*

Αποστολέας Θέμα: Διορίζονται οι εκπαιδευτικοί με αναπηρία 67% και 12 μήνες προϋπηρεσία.  (Αναγνώστηκε 238356 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xp123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
ΕΔΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΔΙΟΡΙΣΤΕΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ..ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗ ΔΙΑΤΑΞΗ ΑΥΤΗ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Β ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ...ΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΝΙΑΙΟΥΠΙΝΑΚΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ Α ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Β ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ? .......ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ![/b]

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dilemma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Ειδική κατηγορία στον ενιαίο πίνακα είναι
α)Οι πολύτεκνοι (όχι τα παιδιά πολυτέκνων)
β) Οι πάσχοντες από μεσογειακή αναιμία (οι ίδιοι, όχι μέλη της οικογένειάς τους)
γ) Οι πάσχοντες από σκλήρυνση κατά πλάκας (το ίδιο με το β)

Αποσυνδεδεμένος rina79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Είμαι απογοητευμένη!Δε με φτάνουν τα προβλήματά μου! Τελικά το αποφάσισα .Δε θα κάνω τα χαρτιά μου αφού δε μπορώ να φύγω μακριά!
Αίσχος!
Ποιοί σκέφτηκαν οτι τα άτομα με προβλήματα υγείας μπορούν να φύγουν μακριά από τον τόπο τους και την οικογένειά τους?
εχεις απολυτο δικιο! αλλα αυτοι που μας κυβερνουν βλεπουν μονο χαρτια,αριθμους & ψηφοφορους,το κοινωνικο προφιλ τους θα τονωθει εστω κ με την πραξη του διορισμου ειδ.ομαδων
η αληθεια ομως ειναι διαφορετικη για οσους κουβαλουν εσω-εξωτερικους πονους σε καθε χωριο,νησι,ραχουλα...
αληθεια τι ειδ. εισαι;δεν μπορεις να βαλεις ουτε μια περιοχη;
υπομονη

γιατί ποιος μας σκέφτηκε ποτέ εμάς; τη θεσουλα σκέφτονται μόνο! ακόμα και εμείς που δεν είμαστε σε ειδικές κατηγορίες θα μας αρρωστήσουν στο τέλος. από το Νοέμβριο πάιζουν με τον πόνο μας και δε μας λένε τίποτα συγκεκριμένο. να έχεις κοντα 30 μήνες προυπηρεσία και να μην ξέρεις τι σου ξημερώνει. για οργάνωσε έτσι τη ζωή σου; να ψάξω να βρω ιδιάιτερα; και αν με καλέσουν αναπληρώτρια το σεπτέμβρη τι να τους πω; φευγω.... καθομαι και περιμένω με δεμένα χέρια και ο Θεός βοηθός!
  είμαι νηπιαγωγοσ από φλώρινα όλες οι θέσεις είναι σε νησια...και το τρελό της υποθεσης είναι ότι η πόλη μου έχει 14 οργανικά κενα...όπως και να έχει όμως έκανα ανάκληση της αίτησης και ασ ελπίσω..να μου βγει σε καλό...

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
ΕΔΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΔΙΟΡΙΣΤΕΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ..ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗ ΔΙΑΤΑΞΗ ΑΥΤΗ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Β ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ...ΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΝΙΑΙΟΥΠΙΝΑΚΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ Α ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ Β ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ? .......ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ![/b]
νομιζω πως μπορουσαν μονο οι εχοντες σκληρυνση κ μεσ.αναιμια, οι αλλες αναπηριες τωρα πρωτη φορα μπαινουν σε ειδικο πινακα στην γενικη αγωγη
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Έβγαλαν και εγκύκλιο!
Με αφορμή ερωτήματα που προέρχονται από Δ/νσεις και υποψήφιους εκπαιδευτικούς, το υπ. Παιδείας εξέδωσε εγκύκλιο η οποία ορ'ιζει τα εξής:
"Σάς ενημερώνουμε ότι οι διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 4 του Ν.3848/2010 (ΦΕΚ 71 τ’Α), στις οποίες ορίζεται ότι: «Ο χρόνος πραγματικής υπηρεσίας στη σχολική μονάδα της πρώτης τοποθέτησης μετά το διορισμό δεν μπορεί να είναι μικρότερος των τριών ετών. Ο τρίτος χρόνος της υπηρεσίας μοριοδοτείται με το διπλάσιο του αριθμού μονάδων μετάθεσης της σχολικής μονάδας όπου υπηρετεί ο νεοδιοριζόμενος. Κάθε διάταξη που ρυθμίζει διαφορετικά το θέμα αυτό καταργείται», ισχύουν για όλους τους εκπαιδευτικούς, ακόμη και για τους εκπαιδευτικούς που εμπίπτουν στις ειδικές κατηγορίες διορισμού των κατηγοριών που προβλέπονται στις διατάξεις της παρ. 10 του άρθρου 9 του Ν.3848

