*

Αποστολέας Θέμα: Διορίζονται οι εκπαιδευτικοί με αναπηρία 67% και 12 μήνες προϋπηρεσία.  (Αναγνώστηκε 238805 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xp123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
EΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ Κ ΝΑ ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ.ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΤΑΧΥΝΕΙ ΒΒΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΜΑΣ+ΚΥΡΙΑ ΣΗΦΟΥΝΑΚΗ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Κ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ.ΣΩΣΤΟ.
ΑΝΑΜΕΝΩ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΠ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΕΣΤΑΝΤΕΣ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Τζίνη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
EΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ Κ ΝΑ ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ.ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΤΑΧΥΝΕΙ ΒΒΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΜΑΣ+ΚΥΡΙΑ ΣΗΦΟΥΝΑΚΗ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Κ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ.ΣΩΣΤΟ.
ΑΝΑΜΕΝΩ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΠ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΕΣΤΑΝΤΕΣ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ
Παιδιά μόλις μίλησα με την υπεύθυνη στο γραφείο της κυρίας Περλεπε και μου είπε να της στείλουμε επιστολή με το αίτημα μας και τα τηλέφωνα μας, ή ίδια θα είναι στο γραφείο από Δευτέρα 19/10 φαξ 22210-60881, τηλ. γραφείου 22210-60520 τηλ. οικίας 22210-24526.

Αποσυνδεδεμένος motsart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
ΠΡΟΣ την Υπουργό Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ΘΕΜΑ: Πρόσληψη εκπαιδευτικών ΑΜΕΑ στην εκπαίδευση
Επειδή η απάντηση που έλαβα στην υπ’ αριθμ 4439/10-11-2005 ερώτηση μου είναι άσχετη με το περιεχόμενο των ερωτημάτων μου, επανέρχομαι στο ίδιο θέμα και καταθέτω εκ νέου την ερώτηση μου ως εξής: Σύμφωνα με το Νόμο 2643/98 δίνεται η δυνατότητα στα ΑΜΕΑ να προσλαμβάνονται με σειρά προτεραιότητας σε Δημόσιες Υπηρεσίες, ΝΠΔΔ, και ΟΤΑ κάθε βαθμίδας , σε ποσοστό 5% των θέσεων που προκηρύσσονται κάθε φορά.

Η παραπάνω όμως ρύθμιση δεν εφαρμόζεται καθόλου στις Υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και πιο συγκεκριμένα στις διαδικασίες πρόσληψης εκπαιδευτικών.
Αυτό προφανώς οδηγεί στην καταστρατήγηση των θεσμικών δικαιωμάτων μιας ευαίσθητης πληθυσμιακής ομάδας που θα μπορούσε να προσφέρει και στο χώρο της εκπαίδευσης μέσα από ειδικές ρυθμίσεις και βεβαίως αυστηρές προϋποθέσεις. Θα μπορούσαν για παράδειγμα να αξιοποιηθούν στο χώρο της εκπαίδευσης συνάνθρωποι μας με ποσοστό αναπηρίας 50% που δεν πάσχουν όμως από ασθένειες που θα μπορούσαν να αποβούν επιβαρυντικές στην ομαλή λειτουργία της εκπαιδευτικής διαδικασίας που σίγουρα παρουσιάζει ιδιαιτερότητες.
Το σίγουρο είναι ότι η ευαισθητοποίηση όλων μας προς μια τέτοια κατεύθυνση είναι αναγκαία αφού:
- Πρόκειται για μια κατηγορία συνανθρώπων μας που η Πολιτεία έχει υποχρέωση να στηρίξει, προκειμένου να ενταχθούν χωρίς προβλήματα στο κοινωνικό σύνολο. Ταυτοχρόνως όλοι αυτοί οι συνάνθρωποι μας υπερέβαλαν των δυνάμεων τους και παρά τις συχνά πολύχρονες και επίπονες θεραπείες τους, κατάφεραν να ενταχθούν στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα και να ολοκληρώσουν τις Πανεπιστημιακές τους σπουδές. Πολλοί μάλιστα εξ’αυτών συνέχισαν με μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές, υπερνικώντας έτσι με υπεράνθρωπη προσπάθεια την ασθένεια του
- Οι συγκεκριμένες κατηγορίες πασχόντων από νεοπλασματικές ασθένειες, η καρδιοπάθειες, η άλλες σοβαρές ασθένειες, εξαιτίας της βεβαρημένης υγείας τους είναι συχνά αδύνατο να αντεπεξέλθουν στην επίπονη διαδικασία των διαγωνισμών ( εξετάσεις ΑΣΕΠ)
- Τα άτομα αυτά αφορούν σε έναν πολύ μικρό αριθμό εκπαιδευτικών και δε δημιουργούν κανένα πρόβλημα σε σχέση με το σύνολο των προσλαμβανομένων σε ένα κράτος που μάλιστα θέλει να λέγεται κράτος «πρόνοιας» και σε μια εκπαίδευση που αποτελεί τον καθρέφτη της ίδιας μας της κοινωνίας
Με βάση λοιπόν τα παραπάνω:

