε οφειλω να ρωτησω:

Οκ, ειναι ενα απο τα 7 θανασιμα αμαρτηματα (κατα τας Γραφας), αλλα τι θα κανουν? Θα με μηνυσουν για ...φθονο?



Υ.Γ. Τωρα που ειπα "κατα τας Γραφας",  ισως ο ister εχει δικιο, ισως 'παιζει' Αθωνιαδα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ ??? πως να ξεπερασεις αυτο το εμποδιο...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:59:09 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ??? πως να ξεπερασεις αυτο το εμποδιο...
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 25, 2009, 09:45:47 μμ »
Αphrodite συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Air επιμένω από όλους μας την αποφυγή των ονομάτων διότι δεν γνωρίζουμε την αλήθεια. Είναι θέμα χρόνου άλλωστε να μάθουμε τον τρόπο μοριοδότησης κάποιων συναδέλφων που βρίσκονται στον πίνακα.


Αποσυνδεδεμένος anaplirosiflwrinis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ??? πως να ξεπερασεις αυτο το εμποδιο...
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 25, 2009, 09:58:23 μμ »
Ειναι θεμα αιωνων να μαθουμε το τροπο μοριοδοτησης τους

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ??? πως να ξεπερασεις αυτο το εμποδιο...
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 25, 2009, 10:02:47 μμ »
Για να γράφω τα προηγούμενα κάτι ξέρω και εγώ! Αλλά κάθε τι στην ώρα του.

Αποσυνδεδεμένος munchkin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ??? πως να ξεπερασεις αυτο το εμποδιο...
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 25, 2009, 10:22:21 μμ »
Οκ νομιζω πως εγινα κατανοητος. Αν εσυ νομιζεις οτι με το να αναφερεις τα αρχικα τους και τη θεση τους στον πινακα δεν τους φωτογραφιζεις,τοτε.....
Θαυμασμος, φθονος, πες το οπως θελεις.Ο διασυρμός και η συκοφαντια ναι ειναι αδικηματα και ναι σηκωνουν μηνυση.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ??? πως να ξεπερασεις αυτο το εμποδιο...
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 25, 2009, 10:34:00 μμ »
Ωραία τώρα πες μου τι γράφτηκε εναντίων των ατόμων αυτών για να στηρίξεις την μήνυση;

Εγώ επιμένω για λόγους δεοντολογίας να αποσυρθούν τα ονόματα συναδέλφων διότι δεν γνωρίζουμε (από ότι κατάλαβα) τον τρόπο μοριοδότησή τους.

Αποσυνδεδεμένος munchkin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ??? πως να ξεπερασεις αυτο το εμποδιο...
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 25, 2009, 10:43:26 μμ »
 ???οτι πηρανε με παρανομους τροπους τα μορια αυτά

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ΑΣΕΠ ??? πως να ξεπερασεις αυτο το εμποδιο...
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 25, 2009, 10:46:35 μμ »
σιγουρα αν προκειται απλα για συνωνυμια κακως αναφερονται ονοματα. αλλα δεν μου αρεσουν μνμτα του τυπου " κοιταξτε τη δικη σας θεση" κτλ..
ειναι θεμα διαφανειας παιδια. και πρεπει να τα ψαχνουμε αυτα. σιγουρα μπορω να πω με σιγουρια οτι ενα μεγαλο μερος περνα απο τον διαγωνισμο στηριζομενο στην αξια του. κι εγω ειμαι ενας απ αυτους. αλλα υπαρχουν και ατομα που μεσω παραθυρων εντος και εκτος ασεπ παραβιαζουν τα δικαιωματα μας.
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2222.0
κοιταξτε αναλογα παραδειγματα με αυτα που αναφερετε σε φιλολογους.
κινητοποιηθηκαμε ως πεαε μας εταξαν να το δημοσιευσουν αλλα τζιφος. ειναι μεγαλα τα συμφεροντα.. αυτο δε σημαινει πως πρεπει να παψουμε να προσπαθουμε. επικοινωνηστε με την πεαε για οτι τετοιο βρισκετε.

Αποσυνδεδεμένος munchkin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ??? πως να ξεπερασεις αυτο το εμποδιο...
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 25, 2009, 10:53:04 μμ »
Απλως εννοω οτι δεν καταφερνετε τιποτα ετσι..Γι αυτο καλυτερα να αξιοποιησετε τις δυναμεις σας σε πραγματα εφικτά, οπως η δικη σας θεση στον Πινακα και οχι των αλλων.