οι "ανθρωποι" δεν παιζονται!τοτε προς τι ολο αυτο το χρονο για τον πινακα;σε τι διαφερουμε απο τους λοιπους;η αναπηρια ξεχωριζει; ευαισθητοποιουνται καποιοι;μας βοηθανε ή μας εμπαιζουν;
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος xp123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Tetarti me pempti anaplirwtes 2010-2011.molis to ematha apo to ypoyrgeio.kali epityxia k kalosteriwmenoi oi neodioristhedes

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Συγχαρητηρια στα παιδια που διοριστηκαν!ηθελα να ρωτησω κατι.Στον πινακα που υπαρχουν τα ονοματα των διοριστεων υπαρχουν και ατομα με 10 και η 11 και μηνες προυπηρεσιας ενω η εγκυκλιος ελεγε οτι πρεπει να εχουμε τουλαχιστον 12 μηνες πραγματικης προυπηρεσιας.Πως εγινε αυτο βρε παιδια?εγω δεν εκανα τα χαρτια μου γιατι μου ειπαν οτι δεν θα με αφηνανε να κανω αιτηση!

Αποσυνδεδεμένος aifos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συγχαρητηρια στα παιδια που διοριστηκαν!ηθελα να ρωτησω κατι.Στον πινακα που υπαρχουν τα ονοματα των διοριστεων υπαρχουν και ατομα με 10 και η 11 και μηνες προυπηρεσιας ενω η εγκυκλιος ελεγε οτι πρεπει να εχουμε τουλαχιστον 12 μηνες πραγματικης προυπηρεσιας.Πως εγινε αυτο βρε παιδια?εγω δεν εκανα τα χαρτια μου γιατι μου ειπαν οτι δεν θα με αφηνανε να κανω αιτηση!
Σε ποιόν πίνακα και ειδικότητα το είδες αυτό?

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Συγχαρητηρια στα παιδια που διοριστηκαν!ηθελα να ρωτησω κατι.Στον πινακα που υπαρχουν τα ονοματα των διοριστεων υπαρχουν και ατομα με 10 και η 11 και μηνες προυπηρεσιας ενω η εγκυκλιος ελεγε οτι πρεπει να εχουμε τουλαχιστον 12 μηνες πραγματικης προυπηρεσιας.Πως εγινε αυτο βρε παιδια?εγω δεν εκανα τα χαρτια μου γιατι μου ειπαν οτι δεν θα με αφηνανε να κανω αιτηση!
Σε ποιόν πίνακα και ειδικότητα το είδες αυτό?

σχεδόν σε όλους.....επί παραδείγματι στον πίνακα Α φυσικών  http://e-aitisi.sch.gr/specialcat_2010/pinakasA/PE04.01,_klados_PE04.01_1.html
αυτό είναι ακατανόητο....
όπως και στο 24μηνο με 23,5  στρογγυλοποιούν;
γιατί σε αυτή την παράθεση, φαίνονται άτομα με 11,017 μόρια...ε, όσο και να το τεντώσεις..12 δεν γίνεται!!!!

Αποσυνδεδεμένος aifos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συγχαρητηρια στα παιδια που διοριστηκαν!ηθελα να ρωτησω κατι.Στον πινακα που υπαρχουν τα ονοματα των διοριστεων υπαρχουν και ατομα με 10 και η 11 και μηνες προυπηρεσιας ενω η εγκυκλιος ελεγε οτι πρεπει να εχουμε τουλαχιστον 12 μηνες πραγματικης προυπηρεσιας.Πως εγινε αυτο βρε παιδια?εγω δεν εκανα τα χαρτια μου γιατι μου ειπαν οτι δεν θα με αφηνανε να κανω αιτηση!
Σε ποιόν πίνακα και ειδικότητα το είδες αυτό?

σχεδόν σε όλους.....επί παραδείγματι στον πίνακα Α φυσικών  http://e-aitisi.sch.gr/specialcat_2010/pinakasA/PE04.01,_klados_PE04.01_1.html
αυτό είναι ακατανόητο....
όπως και στο 24μηνο με 23,5  στρογγυλοποιούν;
γιατί σε αυτή την παράθεση, φαίνονται άτομα με 11,017 μόρια...ε, όσο και να το τεντώσεις..12 δεν γίνεται!!!!

Ο πίνακας Α είναι για γονείς με 4 τέκνα και άνω και είχαν δικαίωμα να κάνουν αίτηση και με 0 προυπηρεσία.
Τους πίνακες Β στους οποίες είναι τα άτομα με αναπηρία 67% και άνω δεν υπάρχει λάθος τους τσέκαρα. Τα λιγότερα μόρια που μπορούν  να έχουν είναι 1,4 που αντιστοιχούν σε 12 ακριβώς μήνες καθαρής προυπηρεσίας. Ίσως σας μπερδεύει το 1,4 το οποίο δεν αντιστοιχεί σε 1,4 μήνες αλλά με το καινούργιο σύστημα μοριοδότησης του νέου νόμου αντιστοιχεί σε 12 μήνες.
Τον πίνακα Γ δεν τον τσέκαρα αλλά το κατώτερο και για αυτούς είναι 1,4 μόρια καθαρής προυπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
τότε, πώς ο άλλος έχει 27 μόρια;  δηλαδή σε μήνες πόσο είναι;