ΕΡΩΤΑΤΑΙ Η ΚΥΡΙΑ ΥΠΟΥΡΓΟΣ
Προτίθεται να συμπεριλάβει τις προαναφερόμενες κατηγορίες ΑΜΕΑ (π.χ πάσχοντες από κακοήθη νοσήματα, και καρδιοπαθείς με ποσοστό αναπηρία 50% και πάνω) σε ευεργετική διάταξή, ώστε να προσλαμβάνονται κατά προτεραιότητα στην εκπαίδευση ως μόνιμοι ή αναπληρωτές εκπαιδευτικοί, εκτός ΑΣΕΠ;
Αθήνα
Χρύσα Αράπογλου
Βουλευτής ΠΑΣΟΚ Α΄Θεσσαλονίκης

Αποσυνδεδεμένος suzi-Q

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
************Επείγοσα ανακοίνωση από το Blog dirismos67*************

Αγαπητοί συνάδερφοι όπως ήδη μπορεί να έχετε δει υπάρχει στο blog αναρτημένο ένα προσχέδειο επιστολής μας προς το υπουργείο, το πολιτικό γραφείο της Κα Διαμαντοπούλου και προς όλους όσους θα μπορούσαν να συμβάλλουν στη λύση του θέματος διορισμού (σύλλογοι ΑΜεΑ, βουλευτές κ.α). Η επιστολή θα αποτελέσει επίσημο έγγραφο για τις επόμενες κινήσεις οπότε σας ενημερώνουμε ότι οι κινήσεις αυτές θα γίνονται πλεον με αναρτημένα τα προσωπικά μας στοιχεία ( ονοματεπώνυμο και κλάδος). Τα στοιχεία αυτά θα εμφανίζονται μόνο στις επιστολές και τα όποια κείμενα απευθύνονται προς το υπουργείο,γραφ. Πρωθυπουργού, συλλόγους, βουλευτές και επίσημα όργανα και όχι στην λίστα του Blog η οποία θα συνεχίσει να εμφανίζεται ως έχει. Για το λόγο αυτό σας θέλουμε την΄συγκατάθεσή σας και τα πλήρη στοιχεία σας το αργότερο μέχρι αύριο Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2009,για την αναφορά τους στην παραπάνω επιστολή και σε όποιες επόμενες, για τις οποίες θα ενημερώνεστε πάντα από πριν. Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση εκ των προτέρων. Από την διαχείριση του Blog Diorismos67

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος suzi-Q

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
***H ανακοίνωση αυτή αφορά συναδέλφους που έχουν μπει στη λίστα του Blog diorismos67, με τα αρχικά τους ονόματα και όχι με τα πλήρη στοιχεία, όπως οι υπόλοιποι.***

