*

Αποστολέας Θέμα: Διορίζονται οι εκπαιδευτικοί με αναπηρία 67% και 12 μήνες προϋπηρεσία.  (Αναγνώστηκε 238358 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος usercls

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
μονο 2 παθησεις παιρνουν αποσπαση.Ολοι οι αλλοι 67% και ανω 3 χρονια μαρκρια πο τον τοπο τουσ, στα νησια γαβδο, ....συμη.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
3 χρονια νομιζω στα δυσπροσιτα,2 στις αλλες περιοχες.
δεν ειναι ωρα να προστεθουν κι οι αλλες παθησεις τωρα που διοριζουν κ ατομα με διαφορες αναπηριες ανω 67%;;
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος xp123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΒΑΣΙΚΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ-->
ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ το "ΝΑΙ" ΣΤΗΝ ΕΙδιΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ??
Ο πινακας Β ειδικα δεν αφορα μονο ατομα με ειδικες αναγκες?

Αποσυνδεδεμένος aifos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΒΑΣΙΚΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ-->
ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ το "ΝΑΙ" ΣΤΗΝ ΕΙδιΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ??
Ο πινακας Β ειδικα δεν αφορα μονο ατομα με ειδικες αναγκες?

Ο πίνακας Α των ειδικών σχολείων αφορά άτομα με 67% αναπηρία και άνω και όχι ο πίνακας Β.
Ο πίνακας ο φετινός για τα ειδικά σχολεία δεν έχει βγει ακόμα.
Όποιος είναι στον πίνακα Α δεν σημαίνει ότι είναι και σε ειδική κατηγορία στους πίνακες αναπληρωτών πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rina79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
καλησπέρα και από μένα...έχω μια ερώτηση..οι νεοδιόριστοι δηλ δεν έχουν καμμια ελπίδα να πάρουν απόσπαση?όλεσ αυτεσ τις μέρεσ ήμουν σε μαγάλο δίλλημμα να κάνω ή όχι τα χαρτια..δεν μπορώ να φύγω μακρια..έχω 67%αλλά το θέμα είναι ότι ολη στην οικογένεια έχουν σοβαρό κινιτικο πρόβλημα..αυτές τις μέρες κοντεύω να τρελαθώ..δεν έχω και την πολυτέλεια να αρνηθώ τον διορισμο..η απόσπαση είναι ι μόνη μου ελπίδα..αλλά θα μπορεσω να την πάρω..?και αν ναι αυτό γίνεται άμεσα..?και τιν διαδικασια χρειαζεται?αν γνωρίζει κάποιος ασ μου απαντήσει ...σας παρακαλω..

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
εκπαιδευτικοί που  ανήκουν στην ειδική κατηγορία μετάθεσης για λόγους υγείας, εμπίπτουν στις εξής διατάξεις:
α. Π.Δ. 50/96, αρ.13

   
Εκπαιδευτικοί με τέκνα που χρειάζονται ειδική θεραπευτική αγωγή και είναι:
1.     τυφλά
2.     κωφά ή βαρήκοα
3.     αυτιστικά
4.     σπαστικά
5.     μεσογειακή αναιμία που χρήζει μεταγγίσεων αίματος
6.     λευχαιμία
7.     αιμορροφιλία
8.     χρόνια νεφρική ανεπάρκεια σε στάδιο αιμοκάθαρσης
9.     AIDS
10.  σύνδρομο Down
11.  σκλήρυνση κατά πλάκας τετραπληγικής ή παραπληγικής μορφής
12.  καρκίνο σε μεταστατικό στάδιο
13.  νόσο του CROHN

   Εκπαιδευτικοί που οι ίδιοι ή οι σύζυγοί τους πάσχουν από:
1.     μεσογειακή αναιμία που χρήζει μεταγγίσεων αίματος
2.     λευχαιμία
3.     αιμορροφιλία
4.     χρόνια νεφρική ανεπάρκεια σε στάδιο αιμοκάθαρσης
5.     AIDS
6.     σύνδρομο Down
7.     σκλήρυνση κατά πλάκας τετραπληγικής ή παραπληγικής μορφής
8.     καρκίνο σε μεταστατικό στάδιο
9.     νόσο του GROHN

β. Ν. 3402/2005, αρ.17
•     Δρεπανοκυτταρική και μικροδρεπανοκυτταρική αναιμία (οι πάσχοντες τυγχάνουν των ευεργετημάτων που απολαμβάνουν κατά νόμο όσοι πάσχουν από ομόζυγη μεσογειακή αναιμία)

γ. Νόσος του HODGKIN, νόσος του NON HODGKIN, νόσος του VON WILLEBRAND.

Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις ζητείται βεβαίωση Β/θμιας Υγειονομικής Επιτροπής στην οποία θα εκτίθεται και το ιστορικό της ασθένειας.

Λοιπόν μπορείς να παρείς απόσπαση αν ανήκεις σε κάποια από τις ειδικές κατηγορίες όπως τις λέει το προεδρικό διάταγμα 50/96. αν η αναπηρία σου δεν υπάρχει σε αυτές τις κατηγορίες που λέει το πδ λ.χ. αναπηρία παραπληγία. Τότε θα επικαλεστείς αφού θα είσαι πια δημόσιος υπάλληλος εννοώ αφού θα ‘χεις ορκιστεί τον νέο δημοσιουπαλληλικό κώδικα του 2007 το άρθρο 68 παράγραφος 3. αυτό για να γίνει θα πρέπει να πάρεις ποσοστό αναπηρίας από Β-άθμια επιτροπή η οποία να λέει καθαρά ότι με βάσει αυτό το άρθρο 68 παρ 3 και το ποσοστό αναπηρίας που έχεις δύναται να πάρεις απόσπαση στον τόπο σου. Α! Επίσης να τονίζουν στην απόφαση της Βθμιας απόφασης ότι το ποσοστό αναπηρίας αυτό δεν οφείλεται σε ψυχική πάθηση.

Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος usercls

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Δηλεδη στη καλητερη 1 χρονο στο νησακι το τρως.

Αποσυνδεδεμένος ouf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ψαχνοντας στο inernet βρηκα κατι παραλογο:στις παθησεις που επιτρεπουν αμεση μεταθεση των εκπ/κων ειναι κ το συνδρομο down! ειναι δυνατον να υπαρξει τετοιο αταμο με σπουδες για καθηγητης; απλως ρωταω,δεν ξερω αυτην την παθηση αλλα απ 'οτι εχω δει δεν νομιζω...
κ απο την αλλη ζητουν απο ατομα με αλλες παθησεις 67% να παρουν τα βουνα κ τα νησια για να βρουν μια θεση στον ηλιο.
παραλογο >:( :( :-\

Νομίζω πως το πδ 50 αφορά δημόσιους υπαλ. γενικά και όχι μον καθηγητς αρα με αυτη την λογική είναι δυνατόν.  ::)

Αποσυνδεδεμένος dilemma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Είμαι απογοητευμένη!Δε με φτάνουν τα προβλήματά μου! Τελικά το αποφάσισα .Δε θα κάνω τα χαρτιά μου αφού δε μπορώ να φύγω μακριά!
Αίσχος!
Ποιοί σκέφτηκαν οτι τα άτομα με προβλήματα υγείας μπορούν να φύγουν μακριά από τον τόπο τους και την οικογένειά τους?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2010, 11:50:44 πμ από dilemma »

Αποσυνδεδεμένος rina79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
σε καταλαβαινω απόλυτα..εγω έκανα τελικώς τα χαρτια ..αλλα έχω φτάσει στο σημείο να δηλώσω παραίτηση..δεν μπορώ να φυγω..το μετάνιωσα..δεν καταλαβαίνω την λογική τους...