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ??? πως να ξεπερασεις αυτο το εμποδιο...
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 25, 2009, 11:10:22 μμ »
Mε το ν. 3255/2004 θεσμοθετήθηκε ο τρόπος πρόσληψης και διορισμού της νέας διακυβέρνησης.
Σύμφωνα με αυτόν οι υποψήφιοι μόνιμοι εκπαιδευτικοί χωρίζονται σε κατηγορίες.
Όσοι δεν έχουν "άκρες" είναι υποχρεωμένοι να συμμετάσχουν στο διαγωνισμό ΑΣΕΠ. Αν καταφέρουν και γράψουν αυτά που ζητούν οι θεματοδότες, πάρουν και μια προσαυξησούλα από κανένα μεταπτυχιακό και σταθούν τυχεροί σε καμιά ερώτηση πολλαπλής επιλογής, μπορεί να συμπεριληφθούν στις θέσεις που προκυρήσσονται (οι οποίες είναι συνήθως λίγες, γιατί τόσες αφήνονται από τις άλλες κατηγορίες). Οι επόμενοι επιλαχόντες μπορεί να σταθούν τυχεροί, αν είναι σε κλάδο που οι έχοντες μόρια από οποιαδήποτε προϋπηρεσία είναι λίγοι, και να προσληφθούν ως αναπληρωτές. Σε διαφορετική περίπτωση άρουν τον ευνουχισμό τους και αναμένουν 2 χρόνια έως ότου μπορέσουν να ξανασυμμετάσχουν στη ψυχοφθόρα διαδικασία του επόμενου διαγωνισμού, κ.ο.κ.
Το πραγματικά απίθανο νεοδιακυβερνητικό επίτευγμα είναι το ακόλουθο.
Κάποιοι μπορούν να διοριστούν (και διορίστηκαν, και διορίζονται), χωρίς καν να συμμετάσχουν στο διαγωνισμό, αλλά και να τους πληρώνει το ελληνικό δημόσιο από πάνω. Π.χ. μπορεί να εκτιμηθούν δεόντως τα εκπαιδευτικά προσόντα πτυχιούχου του  2007,2008,2009... και να προσληφθεί ως αναπληρωτής στη Σιβιτανίδειο, σε Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας, σε Σ.Μ.Ε.Α., σε Ναυτικό Λύκειο, σε Σχολείο Φυλακών ...κ.α. , να πληρωθεί κανονικά περί τα 13000 ευρώ, να μετρήσουν τα μόρια προϋπηρεσίας, να μπει στον πίνακα μονίμων διορισμών προϋπηρεσιούχων, και με μια ή δυο ακόμα τέτοιες χρονιές να διοριστεί νομίμως και με τη βούλα.
Επειδή, όμως, οι θέσεις αυτές δεν ικανοποιούν τη ζήτηση από την ψηφοθηρευόμενη πελατεία, έχουν επινοηθεί και αλλες πηγές παραγωγής μορίων προϋπηρεσίας, από ωρομισθίες. Έτσι, π.χ. στην Π.Δ.Σ. με τα χρήματα που θα κοστίσει ένας αναπληρωτής βουλώνονται τα στόματα 5-6 μοριοσυλλεκτών, και το μαγαζί αποκτάει την ποθούμενη εξαρτώμενη πελατεία.
Αυτός είναι, λοιπόν, ο τρόπος της νέας διακυβέρνησης που θα ωθούσε προς τη διαφάνεια και την αξιοκρατία;

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ ??? πως να ξεπερασεις αυτο το εμποδιο...
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 26, 2009, 12:12:19 πμ »
Αφεντικο μου εισαι η ζωο ειμαι και μου λες προσεξε τα επιχειρηματα σου ?

Η η δικια σου λογικη επικροτει τη συνεχιση της αδικιας και της τωρινης παλιοκαταστασης ,και τις συνεπειες που θα ερθουν οπως τις εγραψε ο physicos13 στο θεμα  http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10972.msg190643;topicseen#new

οι περισσοτεροι ΟΑΕΔιτες δεν εχουν επιτυχια ΑΣΕΠ και εχουν κουβαληθει με μεγαλες προυπηρεσιες αρα του χρονου θα διοριστουν παιρνοντας και τις 52 θεσεις του 40% ενω φετος θα παρουν θεσεις απο αναπληρωτες, δεν ειναι δυσκολο να καταλαβει κανεις τη συσσωρευση που θα γινει, δεν υπαρχει εκτος πινακων διορισμος, η πιττα ειναι συγκεκριμενη μπηκαν στους πινακες και στελνουν αυτους που θα διοριζονταν μονιμοι  για αναπληρωτες, καποιους αναπληρωτες για ωρομισθιους και καποιους που θα ηταν ωρομισθιοι στο πουθενα. ετσι αποκαθιστα την...αδικια της απολυσης τους η πολιτεια, φυσικα βαζοντας και καποια δικα της παιδια απο το παραθυρο, ακουγεται οτι καποιοι φουσκωσαν πολυ τις ωρες τους, μονο η μισθοδοσια μπορει να βεβαιωσει προυπηρεσια αλλα κανενας προισταμενος δεν την ελεγχει.
   


Δεν εκφράστηκα έτσι.
Απλά ήθελα να σε κάνω να σκεφτείς ότι τέτοιου είδους ιδέες,όπως αυτή που πρότεινες,ενισχύει τη θέση των οαεδιτων.
Η λύση που προτείνεις είναι εντελώς άδικη.
Δε θα πληρώσουν όλοι τη νύφη για χάρη του Βεστάκη και του κάθε Βεστάκη.
Το να ζητάς να διαγραφεί η προυπηρεσία κάποιου που όταν την απέκτησε υπολόγιζε στην αξία της,είναι σαν να ζητάς να διαγραφούν όλα τα μόριά σου από τον προηγούμενο ασεπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2009, 12:19:32 πμ από TEM »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162163
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 641
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 679
Σύνολο: 687

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.