Αγαπητοί συνάδερφοι όπως ήδη μπορεί να έχετε δει υπάρχει αναρτημένο ένα προσχέδειο επιστολής μας προς το υπουργείο, το πολιτικό γραφείο της Κα Διαμαντοπούλου και προς όλους όσους θα μπορούσαν να συμβάλλουν στη λύση του θέματος διορισμού (σύλλογοι ΑΜεΑ, βουλευτές κ.α). Η επιστολή θα αποτελέσει επίσημο έγγραφο για τις επόμενες κινήσεις οπότε σας ενημερώνουμε ότι οι κινήσεις αυτές θα γίνονται πλεον με αναρτημένα τα προσωπικά μας στοιχεία ( ονοματεπώνυμο και κλάδος). Τα στοιχεία αυτά θα εμφανίζονται μόνο στις επιστολές και τα όποια κείμενα απευθύνονται προς το υπουργείο,γραφ. Πρωθυπουργού, συλλόγους, βουλευτές και επίσημα όργανα και όχι στην λίστα του Blog η οποία θα συνεχίσει να εμφανίζεται ως έχει.  Για το λόγο αυτό σας θέλουμε την΄συγκατάθεσή σας και τα πλήρη στοιχεία σας το αργότερο μέχρι αύριο Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2009,για την αναφορά τους στην παραπάνω επιστολή και σε όποιες επόμενες, για τις οποίες θα ενημερώνεστε πάντα από πριν. Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση εκ των προτέρων.

Από την διαχείριση του Blog Diorismos67

Αποσυνδεδεμένος motsart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ..ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ

Αποσυνδεδεμένος glykouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • ελευθερία στη ζωή,στη σκέψη,στην έκφραση...
    • Προφίλ
ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ..ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ

εννοειται οτι αυτος ειναι ο πλεον ενδεδειγμενος τροπος.ονοματεπωνυμα συναδερφοι.η διεκδικηση μας πρεπει να εχει ταυτοτητα!!!

Αποσυνδεδεμένος Τζίνη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ..ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ

εννοειται οτι αυτος ειναι ο πλεον ενδεδειγμενος τροπος.ονοματεπωνυμα συναδερφοι.η διεκδικηση μας πρεπει να εχει ταυτοτητα!!!

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ !!


Αποσυνδεδεμένος mihaka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Γεια σας παιδια...Εχω μια απορια σχετικα με τον καινουργιο νομο και θα ηθελα αν καποιος απο σας μπορει και θελει να μου την λυσει.Θελω να ρωτησω λοιπον αν οι τεχνικες ειδικοτητες που δεν εχουν παιδαγωγικη καταρτιση διοριζονται με τον συγκεκριμενο νομο.Αν δεν διοριζονται τοτε ειναι δωρο αδωρο για μενα αφου θα πρεπει να βγαλω ΑΣΠΑΙΤΕ,η οποια εδω και 2 χρονια αν δεν κανω λαθος δεν μοριοδοτει την διδακτικη εμπειρια (τουλάχιστον στην ειδικοτητα μου).Οπως καταλαβατε βρισκομαι σε αδιεξοδο.Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον/α απαντησει.

Αποσυνδεδεμένος motsart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
ΔΕ ΛΕΕΙ Γ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ

Αποσυνδεδεμένος g11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Αγαπητέ USERCLS είμαι ο ΓΙΩΡΓΟΣ - ΠΕ11 που ζήτησε επικοινωνία με το σύλλογό σας.
Τόσο εγώ όσο και άλλο εκπαιδευτικοί θα θέλαμε να ενταχτούμε στο σύλλογο αναπήρων εκπαιδευτικών.
Θα ήτανε καλό λοιπόν να είχαμε ένα είδος αμεσότερης επικοινωνίας για να μπορέσουμε να οργανώσουμε τις κινήσεις μας σε μιά τόσο σημαντική φάση όπως είναι αυτή την οποία διατρέχει το θέμα που αφορά όμοια όλους μας.
Στην πραγματικότητα μάλιστα δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να είμαστε χωρισμένοι σε δύο διαφορετικές ομάδες για ένα θέμα κοινό όταν ο διαχωρισμός μας αυτός μας αποδυναμώνει.
Σίγουρα εμάς μας ενδιαφέρει να είμαστε ενταγμένοι σε ένα οργανωμένο σύλλογο και εσάς σας ενδιαφέρει ο σύλλογό σας να αριθμεί περισσότερα μέλη. Περιμένω τα τηλέφωνά σας. Το email μου είναι georgeopti@hotmail.com