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συγχαρητηρια στα παιδια που διοριστηκαν!ηθελα να ρωτησω κατι.Στον πινακα που υπαρχουν τα ονοματα των διοριστεων υπαρχουν και ατομα με 10 και η 11 και μηνες προυπηρεσιας ενω η εγκυκλιος ελεγε οτι πρεπει να εχουμε τουλαχιστον 12 μηνες πραγματικης προυπηρεσιας.Πως εγινε αυτο βρε παιδια?εγω δεν εκανα τα χαρτια μου γιατι μου ειπαν οτι δεν θα με αφηνανε να κανω αιτηση!
Σε ποιόν πίνακα και ειδικότητα το είδες αυτό?

σχεδόν σε όλους.....επί παραδείγματι στον πίνακα Α φυσικών  http://e-aitisi.sch.gr/specialcat_2010/pinakasA/PE04.01,_klados_PE04.01_1.html
αυτό είναι ακατανόητο....
όπως και στο 24μηνο με 23,5  στρογγυλοποιούν;
γιατί σε αυτή την παράθεση, φαίνονται άτομα με 11,017 μόρια...ε, όσο και να το τεντώσεις..12 δεν γίνεται!!!!

Ο πίνακας Α είναι για γονείς με 4 τέκνα και άνω και είχαν δικαίωμα να κάνουν αίτηση και με 0 προυπηρεσία.
Τους πίνακες Β στους οποίες είναι τα άτομα με αναπηρία 67% και άνω δεν υπάρχει λάθος τους τσέκαρα. Τα λιγότερα μόρια που μπορούν  να έχουν είναι 1,4 που αντιστοιχούν σε 12 ακριβώς μήνες καθαρής προυπηρεσίας. Ίσως σας μπερδεύει το 1,4 το οποίο δεν αντιστοιχεί σε 1,4 μήνες αλλά με το καινούργιο σύστημα μοριοδότησης του νέου νόμου αντιστοιχεί σε 12 μήνες.
Τον πίνακα Γ δεν τον τσέκαρα αλλά το κατώτερο και για αυτούς είναι 1,4 μόρια καθαρής προυπηρεσίας.
Παιδιά τι λέτε....;; Ποιο καινούριο σύστημα μοριοδότησης...το καινούριο σύστημα δεν άρχισε να εφαρμόζεται ακόμη και επίσης η προυπηρεσία μετατρέπεται σε δεκαδικό για να μπει ως προσαύξηση στον ΑΣΕΠ (αυτόν που αναμένουμε) και όχι τώρα στους πίνακες αυτούς.....
Από κει και πέρα επειδή κι εγώ είχα την ίδια απορία που ειδικά με έναν συνάδελφο που ήταν γονιός ΑΜΕΑ και στον πίνακα Γ φαινόταν να έχει 9, κάτι 
μήνες και διορίστηκε...πήγα μετά στον ενιαίο και είδα πως είχε τουλάχιστον 20 μόρια προυπηρεσίας συνολικά....σ'αυτούς τους πίνακες που είδατε περνιούνται μόνο τα μόρια προυπηρεσίας που έχει κάποιος απ'την στιγμή που απέκτησε το όποιο πρόβλημα (καλά να είναι οι άνθρωποι.....) ή το τέταρτο παιδί του. Δηλαδή κάποιος μπορεί να έχει ήδη 10 μήνες προυπηρεσία και ξαφνικά γεννάει ένα παιδί ΑΜΕΑ....στον πίνακα που βλέπετε περνιούνται μόνο τα μόρια προυπηρεσίας που απέκτησε απ'την στιγμή που γεννήθηκε το παιδί.....για τον διορισμό όμως με 12μηνο προσμετρούνται και οι προηγούμενοι μήνες που είχε....

Πηγαίνετε στον ενιαίο πίνακα διορισμών και θα δείτε πως αυτά τα άτομα έχουν πιο πολλά μόρια συνολικά.....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
   Πάντως είμαστε οι μόνοι που διορίζονται σύμφωνα με τα  προσόντα μας  και όχι με την προϋπηρεσία. Αν το γνωρίζαμε, δεν θα είχαμε τρέξει 2 χρόνια τώρα που μας παίζουν (μην πω σαν) να πάρουμε έστω το πτυχίο υπολογιστών ή ξένης γλώσσας? Εγώ τουλάχιστον που γνωρίζω πολύ καλά να χειρίζομαι Η/Υ δεν έβρισκα το λόγο να τρέχω σαν την παλαβή με ένα νεογέννητο μωρό + αναπληρώτρια  80 χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μου να δίνω εξετάσεις για πιστοποίηση.
   Και κάτι άλλο. Φέτος από τον κλάδο μου πήραν 2 άτομα και είμαστε 12 συνολικά. Αν και του χρόνου πάρουν μόνο 2 ,οι υπόλοιποι 8 τί θα γίνουμε? :'(



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161410
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 599
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 553
Σύνολο: 570

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.