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Είμαι απογοητευμένη!Δε με φτάνουν τα προβλήματά μου! Τελικά το αποφάσισα .Δε θα κάνω τα χαρτιά μου αφού δε μπορώ να φύγω μακριά!
Αίσχος!
Ποιοί σκέφτηκαν οτι τα άτομα με προβλήματα υγείας μπορούν να φύγουν μακριά από τον τόπο τους και την οικογένειά τους?
εχεις απολυτο δικιο! αλλα αυτοι που μας κυβερνουν βλεπουν μονο χαρτια,αριθμους & ψηφοφορους,το κοινωνικο προφιλ τους θα τονωθει εστω κ με την πραξη του διορισμου ειδ.ομαδων
η αληθεια ομως ειναι διαφορετικη για οσους κουβαλουν εσω-εξωτερικους πονους σε καθε χωριο,νησι,ραχουλα...
αληθεια τι ειδ. εισαι;δεν μπορεις να βαλεις ουτε μια περιοχη;
υπομονη
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος kaitoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Είμαι απογοητευμένη!Δε με φτάνουν τα προβλήματά μου! Τελικά το αποφάσισα .Δε θα κάνω τα χαρτιά μου αφού δε μπορώ να φύγω μακριά!
Αίσχος!
Ποιοί σκέφτηκαν οτι τα άτομα με προβλήματα υγείας μπορούν να φύγουν μακριά από τον τόπο τους και την οικογένειά τους?
εχεις απολυτο δικιο! αλλα αυτοι που μας κυβερνουν βλεπουν μονο χαρτια,αριθμους & ψηφοφορους,το κοινωνικο προφιλ τους θα τονωθει εστω κ με την πραξη του διορισμου ειδ.ομαδων
η αληθεια ομως ειναι διαφορετικη για οσους κουβαλουν εσω-εξωτερικους πονους σε καθε χωριο,νησι,ραχουλα...
αληθεια τι ειδ. εισαι;δεν μπορεις να βαλεις ουτε μια περιοχη;
υπομονη

γιατί ποιος μας σκέφτηκε ποτέ εμάς; τη θεσουλα σκέφτονται μόνο! ακόμα και εμείς που δεν είμαστε σε ειδικές κατηγορίες θα μας αρρωστήσουν στο τέλος. από το Νοέμβριο πάιζουν με τον πόνο μας και δε μας λένε τίποτα συγκεκριμένο. να έχεις κοντα 30 μήνες προυπηρεσία και να μην ξέρεις τι σου ξημερώνει. για οργάνωσε έτσι τη ζωή σου; να ψάξω να βρω ιδιάιτερα; και αν με καλέσουν αναπληρώτρια το σεπτέμβρη τι να τους πω; φευγω.... καθομαι και περιμένω με δεμένα χέρια και ο Θεός βοηθός!

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
καλυτερα ο καθενας να δηλωσει με τη σειρα το κοντινοτερο στο σπιτι του.
γιατι πιθανον να πρεπει να μεινει 2 χρονια για να δικαιουται μεταθεση
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος dilemma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Έβγαλαν και εγκύκλιο!
Με αφορμή ερωτήματα που προέρχονται από Δ/νσεις και υποψήφιους εκπαιδευτικούς, το υπ. Παιδείας εξέδωσε εγκύκλιο η οποία ορ'ιζει τα εξής:
"Σάς ενημερώνουμε ότι οι διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 4 του Ν.3848/2010 (ΦΕΚ 71 τ’Α), στις οποίες ορίζεται ότι: «Ο χρόνος πραγματικής υπηρεσίας στη σχολική μονάδα της πρώτης τοποθέτησης μετά το διορισμό δεν μπορεί να είναι μικρότερος των τριών ετών. Ο τρίτος χρόνος της υπηρεσίας μοριοδοτείται με το διπλάσιο του αριθμού μονάδων μετάθεσης της σχολικής μονάδας όπου υπηρετεί ο νεοδιοριζόμενος. Κάθε διάταξη που ρυθμίζει διαφορετικά το θέμα αυτό καταργείται», ισχύουν για όλους τους εκπαιδευτικούς, ακόμη και για τους εκπαιδευτικούς που εμπίπτουν στις ειδικές κατηγορίες διορισμού των κατηγοριών που προβλέπονται στις διατάξεις της παρ. 10 του άρθρου 9 του Ν.3848

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161413
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 599
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 589
Σύνολο: 606

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.