Αποσυνδεδεμένος usercls

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Αγαπητέ USERCLS είμαι ο ΓΙΩΡΓΟΣ - ΠΕ11 που ζήτησε επικοινωνία με το σύλλογό σας.
Τόσο εγώ όσο και άλλο εκπαιδευτικοί θα θέλαμε να ενταχτούμε στο σύλλογο αναπήρων εκπαιδευτικών.
Θα ήτανε καλό λοιπόν να είχαμε ένα είδος αμεσότερης επικοινωνίας για να μπορέσουμε να οργανώσουμε τις κινήσεις μας σε μιά τόσο σημαντική φάση όπως είναι αυτή την οποία διατρέχει το θέμα που αφορά όμοια όλους μας.
Στην πραγματικότητα μάλιστα δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να είμαστε χωρισμένοι σε δύο διαφορετικές ομάδες για ένα θέμα κοινό όταν ο διαχωρισμός μας αυτός μας αποδυναμώνει.
Σίγουρα εμάς μας ενδιαφέρει να είμαστε ενταγμένοι σε ένα οργανωμένο σύλλογο και εσάς σας ενδιαφέρει ο σύλλογό σας να αριθμεί περισσότερα μέλη. Περιμένω τα τηλέφωνά σας. Το email μου είναι georgeopti@hotmail.com


Μπορουσες να στειλει πμ γιατι ολο αυτο δεν καταλαβαινω.

Αποσυνδεδεμένος theory

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ03
    • Προφίλ
Γεια σας παιδια...Εχω μια απορια σχετικα με τον καινουργιο νομο και θα ηθελα αν καποιος απο σας μπορει και θελει να μου την λυσει.Θελω να ρωτησω λοιπον αν οι τεχνικες ειδικοτητες που δεν εχουν παιδαγωγικη καταρτιση διοριζονται με τον συγκεκριμενο νομο.Αν δεν διοριζονται τοτε ειναι δωρο αδωρο για μενα αφου θα πρεπει να βγαλω ΑΣΠΑΙΤΕ,η οποια εδω και 2 χρονια αν δεν κανω λαθος δεν μοριοδοτει την διδακτικη εμπειρια (τουλάχιστον στην ειδικοτητα μου).Οπως καταλαβατε βρισκομαι σε αδιεξοδο.Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον/α απαντησει.
Νομίζω  οτι για να δουλέψει κάποιος ως αναπληρωτής σε σχολικές μονάδες απαιτείται παιδαγωγική επάρκεια.

Αποσυνδεδεμένος usercls

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Γεια σας παιδια...Εχω μια απορια σχετικα με τον καινουργιο νομο και θα ηθελα αν καποιος απο σας μπορει και θελει να μου την λυσει.Θελω να ρωτησω λοιπον αν οι τεχνικες ειδικοτητες που δεν εχουν παιδαγωγικη καταρτιση διοριζονται με τον συγκεκριμενο νομο.Αν δεν διοριζονται τοτε ειναι δωρο αδωρο για μενα αφου θα πρεπει να βγαλω ΑΣΠΑΙΤΕ,η οποια εδω και 2 χρονια αν δεν κανω λαθος δεν μοριοδοτει την διδακτικη εμπειρια (τουλάχιστον στην ειδικοτητα μου).Οπως καταλαβατε βρισκομαι σε αδιεξοδο.Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον/α απαντησει.
Νομίζω  οτι για να δουλέψει κάποιος ως αναπληρωτής σε σχολικές μονάδες απαιτείται παιδαγωγική επάρκεια.

Συναδελφοι μην λεει ο καθενας τα νομιζω του και στο τελος τρελαθουμε. Ειναι σαφες δεν χρειαζεται ουτε για αναπληρωτης ουτε συμφωνα με τον νεο νομο για μονιμο διορισμο παιδαγωγικη επαρκεια. Τελος αυτη η ολο θεωρεια κατασταση . Ας διαβασουμε κανενα νομο και καμια εγκυκλειο και μετα γραφουμε. Το απαιτειται που  το βρηκες σε ποιο νομο να το δουν και οι αλλοι ? ??? >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2009, 11:11:08 πμ από usercls »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162180
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 662
Σύνολο: 680

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.